Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

14 Strony « < 12 13 14 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Marcin Luter

elchullogrande

Rewolucjonista
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 60.239

Daniel
Stopień akademicki: mgr hist. i fil. pol
Zawód: taka jedna

post 4/02/2015, 2:01 Quote Post

No spoko, ale Marcin Luter nie był już zakonnikiem, kiedy brał ślub. Nie ma więc problemu. Po prostu zrozumiał, że jednak jest przeznaczony do bezżenności. Jego decyzja.
Nie wydaje mi się być słusznym ocenianie go teraz na tej podstawie i stwierdzanie, że złamał przysięgę.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #196

konto_usuniete_28.02.16

Unregistered

post 4/02/2015, 2:05 Quote Post

QUOTE(szapur II @ 4/02/2015, 1:54)
CODE

Och niesamowite,
pozwolę sobie zacytować instytucje nieco wyższą od Jeremiasza,
"Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi"
I tyle nawet mi się nie chce przypominać korzeni.....celibatu.

Akurat szerzej nie pisałem na temat Jeremiasza, tylk podałem cytat z Jezusa Chrystusa, nie ma w Twym wydaniu Biblii tego fragmentu? Błogosławieństwo z Księgi Rodzaju dotyczy całej ludzkości, celibat dotyczy w KRK kleru świeckiego i zakonnego, w prawosławnych w części świeckiego, zakonnego w całości (jakkolwiek z pewnym wyjątkiem). natomiast w chrześcijaństwie od samego początku są różne osoby, myśli, ruchy, koontestujące nawet zawieranie małżeństw jako kompromis z grzeszną naturą człowieka.
Ale kto wie, może Aleksander VI wyszedł z podobnej, jak Ty - Jacku - interpretacji Księgi Rodzaju.

*

rolleyes.gif O tak przywykłem do radosnego interpretowania Słowa Pańskiego, z strony "pretorian" rzymskiego wyznania, widocznie małżeństwo dwu osób, które zerwały wszelkie więzi z katolickim kościołem, jest czynem hańbiącym, a bezbożnym, co raz zapisano w metryki rzymskiego wyznania pozostaje jego własnością na wieki.
Nie dziwi mnie to, niewolniczość to cecha katolicyzmu.
Nawiasem mówiać, temat nie jest o wykorzystywaniu seksualnym i pedofilii, pederastii, ale kler protestancki nie jest również wolny od tego typu zjawisk - ale mogę zrozumieć, że ta problematyka w pogadance pastora była skierowany w stronę KRK, w przypadku Kościołów Reformowanych nie wspomniano.

Taaaaa.... smile.gifa może się poprzerzucamy przykladami smile.gif ot tak z zeszłego roku.
Od biskupa, lub nuncjusza wzwyż?

Ten post był edytowany przez lancaster: 4/02/2015, 2:07

Post #197

szapur II

X ranga
Grupa: Moderatorzy
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student

post 4/02/2015, 2:34 Quote Post

Nie zamierzam wdawać się w licytację nawet z zeszłego roku, nie ten temat. Nawiasem mówiąc polskich massmediów nie interesują przypadki z Kościołów Reformowanych, tylko z KRK. ale akurat nie trudno znaleźć przypadki tego typu czynów nawet wśród luteran. Cóż, okazało się, że coś jednak jest w Biblii na temat bezżenności, z licytacją byłoby podobnie smile.gif

edytowano - nie chce mi się wdawać w dyskusję z wyobrażeniami rodem z luterańskiej propagandy wyznaniowej.

QUOTE(elchullogrande @ 4/02/2015, 2:01)
No spoko, ale Marcin Luter nie był już zakonnikiem, kiedy brał ślub. Nie ma więc problemu. Po prostu zrozumiał, że jednak jest przeznaczony do bezżenności. Jego decyzja.
Nie wydaje mi się być słusznym ocenianie go teraz na tej podstawie i stwierdzanie, że złamał przysięgę.
*

A to chyba ciekawa sprawa, jak to było z tym małżeństwem Lutra. Czytałem gdzieś, że miał pewne opory, ale w końcu przyjaciele go przekonali. Jak to było, zna ktoś na tyle szczegółowo życiorys reformatora?

Ten post był edytowany przez szapur II: 4/02/2015, 2:51

User is offline  PMMini Profile Post #198

Lukezz

IV ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 69.926

Lukasz
Stopień akademicki: brak
Zawód: szef

post 4/02/2015, 7:04 Quote Post

QUOTE(elchullogrande @ 4/02/2015, 2:01)
*

Ślubował Bogu to co ślubował a potem ...zmienił zdanie i złamał śluby (nie tylko czystości przecież).
Bagatelizowanie tego typu spraw w wypadku "wielkiego odnowiciela chrześcijaństwa" jest ...interesujące i niekonsekwentne w świetle oceny rozpustnej części kleru, która za "odnowicielem" nie poszła.

QUOTE(lancaster @ 4/02/2015, 2:05)

Nie dziwi mnie to, niewolniczość to cecha katolicyzmu.

*

...być może z inspiracji świętego Pawła smile.gif

Przy okazji to chyba Luter nie do końca uznawał wolną wolę człowieka. Cuś tam było o ludziach jako bydlakach ujeżdżanych a to przez Boga, a to przez szatana.

Ten post był edytowany przez Lukezz: 4/02/2015, 7:26

User is offline  PMMini Profile Post #199

14 Strony « < 12 13 14 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2017 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej