Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
11 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> "Kler", film Wojciecha Smarzowskiego
     
Pimli
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 103.187

 
 
post 13/08/2018, 14:24 Quote Post

Wojciech Smarzowski nakręcił film, który jak można sądzić po zwiastunie, będzie jednym wielkim atakiem na Kościół. Księża zostali przedstawieni jako ludzie chciwi, rozwiąźli i nadużywający alkoholu:

https://www.youtube.com/watch?v=N9Asxqvr2m8

Premiera we wrześniu, ale film już wzbudza bardzo ostre kontrowersje. Krzysztof Karoń nie zostawił na obrazie suchej nitki:

https://youtu.be/8q3z5hcRDqk?t=200

Osobiście to niezbyt przepadam za filmami Smarzowskiego. Prawie każdy - poza "Wołyniem" - jest absurdalnie wręcz przerysowany. Ani w "Weselu", ani w "Domu złym", ani w "Drogówce" nie ma praktycznie ani jednego bohatera pozytywnego, wszyscy to jacyś groteskowi i wiecznie pijani degeneraci. Sądzę że nie inaczej będzie będzie w przypadku "Kleru", więc raczej się na niego nie wybiorę. dry.gif

Ten post był edytowany przez Pimli: 13/08/2018, 14:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 13/08/2018, 14:34 Quote Post

Cóż, taki urok kleru na prowincji, a pewnie i nie tylko rolleyes.gif Chleją, owieczki strzygą do gołego, mnożą się jak króliki (chyba, że akurat są homoseksualistami lub pedofilami czy czym tam), są bufonami i chamami. Choć fakt faktem, przydałby się choć jakiś ostatni sprawiedliwy (a znałem całych 4 takich i o 1 kolejnym słyszałem - ten ostatni nawet się umiał rozliczać z tacy z własnoręcznie reaktywowaną po kilku dekadach radą parafialną z tego, ile zebrał i na co to poszło), choćby po to, by został brutalnie "usadzony" przez kolegów po fachu w ramach ubarwienia (i po prawdzie to może i urealnienia - jako się rzekło, nie można uczciwie powiedzieć, że ksiądz=ścierwo) scenariusza. A może i taka postać gdzieś się pojawi? Zobaczymy.

Ten post był edytowany przez Tromp: 13/08/2018, 14:34
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.563
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 13/08/2018, 14:35 Quote Post

Niemyl Kościoła z Klerem. Kler jest jak każdy widzi - różny. Reżyser opisał gorszą stronę medalu. Czy to atak czy raczej kronikarski zapis naszych czasów. Gdy komuna padła puściły im wszystkie hamulce włącznie z załatwianiem przez byłych rzekomo komuszych aparatczyków inetersów kleru w komisji majątkowej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Pimli
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 103.187

 
 
post 13/08/2018, 14:55 Quote Post

QUOTE(Tromp @ 13/08/2018, 14:34)
Cóż, taki urok kleru na prowincji, a pewnie i nie tylko rolleyes.gif Chleją, owieczki strzygą do gołego, mnożą się jak króliki (chyba, że akurat są homoseksualistami lub pedofilami czy czym tam), są bufonami i chamami.

Prosiłbym o naukowe badania potwierdzające te insynuacje. Bo brednie i idiotyzmy może wypisywać każdy. Zostałem dwukrotnie w ciągu tego roku okradziony przez obywateli Rumunii - czy wynika z tego wniosek że każdy Rumun to złodziej? Ponad połowa najcięższych przestępstw w USA jest popełniana przez czarnoskórych, choć jest ich w tamtym społeczeństwie jedynie 13%. Czy wynika z tego wniosek że każdy Afroamerykanin to bandyta?

Ten post był edytowany przez Pimli: 13/08/2018, 14:58
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Krodinor
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 275
Nr użytkownika: 96.277

 
 
post 13/08/2018, 15:11 Quote Post

Ja akurat filmy Smażowskiego lubię, zgadzam się, że momentami są za bardzo przerysowane, ale mimo wszystko trzeba Wojtkowi przyznać, że ma swój styl, trzyma się go, a jego filmy pokazują dużo prawdy. Postacie chociaż są w większości negatywne to ciekawie nakreślone. "Drogówka" i "Pod mocnym aniołem" były trochę słabsze, ale "Wołyniem" pokazał, że jest jednym z najlepszych polskich reżyserów, więc myślę, że w najgorszym wypadku dostaniemy coś w rodzaju tych dwóch słabszych filmów. Czyli dzieł nienajlepszych, ale jednak i tak znacznie przewyższających większość filmów, które u nas powstają.


QUOTE
Ani w "Weselu", ani w "Domu złym", ani w "Drogówce" nie ma praktycznie ani jednego bohatera pozytywnego, wszyscy to jacyś groteskowi i wiecznie pijani degeneraci.

W "Domu złym" i w "Drogówce" Topa gra pozytywne postacie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Sghjwo
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.526
Nr użytkownika: 97.523

 
 
post 13/08/2018, 15:13 Quote Post

QUOTE(Pimli @ 13/08/2018, 20:24)
Wojciech Smarzowski nakręcił film, który jak można sądzić po zwiastunie, będzie jednym wielkim atakiem na Kościół. Księża zostali przedstawieni jako ludzie chciwi, rozwiąźli i nadużywający alkoholu:

QUOTE(Pimli @ 13/08/2018, 20:24)
Prawie każdy - poza "Wołyniem" - jest absurdalnie wręcz przerysowany. Ani w "Weselu", ani w "Domu złym", ani w "Drogówce" nie ma praktycznie ani jednego bohatera pozytywnego, wszyscy to jacyś groteskowi i wiecznie pijani degeneraci.


Jak widzisz to taki sposob rezysera na sukces. To nie dokumantalna kronika o polskim klerze, tylko film fabularny. Rezyser postanowil wyciagnac te najgorsze cechy. Jak sam zauwazyles robil to tez w innych filmach, wiec jakiegos specjalnego ataku na Kosciol bym sie nie dopatrywal. Pokazuje patologie naszego codziennego zycia,

QUOTE(Pimil)
Sądzę że nie inaczej będzie będzie w przypadku "Kleru", więc raczej się na niego nie wybiorę.



QUOTE(Pimil)
Zostałem dwukrotnie w ciągu tego roku okradziony przez obywateli Rumunii - czy wynika z tego wniosek że każdy Rumun to złodziej? Ponad połowa najcięższych przestępstw w USA jest popełniana przez czarnoskórych, choć jest ich w tamtym społeczeństwie jedynie 13%. Czy wynika z tego wniosek że każdy Afroamerykanin to bandyta? 

QUOTE(Pimli @ 13/08/2018, 20:24)
Prawie każdy - poza "Wołyniem" - jest absurdalnie wręcz przerysowany.

a kazdy Ukrainiec to rezun?
QUOTE(Pimil)
Sądzę że nie inaczej będzie będzie w przypadku "Kleru", więc raczej się na niego nie wybiorę.

Twoja wola, czasy przymusowych wyjsc do kina na "jedyne sluszne" mamy juz za soba, na szczescie smile.gif

Ten post był edytowany przez Sghjwo: 13/08/2018, 15:19
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Pimli
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 773
Nr użytkownika: 103.187

 
 
post 13/08/2018, 15:18 Quote Post

QUOTE(Sghjwo @ 13/08/2018, 15:13)
kazdy Ukrainiec to rezun?

No akurat w "Wołyniu" jest sporo pozytywnych, albo chociaż niejednoznacznych postaci ukraińskich (kochanek głównej bohaterki, mąż jej siostry, jeden z duchownych itd.), oraz negatywne postacie polskie.

Ten post był edytowany przez Pimli: 13/08/2018, 15:18
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Tromp
 

Młody wilk (morski)-gryzie!
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 19.205
Nr użytkownika: 55.658

Bart³omiej Kucharski
Stopień akademicki: Bêdzie po studiach
Zawód: Admiraal
 
 
post 13/08/2018, 15:35 Quote Post

QUOTE(Pimli @ 13/08/2018, 15:55)
QUOTE(Tromp @ 13/08/2018, 14:34)
Cóż, taki urok kleru na prowincji, a pewnie i nie tylko rolleyes.gif Chleją, owieczki strzygą do gołego, mnożą się jak króliki (chyba, że akurat są homoseksualistami lub pedofilami czy czym tam), są bufonami i chamami.

Prosiłbym o naukowe badania potwierdzające te insynuacje. Bo brednie i idiotyzmy może wypisywać każdy. Zostałem dwukrotnie w ciągu tego roku okradziony przez obywateli Rumunii - czy wynika z tego wniosek że każdy Rumun to złodziej? Ponad połowa najcięższych przestępstw w USA jest popełniana przez czarnoskórych, choć jest ich w tamtym społeczeństwie jedynie 13%. Czy wynika z tego wniosek że każdy Afroamerykanin to bandyta?
*


Wypadałoby przeczytać cały post, a nie tylko wyrywać z kontekstu to, co ci w danym momencie wygodne rolleyes.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Krzysztow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.632
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen
 
 
post 13/08/2018, 15:46 Quote Post

Czyli dzieł nienajlepszych, ale jednak i tak znacznie przewyższających większość filmów, które u nas powstają.

Może nie sa najlepsze ale mnie ciekawią. Czekam na nie jak na kolejną część Bonda Eatona Hunta czy Indiany Jonesa.
Tak przy okazji nazwisko tego reżysera Piszemy przez Ż?
Ja akurat filmy Smażowskiego lubię,
Ale tak w sumie jak bardzo reżyser musiałby ten kler w filmie krytykować aby nie mieć racji? Przypomina mi się Krasicki i Monachomachia.

Ten post był edytowany przez Krzysztow: 13/08/2018, 15:49
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Krodinor
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 275
Nr użytkownika: 96.277

 
 
post 13/08/2018, 17:07 Quote Post

QUOTE
Może nie sa najlepsze ale mnie ciekawią. Czekam na nie jak na kolejną część Bonda Eatona Hunta czy Indiany Jonesa.
Tak przy okazji nazwisko tego reżysera Piszemy przez Ż?

Oczywiście nie, błąd autokorekty, dziękuję za zwrócenie uwagi.
Chodziło mi o to, że "Drogówka" i "Pod mocnym aniołem" (moim zdaniem) są to gorsze filmy niż "Wesele" czy "Dom zły". Co nie znaczy, że są to filmy złe.
Fenomenalnym dziełem Smarzowskiego jest też "Róża"/

QUOTE
Ale tak w sumie jak bardzo reżyser musiałby ten kler w filmie krytykować aby nie mieć racji? Przypomina mi się Krasicki i Monachomachia.

Liczy się forma i czy krytyka będzie konstruktywna.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Grzegorz_B
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 747
Nr użytkownika: 99.929

Stopień akademicki: dr
Zawód: IT
 
 
post 13/08/2018, 17:29 Quote Post

QUOTE(Pimli @ 13/08/2018, 14:24)
Księża zostali przedstawieni jako ludzie chciwi, rozwiąźli i nadużywający alkoholu. (...)Prawie każdy - poza "Wołyniem" - jest absurdalnie wręcz przerysowany.


Problemy które zarysował są jak najbardziej realne, a to że (prawdopodobnie, bo nie widzieliśmy) nieco je przerysował jest również jak najbardziej dopuszczalne w filmie który nie pretenduje do miana dokumentu.

A nawet jeśli nie jest przychylny dla Kościoła to i tak jest to marna przeciwwaga dla wszelkich "ojców Mateuszów" i innych tego typu szmir które setkami odcinków pokazują świat całkowicie oderwany od "reala".

Czy całkowita zgodność z realizmem jest wymagana tylko jeśli odchylenie w ocenie KK jest na minus od tego co Tobie się wydaje?
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Sarim
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 848
Nr użytkownika: 67.804

 
 
post 13/08/2018, 17:34 Quote Post

Ja chętnie obejrzę, pewnie będzie przerysowany ale szczerze mówiąc tego właśnie oczekują, skoro mam już poświęcić te 2h to nie mam ochoty oglądać jakiegoś rzeczywistego, uśrednionego obrazu bo byłby absurdalnie nudny. Natomiast porównywanie do Wołynia to błąd, to zupełnie inny rodzaj kina, typowo rozrywkowy, Wołyń to zupełnie inna kategoria.

Reakcja mnie nie dziwi. Fanatyczni ateiści i fanatyczni katolicy mają po prostu kolejne pole do prowadzenia wojenki. Jedni będą dowodzić, że tak wygląda kler, a drudzy, że nie i to zbrodnia w ogóle pokazywać takie dzieło.

QUOTE
Ale tak w sumie jak bardzo reżyser musiałby ten kler w filmie krytykować aby nie mieć racji? Przypomina mi się Krasicki i Monachomachia.

Tego w ogóle nie należy rozpatrywać w kategoriach "racji", to nie jest dokument, a fakt, że komuś może się nie podobać przedstawianie księży w ten sposób... no cóż, mają pecha, muszą to jakoś przeżyć.

Ten post był edytowany przez Sarim: 13/08/2018, 17:38
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Krzysztow
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.632
Nr użytkownika: 101.502

Krzysztof Kowalski
Zawód: uczen
 
 
post 13/08/2018, 18:25 Quote Post

Fakt chyba coś innego chcialem napisać jednak wydaje mi się że od jakiegoś czasu jestem jakimś umiarkowanym fanem Smarzowskiego i jestem gotowy zobaczyć: cokolwiek by nie "wysmażył" (kurde to poprawna pisownia?)
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Gajusz Mariusz TW
 

Ambasador San Escobar
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.258
Nr użytkownika: 98.326

M.
Stopień akademicki: Korvettenkapitan
Zawód: Canis lupus
 
 
post 13/08/2018, 22:29 Quote Post

Każdy film dla mnie się bronił (oglądałem wszystkie długometrażowe od "Wesela"). Owszem, uderza obrazem między oczy, ale to są filmy o których się myśli. Szczególnie Róża mnie zaskoczyła wybranym tematem bo to także był film o skrawku historii naszego kraju o którym niewiele się mówiło. Przerysowanie? Tak. Nie ma papierowych rycerzy, owszem. Ale to reżyser który ciągnie mnie jak żaden inny jego kolega nad Wisłą do kina.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Krodinor
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 275
Nr użytkownika: 96.277

 
 
post 13/08/2018, 23:31 Quote Post

QUOTE(Gajusz Mariusz TW @ 13/08/2018, 22:29)
Każdy film dla mnie się bronił (oglądałem wszystkie długometrażowe od "Wesela"). Owszem, uderza obrazem między oczy, ale to są filmy o których się myśli. Szczególnie Róża mnie zaskoczyła wybranym tematem bo to także był film o skrawku historii naszego kraju o którym niewiele się mówiło. Przerysowanie? Tak. Nie ma papierowych rycerzy, owszem. Ale to reżyser który ciągnie mnie jak żaden inny jego kolega nad Wisłą do kina.
*


Czy Tadeusz z "Róży" nie jest właśnie takim szlachetnym rycerzem? Oczywiście w realiach tamtych czasów. Jest to chyba najbardziej pozytywny bohater ze wszystkich filmów Smarzowskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

11 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej