Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bitwa pod Kaliszem 13 lutego 1813 - M. Baranowski
     
Damian W.
 

Wieczny łowca książek
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.193
Nr użytkownika: 31.041

Damian W.
Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 30/04/2009, 18:27 Quote Post

Witam!

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Marcina Baranowskiego pt. Bitwa pod Kaliszem 13 lutego 1813.

http://ulisses.livenet.pl/infort/bkal.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 1/05/2009, 6:36 Quote Post

Bardzo ciekawa książka, poruszająca mało znany temat. Niezgodzę się tylko ze zdaniem we wstępie, iż bitwę pod Kaliszem z 1813 roku, przesłania bardziej znana, stoczona pod tym miastem w czasie wielkiej wojny północnej w 1706 r. Moim zdaniem ta pierwsza batalia, jest równie zapomniana i warta monografii. W pracy dobra charakterystyka armii walczących pod Kaliszem, dużo informacji o Moskalach, Sasach i Polakach, których wojska ponownie po 107 latach spotkały się pod tym Wielkopolskim miastem, tym razem jako wrogowie, a nie koalicjanci
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Lord Mich
 

Capitaine
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.516
Nr użytkownika: 15.415

Michal Piekarski
Zawód: :)
 
 
post 25/12/2009, 11:08 Quote Post

Książka bardzo przyjemna w czytaniu, porusza nieznany szerzej wcześniej temat, jest to jedna z lepsych mongrafii wydanych w serii Bitwy/Taktyka. Jednakże dopieo teraz zauważyłem mały zgrzyt:
Na stronie 35 znajuje się wizerunek żołnierza pułku rewelskiego. Jest to praktycznie idealna kopia (brak mu tylko plecaka i koca.) rysunku przedstawiającego muszkietera z 8 regimentu piechoty, ale Pruskiego! Możecie sami porównać, ta rekonstrukcja znajduje się na 27 stronie tomiku Ospreya Waterloo Geoffreya Woottena. Nie mam nic przerysowaniu rysunków, ale pan Jurga mógłby łatwo znaleźć wizerunki carskiego sołdata, chociażby w sieci rolleyes.gif
Pozdrawiam!
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
20 Sądecki Pułk Piechoty
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 678
Nr użytkownika: 56.241

Stopień akademicki: antykomunista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 25/12/2009, 11:35 Quote Post

Mi również książka się bardzo spodobała. Bitwy tej nie znałem dopóki nie ukazała się ta książka. Najbardziej spodobał mi się pierwszy rozdział, kiedy autor analizuje sytuacje Wielkiej Armii, reorganizującej się w Polsce oraz przyczyny odwrotu za Wartę ks.Eugeniusza.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.513
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 20/04/2010, 9:59 Quote Post

Od siebie dodam tylko, iż praca ta jest oparta na bogatym materiale źródłowym - m.in. zasobach archiwów rosyjskich i SHAT w Vicennes. Choćby z tego względu (ale nie tylko) należy się autorowi szacunek.

Nietypowe załączniki - szczególnie charakterystyka żołnierzy jednego z napoleońskich pułków - łącznie z ich rysopisami. Fajna sprawa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
adam1234
 

Honneur et Patrie
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.859
Nr użytkownika: 35.030

 
 
post 21/04/2010, 20:56 Quote Post

W mojej opinii książka ta została poddana zabiegowi sztucznego zwiększania objętości. Sam opis bitwy zajmuje 25 stron, a opis działań poprzedzających bitwę 18. Pozostałe strony zostały poświęcone skróconym biografiom dowódców obu stron, charakterystyce wojsk, działaniom VII Korpusu w kampanii 1812 roku. Nie sądzę, aby wszystkie te informacje były konieczne, tym bardziej, że wojna 1812 roku i armia rosyjska w czasie epoki napoleońskiej jest szczegółowa opisana. Armia saska również doczekała się odrębnego opracowania. W ten sposób wyszło tych stron trochę ponad 200.

Opis początkowych działań na terenie Księstwa Warszawskiego bardzo mi się podobał. Przełom roku 1812 i 1813 został szczegółowo opisany przez Mariusza Łukasiewicza w Armii księcia Józefa 1813, na którego autor się powołuje (podobnie jak na Andrzeja Nieuważnego, który przedstawił rolę Torunia w roku 1813). Jednak w szczegółowym opisie Łukasiewicza łatwo jest się zagubić, a autor Bitwy pod Kaliszem przedstawił nam na prawie 20 stronach kwintesencję początku roku 1813. Rzecz jasna nie znalazło się na nich miejsce na polemikę z innymi autorami, niemniej opis ten jest, w mojej opinii, dzięki swej skrótowości, wartościowy.

Sam opis bitwy pod Kaliszem jest plastyczny, spójny i logiczny. Więcej nie jestem w stanie powiedzieć, gdyż nie czuję się kompetentny. Bez wątpienia opis tej bitwy jest rzeczą pionierską. Bardzo dobrze widać to po przypisach. O ile w rozdziale, który charakteryzowałem wyżej autor szeroko powoływał się na Łukasiewicza, Nieuważnego, Olczaka (Kampania 1813. Śląsk i Łużyce) i kilka dzieł obcojęzycznych, o tyle w rozdziale poświęconym samej bitwie autor powołuje się na materiały źródłowe. Jak sam przyznaje, w szczególności, na raport Wintzingerodego o bitwie.

Tak jak Krzysztofowi bardzo podobają mi się załączniki, niemniej uważam, że bibliografia również została nadmuchana. Pojawiają się w niej pozycje jak Waterloo 1815 Malarskiego, czy Tarutino 1812 Dusiewicza. Zostały one, co prawda, wykorzystane w pracy, ale w tych jej częściach, których nie uważam za konieczne. W końcu co ma Waterloo do Kalisza? rolleyes.gif Poza tym jednak autor skorzystał ze źródeł francuskich i rosyjskich co jest ogromnym plusem.

Podsumowując uważam, że książka ta jest warta uwagi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
kalimerasas
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 777
Nr użytkownika: 36.638

Stopień akademicki: mgr
Zawód: handlowiec
 
 
post 3/03/2011, 14:29 Quote Post

Pan Baranowski co trzeba przyznać zajął się wreszcie tematami niszowymi, a nie oklepanym Austerlitz czy innym Waterloo. To świadczy dla mnie o pasji poznawczej autora. Kalisz 1813 był całkiem fajny. Autor zadał sobie trud, aby pogrzebać w źródłach. Własnie takich książek nam trzeba. Pozycję o odbudowie kawalerii kupię z przyjemnością, chociaż trudno spodziewać się w niej wybuchowych fajerwerków.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 11/01/2013, 19:40 Quote Post

Recenzja zamieszczona przez Raleena na portalu Strategie: http://portal.strategie.net.pl/index.php?o...azek&Itemid=112 .
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej