Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wokół legendy "Ognia", Ogólnopolska konferencja naukowa

jur

VII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 14.401

post 30/04/2007, 19:27 Quote Post

ad : carantuhill

No dobra. A gdzie opinie "drugiej strony" - bynajmniej nie chodzi mi o komunę, ale np o przedstawicieli Słowaków? Czy konsulowi pozwolono zabrać głos? Chyba nie, bo zepsułby nastrój chwili.

Strona słowacka twierdzi, że ludzie "Ognia" po wojnie mordowali niewinnych Słowaków, z kolei IPN twierdzi, że ci Słowacy to byli członkowie Hlinkovych gard, którzy podczas wojny mordowali Polaków, Żydów i Romów lub donosili na nich Niemcom.

Do organizatorów : Czy zabierał głos konsul Słowacji, a jeżeli tak, to w jakim duchu się wypowiadał?

Ostatnio dyskutowałem ze Słowakami o udziale ich armii w napaści na Polskę w 1939 roku. Kilku uważało, że Słowacja wzięła słuszny odwet za zajęcie kawałków Spisza, Orawy i Czadeckiego jesienią 1938 i twierdzili, że Polacy byli brutalni, wypędzili stamtąd natychmiast słowackich księży i nauczycieli. Natomiast jeden, z Czadeckiego, napisał tak : "Muszę oddać sprawiedliwość polskiemu wojsku i administracji, bo zachowywali się wobec Słowaków bardzo poprawnie, opowiadali mi o tym moi dziadkowie. Brutalni to byli Węgrzy."

Czy ktoś wie, jaka jest prawda? Jak zachowywało się wojsko słowackie w Polsce we wrześniu 1939?

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej