Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ossuarium Jakuba, i jego autentyczność
     
Medu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 95.925

 
 
post 31/12/2014, 14:11 Quote Post

Witam!

Chciałbym się zapytać jak w świetle obecnych badań wygląda kwestia autentyczności ossuarium (w sprawie toczył się od 2003 roku proce po którym w 2012 roku sąd izraelski wydał wyrok uniewinniający kolekcjonera zabytków i archeologa od fałszerstwa napisu). Sądzę, że z punktu widzenia historycznego, małej ilości źródeł i odkryć historycznych tak bezpośrednich świadczących o początkach religii chrześcijańskiej byłoby to cenne źródło dla nas obecnych. Wiadomo też dokonać analizy częstotliwości występowania zbieżności imion, nazw w tamtym miejscu i czasie, ale jeśli inskrypcja jest prawdziwa to jest dowód na częstość tej zbieżności. Tak więc czy coś wiemy jeszcze? Mamy dokładniejsze badania?
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Ramond
 

Úlvur av Føroyar
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 16.517
Nr użytkownika: 9.304

Stopień akademicki: dr inz.
Zawód: inzynier
 
 
post 31/12/2014, 16:53 Quote Post

Jako początek można zerknąć na angielskojęzyczną Wikipedię http://en.wikipedia.org/wiki/James_Ossuary

Professor Camil Fuchs of Tel Aviv University stated that, of the thousands of ossuaries found, only one has been found with a reference to a brother, concluding that "there is little doubt that this [naming a brother or son] was done only when there was a very meaningful reason to refer to a family member of the deceased, usually due to his importance and fame." He produced a statistical analysis of the occurrence of these three names in ancient Jerusalem and projected that there were 1.71 people named James, with a father named Joseph and a brother named Jesus, living in Jerusalem around the time at which the ossuary was produced.[12]
[12] http://www.biblicalarchaeology.org/daily/n.../?mqsc=E3252691

However,a March 2014 study by Amnon Rosenfeld, Howard R. Feldman, Wolfgang E. Krumbein in the Open Journal of Geology does confirm the authenticity of the ossuary and inscriptions and also found that patina on the ossuary surface matched that in the engravings. Furthermore, the group found microfossils and other biological indicators in the inscription supporting the authenticity of the engravings.[18]
[18] Rosenfeld, Amnon; Feldman, Howard R.; Krumbein, Wolfgang E. (2014). "The Authenticity of the James Ossuary". Open Journal of Geology 4 (3): 69–78. doi:10.4236/ojg.2014.43007.

On June 13, 2012 a Biblical Archaeology Review press release announced the first major post-trial analysis of the ossuary, discussing the plausibility of its authenticity and using statistical analysis of ancient names to suggest that in contemporary Jerusalem, there would be 1.71 people named James with a father Joseph and a brother named Jesus.[21]
[21] Biblical Archaeology Society | Press Release: "Brother of Jesus" Proved Ancient and Authentic
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Medu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 95.925

 
 
post 31/12/2014, 21:40 Quote Post

Znaczy się tyle co dobrze przetłumaczyłem i zrozumiałem na temat badań wykonanych w 2014 to znaczy, że one potwierdzają prawdziwość inskrypcji zawartych na ossuarium? - nie jestem pewien tego tłumaczenia.

Ten post był edytowany przez Medu: 1/01/2015, 16:37
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.846
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 1/01/2015, 22:10 Quote Post

QUOTE(Medu @ 31/12/2014, 21:40)
Znaczy się tyle co dobrze przetłumaczyłem i zrozumiałem na temat badań wykonanych w 2014 to znaczy, że one potwierdzają prawdziwość inskrypcji zawartych na ossuarium? - nie jestem pewien tego tłumaczenia.
*


Owszem.

However,a March 2014 study by Amnon Rosenfeld, Howard R. Feldman, Wolfgang E. Krumbein in the Open Journal of Geology does confirm the authenticity of the ossuary and inscriptions and also found that patina on the ossuary surface matched that in the engravings. Furthermore, the group found microfossils and other biological indicators in the inscription supporting the authenticity of the engravings.

Niemniej, artykuł z marca 2014 r. autorstwa A. Rosenfeld, H.R. Feldmana, W.E. Krumbeina w Open Journal of Geology dowodzi autentyczności ossuarium oraz inskrypcji, a także wskazuje, że śniedź na powierzchni urny jest identyczna z tą na powierzchni żłobień. Dodatkowo, uczeni znaleźli mikroskamieniałości i inne wskaźniki biologiczne w inskrypcji wspierające tezę o autentyczności wyżłobień.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
BLyy
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.004
Nr użytkownika: 18.604

Bartek
Stopień akademicki: magister
 
 
post 2/01/2015, 0:41 Quote Post

Ja spotkałem się z czymś takim, że słowa "brat Jezusa" były zapisane inną ręką, a więc w starożytności ktoś dopisał to by ukazać grób brata Jezusa, tak jak między innymi cudownie znajdywano krzyże przez Helenę. Nie wiem czy to prawda, że te słowa były zapisane inną ręką starożytną.

Ten post był edytowany przez BLyy: 2/01/2015, 0:41
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Medu
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 97
Nr użytkownika: 95.925

 
 
post 2/01/2015, 14:35 Quote Post

No dużo samo by "powiedziało", że jest to "Jakub syn Józefa". Wiadomo dochodzą jeszcze kwestie statystyki występowania tego typu zbieżności w tamtejszej Palestynie. Jestem też ciekaw dlaczego właściwie nie prowadzi się badań archeologicznych grobowców z tamtych terenów (chyba, że ja o czymś nie wiem, albo nie znaleziono niczego powiązanego z tą historią). Jeśli datacja skrzyni jest osadzona w latach sześćdziesiątych I wieku n.e i inskrypcja chociaż w części "Jakub syn Józefa" zgadza się z czasem powstania tego ossuarium to jest to poważny dowód archeologiczny w odniesieniu cały czas do historii istnienia Jezusa z Nazaretu. Cenne byłoby też dowiedzenie się na temat historii odnalezienia ossuarium, jeśli to lata 70 XX wieku, jeśli są na to dowody no to wartość rośnie w oczach naszej wiedzy.

Ten post był edytowany przez Medu: 2/01/2015, 14:41
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Pielgrzym
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 355
Nr użytkownika: 30.075

Andrzej Pietrachowicz
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: inzynier budownictwa
 
 
post 7/01/2015, 15:53 Quote Post

Dobrze chociaż że spór o ossarium ma szansę być rzeczowy a nie przesadnie gorący, bo na szczęście niczego nowego to ossarium nie ma dowieść. Postać Jezusa jest i tak poparte tyloma źródłami że trudno o lepiej "umocowaną" historycznie osobę - chciałbym mieć tyle współczesnych źródeł o naszym Mieszku I ! - dalej, fakt że miał on "braci i siostry" podaje już sama Ewangelia (dyskusja toczy się tylko o to, kogo dokładnie rozumiano przez "braci i siostry" ale do tej dyskusji ossarium nic nie wniesie), natomiast czy był tym, za kogo się podawał, czyli Synem Bożym, również nie da się obalić ani potwierdzić na podstawie ossarium. Może więc doczekamy się dalszych racjonalnych badań i wyjaśnień.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej