Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Wroclaw (Breslau) - podziemne miasto
     
st220
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 12.125

Szymon
Zawód: student
 
 
post 21/12/2005, 17:17 Quote Post

Wieleokrotnie spotykalem sie z opiniami, ze Wroclaw mial stac sie w zamysle Hitlera stolica przyszlego imperium. Byc centralnym punktem. Misto to mialo byc "oczkiem w glowie" Fuhrera. Tylko dlaczego? Skoro wlasnie we Wroclawiu on i NSDAP cieszyli sie najmniejszym poparciem. Dlaczego mial przywiazywac taka wage do tego miejsca?
Ogromna zagadka jest to, co znajduje sie pod Wroclawiem. Istnieja dokumenty wyraznie stwierdzajace istnienie podziemnych obiektow, np. szpitali na laczna ilosc 6000 miejsc! Ale rozne "legendy" mowia o wrecz podziemnym miescie! Ogromnych tunelach, schronach, fabrykach, itp. I mowie tu o kilku kondygnacjach! Niemcy wycofujac sie mieli zatopic podziemne miasto. Co takiego mialoby skrywac?
Coz, opinie sa rozne i chcialbym abyscie sie nimi podzielili. Kazde informacje i zrodla sa mile widziane smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Wielki Han
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 130
Nr użytkownika: 7.225

 
 
post 22/12/2005, 1:45 Quote Post

no też o tym sporo słyszałem,od znajomych z Wrocka.
W "Tajemnicach ukrytych skarbów",Lamparskiej jest o tym cały rozdział,opisuje ,że w podziemaich były schrony,szpitale i inne tam obiekty i ,że miasto było twierdzą z systemem podziemnych kazamat,ponoć nawet mieli coś tam eksplorować pod stadionem żuzlowym,bo niby były dokumenty,że tam coś jest,ale ostatecznie nie doszło to do skutku,już nie pamiętam czemu,ale chyba sie miasto nie zgodziło.
Z tego co wiem,to każde większe miasto,istniejące sobie troche, ma swoje podziemia i to często z czasów wcześniejszych niż II wojna,np. u mnie w Gdańsku też jest cała siec różnych korytarzy,kazamatów pod całym Starym Miastem,ale jak zwykle ciężko jest do tego dotrzeć ,czy znaleźć wiarygodne materiały,komuchy dobrze strzegą swoich tajemnic rolleyes.gif wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
SilentKiller
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 12.989

Wojciech Wrobel
Stopień akademicki: Licealista
Zawód: uczen
 
 
post 26/05/2006, 18:44 Quote Post

A mam pytanie, nie do konca zwiazane z tematem. Czy ktos intresuje się tajemnicami zwiazanymi z Wrocławiem i okolicami? Np. podziemnym lądowiskiem dla samolotów na Maślicach, albo zagadka wieży na Stadionie Olimpijskim. Chętnie wymienił bym się informacjami...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Dacicky
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 49
Nr użytkownika: 12.339

 
 
post 26/05/2006, 22:52 Quote Post

Najczęstsza teoria o "Podziemnym Breslau" głosi jednak (po badaniach zalanych szybów, podziemi Dworca Głównego, bunkrów etc.) że wszelkie podane wyżej teorie to tzw. Urban Legends - wymyślone przez ludność napływową po WW2.

Ale, cholerka, mieszkając tu od urodzenia - pewna wątpliwość we mnie zostaje...
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Piotr Kmiecik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 14
Nr użytkownika: 18.318

Stopień akademicki: dr inz. arch.
Zawód: architekt
 
 
post 27/05/2006, 0:31 Quote Post

QUOTE(Dacicky @ 26/05/2006, 23:52)
Najczęstsza teoria o "Podziemnym Breslau" głosi jednak (po badaniach zalanych szybów, podziemi Dworca Głównego, bunkrów etc.) że wszelkie podane wyżej teorie to tzw. Urban Legends - wymyślone przez ludność napływową po WW2.

Ale, cholerka, mieszkając tu od urodzenia - pewna wątpliwość we mnie zostaje...
*



Spora część, ale nie wszystkie. Generalnie są trzy grupy opowieści:
- Absolutne baśnie (czy też "urban legends" - niech się zwie dowolnie)
- Opowieści o obiektach, które istnieją lub istniały, ale ich przeznaczenie było zupełnie inne od "legendarnego", albo miały znacznie mniejsze rozmiary czy też zasięg (vide wrocławskie metro)
- Fakty.

Tych ostatnich jest (co zrozumiałe) najmniej - ale też są.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Baksik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 19.784

Tomek
 
 
post 15/07/2006, 13:12 Quote Post

Stadion Olimpijski: http://wroclaw.magma-net.pl/stadion.htm
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Angelus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 133
Nr użytkownika: 431

 
 
post 17/07/2006, 4:52 Quote Post

QUOTE
Dlaczego mial przywiazywac taka wage do tego miejsca?


Wroclaw w III Rzeszy byl najwiekszym miastem na wschod od Berlina i wogole jednym z wiekszych miast niemieckich. Hitler traktowal je szczegolnie gdyz bylo to miasto przygraniczne. I nie chodzilo tu o granice z II Rzeczpospolita, ale wogole o granice gdzie scieraly sie zywiol germanski ze slowianskim. Gdy NSDAP doszla do wladzy, pompowano w Breslau duze sumy-byla to kwestia propagandy. Miasto bylo niemieckie, ale najblizsze okolice-zwlaszcza na wschod juz nie koniecznie. Byc moze tez i stad ta decyzja Hitlera o obronie do samego konca(Wroclaw od zawsze poddaje sie ostatni-jak spiewa Kazik smile.gif ... skapitulowal 6 maja 1945 roku) moze tez stad to histeryczne przekonanie fuhrera ze to przemyslowe duze miasto moze stac sie dla Armii Czerwonej niemieckim Stalingradem.
Co do kwestii podziemii... tajemniczo to jest, ale w Sudetach...a w samym Wroclawiu to raczej trzymal bym sie opinii Wielkiego Hana, ze to domena wielu starych miast, zwlaszcza takich jak Wroclaw, ktory z tego co sie orientuje czesto spelnial funkcje twierdzy
PS - Przepraszam za brak polskich liter
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
ivanu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 20.420

 
 
post 13/08/2006, 20:53 Quote Post

wroclaw byl nieosiagalny dla alianckich bombowcow, a okrety mialy pozniej splywac odra.. tylko na ile to prawdziwe..
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Lord Argaill
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 7.785

Zawód: uczen
 
 
post 14/08/2006, 18:25 Quote Post

Mieszkam we Wrocławiu. Jest tutaj pare wielkich bunkrów, będących pewnie magazynami na amunicję ale jakis inny sprzęt bo jako stanowiska obronne by sie nie sprawdziły. Sieć kanałów miała ponoc ułatwić niemcom przenoszenie rannych, rozkazów do broniacych sie jednostek bez rzucania sie w oczy wrogu. To, że ta siec kanalów to jakiś podziemny Syjon, rodem z Matrixa mozecie włozyc miedzy bajki. W miescie pręznie mogła sie rozwijac mysl techniczna dzieki pompowanej kasie. Bardzo rpawdopodobne ze produkowano tu niektore czesci do u-bootów ktore potem dowozili nad mroze do stoczni, tams zybko montowali i wodowali okrety zeby uniknac alianckich bombardowań.
O "Festung Breslau" jest ksiazka Peikerta, na googlach mozna tez znalezc informacje jak komus zalezy.
tu jeden link http://wroclaw.hydral.com.pl/000272,obiekt.html
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
ivanu
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 20.420

 
 
post 15/08/2006, 13:32 Quote Post

jeszcze dorzuce dwa linki:
http://www.otyagh.cba.pl/witam2.html
http://wroclaw.magma-net.pl/Start01.htm
chociaz stronki tez jak dla mnie lekko mitomanskie:/
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
marecki.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 21.257

 
 
post 16/09/2006, 17:39 Quote Post

polecam te forum jesli chodzi o podziemny wroclaw
http://www.wgs.boo.pl/forum1/viewtopic.php?t=160&start=0
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
mate21
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 830
Nr użytkownika: 17.255

Zawód: poszukiwacz prawdy
 
 
post 23/09/2006, 20:34 Quote Post

bardziej interesujące jest co stało się z Karlem Hanke – gauleiterem Śląska, który zniknął po poddaniu się Festung Breslau 5.05.1945 r. Według jednej z teorii uciekł z miasta awionetką.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
warszawiak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 26.049

wojtek blaszczak
Zawód: mechanik
 
 
post 14/12/2006, 9:34 Quote Post

QUOTE(st220 @ 21/12/2005, 19:17)
Wieleokrotnie spotykalem sie z opiniami, ze Wroclaw mial stac sie w zamysle Hitlera stolica przyszlego imperium. Byc centralnym punktem. Misto to mialo byc "oczkiem w glowie" Fuhrera. Tylko dlaczego? Skoro wlasnie we Wroclawiu on i NSDAP cieszyli sie najmniejszym poparciem. Dlaczego mial przywiazywac taka wage do tego miejsca?
Ogromna zagadka jest to, co znajduje sie pod Wroclawiem. Istnieja dokumenty wyraznie stwierdzajace istnienie podziemnych obiektow, np. szpitali na laczna ilosc 6000 miejsc! Ale rozne "legendy" mowia o wrecz podziemnym miescie! Ogromnych tunelach, schronach, fabrykach, itp. I mowie tu o kilku kondygnacjach! Niemcy wycofujac sie mieli zatopic podziemne miasto. Co takiego mialoby skrywac?
Coz, opinie sa rozne i chcialbym abyscie sie nimi podzielili. Kazde informacje i zrodla sa mile widziane smile.gif
*



Witam poszukaj w necie hasła Jan Pająk. Teorie tego faceta sątroche dziwne ale warte przeczytania i przemyslenia
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
kamo_3
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 28.875

Kamil Zielinski
Zawód: student
 
 
post 5/12/2007, 2:19 Quote Post

Pare lat temu dziadek opowiadal mi wlasnie o podziemnym Wroclawiu. Malo z tego pamietam ale ponoc byl to naprawde spory kompleks tj. slyszalem o szpitalach, kinach.... i tak jak ktos wczesniej napisal wszystko chyba zostalo zalane.


Ten post był edytowany przez Net_Skater: 5/12/2007, 3:20
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
nortom
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 47.786

 
 
post 22/08/2008, 22:46 Quote Post

W '97 byłem w wojsku. W czasie powodzi wiele się odkryło. Widzieliśmy przypadkowo jedno miejsce na Maślicach. Pod ziemią są ogromne magazyny. Teraz są tam składy żywności, umundurowania, dokumentacji itp. Po tym jak na Poznańskiej, Garnizon Wrocławski stracił pod wodą setki ton żywności (wiem bo sam tam pomagałem). Byliśmy właśnie na Maślicach po zapasy. Z chistoryjek opowiadanych przez naszego szefa komp. i dowódcę komp. Wiem że jest tam pas startowy dla samolotów. Widziałem tylko magazyny, być może kiedyś changary. Ale mury były napewno niemieckie. Znam też ciekawą chistorię na temat twierdzy Kłodzkiej i jej dalekich korytaży. (z opowiadań dziadków i babci z mojego regoinu, Kotlina Kłodzka)

Ten post był edytowany przez nortom: 22/08/2008, 22:54
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej