Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Oblężenie Vukovaru - jesień 1991
     
mirek-man
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 28
Nr użytkownika: 18.478

mirek
Stopień akademicki: mgr
Zawód: inz. jadrowiec
 
 
post 28/05/2006, 18:50 Quote Post

Tuż po ogłoszeniu niepodległości przez Słowenię i Chorwację rozpoczęło się krwawe oblężenie naddunajskiego miasta Vukovar.Schroniło się w nim kilkadziesiąt tysięcy Chorwatów z miasta i okolic.Obrońcy mieli niewiele broni , ale miasto było doskonale położone i swietnie nadawało się do obrony.Dodeković bronił miasto przez ponad 80 dni przed JNA oraz "partzantami" serbskimi.W walkach o Vukovar brało udział 600!czołgów i lotnictwo JNA .
Niestety Vukovar w końcu padł - i była to największa bitwa w Europie od zakończenia II wojny swiatowej.W trakcie walk zginęło 7,5 tys. ludzi.Pamiętny jest epizod zmasakrowania przez Serbów pacjentów szpitala w Vukovarze - gdzie zginęło ok. 200 rannych.
Interesuje mnie wszystko co jest związane z walkami o Vukovar w 1991 , a także udział Polaków w walkach.
Proszę o informacje!
pozdrawiam:-))
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
florek-XXX
 

Katolik
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.227
Nr użytkownika: 15.050

Zawód: BANITA
 
 
post 29/05/2006, 10:56 Quote Post

Tu znajdziesz artykuł na ten temat. Krótki ale zawsze coś:
http://przewodnik.onet.pl/1229,1823,1059705,artykul.html
Dorzucam fragment z Wikipedii:

"Region, w którym znajduje się Vukovar – Slawonia - był w znacznej mierze zamieszkały przez ludność serbską. Ta część Chorwacji miała, zgodnie z wizją prezydenta Serbii Slobodana Miloszevicia, stać się częścią Wielkiej Serbii - państwa, w którego granicach miały się znaleźć wszelkie skupiska ludności serbskiej w dawnej Jugosławii. Był to wystarczający powód dla eksterminacji nie-serbskiej ludności w tym regionie.

Siły walczących o Vukovar były nader nierówne. Po stronie chorwackiej miasta broniło ok. 1000 ochotników i żołnierzy. Serbów było kilkakrotnie więcej. Po blisko trzech miesiącach nieustannego ostrzału artyleryjskiego, 16 listopada 1991, Serbowie ruszyli do generalnego szturmu na miasto. Następnego dnia dowództwo broniących Vukovaru oddziałów chorwackich ogłosiło kapitulację. Podczas walk zginęło ponad 7500 ludzi. Znakomita większość pozostałych uciekła. Ci, którzy pozostali w Vukovarze, po zdobyciu go przez Serbów zostali zamordowani lub uciekli ze strachu przed etniczną czystką.

Przez następnych sześć lat Vukovar pozostawał w rękach Serbów i dopiero w wyniku negocjacji pokojowych w 1998 przekazano go Chorwacji.

Obrona miasta urosła w legendę - Vukovar został ogłoszony chorwackim gradem herojem, czyli miastem-bohaterem, i wszedł na listę narodowych świętości Chorwacji.

Obecny Vukovar to dalej miasto wielu ruin. Powrót do normalnego życia następuje tam powoli."
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
milla
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 6
Nr użytkownika: 18.184

milla
Zawód: student
 
 
post 29/05/2006, 13:25 Quote Post

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=12185 tutaj widziałam film o Vukovarze smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
kamilltee
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 48.596

Kamilltee
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 21/09/2008, 21:42 Quote Post

Odgrzewam temat:

w piatki od 12wrzesnia 2008 jest cykliczny HRT1 program o Vukovar od 20.00

"Heroji Vukovara, dokumentarni serijal
Naslov epizode: ŽUTI MRAVI I PUSTINJSKI ŠTAKORI
Trajanje: 45 min. "
(to głównie historia oddziału Babica - mam nagrane na VHS - szczególne wrażenie zrobiła na mnie cała akcja na "Groblje tenkova"
http://picasaweb.google.com/MMChampagne/03...763124323796162 )

Po wizycie w Vukovar w 2006 roku zacząłem badać historię konfliktu. Oto kilka linków:
http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Vukovar#cite_note-9

Widziałem chyba wszystkie filmy dostępne w Polsce m.in. Harrisons Flowers

Szukam nadal materiałów na temat wojny w Chorwacji i BiH 1991+

ps.

film jest w necie:
http://www.croatia.org/crown/articles/9610...inik-Galic.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Jasra
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 137
Nr użytkownika: 50.680

Aleksandra
Stopień akademicki: doktor
Zawód: biolog
 
 
post 4/05/2009, 22:08 Quote Post

Byłam w Vukovarze w 2001 roku. Wtedy jeszcze było dużo ruin, a pomiędzy ruinami pojedyncze odnowione domy. Część z nich odnowili Serbowie, bo myśleli, że tam już zostaną.

Co do materiałów to dużo jest na youtube. Trzeba wystukać hasło Vukovar i "wyskoczy" dużo filmów. Większość po angielsku lub chorwacku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
herceg09
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 63
Nr użytkownika: 65.338

Stopień akademicki: mgr
Zawód: IT
 
 
post 5/05/2010, 14:20 Quote Post

najlepiej obejrzeć film "Vukovar jedna prica". znacznie lepszy od "Harrison's flowers". ponadto na portalu www.balkany.net.pl znajdują sie zdjęcia z Vukovaru ( z 2009 roku)
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 5/05/2010, 14:33 Quote Post

Parę zdjęć z Vukovaru - wraz z opisem - można zobaczyć również tutaj.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
xpictianoc
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 26
Nr użytkownika: 39.419

Stopień akademicki: magister
Zawód: politolog, historyk,
 
 
post 31/08/2010, 23:59 Quote Post

polecam tą książkę http://www.braniteljski-portal.hr/sadrzaj/vukovar/530
tu jej spora część w pdf http://www.braniteljski-portal.hr/files/Vu...1991_Centar.pdf to co się stało w Vukovarze trudno opisać w słowach. O ile wcześniejsze wydarzenia ukazywały prawdziwy charakter buntu Serbów w Chorwacji to dopiero oblężenie Vukovaru, masowe mordy na cywilach i rannych wywleczonych ze szpitala, domu starców ukazały czym jest wielkoserbska ideologia i jaki cel mają władze serbskie w tej wojnie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Towarzysz Husarski
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 79
Nr użytkownika: 67.221

Towarzysz Husarski
Zawód: Student Historii
 
 
post 1/09/2010, 7:20 Quote Post

Jako Ciekawostkę związaną z tym tematem dodam że za rzeź szpitala odpowiedzialny jest Slavko Dokmanović , (pseudonim rzeźnik Vukovaru) w ramach operacji " Mały Kwiatek " został zatrzymany i przewieziony na lotnisko z którego poleciał samolotem do Hagi , gdzie stanął przed Trybunałem przez nasz GROM tongue.gif !!! Cała operacja od zatrzymania do startu samolotu minęła godzina i dziewięć minut !!! Brawo panowie jesteśmy z was dumni .

Ten post był edytowany przez Towarzysz Husarski: 1/09/2010, 7:23
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Mati_92
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 74
Nr użytkownika: 66.467

Mateusz Spiewak
Zawód: uczeñ
 
 
post 1/09/2010, 17:54 Quote Post

Mam pytanie. Czy to oblężeniem Vukovaru wiąże się sprawa osobliwych zawodów snajperskich, jakie na cywilnej chorwackiej ludności mieli urządzać sobie serbscy snajperzy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Gaweł II
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 859
Nr użytkownika: 22.080

 
 
post 4/09/2010, 20:12 Quote Post

Vukovar, Vukovar naš hrvatski Staljingrad

Vukovar to chorwacka Golgota. Wystarczyło by na ulicy, w szkole, w autobusie padło słowo Vukovar by natychmiast umilkły wszelkie rozmowy. I tak było przez kilka lat.

QUOTE(Mati_92 @ 1/09/2010, 17:54)
Mam pytanie. Czy to oblężeniem Vukovaru wiąże się sprawa osobliwych zawodów snajperskich, jakie na cywilnej chorwackiej ludności mieli urządzać sobie serbscy snajperzy?
*


Najsłynniejsza aleja snajperów była w Sarajewie.

 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 11/09/2010, 19:51 Quote Post

QUOTE
Najsłynniejsza aleja snajperów była w Sarajewie.

Tyle że tutaj raczej trudno o cywilną chorwacką ludność.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Marko Orelić
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 67.665

Marek O.
Zawód: Plastyk
 
 
post 16/09/2010, 1:33 Quote Post

Witam!
Po raz pierwszy (i raczej ostatni) od dwudziestu lat odwarzyłem się zabrać głos w sprawie konfliktu pomiędzy Serbią, a pozostałymi nacjami półwyspu bakańskiego. Jest to dla mnie sprawa bardzo osobista i tragiczna zarazem więc zapewnie zrozumiecie Państwo moją niechęć do dzielenia się wspomnieniami.
Byłem i walczyłem w Vukovarze w 1991 roku po stronie Chorwackiej. Przez cały czas oblężenia, aż do 20 listopada kiedy udało nam (kilka osób)się przedostać poza miasto omijając posterunki serbskie. Miałem wtedy dokładnie 30 lat. Nie będę tutaj opisywał moich przeżyć, ponieważ nie mam na to ochoty. Zapewne też jestem stronniczy w ocenie samego oblężenia Vukovaru jak i całej wojny. Moim zdaniem winę za to co się wydarzyło na Bałkanach w latach 90-tych całkowicie ponoszą wyłącznie Sebowie. Gdyby nie bunt Serbów w Chorwacji (w której i tak mieli zagwarantowaną bardzo szeroko pojętą autonomię) i ich nielegalne referendum, wydarzenia, które nastąpiły później nie miałyby miejsca lub obyłoby się bez takiej hekatomby. Sam Vukovar i tragedia jego mieszkanców i obrońców zasługuje na najwyższy szacunek w tym wspomniany tutaj Marko Balić u którego boku miałem zaszczyt walczyć kilka dni. O innych Polakach w Vukovarze nie wiem (nie obnosiłem się specjalnie z faktem, ze jestem innej narodowości), natomiast jako ciekawostkę podam, że po stronie chorwackiej walczyło całkiem sporo (jak na tamtejsze uwarunkowania)... Serbów. Osobiście poznałem kilkunastu. Zapewne mieli swoje powody.
Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 17/09/2010, 11:23 Quote Post

QUOTE("Marko Orelić")
jako ciekawostkę podam, że po stronie chorwackiej walczyło całkiem sporo (jak na tamtejsze uwarunkowania)... Serbów. Osobiście poznałem kilkunastu. Zapewne mieli swoje powody.

Jak to w wojnach domowych zwykle bywało... Bo to nie było tak prosto, jak to próbowały przedstawiać wszystkie strony ("my" - dobrzy, "oni" - źli).
 
Post #14

     
BELGRAD
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 78.392

Andrzej Krzak
Stopień akademicki: DOKTOR
Zawód: NAUCZYCIEL
 
 
post 12/06/2012, 11:25 Quote Post

Marko Orelić
QUOTE
Witam!
Po raz pierwszy (i raczej ostatni) od dwudziestu lat odwarzyłem się zabrać głos w sprawie konfliktu pomiędzy Serbią, a pozostałymi nacjami półwyspu bakańskiego. Jest to dla mnie sprawa bardzo osobista i tragiczna zarazem więc zapewnie zrozumiecie Państwo moją niechęć do dzielenia się wspomnieniami.
Byłem i walczyłem w Vukovarze w 1991 roku po stronie Chorwackiej. Przez cały czas oblężenia, aż do 20 listopada kiedy udało nam (kilka osób)się przedostać poza miasto omijając posterunki serbskie. Miałem wtedy dokładnie 30 lat. Nie będę tutaj opisywał moich przeżyć, ponieważ nie mam na to ochoty. Zapewne też jestem stronniczy w ocenie samego oblężenia Vukovaru jak i całej wojny. Moim zdaniem winę za to co się wydarzyło na Bałkanach w latach 90-tych całkowicie ponoszą wyłącznie Sebowie. Gdyby nie bunt Serbów w Chorwacji (w której i tak mieli zagwarantowaną bardzo szeroko pojętą autonomię) i ich nielegalne referendum, wydarzenia, które nastąpiły później nie miałyby miejsca lub obyłoby się bez takiej hekatomby. Sam Vukovar i tragedia jego mieszkanców i obrońców zasługuje na najwyższy szacunek w tym wspomniany tutaj Marko Balić u którego boku miałem zaszczyt walczyć kilka dni. O innych Polakach w Vukovarze nie wiem (nie obnosiłem się specjalnie z faktem, ze jestem innej narodowości), natomiast jako ciekawostkę podam, że po stronie chorwackiej walczyło całkiem sporo (jak na tamtejsze uwarunkowania)... Serbów. Osobiście poznałem kilkunastu. Zapewne mieli swoje powody.
Pozdrawiam

Z całym szacunkiem dla Pana. Lecz winę za konflikt ponoszą wszystkie strony tej okropnej wojny. Proszę jednak nie wprowadzać w błąd forumowiczów i młodych ludzi. Serbowie zbuntowali się też dlatego, że obawiali się o swoją przyszłość czy bez podstaw. Proszę sobie przypomnieć wypowiedzi Pańskiego byłego Prezydenta Tudjmana dotyczące jego małżeństwa. I nie jest to propaganda serbska. Szanowny Panie byłem w Chorwacji w latach 1992-1993 i widziałem tez zbrodnie popełnione przez Pana ziomków, równie okrutne jak te w Vukovarze. Zapomniał Pan też napisać co się stało z jeńcami JNA w Vukovarze oraz ludnością serbską tego miasta. Jeśli chce się pisać o historii, a szczególnie tej najtragiczniejszej należy na nią spojrzeć przez pryzmat obiektywizmu. Dlatego polecam Panu i innym Kolegom książkę opracowanie autorstwa Davora Marijana Bitka o Vukovar (napisał też znakomity artykuł). Pozdrowienia od żołnierza Wojska Polskiego.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej