Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> ALEKSANDER WIELKI, Bibliografia
     
Westa
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 155
Nr użytkownika: 37.768

Zawód: student
 
 
post 18/07/2010, 19:28 Quote Post

mam w takim razie jeszcze jedno pytanie, bo z tego co, się orientuję nie mamy polskiego przekładu Diodora, czy ktoś ma może dostępną wersję angielską w pdf? Albo link do strony z której można by ten tekst pobrać?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #31

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 18/07/2010, 19:44 Quote Post

Diodor po polsku niedługo ma wyjść, ale tymczasem (borem lasem):
http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roma...culus/home.html

Księgi 1-32, wydanie Loebowe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #32

     
Legion
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 458
Nr użytkownika: 58.730

Stopień akademicki: Basileus
Zawód: student
 
 
post 19/07/2010, 9:18 Quote Post

QUOTE(sargon @ 18/07/2010, 19:44)
Diodor po polsku niedługo ma wyjść, ale tymczasem (borem lasem):
http://penelope.uchicago.edu/Thayer/E/Roma...culus/home.html

Księgi 1-32, wydanie Loebowe.
*


No właśnie a kiedy będzie to niedługo? wink.gif

Legion
 
User is offline  PMMini Profile Post #33

     
Westa
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 155
Nr użytkownika: 37.768

Zawód: student
 
 
post 4/08/2010, 10:17 Quote Post

z mojego zestawienia wyszło na to, że w wielkim uproszczeniu:
Plutarch- ukazuje Aleksandra wyidealizowanego (zwłaszcza w O szczęściu czy dzileności Aleksandra) w Żywotach równoległych przedstawia jego studium charakteru

Arrian - w Wyprawa Aleksandra Wielkiego, przedstawia dzieje wojen Aleksandra, sam autor zna się na rzeczy bo był wojskowym i pełnił różne funkcje urzędnicze więc trafnie ocenia postępowanie Aleksandra, poza tym Arrian korzysta z Aristobula i Ptolemeusza, którzy z kolei byli naocznymi świadkami wydarzeń przez co wzrasta wiarygoność tego źródła

Kurcjusz Rufus- nie wiaodmo kim był ani kiedy dokładnie powstało jego dzieło Historia Aleksandra Wielkiego.bazuje na Homerze, co owocuje epickim zabarwieniem tekstu, myli pojęcia geograficzne np. M. czerwone z O. indyjskim. Często ma błędną chronologię

Diodor- Wiarygodność tego tekstu jest zależna od źródła z którego w danym momencie korzystał, często błędna chronologia, nie dokonywał krytyki źródeł

i Justyn - wyciąg z POmpejusza Trogusa obejmuje ok 1/5 pierwotnego dzieła przytacza mniej lub bardziej doslowne fragmenty....

jak te źródła przedstawiają Aleksandra? Plutarch bardzo pozytywnie, Arrian realnie.. a pozostali? Jak jest Waszym zdaniem?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #34

     
Anders
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.435
Nr użytkownika: 4.016

Zawód: Biurowy
 
 
post 5/08/2010, 17:00 Quote Post

Skąd wniosek, że Diodor nie dokonywał krytyki źródeł? Znasz może jakieś publikacje na temat jego dzieła?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #35

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 5/08/2010, 17:05 Quote Post

O tradycji Wulgaty wg zdania Nawotki i Olbrychta:
http://www.historycy.org/index.php?showtop...ndpost&p=433613

W razie czego mogę wrzucić cytat z Nawotki, by wtedy nie podałem smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #36

     
Westa
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 155
Nr użytkownika: 37.768

Zawód: student
 
 
post 8/08/2010, 10:28 Quote Post

Czy ktoś może napisać coś więcej o pracy Justyna? Poza tym, że stanowi ok 1.5 wyciągu z Pompejusza Trogusa? Chodzi mi o to czy dzieło to uważane jest za mniej lub bardziej wiarygodne oraz w jaki sposób przedstawia Aleksandra? Pozytywnie negatywnie?


Tradycja tzw. "Wulagty" rzeczywiście została zrehabilitowana. No dzieło Kucjusza Rufusa mimo retoryki i moralizatorstwa zostało docenione ze względu na wiadomości Kurcjusza o sytuacji w obozie perskim, tak przynajmniej podaje Nawotka we wstępie Do "ALeksandra Wielkiego".

Mam jeszcze jedno pytanie do wielkiej piątki zaliczani sa: Diodor, Justyn, Kurcjusz, Arrian i Plutarch z tego Justyn, Diodor i Kurcjusz zaliczani są do Wulgaty?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #37

     
sargon
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 5.840
Nr użytkownika: 4.555

Stopień akademicki: mgr inz
 
 
post 8/08/2010, 10:37 Quote Post

QUOTE(Westa)
z tego Justyn, Diodor i Kurcjusz zaliczani są do Wulgaty?
Tak.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #38

     
Filipides
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 154
Nr użytkownika: 66.301

Stopień akademicki: nie chcê stresowaæ
Zawód: BANITA KLON
 
 
post 5/09/2010, 12:13 Quote Post

Polecam Hammonda
przytacza wiele źródeł, dokonuje porównań i indywidualnej analizy.
"geniusz aleksandra wielkiego"
"starożytna Macedonia"
 
User is offline  PMMini Profile Post #39

     
Naxela
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 19
Nr użytkownika: 64.232

Aleksandra
Stopień akademicki: magister
Zawód: student
 
 
post 15/10/2010, 12:03 Quote Post

QUOTE(Filipides @ 5/09/2010, 12:13)
Polecam Hammonda
przytacza wiele źródeł, dokonuje porównań i indywidualnej analizy.
"geniusz aleksandra wielkiego"
"starożytna Macedonia"
*


Ja również polecam Hammonda, ale co do "Geniuszu..." raczej byłabym ostrożna. Jest to schyłkowe dzieło tego autora i niestety autor ulega w nim zbytniej fascynacji postacią Aleksandra Wielkiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #40

     
Elevander
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 277
Nr użytkownika: 70.565

Tomasz
Zawód: Miles Christi
 
 
post 19/02/2011, 22:26 Quote Post

Edward Dąbrowa z grona źródeł na temat wielkiego króla Macedonii jako niezwykle cenne wskazywał Flawiusza Arriana. Rzeczony bazować w nich miał na pamiętnikach Ptolemeusza, który był wszakże bezpośrednim świadkiem i uczestnikiem wydarzeń. A czy spotkaliście się z tezą, że Ptolemeusz był przyrodnim bratem Aleksandra? Jeśli tak, to możecie coś na ten temat powiedzieć?
 
User is offline  PMMini Profile Post #41

     
elvbro
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 72.858

Elwira Brodecka
Zawód: uczen
 
 
post 18/05/2011, 15:03 Quote Post

Witam !
Kilka miesięcy temu kupiłam książkę o Aleksandrze Wielkim pt. "Aleksander Wielki : Morderstwo w Babilonie" Grahama Phillipsa. Sprawiła ona, że bardzo chcę pogłębić swoją wiedzę o synu Filipa II. Książka Phillipsa była dobra, ale chyba nie najlepsza, nie wiem jak się do niej ustosunkować, według mnie nie jest pisana w typowy historyczny sposób. Czytając ją miałam momentami wrażenie że czytam starożytny kryminał. Szczerze mówiąc podobało mi się to, a mapy zamieszczane na początkach poszczególnych rozdziałów były dobrym sposobem zobrazowania stopniowego zwiększania się imperium Aleksandra... Jednak mam wrażenie że nie była to najlepsza książka o losach słynnego Macedończyka.
Przeglądając allegro natknęłam się na parę intrygujących książek, takich jak:
"Aleksander Wielki" Petera Greena,
"Aleksander Wielki" Ryszarda Kuleszy,
Trylogię Manfrediego ("Potomek boskiego węża", "Piaski Amona", "Na granicy świata"),
"Aleksander Wielki" S. Fischera-Fabiana,
i "Aleksandra Wielkiego" Pressfielda.
Jak widać bogactwo i różnorodność tytułów.
Na którymś z tematów na forum znalazłam wpis który mówi że książka Petera Greena jest najlepsza. Chciałabym wiedzieć co wy o tym uważacie, jak to się ma do tej książki Phillipsa którą przeczytałam.
Dla złośliwych podkreślam, że pytam się o to nie dlatego, że nie chce mi się czytać ale dlatego, że nie chcę tracić czasu na nieudane książki i naprawdę chciałabym kupić sobie jakąś świetną książkę o Aleksandrze Wielkim.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #42

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 18/05/2011, 15:34 Quote Post

Rzeczywiście, Green jest najlepszy. Kulesza imho też napisał fajną monografię. Do reszty się nie ustosunkuję. Aby lepiej się zorientować w tematyce samej Macedonii możesz sobie jeszcze przeczytać "Monarchię macedońską" Rzepki. Warto też poczytać książki Hammonda, sam się za nie wezmę przez wakacje smile.gif. Z bardziej zaawansowanych prac, to na pewno prace Nawotki i Olbrychta. No i, oczywiście, pamiętaj że nic nie zastąpi źródeł wink.gif.

A Philipsowi... Daj człowieku pokój... rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez Vergilius: 18/05/2011, 15:34
 
User is offline  PMMini Profile Post #43

     
elvbro
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 72.858

Elwira Brodecka
Zawód: uczen
 
 
post 18/05/2011, 15:51 Quote Post

Dziękuje smile.gif, więc Green i Rzepka, rozejrze się za ich książkami po antykwariatach smile.gif. Niestety, jesli chodzi o Hammonda, to nie spotkalam się z najlepszymi recenzjami. W internecie można się natknąć na wiele pytań retorycznych brzmiących mniej więcj tak: "czy Hammond w ogóle napisał coś dobrego?".
W tej książce Phillipsa były różne fragmenty Justynusa, Plutarcha itp. W wakcaje pewnie zajrzę do tych źródeł bo z całej książki, poza wspomianymi przeze mnie wcześniej mapami były najbardziej dopracowane chyba i histroyczne w gruncie rzeczy smile.gif.

Ten post był edytowany przez elvbro: 18/05/2011, 15:55
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #44

     
Vergilius
 

le duc de Rivoli
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.395
Nr użytkownika: 55.739

Dawid Sienkiewicz
Stopień akademicki: mgr
Zawód: radca prawny
 
 
post 18/05/2011, 15:58 Quote Post

QUOTE
Niestety jesli chodzi o Hammonda nie spotkalam się z najlepszymi recenzjami. W internecie można się natknąć na wiele pytań retorycznych brzmiących mniej więcj ' czy Hammond w ogóle napisał coś dobrego? '.


Eeeeeeee... Nie zgodzę się. Nasi, tj. forumowi starożytnicy dość często powołują się na Hammonda, a im po prostu w tej kwestii ufam. Zresztą Kulesza chyba powołuje się w swojej książce na 5 czy 6 pozycji Hammonda - a przecież K. nie jest dyletantem.

QUOTE
W tej książce Phillipsa były różne fragmenty Justynusa,Plutarcha itp.


Ta książka do poważnych nie należy, naprawdę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #45

5 Strony < 1 2 3 4 5 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej