Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Galindowie: czy są wśród nas ?
     
silmaevena
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 73.902

 
 
post 21/08/2011, 23:32 Quote Post

Postanowiłam założyć temat o jednym z ludów bałtyckich, kiedyś zamieszkującym ziemie na dzisiejszych Mazurach. Chodzi mi o Galindów. Nie jestem historyczką i wiedzę na ten temat mam mniej niż fragmentaryczna. W dużej mierze opartą na literaturze wcale nie historycznej. Ot, po prostu w wakacyjnej lekturze trafiłam na potomków Galindów, usiłujących zemścić się na potomkach ich dawnych krzywdzicieli. /Katarzyna Zyskowska- Ignaciak- Przebudzenie/. Z tej powieści wynika, że do dnia dzisiejszego przeżyli dyszący zemstą poganie, kultywujący dawną wiarę i obyczaje. Chciałabym dowiedzieć się czy to możliwe i prawdziwe.
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 22/08/2011, 6:48 Quote Post

Raczej nie wydaje mi się to możliwe. Galindowie (z dzisiejszych Mazur) zostali wchłonięci przez żywioł słowiański. Jeśli mielibyśmy mówić o jakiś pozostałości ich niegdysiejszego pobytu na tamtych terenach, to uchwytny on był/jest w zwyczajach ludowych Mazurów. Tutaj potrzebne Ci będą szeroko pojęte źródła etnograficzne i odpowiednia lektura z nimi związana.
Co się tyczy dawnej religii, m.in. Galindów, to tutaj zahaczyłbym o rekonstruktorów, ludzi parających się od święta dawnymi zwyczajami kultury duchowej lub tych, którzy deklarują się jako neopoganie. smile.gif Bardziej jednak wskazane byłoby dla Ciebie przejrzenie ów źródeł etnograficznych aby zbadać za ich pomocą to, co przetrwało do dzisiaj jeszcze. Temat arcyciekawy. Powodzenia! wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
silmaevena
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 73.902

 
 
post 22/08/2011, 12:43 Quote Post

Mam nadzieję, że otrzymam tu kilka cennych podpowiedzi smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 23/08/2011, 17:52 Quote Post

Sięgnął bym jeszcze po mitologię bałtyjską, rzecz jasna.

A. Brückner, Starożytna Litwa. Ludy i bogi. Szkice historyczne i mitologiczne (1985).
A.J. Greimas, O Bogach i ludziach. Studia o mitologii litewskiej (2007).
O. Kolberg, Mazury Pruskie, T. 40.
Tenże, Litwa, T. 53.
J. Suchocki, Mitologia bałtyjska (1991).

vapnatak

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
diestim
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 74.026

Maria Callas
Zawód: freelancer
 
 
post 23/08/2011, 19:18 Quote Post

Galindowie to jedno z 11 plemion zachodniobałtyckich. Informacje o nim pojawiają się u Klaudiusza Ptolemeusza i Piotra z Dusburga. Istnieli od V do XIII wieku. Zasiedlali tereny bagienne, budując domy na palach. Podobno to oni odpowiadają za śmierć św. Wojciecha.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
byk2009
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.472
Nr użytkownika: 53.819

Krzysztof Romanowski
Stopień akademicki: supremus
Zawód: stary dochtor
 
 
post 24/08/2011, 11:28 Quote Post

QUOTE(diestim @ 23/08/2011, 19:18)
Galindowie to jedno z 11 plemion zachodniobałtyckich. Informacje o nim pojawiają się u Klaudiusza Ptolemeusza i Piotra z Dusburga. Istnieli od V do XIII wieku. Zasiedlali tereny bagienne, budując domy na palach. Podobno to oni odpowiadają za śmierć św. Wojciecha.
*

To tylko informacje bardzo ogólne.
Na zaprzyjaźnionym portalu pradzieje.pl iformacje o Galindach sa troche szersze, a niektóre nawet zaskakujace.
"... Materiały archeol. wskazują, że w V w. załamało się osadnictwo, zapewne wskutek migracji części Galindów na pd. Europy, razem z plemionami germańskimi. Źródła pisane z Płw. Iberyjskiego sugerują, że Galindowie towarzyszyli Gotom w ich wędrówce do Hiszpanii ...".
http://www.pradzieje.pl/index.php?option=c...catid=18&page=1
W archeologicznych odkryciach dotyczacych Galindów, widoczny jest też "element wikiński".
Na stanowisku Szestno-Czarny Las, stanowisko III (grodzisko), stwierdzono:
cyt. "Nie ulega też wątpliwości, że gród w Czarnym Lesie został zniszczony około połowy XI w.; wskazuje na to wyraźna warstwa spalenizny we wnętrzu obiektu i zwęglone relikty wału. We wschodniej części grodziska znaleziono kilka charakterystycznych grotów strzał, typowych dla wojowników skandynawskich. Można więc domniemywać, że gród padł łupem wikińskiej drużyny, bądź napastników, którzy używali uzbrojenia charakterystycznego dla wikingów. Być może moment złupienia Czarnego Lasu można skorelować z czasem ukrycia skarbu srebrnych ozdób z pobliskiego Brodzikowa".
Dla zainteresowanych archeologia Galindii:
http://www.archeo.uw.edu.pl/Galindia/00.html


Ten post był edytowany przez byk2009: 24/08/2011, 13:24
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
silmaevena
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 73.902

 
 
post 24/08/2011, 13:06 Quote Post

Diestim- dziękuję.
Byk 2009- smile.gif " Pokłosiem intelektualnego fermentu, zapoczątkowanemu właśnie przez działalność Ekspedycji Galindzkiej jest powołane do życia ponad dwa i pół roku temu Seminarium. Odbywające się regularnie co miesiąc w murach Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie spotkania naukowe gromadzą regularnie kilkudziesięciu specjalistów zajmujących się dziejami Bałtów". Żałuję, że nie jestem z Warszawy. Może bym się przeszła i dowiedziała czegoś u źródła. Ale ogromnie Ci dziękuję za oba linki.
Vapnatak- z tego co wiem już, to Prusowie wierzyli w demony i bóstwa, kultywowali kult przodków. Ze znanych do dziś bóstw można wymienić bóstwo żeńskie Kurko, bogini stworzenia i urodzaju, oraz bóstwo męskie Perkuna, boga wojny, władcę burzy i grzmotów. Wierzyli w życie pozagrobowe. Dziękuję za podane pozycje książkowe, postaram się do nich dotrzeć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 24/08/2011, 13:19 Quote Post

QUOTE(silmaevena @ 24/08/2011, 14:06)
Vapnatak- z tego co wiem już, to Prusowie wierzyli w demony i bóstwa, kultywowali kult przodków. Ze znanych do dziś bóstw  można wymienić bóstwo żeńskie Kurko, bogini stworzenia i urodzaju, oraz bóstwo męskie Perkuna, boga wojny, władcę burzy i grzmotów. Wierzyli w życie pozagrobowe. Dziękuję za podane pozycje książkowe, postaram się do nich dotrzeć.

Tak, postaraj się też zaglądnąć do A. Gieysztora, Mitologia Słowian (2006). Tam też autor nawiązuje do motywu Perkuna w porównaniu do słowiańskiego Peruna.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
byk2009
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.472
Nr użytkownika: 53.819

Krzysztof Romanowski
Stopień akademicki: supremus
Zawód: stary dochtor
 
 
post 24/08/2011, 13:24 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 22/08/2011, 6:48)
Raczej nie wydaje mi się to możliwe. Galindowie (z dzisiejszych Mazur) zostali wchłonięci przez żywioł słowiański. Jeśli mielibyśmy mówić o jakiś pozostałości ich niegdysiejszego pobytu na tamtych terenach, to uchwytny on był/jest w zwyczajach ludowych Mazurów. Tutaj potrzebne Ci będą szeroko pojęte źródła etnograficzne i odpowiednia lektura z nimi związana.
Co się tyczy dawnej religii, m.in. Galindów, to tutaj zahaczyłbym o rekonstruktorów, ludzi parających się od święta dawnymi zwyczajami kultury duchowej lub tych, którzy deklarują się jako neopoganie. smile.gif Bardziej jednak wskazane byłoby dla Ciebie przejrzenie ów źródeł etnograficznych aby zbadać za ich pomocą to, co przetrwało do dzisiaj jeszcze. Temat arcyciekawy. Powodzenia! wink.gif
vapnatak
*

(boldy moje)
Oczywiscie masz racje co do konkluzji, że raczej nie wydaje się to możliwe, aby żyli wśród nas bezpośredni potomkowie Galindów.
Co najwyżej można dyskutować, czy zostali wchłonieci przez "żywioł słowiański".
Wg tego co znalazłem w literaturze, nasi przodkowie (Słowianie) raczej Galindów tępili niż wchłaniali. Nie zajmowali nawet ich ziem. Jeśli ktoś wchłonął niedobitki Galindów, to raczej nie Słowianie (Mazowszanie) lecz Jaćwingowie (lud o bałtycko/mieszanej konotacji) zajmując ich tereny. Tych z kolei wytępili prawie doszczetnie Mazowszanie do spółki z Krzyżakami.
Część Jaćwingów Krzyżacy przesiedlili chyba na Sambię, a część uciekła na Litwę.
Tak więc, polscy mieszkańcy Warmii i Mazur, moim zdaniem, z Galindami żadnego historycznego zwiazku nie mają. Nie mówiąc juz o masowych migracjach ludnosci po II Wojnie Światowej.
Gdzie zatem mozna by szukać potomków Galindów? Obawiam się, że nigdzie.

Ten post był edytowany przez byk2009: 24/08/2011, 13:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 24/08/2011, 13:37 Quote Post

QUOTE(byk2009 @ 24/08/2011, 14:24)
QUOTE(Vapnatak @ 22/08/2011, 6:48)
Raczej nie wydaje mi się to możliwe. Galindowie (z dzisiejszych Mazur) zostali wchłonięci przez żywioł słowiański. Jeśli mielibyśmy mówić o jakiś pozostałości ich niegdysiejszego pobytu na tamtych terenach, to uchwytny on był/jest w zwyczajach ludowych Mazurów. Tutaj potrzebne Ci będą szeroko pojęte źródła etnograficzne i odpowiednia lektura z nimi związana.
Co się tyczy dawnej religii, m.in. Galindów, to tutaj zahaczyłbym o rekonstruktorów, ludzi parających się od święta dawnymi zwyczajami kultury duchowej lub tych, którzy deklarują się jako neopoganie. smile.gif Bardziej jednak wskazane byłoby dla Ciebie przejrzenie ów źródeł etnograficznych aby zbadać za ich pomocą to, co przetrwało do dzisiaj jeszcze. Temat arcyciekawy. Powodzenia! wink.gif
vapnatak

(boldy moje)
Oczywiscie masz racje co do konkluzji, że raczej nie wydaje się to możliwe, aby żyli wśród nas bezpośredni potomkowie Galindów.
Co najwyżej można dyskutować, czy zostali wchłonieci przez "żywioł słowiański".
Wg tego co znalazłem w literaturze, nasi przodkowie (Słowianie) raczej Galindów tępili niż wchłaniali. Nie zajmowali nawet ich ziem. Jeśli ktoś wchłonął niedobitki Galindów, to raczej nie Słowianie (Mazowszanie) lecz Jaćwingowie (lud o bałtycko/mieszanej konotacji) zajmując ich tereny. Tych z kolei wytępili prawie doszczetnie Mazowszanie do spółki z Krzyżakami.
Część Jaćwingów Krzyżacy przesiedlili chyba na Sambię, a część uciekła na Litwę.
Tak więc, polscy mieszkańcy Warmii i Mazur, moim zdaniem, z Galindami żadnego historycznego zwiazku nie mają. Nie mówiąc juz o masowych migracjach ludnosci po II Wojnie Światowej.
Gdzie zatem mozna by szukać potomków Galindów? Obawiam się, że nigdzie.

Masz rację, chyba za bardzo się zagalopowałem.
Co do tego wchłaniania, tudzież tępienia; to już gra słów. W obu przypadkach idzie o zniknięcie jednego etnosu w masie drugiego, liczniejszego, silniejszego lub pretendującego do posiadania większych terytoriów.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
diestim
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 74.026

Maria Callas
Zawód: freelancer
 
 
post 25/08/2011, 20:21 Quote Post

Chylę głowę przed wiedzą użytkowników. I nabawiam się kompleksów:/.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 25/08/2011, 21:00 Quote Post

Co wątek o bałtyjskich Galindach robi w dziale "Słowianie i Węgrzy"?
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
remark
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 66
Nr użytkownika: 73.935

Stopień akademicki: KLON SPAMER BANITA
 
 
post 25/08/2011, 21:06 Quote Post

Vapnatak, ale tu Byk ma rację, np. Łowmiański podawał w swoich Początkach Polski ale bez szczegółów, ze Mazowszanie do spółki z Jaćwięgami wytępili Galindów.
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 25/08/2011, 21:22 Quote Post

remark

Ale ja już Mu przyznałem rację, a swoją głowę posypałem piachem. Nie ma problemu.

welesxxi

A jest subforum "bałtyjskie? wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
welesxxi
 

Conan The Historian
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.940
Nr użytkownika: 13.919

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 26/08/2011, 7:33 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 25/08/2011, 22:22)
welesxxi

A jest subforum "bałtyjskie? wink.gif

vapnatak
*


Brak ten jest niewątpliwie mankamentem forum, ale są działy jak "Średniowiecze ogólnie" czy "Społ. i gosp." pod które od biedy można to podciągnąć. Natomiast zrobić z Galindów Słowian lub Węgrów jakoś nie bardzo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej