Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
5 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Będą nowi "Krzyżacy" ?,
     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.533
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 28/10/2009, 14:57 Quote Post

NIe wiem, czy nie powielam jakichś rewelacji, które wszyscy już znają ale spotkałem się z taką oto informacją: http://polonia.wp.pl/title,Litewsko-bialor...,wiadomosc.html . Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Husarz
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 791
Nr użytkownika: 1.222

 
 
post 28/10/2009, 15:04 Quote Post

Już dwa tygodnie temu było tym na onecie.

Zastanawiam się cóż to za Litewsko-białoruska wersja bitwy pod Grunwaldem i czym się różni od naszej?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.533
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 28/10/2009, 15:09 Quote Post

jeżeli chodzi o nowatorskie spojrzenie, warto przyjrzeć się temu co w opisie filmu (fakt raczej lakonicznym) widnieje tutaj:
QUOTE
Ma pokazać ewolucję stosunków między Wielkim Księciem Litewskim Witoldem, a Królem Polski Władysławem Jagiełłą.
temat to wcale trudny i skomplikowany.
Nam niestety nie wyszło nakręcenie "Krzyżaków" po raz drugi a szkoda bo chętnie zobaczył bym Grunwald w nowoczesnym filmowym ujęciu. Może sąsiadom się uda?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
NELSON
 

kot bojowy
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 922
Nr użytkownika: 20.599

Zawód: EMIGRANT
 
 
post 28/10/2009, 15:17 Quote Post

Co mozna nakrecic za 3.5 mln euro? wink.gif
Jezeli chodzi o bialoruskie postrzeganie bitwy.Od kazdego Bialorusa, z ktorym rozmawialem (znam ich wielu na codzien dry.gif ), dowiadywalem sie zawsze, ze zadnych Paliakow tam nie bylo, a sprawe zalatwily pulki smolenskie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.533
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 28/10/2009, 15:29 Quote Post

I z tego co "idąć za ciosem" czytam w necie, tu ma być podobnie:
http://www.tvn24.pl/24467,1624757,0,1,wito...,wiadomosc.html
http://www.dziennik.pl/kultura/article4612..._Krzyzakow.html
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 28/10/2009, 20:10 Quote Post

QUOTE(NELSON @ 28/10/2009, 16:17)
Co mozna nakrecic za 3.5 mln euro? wink.gif
Jezeli chodzi o bialoruskie postrzeganie bitwy.Od kazdego Bialorusa, z ktorym rozmawialem (znam ich wielu na codzien dry.gif ), dowiadywalem sie zawsze, ze zadnych Paliakow tam nie bylo, a sprawe zalatwily pulki smolenskie.
*


Lud to prosty i ciemny, więc nie trzeba mu wierzyć.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 28/10/2009, 23:38 Quote Post

a w tej wersji to kto wygra bitwę?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Recoil
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.123
Nr użytkownika: 13.511

 
 
post 29/10/2009, 8:01 Quote Post

Biorąc pod uwagę podejście Litwinów do historii można się spodziewać że film ten "obiektywnością" będzie przypominał radzieckie filmy o II WŚ.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
swatek
 

Czekam na Króla
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.555
Nr użytkownika: 7.721

 
 
post 29/10/2009, 8:05 Quote Post

QUOTE(Anakin @ 28/10/2009, 23:38)
a w tej wersji to kto wygra bitwę?
*



Oczywiście, że te pułki smoleńskie pod wodzą Witolda.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Krzysztof M.
 

poilu
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.519
Nr użytkownika: 19.359

Stopień akademicki: ++++
Zawód: ++++
 
 
post 29/10/2009, 8:11 Quote Post

Parę ładnych lat temu, za Krzyżaków brał się ponoć Bogusław Linda. Szkoda że mu nie wyszło (Jagiełło znudzonym głosem do krzyżackich heroldów : "nie chce mi się z wami gadać" wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 21/07/2010, 21:13 Quote Post

czolem,
nie bylem na obchodach bitwy, bylem na Kluszynie w Wa-wie, ale paru moich kuzynow bralo udzial w obchodach na polach Grunwaldu ... ale chcialbym uslyszec Wasze warazenia z tej wielkiej i donioslej imprezy 'narodowej' i miedzynarodowej.
min przeczytalem refleksje Marcina Wolskiego, ktorego zazwyczaj bardzo cenie za dowcip i ciety jezyk, http://niezalezna.pl/article/show/id/36835 ale ktory zbyt wiele nie napisal byl

tak wiec wasze refleksje, i spokojnie, bez wycieczek po za temat i ad personam , dzieki z gory

Ten post był edytowany przez bachmat66: 21/07/2010, 22:02
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 21/07/2010, 21:18 Quote Post

Według innych gazet to szklanka wody kosztowała złotówkę. Widzę, że żurnalista organu prasowego wiadomej Partii ma skłonność do przesady nie mniejszą niż średniowieczni kronikarze. Za dużo to się jednak nie rozpisał. Może ma niezłą wierszówkę, to nie musi się wysilać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 21/07/2010, 22:01 Quote Post

QUOTE(alcesalces1 @ 21/07/2010, 15:18)
Według innych gazet to szklanka wody kosztowała złotówkę [....] nie musi się wysilać.
*


Caveat!
kolego, piszesz nie na temat - wiec przestan bo znow nam temat poleci na wszystkie strony

...! i jesli byles na Grunwaldzie to pisz o twoich tylko odczuciach, lub podlaczaj linki do odczuc innych

przy okazji 2 galerie na stronach 'hussar' i 'kluszyn1610';

http://www.hussar.com.pl/13970/grunwald-600-lat-po-we-snie

http://www.kluszyn1610.pl/?page_id=747


Ten post był edytowany przez bachmat66: 22/07/2010, 13:50
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Dragon Koronny
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 554
Nr użytkownika: 11.667

 
 
post 23/07/2010, 9:18 Quote Post

Choć w tym roku nie byłem, napiszę coś o wrażeniach ze strony rekonstruktorów, bo to w końcu od nastu lat ich impreza, do której podpinają się co jakiś czas turyści - zwykle nie przeszkadzając.
No i tu jest problem, bo w tym roku organizator rozwiązał sprawę tak, że święto rekonstruktorów wczesnego XV wieku zamieniło się w jarmark i jakieś dożynki.
Lista zarzutów jest tak długa, że na pewno wszystkich nie zapamiętam, ale przerosła moje oczekiwania (a jeśli o tegoroczny grunwald chodzi, to nie oczekiwałem nic dobrego).

Po pierwsze turyści. Było ich za dużo - miejsce nie było przystosowane do takiego spędu i to było widać: nie było gdzie parkować samochodów, brakowało toi toi'ów (a ponoć część tych przeznaczonych dla rekonstruktorów była zamknięta na kłódki - których nikt nie otworzył - co najwyżej kilka osób "otworzyło" przy pomocy metalowych przedmiotów), brakowało wody. Nie było żadnych przejezdnych dróg ewakuacyjnych, czy lądowiska dla helikopterów, coby dało się nieść pomoc medyczną. Nie było policji, a ochroniarzy było za mało i w nocy się zmywali - co skutkowało kradzieżami, (ponoć) jednym gwałtem na rekonstruktorce, a w efekcie sami rymcerze musieli stawiać warty.
Do tego doszedł "obóz musztardowej chorągwi", czyli wesołe miasteczko, wielka dmuchana reklama musztardy, tancbuda napierniczająca disco-polo do 5tej w nocy, strzelnica itp. atrakcje ZARAZ OBOK średniowiecznego obozu. Te chorągwie, które się tam rozbiły, przeklinają dzień, w którym zdecydowały się jechać na Grunwald 2010.
Zachowanie samych turystów było ponoć bardzo różne - czyli jak zwykle: zdarzyli się ludzie "tolerowalni" i zupełnie nieakceptowalni (wiele przypadków ładowania się do obozów po pijaku, parkowanie (lol) w obozie, darcie mordy pod obozem, obrażanie rekonstruktorów itp.). Jedyna wina organizatorów polega na tym, że nie zadbali o odseparowanie obozu rekonstruktorów od kapitalistycznej obory wink.gif.
Drugą sprawą są politycy. Nie wnikam, kto, gdzie, dlaczego, itp. głupoty. IMO nie powinno być żadnych i z relacji widzę, że od początku miałem rację. Gdy przyjechał elekt, do obozu wpadł BOR, oznajmiając, że "konfiskuje wszystkie ostre przedmioty", co samo w sobie jest tak kretyńskie, że mam nadzieję, że to był żart (koniec końców nic nie zarekwirowali) - w którym to wypadku, byłby dosyć udany. Niemniej rekonstruktorzy zostali w obozie dosłownie zamknięci - uważam to za chamstwo.
Bitwa... kolejna masakra - z jakiegoś powodu (zdaje się, że przez trudności z dostaniem się na miejsce bitwy przez turystów - tylko jedna droga) jej rozpoczęcie opóźniło się o godzinę, przez którą chłopaki stały na 46 stopniach (tak pokazał termometr, który ze sobą wzięli) w blachach. Ktoś ze Śląskiej nawet usmażył sobie jajko sadzone na napierśniku. Niejeden musiał sobie w tym momencie odpuścić (nie wszyscy rekonstruktorzy mają 20-30 lat :/). No i znowu temat wody: na bitwę organizatorzy przewidzieli 1,5l wody na kombatanta. Jak dla mnie to przejaw porażenia mózgu, ale w sumie nie każdy stał na słońcu w płytach (już 25 stopni jest trudne do wytrzymania), to może nie wiedzieć.
Pieniądze. Czytam, że na imprezę wydano ok. 26 mln zł, z czego na samą rekonstrukcję kilka (chyba 5) mln. No to ja nie wiem, na co to poszło, ani jak sobie liczą. Wiem, że chorągwie dostawały po 50 zł za kombatanta w czasie bitwy (większość i tak tej kasy nie widziała), ale zawsze za samo miejsce w obozie płacić trzeba było 60 zł od osoby, więc nawet po odliczeniu wody, RR wychodzi na sporym minusie. Z tego co słyszę, infrastruktura nie ruszona, szranki nie ruszone, widownia nie ruszona, tylko muzeum zrobione, a i tak nie może równać się z analogicznymi muzeami z innych krajów. To gdzie te miliony? Może liczą sobie wartość sprzętu rekonstruktorów (ktoś wyliczył, że to będzie ok 24 mln - 6 tys. osób, ze sprzętem wartym średnio 4 tys. zł), ale w takim razie to czyste xxxxxxxx, bo to są prywatne pieniądze prywatnych ludzi, a nie wydatek organizatorów.

Na pewno o tym i owym zapomniałem, ale wychodzi z tego niezły bajzel. Grunwald to nie jest "impreza narodowa", to nie jest spęd dla pospólstwa, a już na pewno nie jest to okazja polityczna. To jest zjazd rekonstruktorów z całej Polski - to oni tworzą tę imprezę i tworzą ją dla siebie przede wszystkim. Wszyscy inni są tam jedynie gośćmi i powinni się jak przystało na gości zachowywać. Tymczasem ci, bez których event w ogóle by nie zaistniał po raz kolejny potraktowani zostali jako dodatek do robienia szmalu/spędzania weekendu - jak małpy i klauni bawiący gawiedź.
No ale... co roku jest to samo, co roku RR odgraża się, że "za rok krzyżacy wygrywają/nie jedziemy" i co roku większość pojedzie po to, by spotkać się ze znajomymi. Za rok ma być podobno inaczej, w co osobiście wątpię - część nie przyjedzie, będzie trochę nowych osób, raczej ku spadkowi jakości imprezy, bo naprawdę dobrzy rekonstruktorzy zastępowani są dzieciakami, tzw. mrokiem. Z drugiej strony wiem, że w tym roku część nie przyjechała obawiając się tego, o czym pisałem.
W każdym razie miło byłoby, gdyby rekonstruktorzy w końcu kiedyś się postawili i zagrozili poważnie, że nie przyjadą.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
Spiryt
 

Ostatni Wielki Gumiś
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.858
Nr użytkownika: 40.921

Stopień akademicki: licencjata
Zawód: student
 
 
post 23/07/2010, 10:11 Quote Post

Patologia.

Na wszystko można machnąć ręką, ale ten gwałt (jeśli to prawda) to już za duży hardkor. blink.gif blink.gif

Jak tak ma wyglądać doniosłe święto narodowe, to ja dziękuję...
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

5 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej