Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

5 Strony « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Linie ojcowskie polskich Żydów, Pochodzenie starozakonnych

Alexander Malinowski 3

VIII ranga
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk

post 21/03/2020, 13:40 Quote Post

Chodzi o to, że w poście powyżej jest błąd na błędzie.
Litwacy nie przebyli zza linii osiedlenia, a zza granicy między Litwą, a Kongresówką. I nie byli stamtąd przecież wygnani.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #61

Rats

V ranga
Nr użytkownika: 98.960

post 22/03/2020, 2:59 Quote Post

QUOTE(Alexander Malinowski 3 @ 21/03/2020, 13:40)
Chodzi o to, że w poście powyżej jest błąd na błędzie.
Litwacy nie przebyli zza linii osiedlenia, a zza granicy między Litwą, a Kongresówką. I nie byli stamtąd przecież wygnani.
*

Nie masz pojęcia a się wcinasz.Kongresówka drogi kolego miała całkiem inaczej niż w cesarstwie uregulowane sprawy żydowskie.Pod koniec XIX z Rosji wydalono ( poza linię posielenia) także tych Żydów którzy wcześniej dostali ( w istocie kupili) prawo do mieszkania w głębi imperium.Ponadto , wypędzono dużą liczbę Żydów z południa Rosji i Ukrainy, głównie Żydów mieszkających na wsi.Tak , Skrzypek na dachu opisuje jedną z takich właśnie wsi.Wracając do przełomu XIX i XX wieku, nastąpiła też migracja Żydów z Nowej Rosji i Krymu na tereny gdzie dominował język polski.Litwacy drogi kolego, to Żydzi przesiedlający się bardziej na Zachód imperium ( także z Besarabii) ,w odróżnieniu od osiadłych tam wcześniej Żydów , nie znali polskiego.Aż do lat trzydziestych wśród Żydów w Polsce trwał konflikt pomiędzy Litwakami pochodzącymi z terenów wschodnich gdzie nie mówiło się po polsku, a Żydami stałymi mieszkańcami zachodniej strefy imperium którzy posługiwali się polskim.Ta migracja była na tyle liczna że w latach dwudziestych Litwacy zdominowali społeczność żydowską w II RP.

User is offline  PMMini Profile Post #62

Domen

IX ranga
Nr użytkownika: 14.456

post 24/03/2020, 18:37 Quote Post

Ciekawe czy to co powiedział Jerzy Urban o "podświadomym zwąchiwaniu się" dzieci pochodzenia żydowskiego w jego szkole mogło mieć coś wspólnego z ich pokrewieństwem biologicznym (w obrębie Aszkenazyjczyków w ogóle):

https://wiadomosci.onet.pl/kiosk/wstyd-byc-...akiem/xj91m.amp

CODE
(...) Wracając do mojej klasy - dzieci pochodzenia żydowskiego trzymały się razem. Nie wynikało to ze świadomej kalkulacji, że ktoś był mi jakoś bliższy, bo też był Żydem i miał podobne przeżycia. W moim przypadku też to się tak jakoś ułożyło - bez udziału świadomości, bez dzielenia na tych i innych - po prostu bliżej przyjaźniłem się tylko z Żydami. Mogę wymienić nazwiska najbliższych kolegów i oni wszyscy byli Żydami z pochodzenia. Gdybym miał to uzupełnić o jakąś bliską znajomość z kimś, kto nie był Żydem, to - w okresie przed ZMP - bym nie potrafił. Grały tu rolę jakieś nieświadome skłonności do doboru towarzyskiego, przy czym myśmy w ogóle nie mówili o swoim żydostwie, nie rozważaliśmy tożsamości... To była jakaś taka skłonność nieuświadomiona, widoczna dopiero z retrospektywy... Na lekcjach też zresztą nie podejmowano w ogóle kwestii żydowskich, okupacyjnych, one po prostu nie istniały. Nauka historii dotyczyła czasów odległych i nie zahaczała o współczesność. (...)

(...) gdyby odtworzyć dziś mapę towarzyską mojej klasy, okaże się, że my, dzieci pochodzenia żydowskiego, nieświadomie garnęliśmy się do siebie. Myśmy tego sobie nie uświadamiali, ja zresztą z pewnością nie różnicowałem ludzi w ten sposób... (...)

(...) Skupianie się towarzyskie chłopców o żydowskich korzeniach nie było stosowanym z rozmysłem kryterium etnicznym. Mówimy teraz o dwóch rzeczach: o stanie mojej ówczesnej świadomości - nie przypominam sobie, bym wtedy uświadamiał sobie, że przyjaźnię się prawie tylko z Żydami - i o tym, co uświadamiam sobie po latach... "Zwąchiwaliśmy" się ze sobą z powodu nieuchwytnych odrębności tradycji i podobieństwa okupacyjnych losów, a też łączącego nas niedookreślenia tożsamości. (...)
CODE
A kiedy pan zrozumiał, że w tamtym okresie faktycznie zadawał się pan niemal wyłącznie z osobami pochodzenia żydowskiego?
CODE
Z pewnością post factum, kiedy poznałem dalsze losy tej grupy

Z kolei badania genetyków z Islandii pokazały, że średnio najwięcej wnuków (jakby największy sukces reprodukcyjny) jest ze związków między dalszymi kuzynami (może m.in. z tego wynikał wysoki przyrost naturalny Żydów?):

https://kopalniawiedzy.pl/malzenstwo-rodzin...E-Genetics,4224

CODE
(...) Spostrzeżenie to nie odnosi się, oczywiście, do krewnych pierwszego i drugiego stopnia.

Sukces reprodukcyjny stawał się natomiast udziałem dalszego kuzynostwa.

Już wcześniej były na to dowody, nie dało się jednak stwierdzić, czy większa liczba dzieci to wynik podobieństw genetycznych, czy zjawisko powszechne w społeczeństwach pochwalających małżeństwa wewnątrz rodziny. Islandczycy dysponowali danymi genetycznymi ze 165 lat, które obejmowały ponad 160 tys. par, mogli więc rozstrzygnąć ten spór. Sprawę ułatwiała homogeniczność socjoekonomiczno-kulturowa populacji.

Pomiędzy 1800 a 1824 rokiem pary kuzynów trzeciego stopnia miały 4,04 dziecka i 9,17 wnuka, a pary kuzynów 8. i wyższych stopni 3,34 dziecka i 7,31 wnuka. Podobne proporcje stwierdzono pomiędzy 1924 a 1949 rokiem. Pokrewieństwo czwartego stopnia także wiązało się z większą "dzietnością", ale już nie związki w bliższej rodzinie. Ostatni przypadek odzwierciedla zapewne genetyczne minusy, wynikające z rozmnażania się ludzi zbyt blisko spokrewnionych. Takie pary również miały więcej dzieci, ale umierały one młodo, nie doczekawszy się jeszcze własnego potomstwa. (...)

Ten post był edytowany przez Domen: 24/03/2020, 18:51

User is offline  PMMini Profile Post #63

Alexander Malinowski 3

VIII ranga
Nr użytkownika: 100.863

Alexander Malinowski
Zawód: Informatyk

post 24/03/2020, 19:50 Quote Post

CODE
[Domen,24/03/2020, 18:37]
Ciekawe czy to co powiedział Jerzy Urban o "podświadomym zwąchiwaniu się" dzieci pochodzenia żydowskiego w jego szkole mogło mieć coś wspólnego z ich pokrewieństwem biologicznym (w obrębie Aszkenazyjczyków w ogóle):

Oczywiście, ludzie podobni do siebie czują swoje podobieństwo. Ja jednak, że tutaj w 80% było bardziej pokrewieństwo kulturowe, które obejmowało ludzi, którzy przeszli w sumie przez podobną traumę.

CODE
(może m.in. z tego wynikał wysoki przyrost naturalny Żydów?)

Wysoki przyrost naturalny wynikał, moim zdaniem, z następujących czynników:
1. Przynależność do grupy ortodoksyjnej religijnie. Ortodoksyjne sekty chrześcijańskie, np. na Dzikim Zachodzie też miały zawsze wysoki przyrost. Sztywne zasady rodziny i podporządkowanie kobiet zwiększa przyrost. Wyzwolenie kobiet zabija przyrost.
2. Małżeństwa dziecinne. Nic tak nie działa tak dobrze na przyrost, jak gdy żona zaczyna rodzić w wieku 12 lat
3. Szereg zasad koszeru miał pozytywne znaczenie dla higieny, a także wymuszał pewną dbałość, po prostu zwracanie na pewne sprawy. Jeśli musisz odróżnić nóż do mięsa, od noża do sera, to przy okazji go pewnie umyjesz
4. Wrodzona inteligencja mogła mieć też na to wpływ, bo to wpływa na wszystkie aspekty życia
5. Bogaci Żydzi żyli na wysokim poziomie życia, a o biednych dbała gmina żydowska. Jest całkiem prawdopodobne, że mediana stale przekraczała minimum potrzebne do przeżycia, co eliminowało ten przypadek, gdy biedni wymierają. Np. w Galicji bez przerwy były klęski głodu, przedzielone okresami przyrostu. Grupa, która wymrze mniej w trakcie głodu, będzie rosła liczebnie

CODE
Z kolei badania genetyków z Islandii pokazały, że średnio najwięcej wnuków (jakby największy sukces reprodukcyjny) jest ze związków między dalszymi kuzynami :

Pytanie, czy jest to efekt genetyczny, czy też po prostu maskuje to jakiś inny czynnik.
Może po prostu za kuzyna stosunkowo bliskiego wychodziło sie w izolowanych społecznościach, gdzie przyrost był wyższy niż w mieście?
Natomiast, przy zbyt bliskim kuzynie, wychodziły problemy genetyczne. To jest też możliwe wyjaśnienie.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #64

5 Strony « < 3 4 5 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej