Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nożownicy
     
hesus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 13
Nr użytkownika: 6.480

 
 
post 26/11/2007, 21:26 Quote Post

Witam. poszukuje materiałów na temat działalnosci "nożowników" podczas powstania listopadowego. gdzie mozna na ten temat poczytac i zdobyc jakies informacje.

z gory dzięki i pozdrawiam.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Anakin
 

Premier RP wg Historyków.org
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 4.355
Nr użytkownika: 1.334

 
 
post 29/11/2007, 11:44 Quote Post

trochę było tu: Żandarmeria Wojskowa W Powstaniu Styczniowym

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 2/12/2007, 2:13 Quote Post

Czy ktos wie cos o systemmie rekrutacj i szkolenia " nozowonikow",ich modus operandi lub wyposazweniu? Moze ktos posiada opis jakiejs konkjretnej akcji
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
mardw
 

Unregistered

 
 
post 21/12/2007, 10:47 Quote Post

Przeszukując literaturę przedmiotu nie spotkałem się z relacjami dotyczącymi badań dotyczących "nożowników". Zapewne jest to spowodowane nikłymi zachowanymi informacjami na ich temat.
 
Post #4

     
JerzyMS
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 523
Nr użytkownika: 36.861

Jerzy MS
Zawód: BANITA
 
 
post 21/12/2007, 14:42 Quote Post

QUOTE(mardw @ 21/12/2007, 10:47)
Przeszukując literaturę przedmiotu nie spotkałem się z relacjami dotyczącymi badań dotyczących "nożowników". Zapewne jest to spowodowane nikłymi zachowanymi informacjami na ich temat.
*


To temat wstydliwy.

Pokazuje myslacym ze byla to "obca reka"
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
lancelot
 

Żelazna pięść
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 12.532
Nr użytkownika: 36.860

bogumil chruszczewski
Stopień akademicki: rebajlo
Zawód: Podstarza³y wilk
 
 
post 21/12/2007, 22:11 Quote Post

Ja rozumiem, ze temat jest wstydliwy ale moze sprobujmy kierowac sie faktami a nie udawac do konca swiata, ze zawsze bylismy (my Polacy) biednymi owieczkami. Kazdy walczacy o wolnosc narod (Irlandczycy, Baskowie)stosowal i stosuje metody terorystyczne, nie probujmy byc wyjatkiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
JerzyMS
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 523
Nr użytkownika: 36.861

Jerzy MS
Zawód: BANITA
 
 
post 21/12/2007, 22:44 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 21/12/2007, 22:11)
Ja rozumiem, ze temat jest wstydliwy ale moze sprobujmy kierowac sie faktami a nie udawac do konca swiata, ze zawsze bylismy (my Polacy) biednymi owieczkami. Kazdy walczacy o wolnosc narod (Irlandczycy, Baskowie)stosowal i stosuje metody terorystyczne, nie probujmy byc wyjatkiem.
*



A wiec na poczatek:

"W sierpniu 1862 r. w bramie Komisji Skarbu strzelał do margrabiego Eustachy Ryll. Najpierw pistolet nie wypalił, potem zamachowiec nie mógł trafić, w końcu Wielopolski pobił go laską."

". Osiem dni później inny młody czeladnik Jan Rzońca zranił go lekko sztyletem. Odtąd naczelnik rządu cywilnego prawie nie ruszał się z warszawskiego Pałacu BrŁhla. Podobno nawet tam usiłowano go zgładzić za pomocą trucizny. Zamachowców skazano na śmierć."

Prosze zwrocic uwage
-sierpien 1862.

Mysle ze nalezy unikac patrzenia na swiat z pozycji karla.

Warto zobaczyc co sie dzialo w Europie.
Co sie dzialo w Ameryce Polnocnej.
Przymierze militarne cara Rosji Aleksandra II z Prezydentem Lincolnem,
Rosyjskie okrety wojenne wyslane w kierunku portow Nowego Yorku i San Francisco.
Do Lordow Palmertsona i Rusela ostra nota dyplomatyczna z ostrzezeniem , ze Rosja rozpoczmie wojne w Europie jesli Wiela Brytania i Napoleon III przystapia do planowanych operacji militarnych przy boku Konfederacji.
Osadzenie marionetkowego cesarza Maksymiliana Habsburga na tronie w Meksyku dla nadzorowania grabiezy tego kraju .
reszte pozniej.

Jak mysleli Anglicy?
-Nu coz?
Car nam tak?
-to my mu zrobimy ruchawke!

Mysle ze jest to tez czesciowa odpowiedz na moj post ktory zostal z nieznanych mi powodow zamkniety.
W dyskusji w tym zamknietym poscie dobrze wychowani i swietnie wyksztalceni ludzie zazadali dla mnie bana.

Milo mi bedzie jak zamiast emocji i ustosunkowywania sie do mojej osoby, skupia sie jednak na faktach.
Znajomy podeslal mi taka ciekawostke:
"U mnie w domu przy stole jak starsi dyskutowali to dzieci milczaly."

Skad wiemy o sztyletownikach?
Z akt sadowych.
Lapano ich stawiano przed sadem i skazywano.

"W lutym 1863 r. przez kilka dni z rzędu próbowano otruć margrabiego za pomocą atropiny dodawanej do jego śniadania."
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 21/12/2007, 23:01 Quote Post

Vitam

To temat wstydliwy. (JerzyMS)

O tak, z całą pewnością. Wstydliwie przemilcza się, że "Nożownicy" próbowali równiez zarażać rózne osoby chorobami wewnrycznymi. Okoliczności, w jakich uzywali tej broni biologicznej mogą być gorszące dla osób niepełnoletnich, więc wstydliwie je przemilczę.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
JerzyMS
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 523
Nr użytkownika: 36.861

Jerzy MS
Zawód: BANITA
 
 
post 21/12/2007, 23:04 Quote Post

"W czerwcu okazało się, że w kasie Królestwa brakuje 24 mln złotych - skradzionych na cele powstania. Wielopolski nie mógł ufać nawet swoim kasjerom. "
Pozniej zostaly juz tylko zsylki ,placz i lzy.
Zniszczona gospodarka, stracone elity.
Zaostrony kurs wobec zbuntowaniej prowincji.
Anglia osiagnela swoj cel tak malym swoim kosztem , a my zaplacilismy tak wysoka cene.
Wszystko jednak mialo swoj poczatek w dzialaniach terorystycznych i to w momencie kiedy odzyskiwalismy jezyk , urzedy i wladze we wlasnym kraju.

QUOTE(Coobeck @ 21/12/2007, 23:01)
Vitam

To temat wstydliwy. (JerzyMS)

O tak, z całą pewnością. Wstydliwie przemilcza się, że "Nożownicy" próbowali równiez zarażać rózne osoby chorobami wewnrycznymi. Okoliczności, w jakich uzywali tej broni biologicznej mogą być gorszące dla osób niepełnoletnich, więc wstydliwie je przemilczę.
*



A jak Pan ocenia to:
"Sztyletnicy zyskiwali w czasie powstania na znaczeniu politycznym konsekwentnie wspierając obóz Czerwonych.

W czasie przewrotu Czerwonych w maju 1863 roku przyczynili się do ich zwycięstwa grożąc przywódcom Białych śmiercią, a groźby swoje niejednokrotnie urzeczywistniali (zasztyletowano np. dr. Bertolda Hermaniego).

Działalność sztyletników wpłynęła na kształtowanie się terroryzmu w Rosji na przełomie XIX i XX wieku."

Moze jako powod do chwaly?

Skoro pan cytuje, to proszę podawać kogo. W przeciwnym wypadku potraktuję to jako spam.
S.
Moderator


Ten post był edytowany przez Sarissoforoj: 21/12/2007, 23:32
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 22/12/2007, 0:01 Quote Post

QUOTE
Prosze zwrocic uwage
-sierpien 1862.

Mysle ze nalezy unikac patrzenia na swiat z pozycji karla.

Warto zobaczyc co sie dzialo w Europie.
Co sie dzialo w Ameryce Polnocnej.
Przymierze militarne cara Rosji Aleksandra II z Prezydentem Lincolnem,
Rosyjskie okrety wojenne wyslane w kierunku portow Nowego Yorku i San Francisco.
Do Lordow Palmertsona i Rusela ostra nota dyplomatyczna z ostrzezeniem , ze Rosja rozpoczmie wojne w Europie jesli Wiela Brytania i Napoleon III przystapia do planowanych operacji militarnych przy boku Konfederacji.
Osadzenie marionetkowego cesarza Maksymiliana Habsburga na tronie w Meksyku dla nadzorowania grabiezy tego kraju .
reszte pozniej.


sierpień 1862

Przymierze militarne cara Rosji Aleksandra II z Prezydentem Lincolnem – poproszę o źródła i datę traktatu.

Rosyjskie okręty wojenne wysłane w kierunku portów Nowego Yorku i San Francisco. –fałsz [bo faktycznie w końcu 1863]

Do Lordów Palmertsona i Rusela ostra nota dyplomatyczna z ostrzeżeniem , że Rosja rozpocznie wojnę w Europie jeśli Wielka Brytania i Napoleon III przystąpią do planowanych operacji militarnych przy boku Konfederacji. – poproszę o źródła i daty.

Osadzenie marionetkowego cesarza Maksymiliana Habsburga na tronie w Meksyku dla nadzorowania grabieży tego kraju –fałsz [faktycznie w 1864]

Myślę, że stać cię na szersze spojrzenie - świat to nie tylko Europa i Ameryka Północna. Przecież od 3 lat w Kałudze siedzi Szamil... i o czym myśli (sam się domyśl)..a pieniędzy mu pewnie nie brakuje (bo przecież nie mieszka w ziemiance) ...kaukaskie inspiracje starć polsko-ruskich nie będą zresztą niczym nowym.. wszak Bolesław Chrobry wojował z Rusią niemal na pewno z inspiracji judaistycznych Chazarów (patrząc odpowiednio szeroko) ....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
JerzyMS
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 523
Nr użytkownika: 36.861

Jerzy MS
Zawód: BANITA
 
 
post 22/12/2007, 0:07 Quote Post

Trudno mi bedzie dzis to zrobic o co Pan prosi.
Sa to materialy ktore zbieram i przygotowuje do ksiazki.
Mam je w tej chwili malo uporzadkowane. Czesto cytuje z pamieci.

Jak juz bedzie ksiazka gotowa, to w niej najwazniejsze rzeczy znajda sie jako cytaty.
Zawsze moze sie Pan powolac na mnie.
Jesli cos Pana bardzo zaciekawi to prosze napisac , a ja postaram sie specjalnie dla Pana odszukac i podac zrodlo.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
corvinus
 

Googlomaniak
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.360
Nr użytkownika: 324

 
 
post 22/12/2007, 23:46 Quote Post



QUOTE
"W czerwcu okazało się, że w kasie Królestwa brakuje 24 mln złotych - skradzionych na cele powstania. Wielopolski nie mógł ufać nawet swoim kasjerom. "
Pozniej zostaly juz tylko zsylki ,placz i lzy.
Zniszczona gospodarka, stracone elity.
Zaostrony kurs wobec zbuntowaniej prowincji.
Anglia osiagnela swoj cel tak malym swoim kosztem , a my zaplacilismy tak wysoka cene.
Wszystko jednak mialo swoj poczatek w dzialaniach terorystycznych i to w momencie kiedy odzyskiwalismy jezyk , urzedy i wladze we wlasnym kraju.


Kompletne pomieszanie chronologii (i przyczyn) wydarzeń.
Działania terrorystyczne miały miejsce nie od sierpnia, ale od końca czerwca ( zamach Potiebni na Ludersa), ich bezpośrednią przyczyną były majowe aresztowania (Arnhloda, Śliwickiego i Rostkowskiego)...
Dyplomacja brytyjska próbowała wpłynąć na Zamoyskiego w kierunku akceptacji koncepcji Wielopolskiego. Francja miała w tym czasie sojusz z Rosją (zmiana stanowiska francuskiego zaczęła się dopiero po konwencji Alvenslebena z 8 lutego 1863).
I dla jasności - nic w owym czasie nie odzyskaliśmy – nie było żadnego ukazu carskiego na ten temat. Były pewne sugestie dotyczące spolszczenia administracji oraz szkolnictwa, i był to (dla cara) program maksymalny. Po rozmowie Zamoyskiego z wielkim księciem Konstantym stało się jasne, że jest to dla Polaków niewystarczające. Reakcją było wydalenie Zamoyskiego za granicę.


QUOTE
Trudno mi bedzie dzis to zrobic o co Pan prosi.
Sa to materialy ktore zbieram i przygotowuje do ksiazki.
Mam je w tej chwili malo uporzadkowane. Czesto cytuje z pamieci.


Materiały, które Pan posiada są w ogóle nieuporządkowane, datacja wydarzeń jest błędna, stąd błędne są wyciągane na ich podstawie wnioski. Proszę o odniesienie się do mojego wcześniejszego postu i wyjaśnienie owych rozbieżności chronologicznych...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
Coobeck
 

Moderator IV 2004 - IV 2014
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 6.350
Nr użytkownika: 696

 
 
post 22/12/2007, 23:55 Quote Post

Vitam

To temat wstydliwy. (JerzyMS)

O tak, z całą pewnością. Wstydliwie przemilcza się, że "Nożownicy" próbowali równiez zarażać rózne osoby chorobami wewnrycznymi. Okoliczności, w jakich uzywali tej broni biologicznej mogą być gorszące dla osób niepełnoletnich, więc wstydliwie je przemilczę. (ja sam)

A jak Pan ocenia to:
"Sztyletnicy zyskiwali w czasie powstania na znaczeniu politycznym konsekwentnie wspierając obóz Czerwonych.
(...)
Działalność sztyletników wpłynęła na kształtowanie się terroryzmu w Rosji na przełomie XIX i XX wieku."
Moze jako powod do chwaly? (JerzyMS)


Ależ Drogi Jerzy MS, absolutnie nie jest to powód do chwały. Atoli potwierdza to tylko moją tezę - nożownicy zarażali swych przeciwników chorobami wenerycznymi. Istnieją poważne powody do przypuszczeń, że choroby te były specjalnie spreparowane w tajnych, brytyjskich laboratoriach (że takowe laboratoria istniały, to wykazało prowadzone przed 30kilku laty dziennikarskie śledztwa panów Monty'ego i Pythona, którzy trafili na trop tajnej brytyjskiej broni z II wojny - Najśmieszniejszego Dowcipu Świata).
Wracając atoli do nożowników - powody do przypuszczeń o sztucznym, brytyjskim pochodzeniu rozprzestrzenianych przez nich chorób biorą się stąd, że uwolniony przez nożowników wirus żył potem własnym życiem i mutował w środowisku. Zaczął przenosić się, obok płciowej, także drogą kropelkową, żarażając ofiary marksizmem, socjalizmem, komunizmem, syjonisto-bolszewizmem, liberał-demokracją, a nawet masono-cyklistyzmem.
Wiadomo, komu to było na rękę i teza o brytyjskim pochodzeniu choroby jest dość mocno uargumentowana.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Andrzej80
 

powstaniec
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.321
Nr użytkownika: 16.934

Andrzej
Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk archiwista
 
 
post 23/12/2007, 18:38 Quote Post

Przymierze militarne cara Rosji Aleksandra II z Prezydentem Lincolnem,
Rosyjskie okrety wojenne wyslane w kierunku portow Nowego Yorku i San Francisco.

Mam pytanie co do tych faktów kiedy miały one miejscie i jakieś okoliczności. Zajmuję się trochę czasu historią Rosji w XIX w i o takich faktach słyszę pierwszy raz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
JerzyMS
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 523
Nr użytkownika: 36.861

Jerzy MS
Zawód: BANITA
 
 
post 23/12/2007, 20:55 Quote Post

QUOTE(Andrzej80 @ 23/12/2007, 18:38)
Przymierze militarne cara Rosji Aleksandra II z Prezydentem Lincolnem,
Rosyjskie okrety wojenne wyslane w kierunku portow Nowego Yorku i San Francisco.

Mam pytanie co do tych faktów kiedy miały one miejscie i jakieś okoliczności. Zajmuję się trochę czasu historią Rosji w XIX w i o takich faktach słyszę pierwszy raz.
*



Panie Andrzeju.
Milo mi ze nalezy Pan do tych ktorzy mysla i chca poznac prawde, oraz mechanizmy sprawowania wladzy.

Anglia po wojnie siedmioletniej od roku 1763 zaczela prowadzic polityke imperialna.
Od tego czasu zawsze w Europie na kontynecie popierala druga potege Stara zasada "rzadz i dziel" i Druga "ja pana sznuje pod warunkiem , ze pan jestes kordupel"

Polityka to nie daty, jak to mysla niektorzy, ale to wszystko to co robia prawdziwe osrodki wladzy. Czesc rzeczy wiemy wprost. Reszte mozemy wydedukowac.
Badamy skutki.
Znajac zasady tej gry iemy wszystko
Zasada :
"dziel i rzadz"
" ten to zrobil kto uzyskal korzysc"
"Ja Pana szbuje p[od warunkiem ze jesta pan kurduplem"

Wielka Brytania caly czas az do zakonczenia I wojny swiatowej dazyla do ujarzmienia Stanow Zjednoczonych.

Dla mnie punktem zwrotnym w spojrzeniu na historie bylo jak ktos mi powiedzial to co ja pisze Panu teraz, oraz to ze:
"wszystkie wojny byly i beda o rynki zaopatrzenia, rynki zbytu, oraz szlaki komunikacyjne."
(proszę popatrzeć na te teraz.
Proszę popatrzeć na mape "Jedwabny Szlak"
Poza tym, ten ktos powiedziałmi , ze to ekonomia rzadzi polityka , a nie odwrotnie!


Co do archiwow to kazdy ich strzeze jak zrenicy oka
Prosze popatrzyc jak Rosja strzeze archiwow dotyczacych powstania styczniowego.
Do dzis sa jeszcze pewne rzeczy zupelnie niedostepne dla naszych historykow. Jeszcze w PRL polscy historycy ktorzy zbyt dociekliwie zabierali sie za badanie archiwow powstania cieszyli sie bardzo slabym zdrowiem.
Wiem ze sa sprawy ktore trudno udowodnic, ale kto jeszcze dziesiec lat temu odwazylby sie powiedziec, gdyby to sie wtedy stalo ze Litwinienko zostal otruty.
Gdyby nie to ze zabojca sie przyznal, to do dzis myslelibysmy ze Bandrea nagle zachorowal.

Ja zbieram materialy i powroce do tematu nozownikow i sztyletnikow.

 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej