Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Władysław Wygnaniec
     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 4/09/2007, 22:07 Quote Post

QUOTE(barbarossa90 @ 4/09/2007, 18:17)
3)a po 3 i ostanie jedyne co robil to tylko biegał od cesarza do cesarza niemiec z płaczem i prosił o pomoc w odzyskaniu senioratu no żałosne żae tak sie kiedyś sprawy załatwiało

To forum historyczne, więc bądźmy dokładni: Konrad III Hohenstauf cesarzem nigdy nie był. Rzekomy "płacz" też sobie wymyśliłeś, bo nie kojarzę tego z kronik... Melodramatyczny ten Twój komentarz nieco.

PS: przywódca pisze się przez "ó"
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
barbarossa90
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 57
Nr użytkownika: 32.546

Adam Andrzejewski
Zawód: Student
 
 
post 5/09/2007, 15:14 Quote Post

no wiec teraz odpowiedzi na pytania które postawił kytof po pierwsze kytofie pytasz sie co z tego że testament ten został ogłoszony zaraz przed tym jak wygnaniec obioł rządy otóż według mnie dużo z tego wynika i postaram sie to tobie wyjaśnic to na przykładzie tego jak ja to rozumiem możesz się z tym nie zgodzić ale to jest moje rozumowanie i ja mam takie poglądy możesz mieć inne no ale przejćmy do spectrum sprawy jak ja to rozmumiem wyobraz sobie że dziś masz pogrzeb i mam do ciebie pytanie czy tego samego dnia pujdziesz na impreze do jaiegoś klubu nie!! to po pierwsze i wyobraz sobie jak abyla by postawa wobec tego zachowania rodziny no właśnie jeśli chodzi o mnie to jest mój punkt widzenia nawet jak by obioł władek władze w polsce to i tak zaraz moglo by wybuchnąc jakiś bunt czy coś innego i by mogł ta władze straćci jeśli chodzi o arcybiskupa jakuba to masz racje i nie przecze temu że to za jego sprawą sprawy nabrały taki a nie inny obrot ale patrząc w stecz jeden z władcow tez mial taki dylemat i sobie jakós z tym poradził co prawda lekkomyślnie ale jednak a jeśli chodzi o trzecią rzecz ktora napisałem to ja na jego miejscu spróbował bym jakis mediacji a nie latał od cesarza do cesarza a teraz jedna mała uwaga do althaar słuchaj nie czepiaj sie szczegołów gdyz to sie nazywa trolling a jesli chodzi o rzekomy płacz jak to napisałeś miał na celu tylko i wyłącznie ubarwienie tej wypowiedzi a nie pewnego rodzaju fakt historyczny więc sorry



pozdro dla wszystkich smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 5/09/2007, 16:14 Quote Post

no comments... liczyłem na rzeczową dyskusję, a mam przedzieranie się przez ortograficzne piekło...
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
Kytof
 

Kytof I Waza
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.266
Nr użytkownika: 27.423

 
 
post 5/09/2007, 16:15 Quote Post

Co do Twojego posta barbarossa90 - nic nie rozumiem, jaki pogrzeb, jakie zachowanie rodziny, w ogóle - co to za język? Używaj czegoś takiego jak znaki przestankowe, wielkie litery, bo się tego nie da czytać! Naprawdę nie wiem jak polemizować z takim postem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 5/09/2007, 16:19 Quote Post

QUOTE(barbarossa90 @ 5/09/2007, 16:14)
no wiec teraz odpowiedzi na pytania które postawił kytof po pierwsze kytofie pytasz sie co z tego że testament ten został ogłoszony zaraz przed tym jak wygnaniec obioł rządy otóż według mnie dużo z tego wynika i postaram sie to tobie wyjaśnic to na przykładzie tego jak ja to rozumiem możesz się z tym nie zgodzić ale to jest moje rozumowanie i ja mam takie poglądy możesz mieć inne no ale przejćmy do spectrum sprawy jak ja to rozmumiem wyobraz sobie że dziś masz pogrzeb i mam do ciebie pytanie czy tego samego dnia pujdziesz na impreze do jaiegoś klubu nie!! to po pierwsze i wyobraz sobie jak abyla by postawa wobec tego zachowania rodziny no właśnie jeśli chodzi o mnie to jest mój punkt widzenia nawet jak by obioł władek władze w polsce to i tak zaraz moglo by wybuchnąc jakiś bunt czy coś innego i by mogł ta władze straćci jeśli chodzi o arcybiskupa jakuba to masz racje i nie przecze temu że to za jego sprawą sprawy nabrały taki a nie inny obrot ale patrząc w stecz jeden z władcow tez mial taki dylemat i sobie jakós z tym poradził co prawda lekkomyślnie ale jednak a jeśli chodzi o trzecią rzecz ktora napisałem to ja na jego miejscu spróbował bym jakis mediacji a nie latał od cesarza do cesarza a teraz jedna mała uwaga do althaar słuchaj nie czepiaj sie szczegołów gdyz to sie nazywa trolling a jesli chodzi o rzekomy płacz jak to napisałeś miał na celu tylko i wyłącznie ubarwienie tej wypowiedzi a nie pewnego rodzaju fakt historyczny więc sorry



pozdro dla wszystkich smile.gif
*



Panowie, rzeczywiście, tylko pogratulować "doskonałej" i "nienagannej" polszczyzny... tongue.gif tongue.gif tongue.gif

Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Wilhelm z Clermont
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 83
Nr użytkownika: 12.386

Jan Bez Morg
 
 
post 21/09/2007, 20:46 Quote Post

Wyjście jest tylko jedno ustalmy cenzus wieku na forum rolleyes.gif

Władysław Wygnaniec miał sznse zostać wielkim władcą, niestety był zbyt bezwzględny nawet jak na owe czasy. W świecie polityki poruszał się jak słoń w składzie porcelany o czym świadczy obejście się z Piotrem Włostem (jego wójem), co spowodowało gwałtowne przejście możnowładctwa na stronę juniorów. Dodatkowo ulegał często wpływom Agnieszki, która chciał jako wnuczka Henryka IV być kimś więcej niż tylko księżną i żoną seniora. Poza tym jego niefortunny sojusz z Jaćwingami i Prusami, który zaowocował późniejsza klatwą Jakuba ze Żnina. ( Osobiście wydaje mi sie ów sojusz tylko pretekstem do ekskomuniki, ponieważ kościół chciał emancypacji spod władzy książęcej [w owym czasie Gniezno należało do dzielnicy senioralnej])

Mimo wszystko Władysław miał coś czego pozostali bracia mogli mu zazdrościć. Mianowicie sojuszy układ z Rusią, przyjazne stosunki z Niemcami, a do tego posiadał największe zasoby pieniężne jak i ziemskie spośród wszystkich książąt. Dodatkowo początkowy sojusz z Włostem zapewniał mu najpotężnieszego sprzymieżeńca wewnątrzkraju. Przegranej pod Poznaniem nie przypisałbym brakowi umiejętności dowódczych. (Zanim doszło do oblężenia Poznania Władysław 3 razy rozgromił wojska braci. na podstawie S. Smolki "Mieszko Stary i jego wiek"

QUOTE
Tacy Bolesław Rogatka czy Henryk Probus byli bardziej Niemcami niż Polakami jeśli chodzi o język i obyczaje.


Przepraszam najmocniej ale Rogatka a tym bardziej Probus byli Polakami.
Po pierwsze wychowali się na dworze Poboznego który był w wiekszości Polski.
Po drugie fakt, iż Probus układał pieśni w języku niemieckim i kreował swój dwór na modłe niemiecka nie świadczy o tym iz był Niemcem. Należy pamietać że w owym czasie niemiecki był jęzkiem ludzi dobrze wychowanych w Europie Środkowej.
Gdyby Probus byl naprawdę Niemcem nie dążył by do zjednoczenia Polski jako królestwa, lecz zamiast starać się o koronę w Rzymie zagarniał by jak najwięcej ziem należących do pozostałych książąt dzielnicowych nie bacząc na żadne sojusze i powiązania. Jego państwo wtedy powinno być bardziej jak Brandemburgaia, ekspansjonistyczna i nastwaiona na nowe podboje.
Moim zdaniem Polskie możnowładctwo obawiało się przeniknięcia nowo wyłaniających sie rodów niemieckich do najbliższego otoczenia księcia. Wiadomo że stary i wszechpotężny w swoim czasie ród Łabedziów nie chciał się dzielić wpływami z Bibersteinami.
Samemu księciu wynoszenie nowych rodów na ważne stanowiska administracyjne było na ręke bo nikt nie będzie tak wierny władcy jak osoba które mu wszystko zawdziecza.
Poza tym ludnośc wiejska zazdrościła uprzywilejowanej pozycji "gości" stąd ich niechęć do elementu niemieckiego. Dodatkowo róznice językowe wplywały na niechęć miedzy dwoma grupami.


Pozdrawiam !
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
wojosw
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 18
Nr użytkownika: 48.861

Wojciech Oświecimski
Zawód: uczeñ
 
 
post 3/10/2008, 19:41 Quote Post

Dla mnie Władysław IV Wygnaniec nie stał się wybitnym władcom i wodzem ponieważ tak jak mówiono wcześniej nie był samodzielny i mimo iż on pierwszy władał na ziemi przeznaczonej dla seniora twierdze że Krzywousty nie miał racji wywyższając go nad braci
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
juzef
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.195
Nr użytkownika: 5.495

Zawód: BANITA
 
 
post 4/10/2008, 13:32 Quote Post

[quote=wojosw,3/10/2008, 19:41]
Dla mnie Władysław IV Wygnaniec nie stał się wybitnym władcom i wodzem ponieważ tak jak mówiono wcześniej nie był samodzielny i mimo iż on pierwszy władał na ziemi przeznaczonej dla seniora twierdze że Krzywousty nie miał racji wywyższając go nad braci
Przepraszam wojosw, ale mam taką nieśmiałą prośbę - czy mógłbyś to co napisałeś przetłumaczyć na język polski? Przyznam, że nie rozumiem o co ci chodzi. A np. Jezka rozumiem bez problemów, choć jest Czechem i - jak sam przyznaje - nie pisze biegle po polsku
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
althaar
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 400
Nr użytkownika: 329

Zawód: prawnik
 
 
post 4/10/2008, 23:04 Quote Post

Czepiasz się. Władysław IV Wygnaniec, to taki mix Piasta ("pierwszy władał na ziemi przeznaczonej dla seniora") i Wazy ("nie był samodzielny") smile.gif Wskazuje na to również słowo "władcom", które - jak wiadomo - dotyczy liczby mnogiej.

Nie wiem tylko o jakie "twierdze" chodziło. Z tego co mi wiadomo nie było jeszcze na polskich ziemiach murowanych założeń obronnych.
Nie wiem też jak wprowadzając seniorat można nie wywyższyć najstarszego. Ale faktycznie mógł Krzywousty inaczej to wymyślić wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 4/10/2008, 23:07 Quote Post

piast i wasa to prawie to samo bo wasa to snopek a piast to mąż rzepichy i oracz smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
juzef
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.195
Nr użytkownika: 5.495

Zawód: BANITA
 
 
post 5/10/2008, 19:07 Quote Post

[quote=althaar,4/10/2008, 23:04]
Czepiasz się. Władysław IV Wygnaniec, to taki mix Piasta ("pierwszy władał na ziemi przeznaczonej dla seniora") i Wazy ("nie był samodzielny") smile.gif Wskazuje na to również słowo "władcom", które - jak wiadomo - dotyczy liczby mnogiej.
Chyba trafnie to zinterpretowałeś - Władysław IV musi byc miksem, na co wskazuje to, że był jednocześnie mnogi ("władcom") i pojedynczy ("wodzem"). Takie dwie osoby w jednym Władysławie. Interesująca koncepcja, choć moim zdaniem mająca słabe umocowanie źródłowe

Nie wiem też jak wprowadzając seniorat można nie wywyższyć najstarszego.
Przecież seniorem mógł być junior, tylko trzeba było wybrać takiego od urodzenia samodzielnego smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej