Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Babilonczycy, need help
     
Freak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 3.506

 
 
post 2/02/2005, 3:54 Quote Post

cyfra, będąca dla ludu Babilonu suma liczb życia.. ktos ma pojecie co to moze byc za cyfra i dlaczego? confused1.gif

No dobra.. moze teraz ktos wpadnie :] Zagadka brzmi tak:

Musi być coś w cyfrze samej,
Jest to wszakże do odkrycia,
Że dla ludu Babilonu
Jest ona sumą liczb życia.


Potem dostalem jeszcze wskazowke/podpowiedz:

Wiele antycznych narodów świata
Związało z tą cyfrą swe dzieje.
Tyluż aktorów u Greków,
Corocznie na scenie się śmieje...

Babilończycy i Egipcjanie
i ludy tamtego świata,
stworzyły magię tej cyfry
Za którą myśl Twa wciąż lata.


Jest wiele magicznych cyfr wacko.gif ale z okazji ze komedie byly wystawiane w piąty dzień Wielkich Dionizji, myslalem ze to piątka - jednak nie.. Co do cyfr magicznych, podejrzewam 3 lub 7.. 3, bo przedstawienia skladaly sie z 3 aktow, na scenie mogly przebywac maksymalnie 3 osoby.. tylko ze nie widze zwiazku z Babilonczykami.. z kolei 7 jest sumą 3 i 4 (liczby symbolizujące niebo i ziemię, choc nie koniecznie u Babilonczykow), więc bardziej by pasowala na sumę liczb życia.. tylko ze z kolei nie widze jej zwiazku z teatrem atenskim unsure.gif Czy ktos moze rzucic troche swiatla na moje przemyslenia?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Freak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 3.506

 
 
post 8/02/2005, 0:09 Quote Post

hmm.. to ja moze wrzuce tu jeszcze jednego posta, bo widze ze wcale nie widac ze przeedytowalem posta i nikt nie wie ze cos sie zmienilo.. odpowiedzi dalej nie znam i czekam z niecierpliwoscia na kogos, kto bedzie w stanie mi pomoc smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Qltura
 

Ja�nie Absolutnie O�wiecony
*****
Grupa: Administrator
Postów: 688
Nr użytkownika: 2

 
 
post 15/03/2005, 22:30 Quote Post

Hmm, może 12? 12 znaków zodiaku, 12 muz...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Freak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 3.506

 
 
post 16/03/2005, 11:11 Quote Post

12 odpada - nie dodalem ze rozwiazanie ma byc pojedyncza cyfra..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Łukasz Rudy
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 180
Nr użytkownika: 4.418

Zawód: student
 
 
post 16/03/2005, 12:48 Quote Post

Skąd wytrzasnąłeś tą zagadkę?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Blondi
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 1.711

 
 
post 18/03/2005, 1:08 Quote Post

QUOTE(Freak @ Feb 2 2005, 05:54 AM)
Potem dostalem jeszcze wskazowke/podpowiedz:
Wiele antycznych narodów świata
Związało z tą cyfrą swe dzieje.
Tyluż aktorów u Greków,
Corocznie na scenie się śmieje...

Jest wiele magicznych cyfr  wacko.gif ale z okazji ze komedie byly wystawiane w piąty dzień Wielkich Dionizji, myslalem ze to piątka - jednak nie.. Co do cyfr magicznych, podejrzewam 3 lub 7.. 3, bo przedstawienia skladaly sie z 3 aktow, na scenie mogly przebywac maksymalnie 3 osoby..

Pójdę tropem podpowiedzi, bo temat teatru greckiego nie jest mi obcy.

Po pierwsze - nie zawsze przedstawienia składały się z trzech aktorów. Wpierw był jeden, potem doszedł drugi, a dopiero Sofokles wprowadził trzeciego. Tak było w tragediach, co do komedii zaś - "najbezpieczniej jest przyjąć, że zasadniczą część pracy powierzano 3 głównym aktorom, rezerwując sobie jednak prawo do zaangażowania aktora czwartego w ponmiejszych epizodach, gdy zachodziła taka potrzeba" (cytat ze M. Kocurem, który niżej dopisuje dla utrudnienia: "scenę otwierającą komedię Acharnejczycy można jednak zagrać sensownie wyłącznie z pięcioma aktorami").

Tyle jeżeli chodzi o samą ilość aktorów. Jednak owe "corocznie na scenie się śmieje" odniósłbym raczej do całego festiwalu, na którym były grane 3 lub 5 (Dionizje) albo 3 lub 4 (Soteria w Delfach) komedie.

Ponieważ ma to być jedna cyfra, jak mówisz, to może odpowiedzią jest 9 (po trzech aktorów w każdej z trzech komedii)? Ale jaki to ma związek z Babilonem, niestety nie wiem.

Pozdrawiam,
Blondi
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
igusiek
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 146
Nr użytkownika: 3.198

Zegota of Mazovia
Stopień akademicki: podstawowy
Zawód: Hetman polny koronny
 
 
post 20/03/2005, 16:13 Quote Post

QUOTE(Qltura @ Mar 15 2005, 11:30 PM)
Hmm, może 12? 12 znaków zodiaku, 12 muz...
*


muz bylo 9, ale mniejssza z tym

zwiazek z teatrem atenskim tu jakis na pewno jest i zgodze sie z tym:
QUOTE
Po pierwsze - nie zawsze przedstawienia składały się z trzech aktorów. Wpierw był jeden, potem doszedł drugi, a dopiero Sofokles wprowadził trzeciego.


Rowniez mysle, ze trzeba tu skoncetrowac sie na komediach, bo wyraznie jest napisane "corocznie sie na scenie smieje", chociaz moze chodzi tu takze o tragedie, ktore tak samo byly dla Grekow rozrywka.

QUOTE
Wiele antycznych narodów świata
Związało z tą cyfrą swe dzieje.

mysle, ze ta podpowiedz jest zasadnicza. trzeba tu wziac rowniez pod uwage starozytny rzym. odnoszac sie do poprzedniej wypowiedzi, proponuje aby pokombinowac z liczbami, 7,5,3. 753 pne - zalozenie rzymu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Bober
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 3.430

 
 
post 20/03/2005, 20:32 Quote Post

Kiedy przeczytałem zagadke to od razu skojarzyłem sobie 9. Nie wiem dlaczego? Potem powtorzyłem ja moim znajomym i oni tez pomysleli o 9. Stawiam na 9.

Jest jakis sposob zeby sprawdzic odpowiedz??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Pokrak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 11.560

Jerzy Leszek Sztarbala
Zawód: student
 
 
post 3/12/2005, 16:12 Quote Post

in my opinion ... 2
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Jaromir
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 11.527

Aleks Mroz
Zawód: uczeñ
 
 
post 3/12/2005, 18:48 Quote Post

To jest dziecinnie proste!! Oczywiście że 6 Jak przeglądniecie historię starożytnych cywilizacji to dowiecie się że większość (chodzby demokracja w Atenach czy inne) powstały właśnie w 6 wieku to musi coś znaczyć nie?????? rolleyes.gif smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Filemon
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 11.745

Kot Filemon
Zawód: Uczeñ
 
 
post 10/12/2005, 22:42 Quote Post

To na pewno ma coś wspólnego z wylewami Tygrysu i Eufratu wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
eilif
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 21.774

M.
Zawód: uczennica
 
 
post 20/09/2006, 13:21 Quote Post

wiecie co? a może... tak mi wpadło na myśl... Pi.... 3,14....
co Wy na to? confused1.gif pierwsze co przyszło mi do głowy... pi wynaleźli egipcjanie... spróbuj smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
kg24
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 84
Nr użytkownika: 16.106

Zawód: student
 
 
post 8/02/2007, 17:01 Quote Post

może 3?

z : http://www.symbolika.net/3.php

"Uważana jest za liczbę doskonałą, obejmującą całokształt rzeczy w wyniku tego, że jest sumą cyfr 1 oraz 2. Symbolizuje boskie trójce wielu wyznań: chrześcijańska - Bóg ojciec, Syn boży i Duch Święty; egipska - Ozyrys, Izyda, Horus, babilońska - Ea, Marduk, Gibil; hinduistyczna - Brahma-stwórca (Trimurti) , Wisznu-życie, Siwa-śmierć; grecka - Zeus z potrójną błyskawicą, Pluton (Hades) z trzygłowym psem Cerberem, Posejdon z trójzębem. Liczba ta oznacza także światło, słońce oraz ogień. Dzieki łączeniu w sobie cech pierwszych dwóch liczb trójka symbolizuje świadomość, harmonię, równowagę oraz rozwój i wzrost. Związki z liczbą trzy to: początek, środek i koniec; niebio, ziemia i piekło; wiara, nadzieja oraz miłość."

Poza tym, aktorów na scenie w Grecji było zazwyczaj 3, zazwyczaj też grano 3 sztuki - 2 tragedie i 1 komedię.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Telkontar
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 32.365

 
 
post 10/05/2007, 12:36 Quote Post

tylko kto powiedzial, ze to ma byc pojedyncza cyfra arabska??? jesli zagadka jest starozytna to rownie dobrze moze to byc 10, 20, 40 (ja bym obstawial wlasnie 40) czy nawet 400 - zalezy od systemu zapisu.
U Hebrajczykow liczba zycia to bylo wlasnie 40 - w ich zapisie "nun" - jedna cyfra.
jak to polaczyc z teatrem greckim nie mam pojecia. ale... propozycja jest. smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Historyk że hej
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 44
Nr użytkownika: 104.771

Wojciech Lada
Zawód: uczen
 
 
post 6/05/2019, 16:23 Quote Post

QUOTE(eilif @ 20/09/2006, 14:21)
wiecie co? a może... tak mi wpadło na myśl... Pi.... 3,14....
co Wy na to? confused1.gif pierwsze co przyszło mi do głowy... pi wynaleźli egipcjanie... spróbuj smile.gif
*



Według mnie jest to prawidłowy tok myślenia. Wiele budowli zostało zbudzowanych dzięki znajomości tej cyfry. Poza tym można ją uznać za cyfrę doskonałą jeśli popatrzycie na proporcje itp. Nie jestem ekspertem od liczby pi, ale możecie zobaczyć w sieci do ilu rzeczy może przydać się ta cyfra.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej