Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Rola klasztorów, Kultura, religia, gospodarka
     
Karol Wielki
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 5.912

Stopień akademicki: ...
Zawód: student
 
 
post 6/05/2005, 20:22 Quote Post

Witajcie!
Jaką Waszym zdaniem klasztory odgrywały rolę w kulturze, nauce, gospodarce? confused1.gif
Piszę na ten temat pracę, chciałbym poznać opinie innych.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi wink.gif

Łukasz
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 6/05/2005, 20:37 Quote Post

Gospodarcza- klasztory posiadaly wlasne wlosci, które bardzo szybko rozwijaly
Kulturalna- np. przepisywanie ksiag przez benedyktynów, czesto mecenat nad prochrzescijanska sztuka, chociazby przez zamiawianie dziel.
Nauka- jezuici, potem i inne zakony zajmowaly sie krzewieniem nauki.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Egzeginum
 

Sancte Romane Ecclesiae Magnus Incvisitor
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.401
Nr użytkownika: 4.405

Szymon Nowicki
Stopień akademicki: magister
Zawód: Ksi¹dz
 
 
post 6/05/2005, 20:40 Quote Post

Gospodarcza- klasztory posiadaly wlasne wlosci, które bardzo szybko rozwijaly
Kulturalna- np. przepisywanie ksiag przez benedyktynów, czesto mecenat nad prochrzescijanska sztuka, chociazby przez zamiawianie dziel.
Nauka- jezuici, potem i inne zakony zajmowaly sie krzewieniem nauki.

To podstwowe, czesto jedyne zródla niektórych powyzszych dzialan w panstwach europejskich, to dzieki klasztorom wiele wiekich dziel zostalo zachowanych do dzis, dzieki nim wsie zaczely sie rozwijac, a mieszczanstwo podnosilo swój status, aby w XIX wieku stac sie najwazniejsza czescia spoleczenstwa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Angelus
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 133
Nr użytkownika: 431

 
 
post 6/05/2005, 21:05 Quote Post

Dużo na ten temat znajdziesz tutaj :
http://www.historycy.org/Monastycyzm-t3164.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Karol Wielki
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 5.912

Stopień akademicki: ...
Zawód: student
 
 
post 7/05/2005, 9:47 Quote Post

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam.

smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
agatstone
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 177
Nr użytkownika: 4.624

Stopień akademicki: Krzyzowiec
Zawód: Uczniak
 
 
post 6/07/2005, 21:16 Quote Post

No cóż, klasztory w średniowiecznej Europie miały niewyobrażalne znaczenie zarówno pod wzgędem religijnym jak i pod względem społecznym, a przede wszystkim kulturalnym. Wyśmiałbym osobą, która stwierdziłaby, iż opactwa w wiekach średnich były bezużyteczne. Zacznijmy naszą wędrówkę od aspektów społecznych. Jak wszyscy wiemy dookoła klasztorów zakładano wsie (zazwyczaj właścicielem był opat, a wsie zakładano na prawie niemieckim, mniejsza o to). Wsie z czasem przekształcały się w miasta a wraz z tą metamorfozą rosła liczba mieszkńców. Kiedy miasto było duże zakładano tam np. Uniwersytety lub ważniejsze kościoły. O religii mam nadzię, że nie muszę zbyt wiele pisać, gdyż jest to oczywiste. Natomiast wolałbym przejść do znaczenia w kulturze. Same opactwa. Tak, one piersze wprawiały w osłupinie prostaczków i innych mnichów. Pamiętacie ile Umberto Eco poświęcił w swojej powieści "Imię róży" na opisanie tylko zewnętrznej części opactwa? Misternie wykonane portale, ołtarze, konfesjonły, płaskorzeźby na murach. Nie wspominam juz o potężnych sklepieniach kościołów, czy gmachów. Ludzie w habitach nie mieli nic do roboty poza częstą modlitwą. Zastanówmy się w jakim stopniu wpłynęło to na rozwój nauki w średniowieczu. Zakonnicy eksperymentowali z różnymi środkami, aby uzyskać jak najlepszy efekt. Dziś mamy tego rezultaty w rolnictwie, farmaceutyce czy technice. Najsmacznieszy kąsek zostawiłem specjalnie na koniec. Wszyscy już wiedzą co mi chodzi po głowie, a jeśli nie to naprowadzą go te słowa: benedyktyni, pióra, pergamin, biblioteki.
Naturalnie, że tak. Chodzi mi o skryptowia i księgi, na które opisanie brakuje wrecz słów. Jaki one miały wpływ na kształtowanie się kultury i oświaty? Sztuka pisania, pierwsze szkoły, ewolucja czcionek etc. O agatstone zapomniałbyś o najważniejszym - materiał hagiograficzny, który jest bezcennym skarbem dla historyków. Świadectwem minionych epok i kultury wieków średnich to dzięki klasztorom przetrwały dzieła Arabskich, Greckich, Syryjskich, Hinduskich i Mongolskich poetów oraz pisarzy. Mnisi skrupulatne przepisywali te dzieła chroniąc je tym samym przed degradacją. To im powinniśmy dziękować z "Bogurodzicę", dzieła Platona, Arystotelesa, Żywoty Świętych, Kroniki, Listy papieskie, Dokumenty nadaniowe, i za całą rzeszę niewypowiedzanych przykładów.


Takie jest moje zdanie, a postarałem się, bo to mój jubileuszowy post (100) i byłbym wielce rad, gdybyście go ocenili. Jeszcze jedno, polecam książkę pt.:"MONASTYCYZM ŚREDNIOWIECZNY życie religijne w średniowiecznej Europie zachodniej.
Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 11/07/2005, 7:56 Quote Post

Słyszałem o zakonie który zajmował się budowniem dróg i mostów (!). Czy może ktoś się z tym spotkał i może przedstawić coś więcej?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Naamah
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 118
Nr użytkownika: 8.842

Stopień akademicki: magister historii
 
 
post 11/09/2005, 11:33 Quote Post

Karol Wielki poruszył bardzo obszerny temat, który dobrze opisany jest w wspominanej już przeze mnie w innym temacie książce Andre Vauchez'a "duchowośc średniowiecza" nie spotkałam się jesszcze z lepsza publikacją, choć i ta według mnie jest nieco zbyt powierzchowna...
pozdrawiam
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej