Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Relikwie średniowieczne
     
Jarek1983
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 10.861

 
 
post 7/11/2005, 13:26 Quote Post

Witam

Nie bardzo wiedziałem gdzie ten mój temat zamieścić moze trafilem z działem. Mam prośbę do użytkowników czy moglibyście wymienić najbardziej znane relikwie kultywowane w sredniowieczu.
Bardzo to by mi pomoglo okreslic poszukiwania do mojej pracy, chciałbym się skupić na tym co najważniejsze.
Z góry dziękuje i będę wdzieczny za okazaną pomoc smile.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
RybaLiw
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 248
Nr użytkownika: 9.107

Piotr Biñczak
Stopień akademicki: czy to wa¿ne?
Zawód: Wolny strzelec
 
 
post 7/11/2005, 14:05 Quote Post

Witam!
Nie wiem, która mogłaby być najważniejsza, szczerze mówiąc nie czytałem niczego, co mogłoby klasyfikować Relikwie (choć nie sprecyzowałeś o jakiej natury relikwie Ci chodzi), ale niektórzy robili na nich niezły interes. Dość zabawnie opisał to Umberto Eco w "Baudolino".
W wielu duzych miastach np. Rzym aż roiło się od handlarzy relikwiami, a skąd one pochodziły i kto je zrobił to juz inna śpiewka wink.gif
Aloszka
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
jagienka74
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 6.603

 
 
post 7/11/2005, 14:51 Quote Post

zalezy tez o miejsce, o jakie Ci chodzi, bo w roznych krajach rozne relikwie byly "popularne".

A moze chodzi Ci o rodzaje relikwii, czyli np. czy popularne byly czesci ciala, czy moze bardziej przedmioty?
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 7/11/2005, 15:09 Quote Post

Jeśli chodzi o najczęstszy rodzaj relikwii, to podobno są to części ciała - ot, takie sobie trochę barbarzyńskie relikwie. Absurdalnośc niektórych świetnie opisuje pewien fragment "Krzyżaków", gdzie handlarz chce sprzedać "szczebel z drabiny która się przśniła św. Piotrowi" wink.gif
Apropos - pozdrawiam Piotra wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Jarek1983
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 10.861

 
 
post 8/11/2005, 13:12 Quote Post

Mi raczej chodzi o same nazwy relikwii czyli np:ciało Św.Wojciecha , czy rozne inne przedmioty. Chodzi o sam fakt istnienia jakiejs relikwii i skupienie sie na kulcie tych relikwii.Jesli chodzi o sam handel to zamierzam o tym tez cos napisac,tylko ze tutaj raczej ogolnie no a na poczatek to wlasnie chodzi o wymienienie i opisanie tych relikwii oraz jak je czczono.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
jagienka74
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 6.603

 
 
post 8/11/2005, 13:28 Quote Post

no to teraz musisz sie okreslic o jaki region Ci chodzi, bo co innego bylo popularne w Polsce, a co innego np. w Anglii...
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Mortai
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 35
Nr użytkownika: 10.383

Slawomir Zawistowski
Zawód: Licealista
 
 
post 8/11/2005, 13:34 Quote Post

A co innego u Krzyżowców. Krzyżowcy chcili kawałek krzyża na którym umarł Chrystus. W moim mieście Elblągu, w katedrze, też jest relikwia. Można tam zobaczyć malusieńki kawałem owego krzyża.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Jarek1983
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 10.861

 
 
post 8/11/2005, 13:55 Quote Post

Widzę że chcecie okresleń bardziej szczegolowych ale do tematu "Kult relikwii w sredniowieczu" ciezko okreslic sie szczegolowo na pewno bardziej bym sie skupil na Polsce, jednak mysle ze lepiej nie pomijac tych bardziej znanych i wazniejszych relikwii spoza naszego kraju.
Cokolwiek ktos napisze na pewno mi sie przyda.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 8/11/2005, 13:59 Quote Post

Witam,
oczywiście najbardziej pożądane było drewno lub jakikolwiek kawałek z krzyża na którym umarł Jezus. Popularne były też skrawki szat Chrystusa oraz kolce z korony cierniowej. Tych relikwii poszukiwano w całej chrześcijańskiej Europie.
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
RybaLiw
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 248
Nr użytkownika: 9.107

Piotr Biñczak
Stopień akademicki: czy to wa¿ne?
Zawód: Wolny strzelec
 
 
post 8/11/2005, 14:26 Quote Post

Salve,
można też wspomnieć o gwoździach, którymi przybili Jezusa do Krzyża, włócznia św. Maurycego też jest relikwią dość znaczącą, tylko że obecnie mamy ich kilka smile.gif Jedna jest w Krakowie na Wawelu, druga zaś znajduje się w skarbcu narodowym w Austrii (wykonana w VIII w.). Gwoździ też ciężko zliczyć. Nie wiem jak ważne jest kopytko osiołka, który niósł na swoim grzbiecie Marię w drodze do Betlejem.
Ciężko jest je sklasyfikować, proponuję poszukać jakiejś fachowej lektury.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
jagienka74
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 6.603

 
 
post 8/11/2005, 15:49 Quote Post

jest tez krew Chrystusa w Brugii. Dosc popularne tez chyba byly palce swietych.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Mała Marika
 

Asinus Asinorum
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 576
Nr użytkownika: 1.905

Marika Przyby³
Stopień akademicki: Poszukiwacz prawdy
Zawód: Skrzypaczka
 
 
post 8/11/2005, 15:59 Quote Post

QUOTE
Dosc popularne tez chyba byly palce swietych.

Tak. Ogólnie części ciała, były dość znane i "lubiane". A także przedmioty, które do świętych należały - najbliższy nam przykład to włócznia św. Maurycego.
QUOTE
jest tez krew Chrystusa w Brugii

Naprawdę ?! ohmy.gif Nie wiedziałam nawet o tym blink.gif
Pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Ciołek
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 873
Nr użytkownika: 9.200

 
 
post 8/11/2005, 16:08 Quote Post

W Polsce przewinęły się takie relikwie jak mleko Matki Boskiej ohmy.gif i ręka zdaje się św. Perpetuy bez skóry ale z resztką ścięgien... coś o tym (i jeszcze paru innych) było w Polsce pierwszych Piastów pod redakcją Tadeusza Manteuffla.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Anna Słopanowska
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 60
Nr użytkownika: 9.592

 
 
post 8/11/2005, 19:55 Quote Post

Ciekawie na temat kultu relikwii pisze Aron Guriewicz (Problemy średniowiecznej kultury ludowej, Warszawa 1987): „Traktowanie relikwii świętych przypomina niekiedy postępowanie z pogańskimi talizmanami”. (Co ciekawe uważa on, że kult relikwii przywędrował ze Wschodu.)


Być może kult części ciała może wywodzić się ze starszych, bardziej pierwotnych wierzeń. Wiele przykładów zabobonów, związanych z wiarą w niezwykłą moc najróżniejszych części ciała zmarłych, przytacza James Frazer w swej „Złotej gałęzi” (W-wa, 1978). Na przykład złodzieje posługiwali się ręką lub palcem wisielca, czasem nienarodzonego dziecka (istnieją różne wersje), które to miały sprawić, że nikt w okradanym domu się nie obudzi. W Rosji chłopi w czasie suszy wykopywali zwłoki człowieka, który zapił się na śmierć i topili w najbliższym stawie lub jeziorze, lub bili zwłoki, żądając sprowadzenia deszczu. Co ciekawe, użycie szczątków „zwykłych” zmarłych nie zawsze miało działanie negatywne. Na przykład dotknięcie palcem nieboszczyka miało podobno leczyć wiele chorób: krosty, „martwą kość”, bolące zęby (P. Kowalski, Leksykon znaki świata: omen, przesąd, znaczenie, Warszawa-Wrocław, 1998).


Trudno się zatem dziwić, że oddawanie czci świętym relikwiom zyskało tak wielką popularność w średniowieczu. Zgodzę się zatem z Guriewiczem, że: „jeśli autorzy kościelni z dezaprobatą patrzyli na oddawanie czci świętym szczątkom świętych, traktując to jako bałwochwalstwo, to Kościół praktycznie je popierał, z jednej strony nie miał bowiem siły przeciwstawić się żywiołowemu jego rozpowszechnianiu się, z drugiej – wykorzystywał je dla własnych ideologicznych i materialnych korzyści”.


Kilka „ciekawostek” na temat relikwii, przytacza również Johan Huizinga w swej „ Jesieni średniowiecza” (W-wa, 1998). Około roku 1000 w Umbrii okoliczna ludność chciała zawczasu zabić swojego pustelnika Romualda, by ... nie stracić jego ciała. Tomasza z Akwinu, a raczej jego zwłoki, zapobiegliwi zakonnicy od razu po jego śmierci odpowiednio spreparowali ( po odcięciu głowy), by zapewnić sobie „odpowiednie” relikwie. Zanim pogrzebano św. Elżbietę z Turyngii na jej ciało rzuciły się tłumy pobożnych, by zapewnić sobie odpowiednią cząstkę świętej (porwali chusty, w które spowite było jej ciało, obcięto włosy i paznokcie, a nawet ... o zgrozo ... kawałki uszu i brodawki piersi). Trzeba przyznać, że więcej w tym wiary w magiczną moc tych szczątków, niż prawdziwej, „pogłębionej”, religijności.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Jarek1983
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 10.861

 
 
post 8/11/2005, 20:51 Quote Post

Dziękuje wszystki za okazaną uwagę i za cenne wskazówki, teraz trzeba poglebic tę wiedzę lekturami smile.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej