Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
12 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pismo Święte jako zrodlo historyczne
     
Angelus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 133
Nr użytkownika: 431

 
 
post 13/04/2004, 16:36 Quote Post

Starożytność jest epoką która względem innych posiada stosunkowo mało źródeł pisanych Czy Pismo Święte może być traktowane jako źródło historyczne? Jak powinien patrzeć na nie obiektywny historyk? Część wydarzeń jest potwierzdona w innych źródłach, część w badaniach archeologicznych, ale wiele wątków jest dalekich od prawdy albo niczym nie popartych. Jak więc traktować Pismo Święte?
Zapraszam do dyskusji
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 14/04/2004, 13:14 Quote Post

Historycy powinni traktować poważnie Biblię,szczególnie księgi historyczne(Księga Wyjścia,Księgi Królewskie,Księga Rodzaju,ale K.R. to taka trochę bujda na resorach).Powinni potraktować poważnie także księgi prorockie(Księga Proroka Izajasza).Poza tym te księgi Pisma Świętego są doskonałym i dokładnym żródłem historycznych dla historyków.O dziejach narodu żydowskiego nie dowiesz się więcej nigdzie indziej,jak tutaj.Jeżeli chcesz poczytać jak powstała Biblia to podam ci kilka linków do takich stron www.izrael.prv.pl,www.republika.pl/swiatbiblii/,www.biblia.pl,www.izrael.badacz.org
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Angelus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 133
Nr użytkownika: 431

 
 
post 14/04/2004, 21:02 Quote Post

A kwestia Ewangelii???
Dzieje Apostolskie i Listy mówią bardzo dużo o formowaniu się pierwszych wspólnot chrześcijańskich, pokazują geograficzny zasięg działalności apostolskiej
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Cerberus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 229
Nr użytkownika: 832

 
 
post 17/04/2004, 21:32 Quote Post

Fakt,Nowy Testament też jest w pewnym sensie źródłem historycznym,ale nie aż tak wielkim jak Stary Testament mellow.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Arachne
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 868

 
 
post 18/04/2004, 8:15 Quote Post

Na temat uznania Pisma Świętego jako źródła historycznego polecam ciekawy artykuł w kwartalniku "Archeologia Żywa" Nr4/2002. cool.gif
Osobiście uważam, iż Pismo należy traktować z dużą ostroznością. Wiele jest tam bowiem "propagandy", wiele metafor (jak chociażby stworzenie świata). Wiele zagadnień było już przeszłością nawet w chwili powstania Dzieła, stąd jest możliwośc, iż może stanowić on jedynie wyobrażenie autora a nie fakt. wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Roman
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 43
Nr użytkownika: 821

 
 
post 18/04/2004, 14:12 Quote Post

QUOTE
A kwestia Ewangelii???
Dzieje Apostolskie i Listy mówią bardzo dużo o formowaniu się pierwszych wspólnot chrześcijańskich, pokazują geograficzny zasięg działalności apostolskiej

To prawda chociaż krytycznie trzeba pamiętać że Ewangelie jako takie zredagowano dość późno, w drugiej połowie I w.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
seba1984pce
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 136
Nr użytkownika: 880

Sebastian Adamkiewicz
Stopień akademicki: magister
 
 
post 18/04/2004, 14:28 Quote Post

Ja uważam że Pismo święte jest w dużej mierze znacznym źródłem historycznym. Nie chodzi już nawet o dokładne odtwarzanie dziejów ale Pismo może ukazac w sposób doskonały sposób myślenia, tradycje i życie codzienne ówczesnego świata. Oczywiście zgadzam sie z opinia ze dosłowne odczytywanie Pisma mija sie z celem. wiele fragmentów to proroctwa, metaforyczne opisy a równiez zapisy propagandowe (ale kazda propaganda tez czegos uczy). warto tez zaznaczyc ze jeden dowód nie jest zadnym dowodem i tak opieranie wiedzy wlacznie na bogatych zapisach Pisma jest bledem. Ale tak na przyklad warto zaznaczyc ze szeroko opisana sprawa Potopu wystepuje rowniez w innych kulturach. wniosek: Potop musił nastapić. Kiedys slyszalem opinie ze to nie Pismo Siwete wyasnia nam historie ale historia potrafi wyjasnic nam w Pismo Świete......
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Sobiepan
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 259
Nr użytkownika: 869

 
 
post 5/05/2004, 11:03 Quote Post

Niestety nie mogę zgozic sie ze stwierdzeniem iż Biblię interpretowac można jako źródło historyczne. Wiele mówi sie na temat jej doskonałości, jednolitosci i mądrosci zawartych w rozmaitych przypowiesciach. Natomiast pod wzgledem chronologii wydarzen i historii jest wielką tajemnicą i budzi sprzeczne uczucia. Zapewne za dokładne brać można dzieje lokalnych dynastii czy rodzin opisane przez poszczegolnych 'twórców' Starego Testamentu. Uważam jednak iż wszelkie niescislosci (nie wynikajace z niewytlumaczalnych zjawisk czy ingerencji boskiej), ale ze scisle historycznych wątków sprawiają iż jest to zadanie trudne i sklania do poznania dziejow oraz okolicznosci spisywania tych tekstow. Jak wiadomo wiele z nich zanim lub zanim powtornie zosaly spisane przekazywane bylu ustnie przez najrozniejszych czlonkow wielu warstw spolecznych, co wiecej, obywateli narodu uciskanego i kolejno podbijanego przez egipt, persję, macedonię i tak dalej od najdawniejszych czasów. Religia, torzamosc narodowa oraz niepisane dzieje narodu czesto zostawaly zapomniane, zmieniane i niekompletnie spisane poznej. Jaką podstawową wiedzą szczycic sie mogl czlowiek ktory aby zachowac ulturowe dziedzictwo przekazywal w niewoli egipskiej wiedze kolejnym pokoleniom? Stąd wlasnie wedlug mnie wynikają wszystkie lub wiekszosc zawilosci a nawet udowodnione zmiany pisowni nazw miejscowych czy niedokladny porządek chronologiczny. Biblia stanowi doskonale zrodlo wiedzy na temat dziejow i obyczajow kultur bliskiego wschodu , nie tylko 'narodu wybranego'.

Nowy Testament traktowac juz nalezy trochę inaczej. Jest jakby lepiej udokumentowany i umieszczony w czasie przez autorów, natomiast znowu pojawiaja sie wątki czysto religijne jak objawienia, poselstwa anielskie itp. Niescile są rozniez opisy czy interpretacje pewnych spraw przez roznych apostolow jak chodzby opis narodzin Jezusa (miejsce, okolicznosci, zachowanie obcych wzgledem Świętej Rodziny ...).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
peregrinator
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 1.231

 
 
post 1/07/2004, 22:55 Quote Post

Biblia to swietne zrodlo historyczne i nie mam jako historyk co do tego zadnych watpliwosci.Byl taki koles Schliemann, co wzial Homera i czytajac go odkryl Troje.Iliada do jego czasow uwazana za taka tam opowiesc stala sie nagle zrodlem historycznym. A ile takich autentycznych, udowodnionych faktow zawiera Biblia? A ile jeszcze rzeczy mozna by na jej podstawie odkryc?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Barkida
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 1.074

Stopień akademicki: mgr
Zawód: stroiciel
 
 
post 1/07/2004, 23:06 Quote Post

Biblia nie tylko może być ale jest źródłem historycznym.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 2/07/2004, 9:54 Quote Post

Zgadzam się z peregrinatorem i Barkidą. Biblia jest źródłem historycznym. Według mnie, prawie wszystkie święte księgi mogą być źródłami historycznymi. Skoro wierzymy np Herodotowi to nie rozumiem, dlaczego niby mielibysmy uznać Biblię za wytwór bujnej fantazji.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
Patrycja
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 190

 
 
post 2/07/2004, 18:26 Quote Post

Zgadzam się z tym że Biblia jest wiarygodnym źródłem historycznym. Jednak rzeczywiście jak już kilka osób wspomniało Biblia posługuje się znakami, przenośniami. Napewno nie mozemy poważnie traktować niektórych dat pojawiających się w Biblii bo mają one znaczenie symboliczne albo są zsumowaniem "świętych" liczb.
QUOTE
Skoro wierzymy np Herodotowi to nie rozumiem, dlaczego niby mielibysmy uznać Biblię za wytwór bujnej fantazji

Niektórzy badacze nie wierzą Biblii ponieważ mają pewną rezerwę w stosunku do opowieści o Bogu. W Biblii przecież jest mowa o wielu cudach, które w normalnych warunkach nie mogły mieć miejsca. U Herodota tego nie ma, więc większosć mu wierzy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 2/07/2004, 18:34 Quote Post

Powiadasz, że u Herodota, cudów nie ma ...
Sam opis na teamt historii Egiptu. Na poczatku rządzili bogowie(sic!), którzy jak np. Chnum pomagali ludziom w ich pracy. Potem rządzili królowie, którzy byli zastępcami tychże bogów - rządzili oni po kilka tysięcy lat. Po nich normalni krolowie, ktorzy Egiptem rządzą od 11 340 lat( czyli ponad 13 tysięcy lat temu). Herodot też nie jest taki wairygodny w tym co pisze(pisał). Chociaż ciekawy temat na nastepny post - jak to jest, że wszyscy pisali o tym, że kiedys ludzie zyli dłużej - Sumerowie, Asyryjczycy, Hetyci, Hebrajczycy i Egipcjanie, ale nie tylko oni - Majowie i Inkowie również. Ciekawe, że w bursztynie sprzed kilkudziesięciu lat znaleziono tzw, pułapki powietrzne, czyli te widoczne 'bąbelki'. Zawartośc tlenu wynosi w nich aż 29 %, a z takim powietrzem żyłoby sie troszkę inaczej, czy dłużej to nie wiem, bo mnie na chemii uczyli, że tlen zwiększa tempo niektórych reakcji, a więc mogłoby byc odwrotnie. Tak czy inaczej, na ziemii, od czasu wyginięcia dinozaurów zwiększyła się nieznacznie grawitacja i szybko śc ruchu wirowego( oczywiście są to zmiany nieznaczne). Mogło to doprowadzić do zmiany długości życia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 2/07/2004, 20:26 Quote Post

Vitam

Ciekawe, że w bursztynie sprzed kilkudziesięciu lat znaleziono tzw, pułapki powietrzne, czyli te widoczne 'bąbelki'. Zawartośc tlenu wynosi w nich aż 29 % (Krzystofer)

O ile wiem, to bursztyn powstał zanim jeszcze ssakom się przyśniło, że kiedyś zejdą z drzewa i staną na dwu nogach.

Tak czy inaczej, na ziemii, od czasu wyginięcia dinozaurów zwiększyła się nieznacznie grawitacja i szybko śc ruchu wirowego (Krzystofer)

Chyba odwrotnie, zmiejszyła się szybkość ruchu (i zwiększyła długość doby).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
krzystofer
 

Semper Invictus
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.602
Nr użytkownika: 1.005

 
 
post 2/07/2004, 20:35 Quote Post

O ile wiem, to bursztyn powstał zanim jeszcze ssakom się przyśniło, że kiedyś zejdą z drzewa i staną na dwu nogach.

Przepraszam to była pomyłka, zapomniałem dodać 'tysięcy' bądź 'milionów'. Przecież proces powstawania bursztynu jest ciągły i wcale nie trwa, tyle co powstawania węglu. wystarczy klikadziesiąt tysięcy lat. Przynajmniej tak pisze w moim podręczniku do chemii.

Chyba odwrotnie, zmiejszyła się szybkość ruchu (i zwiększyła długość doby).

Grawitacja się zwiększyła, natomiast, kiedys oś Ziemii była przechylona(jak twierdzi Carl Sagan) i nie było pór roku w naszym dzisiejszym rozumieniu. A co do ruchu wirowego ziemii był on kiedys wolniejszy z powodu przechylenia osi Ziemii. Przynajmniej tak twierdzi Sagan, chociaż i on sie może mylić ph34r.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

12 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej