Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Najbardziej tragiczne powstanie Polaków,
 
Najbardziej tragiczne powstanie Polaków
Konfederacja barska [ 5 ]  [4.42%]
powstanie kościuszkowskie [ 4 ]  [3.54%]
powstanie listopadowe [ 13 ]  [11.50%]
powstanie styczniowe [ 24 ]  [21.24%]
powstania śląskie [ 0 ]  [0.00%]
powstanie warszawskie [ 65 ]  [57.52%]
inne. Jakie? [ 2 ]  [1.77%]
Suma głosów: 113
Goście nie mogą głosować 
     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 14/04/2008, 20:27 Quote Post

Ja wybrałem powstanie styczniowe jako ostateczny i nieodwołalny koniec pewnej epoki, tak to widzę. A Wy?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
agwart
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 20
Nr użytkownika: 34.116

 
 
post 14/04/2008, 20:44 Quote Post

imho warszawskie - chyba w żadnym innym nie nabito tylu cywilów nie mówiąc już o zabytkach czy dobrach kultury sad.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
pulemietczik
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.814
Nr użytkownika: 39.443

Stopień akademicki: dr
Zawód: wpisuje PESEL-e
 
 
post 14/04/2008, 20:46 Quote Post

Powstanie 1846 - które zlikwidowało Wolne Niepodległe i Ściśle Neutralne Miasto Kraków wraz z Okręgiem.

Sprawa tego powstania to jakiś amok, jakaś "krucjata dziecięca"- 15 lat po listopadowym znów walczyć? Dzisiaj wcale się tego nie wspomina, chyba, że w kontekście Szeli, bo prawdę mówiąc wstyd.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
oskar(zet)
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.075
Nr użytkownika: 40.749

 
 
post 14/04/2008, 20:52 Quote Post

Osobiście głosuje na powstanie Warszawskie, Jako iż jest mi lepiej znane niż inne w/w. Jednak zastanawiam sie nad insurekcja kościuszkowską bo zakończyło istnienie niepodległej Rzeczpospolitej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
BSB14
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 144
Nr użytkownika: 40.055

Patryk
Zawód: uczen
 
 
post 14/04/2008, 21:05 Quote Post

No spójrzmy najbardziej tragiczne w skutkach była insurekcja kościuszkowska, poniewaz jej skutkiem było zniknięcie na mapy 1 RP.. listopadowe w sumie teź bo zakonczyłą sie wielka emigracjią i zakonczeniem jako tako jeszcze łagodnej polityki caratu wobec nas, a warszawskie tylku ludzi zgineło i cala stolica prawie zniszczona....
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.514
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 14/04/2008, 21:08 Quote Post

Powstanie chochołowskie - cepry namówiły górali do zbrojnego wystąpienia, potem się na nich wypięli. No i zdrada sąsiadów z Czarnego Dunajca, którzy uczestniczyli w tłumieniu powstania
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 14/04/2008, 21:14 Quote Post

Może wyjaśnie co miałem na mysli piszac o kńcu epoki, dla mnie właśnie lata 1863-64 definitywnie konczą epokę sarmatyzmu. tak jakos wyobrażam to sobie jako walke nie tylko z zywym przeciwnikiem ale też przeciw upadkowi pewnego istniejącego do tej pory swiata dworków, zaścianków itp.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.514
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 14/04/2008, 21:23 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 14/04/2008, 21:14)
Może wyjaśnie co miałem na mysli piszac o kńcu epoki, dla mnie właśnie lata 1863-64 definitywnie konczą epokę sarmatyzmu. tak jakos wyobrażam to sobie jako walke nie tylko z zywym przeciwnikiem ale też przeciw upadkowi pewnego istniejącego do tej pory swiata dworków, zaścianków itp.
*



Upadek polski szlacheckiej to dopiero tak naprawdę okres II wojny światowej - oczywiście mówię tu o Galicji wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 14/04/2008, 21:25 Quote Post

Głosuje za listopadowym.

Powstanie styczniowe było jedną wielką masakrą i kilkoma potyczkami. W listopadowym najbardziej mnie boli, że nie wykorzystano tych kilku zwycięstw jak Dębe Wielkie czy Iganie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 14/04/2008, 21:33 Quote Post

QUOTE
oczywiście mówię tu o Galicji
oczywiście, że mówisz o Galicji, cos wtym jest mój dziadek (rocznik 1932) wychował sie jescze w "dworkowej" atmosferze.
QUOTE
Powstanie styczniowe było jedną wielką masakrą
no właśnie, jak sobie zwizualizuje te wszystkie kruki, wrony, wierne rzeki i Grottgera to dochodze do wniosków o których pisałem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
adso74
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.870
Nr użytkownika: 37.022

 
 
post 14/04/2008, 23:02 Quote Post

QUOTE
Powstanie 1846 - które zlikwidowało Wolne Niepodległe i Ściśle Neutralne Miasto Kraków wraz z Okręgiem.

Sprawa tego powstania to jakiś amok, jakaś "krucjata dziecięca"- 15 lat po listopadowym znów walczyć? Dzisiaj wcale się tego nie wspomina, chyba, że w kontekście Szeli, bo prawdę mówiąc wstyd


Moje ulubione, jeśli traktować je w kategoriach żartu. Kilkuset ludzi wypowiedziało wojnę trzem największym potęgom na świecie. I jeszcze uznano ich za bohaterów!

QUOTE
Może wyjaśnie co miałem na mysli piszac o kńcu epoki, dla mnie właśnie lata 1863-64 definitywnie konczą epokę sarmatyzmu. tak jakos wyobrażam to sobie jako walke nie tylko z zywym przeciwnikiem ale też przeciw upadkowi pewnego istniejącego do tej pory swiata dworków, zaścianków itp


To chyba raczej powinno cieszyć niż smucić.

A jeśli chodzi o ankietę: wszystkie te powstania były tragiczne.
Najgorsze skutki przyniosło Styczniowe, bo na konwencji Alvenslebena Bismarck zbudował potęgę Prus, doprowadzając równocześnie do odwrócenia systemu sojuszy. Za to powstanie zapłaciła cała Europa. I to drogo.
Patrząc tylko z perspektywy Polski i Polaków (nie lubię co prawda takiego zawężania), fatalne w skutkach było Kościuszkowskie, bo skończyło się rozbiorem, a także Listopadowe, bo utraciliśmy konstytucję, siłę zbrojną, elity musiały zmykać na zachód, a pośrednio zmarnowano wszystko to, co zrobił Lubecki. Styczniowe - bo zmarnowano reformatorski dorobek Wielopolskiego, nastąpiła druga fala emigracji i zaczęła się najostrzejsza reakcja zaborców, w postaci tendencji do germanizowania i rusyfikowania. Warszawskie - ostatni akord tego szaleństwa. Kurcze - naprawdę wszystkie były koszmarne w skutkach. Tego się nawet nie da stopniować. Głosuję zatem na Styczniowe, ze względu na wspomniane przeze mnie szersze konsekwencje.
S!
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
craft
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 147
Nr użytkownika: 15.021

 
 
post 14/04/2008, 23:11 Quote Post

Dla mnie zdecydowanie powstanie listopadowe. Według mnie tragizm polegał tu na tym że mając realną siłę zbrojną przegraliśmy z powodu niezdecydowania i hamowania ofensywy przez naszych dowódców co doprowadziło w konsekwencji do upadku.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.529
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 14/04/2008, 23:12 Quote Post

QUOTE
To chyba raczej powinno cieszyć niż smucić.
widac jednyc cieszy drugich smuci, cóż róznice swiatopoglądowe.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
varius
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 353
Nr użytkownika: 42.024

Zawód: Uczen
 
 
post 14/04/2008, 23:23 Quote Post

Ech...przychodzą mi na myśl słowa Monteskiusza: "Szczęśliwy jest naród, którego historia jest nudna." Historia Polski do nudnych nie należy. Do szczególnie wesołych również nie należy. Polskie powstania mają to do siebie, że były tragiczne w skutkach. Przeważnie nie kończyły się pozytywnie. Ciężko jest odpowiedzieć na podane pytanie, aczkolwiek najskłonniejszy jestem do zaznaczenia postania warszawskiego. Być może dlatego, że z tym powstaniem wiąże się cząstka mojej rodzinnej historii i jest mi bliżej znane. Chociaż zdaje sobie sprawę z tego, że poprzednie powstania również były tragiczne w skutkach(wszyscy wiemy do czego doprowadził upadek insurekcji kościuszkowskiej, powstania listopadowego czy też styczniowego).

jeszcze jedno...
QUOTE
a warszawskie tylku ludzi zgineło...


Straty powstańcze ocenia się na 18 tys. zabitych i zaginionych, 25 tys. rannych. Do niewoli dostało się ok. 15 tys. żołnierzy i oficerów. Straty ludności cywilnej wyniosły ponad 180 tys. zabitych (głównie pomordowanych).
Czy to jest mała ofiara? Według mnie nie. Powstanie to również było tragiczne i na pewno nie może być traktowane jako te o "niskiej szkodliwości", bowiem śmierć obywateli, którzy walczą o ojczyznę jest nie tylko na swój sposób piękna, ale jest również warta upamiętniania i wspominania kolejnym pokoleniom.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
polop
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 114
Nr użytkownika: 41.025

Pawel Jaworski
Zawód: Uczen
 
 
post 15/04/2008, 7:19 Quote Post

Zastanawiałem się pomiędzy insurekcją a warszawskim. Wybrałem Warszawskie. Przy minimalnym wsparciu można by uratować Polskę przed czerwoną zarazą sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej