Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Stopa procentowa hipoteki
     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 16/06/2019, 13:46 Quote Post

W jednym z mownicowym watkow dyskutant podkreslil:
QUOTE
Już teraz znowu ludzie nawet około 40 biorą kredyty na 30 lat na nieuchomości


Powyzsze jest w kontekscie obecnego stanu polskiej ekonomii a autor powyzszego uwaza to za zjawisko negatywne.
Interesuje mnie czy opinia autora jest zasadna ? Nie znam warunkow kredytowania kupna nieruchomosci w krajach Europy Zachodniej ale znam te warunki z amerykanskiego podworka. 25 lat czy 30 lat pozyczki na zakup domu bylo tam (i jest) standartem.

N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 16/06/2019, 17:48 Quote Post

QUOTE(Net_Skater @ 16/06/2019, 13:46)
W jednym z mownicowym watkow dyskutant podkreslil:
QUOTE
Już teraz znowu ludzie nawet około 40 biorą kredyty na 30 lat na nieuchomości


Powyzsze jest w kontekscie obecnego stanu polskiej ekonomii a autor powyzszego uwaza to za zjawisko negatywne.
Interesuje mnie czy opinia autora jest zasadna ? Nie znam warunkow kredytowania kupna nieruchomosci w krajach Europy Zachodniej ale znam te warunki z amerykanskiego podworka. 25 lat czy 30 lat pozyczki na zakup domu bylo tam (i jest) standartem.

N_S
*




Różnica między Polską, a USA jest taka, że kredyt hipoteczny w USA jest związany z nieruchomością, więc w razie czego można ją opuścić i ma się kredyt z głowy.
W Polsce kredyt przynależy do osoby i przy wyjątkowym pechu można mieć nieruchomość zlicytowaną, ale kredyt dalej do spłacenia.
Poza tym w Polsce kredyt jest na ruchomej stopie procentowej, która w tej chwili jest bardzo niska.
Można przewiedzieć, że 40 letnia osoba z 30 letnim kredytym hipotecznym doczeka się gwałtownego wzrostu raty kredytu w momencie wzrostu stóp procentowych, a dodatkowo nie będzie w stanie spłacać kredytu po przejściu na emeryturę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.571
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 16/06/2019, 17:56 Quote Post

Nie ma różnic.

Wszędzie kredyt hipoteczny jest przypisany jak sama jego nazwa mówi do hipoteki rzeczy nieruchomej. Sprzedając nieruchomość sprzedajemy wyjawiony w księdze wieczystej wpis z długiem hipoteczny. Z reguły strony kupująca i sprzedająca umawiają się że wartość sprzedaży jest potrącana o to wierzytelność banku.

CODE
W Polsce kredyt przynależy do osoby i przy wyjątkowym pechu można mieć nieruchomość zlicytowaną, ale kredyt dalej do spłacenia.


Nie jest to możliwe gdyż kredyt hipoteczny nie przekracza wartości nie ruchomości a zazwyczaj stanowi część jej wartości.

CODE
Poza tym w Polsce kredyt jest na ruchomej stopie procentowej, która w tej chwili jest bardzo niska.


Nie tylko w Polsce ale w cywilizowanym świecie jest tak właśnie.

CODE
Można przewiedzieć, że 40 letnia osoba z 30 letnim kredytym hipotecznym doczeka się gwałtownego wzrostu raty kredytu w momencie wzrostu stóp procentowych, a dodatkowo nie będzie w stanie spłacać kredytu po przejściu na emeryturę.


To sprzeda tą nieruchomość, spłaci bank i wynajmie od miasta kawalerkę lub pójdzie do TBS.

 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 16/06/2019, 21:28 Quote Post

Malinowski:
QUOTE
Różnica między Polską, a USA jest taka, że kredyt hipoteczny w USA jest związany z nieruchomością, więc w razie czego można ją opuścić i ma się kredyt z głowy.

Warto pamietac o zasadzie: znaj to o czym piszesz. Unikniesz kompromitacji.
Oczywiscie, mozna - jak to mowi Malinowski - "opuscic" nieruchomosc, ale od momentu tego "opuszczenia" jestes w Ameryce przegrany na ca 6 lat. Przegrany w tym sensie, ze twoj credit rating (wiarygodnosc kredytobiorcy) idzie na dno. Wymiana informacji pomiedzy wszystkimi instytucjami finansowymi, pomiedzy firmami gromadzacymi takie dane jest blyskawiczna. Nie jestes wiarygodny. Nie dostaniesz zadnej pozyczki, twoje konta kart kredytowych moga byc skasowane, zaczniesz miec problem z wynajeciem mieszkania bo wynajmujacy sprawdza twoj "credit rating" i dowiaduje sie, ze zawaliles z hipoteka ect ect.
QUOTE
Można przewiedzieć, że 40 letnia osoba z 30 letnim kredytym hipotecznym doczeka się gwałtownego wzrostu raty kredytu w momencie wzrostu stóp procentowych, a dodatkowo nie będzie w stanie spłacać kredytu po przejściu na emeryturę.

W Ameryce, przed podjeciem decyzji o podpisaniu kredytu na nieruchomosc robi sie rozeznanie. Sprawdza sie oferty - bo podjecie takiej decyzji "na wariata" wskazuje, ze jest sie wariatem. Znam to. Kupowalem dom, oferty byly rozne w roznych bankach. Byl bank oferujacy nizsza stope procentowa, ale byla to variable interest rate czyli zmienne oprocentowanie. Byl bank oferujacy troche wyzsza stope procentowa (fixed interest rate) ale byl to staly procent przez czas splaty. Zgadnij co wybralem. Bo jak biezesz pozyczke na 30 lat to nalezy unikac emocji.
I moja pozyczka byla na 30 lat, splacilem ja szybciej bo na koniec tej pozyczki zarabialem 20 razy wiecej niz na jej poczatku (a o tym to chyba nikt nie pomyslal tutaj).


N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 16/06/2019, 21:45 Quote Post

QUOTE(Net_Skater @ 16/06/2019, 22:28)
Bo jak biezesz pozyczke na 30 lat to nalezy unikac emocji.
I moja pozyczka byla na 30 lat, splacilem ja szybciej bo na koniec tej pozyczki zarabialem 20 razy wiecej niz na jej poczatku (a o tym to chyba nikt nie pomyslal tutaj).


N_S
*

Pomyślałem.
Też pobrałem pożyczkę i ją spłaciłem przed terminem.
Jednak mnie interesuje los zwykłych ludzi.
N_S i poldas mogą się zaliczać do nowobogackich.
Pamiętam iż w USA były również problemy z nadmiernymi cenami nieruchomości, co skutkowało problemami.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Net_Skater
 

IX ranga
*********
Grupa: Supermoderator
Postów: 4.753
Nr użytkownika: 1.980

Stopień akademicki: Scholar & Gentleman
Zawód: Byly podatnik
 
 
post 17/06/2019, 13:40 Quote Post

poldas:
QUOTE
N_S i poldas mogą się zaliczać do nowobogackich.

Zaliczaj sam siebie. Nie mnie.
QUOTE
Pamiętam iż w USA były również problemy z nadmiernymi cenami nieruchomości, co skutkowało problemami.

To zupelnie inna sprawa i nie o to pytalem w moim pierwszym poscie.


N_S
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 17/06/2019, 14:29 Quote Post

QUOTE(Net_Skater @ 16/06/2019, 14:46)
W jednym z mownicowym watkow dyskutant podkreslil:
QUOTE
Już teraz znowu ludzie nawet około 40 biorą kredyty na 30 lat na nieuchomości


Powyzsze jest w kontekscie obecnego stanu polskiej ekonomii a autor powyzszego uwaza to za zjawisko negatywne.
Interesuje mnie czy opinia autora jest zasadna ? Nie znam warunkow kredytowania kupna nieruchomosci w krajach Europy Zachodniej ale znam te warunki z amerykanskiego podworka. 25 lat czy 30 lat pozyczki na zakup domu bylo tam (i jest) standartem.

N_S
*




Kredyt hipoteczny jest naturalny dla gospodarki i jest najtańszym możliwym kredytem. W Polsce jeszcze ludność jest mało mobilna, więc zakup mieszkania/domu jest raczej na długi okres, czasem jeszcze na całe życie. Ale 30 lat to trochę długo, wg mnie rozsądnie byłoby 20 lat - jedno pokolenie - tu dość zgrabnie to wyjaśnione https://marciniwuc.com/finanse-osobiste-kre...oteczny-30-lat/ Niewielu stać na zakup mieszkania za gotówkę, a rynek najmu jest jeszcze na etapie kamienia łupanego (zwłaszcza poza dużymi miastami).
Rzecz jasna jest i ryzyko - WIBOR ponoć jest za niski i urośnie https://www.money.pl/gospodarka/kredyt-hipo...009504385a.html. Pewnie nie do czasów z szalonych lat 90-tych, ale może dobije do 5-6% . To odbije się czkawką, mocniejszą niż całe te kredyty frankowe. Ale na razie trwa pompowanie cen na rynku nieruchomości i jeszcze chwilę potrwa.

CODE
Nie jest to możliwe gdyż kredyt hipoteczny nie przekracza wartości nie ruchomości a zazwyczaj stanowi część jej wartości.


No chyba że ktoś sobie weźmie w walucie obcej rolleyes.gif


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Alexander Malinowski 3
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.569
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk
 
 
post 17/06/2019, 14:53 Quote Post

Kredyt hipoteczny jest tani, więc mieszkania drożeją , a gdy kredyt podrożeje to spadnie popyt na mieszkania, ich ceny spadną, a raty wzrosną.
Tak działa kredyt hipoteczny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.516
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 17/06/2019, 15:04 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski 3 @ 17/06/2019, 15:53)
Kredyt hipoteczny jest tani, więc mieszkania drożeją , a gdy kredyt  podrożeje to spadnie popyt na mieszkania, ich ceny spadną, a raty wzrosną.
Tak działa kredyt hipoteczny.
*



To że drożeją mieszkania to pokłosie kilku czynników - w tym najważniejszy popytu - w końcu w dorosłe życie wchodzą jeszcze roczniki wyżu, zbyt małej jeszcze podaży mieszkań (zwłaszcza poza dużymi ośrodkami - stąd pomysł Mieszkanie plus był dobry, wykonanie jak zwykle złe) i wzrastającej długości życia naszych emerytów. Popyt prędko nie spadnie, bo nie został jeszcze całkowicie zaspokojony. Raty wzrosną niezależnie od wielkości popytu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej