Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Przeworskie groby jamowe z kamieniem
     
Furiusz
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 300
Nr użytkownika: 63.284

Zawód: student
 
 
post 26/09/2014, 19:06 Quote Post

Z. Nowakowski, Cmentarzysko kultury przeworskiej w Żdżarowie, pow. sochaczewski, "Wiadomości Archeologiczne" t.56 (2002-2003), s. 283 - 321. Sano stanowisko odkryto przypadkowo w 1982 roku, badano je do 87, na miejscu była piaśnica co spowodowało zniszczenie części grobów, część uszkodziła orka. Ciekawy jest grób 39 - nienaruszony. Był to grób jamowy, co w sumie nie jest jakieś nietypowe. Ciekawe dla mnie jest to, że w centrum jamy leżał sporych rozmiarów kamień, a wokół tego kamienia rozsypane były spalone kości dziecka (infans I - wczesny iuvenis) i dary grobowe - szklany paciorek, żelazny wisiorek i dwa naczynia ceramiczne.
Podobnie grób 71, znów dziecka w wieku infans I - II, tyle, że tym razem kamień nie był lekko przesunięty ku jednej ze ścian.
Zastanawia mnie ten kamień - czy ktoś się postarał i specjalnie tak zaaranżował ten pochówek czy wprost przeciwnie, ktoś się nie postarał i kopiąc jamę grobową natrafił na kamień - zamiast go wyjąć, obkopał go i kości wysypał wokół niego. Zastanawia mnie czy jest więcej takich przypadków? Zdarzają się groby oznaczone jakimś kamieniem na powierzchni. W kulturze jastorfskiej konstrukcje kamienne wokół popielnicy i nad nią (czasem i pod) zależnie od regionu potrafią być nawet częste np. E. Reinbacher, Urnenfriedhof der alteren Eisenzeit in HerzogtumLauenburg, "Praehistorische Zeitschrift" t.40 91962) z.1-2, s. 60 - 185.

Ktoś się spotkał jeszcze z czymś takim, coś mu się kojarzy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej