Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> "American Negro"- szansa na "American Dream", "Czarni" w okresie do prezydentury JFK
     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 7/08/2014, 19:02 Quote Post

QUOTE(kmat @ 7/08/2014, 14:10)
QUOTE(lancaster @ 22/12/2012, 15:30)
Muzykę i sport , należałoby z tematu wykluczyć całkowicie , geniusz takiej np:  Elli Fitzgerald jest niezaprzeczalny , ale chodzi mi głównie o te dziedziny gdzie "czarny czlowiek " mógł  zdobyć uznanie w świecie struktur rządowych , stanowych , w środowiskach medycznych czy uniwersyteckich - światek artystyczny czy środowiska sportowe są na tyle niezależne od koloru skory ( zawodowe ligi amerykańskie są wyjątkiem , o czym świadczy np: Negro league baseball , ale w takiej drużynie olimpijskiej USA czarni byli dość wcześnie ).
*


Mniejsza o sport, ale z muzyką jest jeszcze inny myk. Muzyka amerykańska, przynajmniej jeśli chodzi o segmenty popularne jest od dość dawna właściwie zdominowana przez czarnych. Ragtime, blues, jazz, soul, funky, hip hop czy reggae to przecież czarne nurty. Rock jest niby "biały", ale jego geneza miała miejsce właściwie na pograniczu, przez mieszanie białych i czarnych wynalazków. Różne popy, disca i techna są "postrasowe", ale z soulu czy funky przecież drą na potęgę. Czysto białe jest chyba tylko country. W zasadzie w muzyce popularnej czarni dominują i wyznaczają trendy, co rozlewa się i na różne pochodne typu moda odzieżowa itp.
Co jak się spojrzy na rapującego Stachurskiego nie musi być jednoznacznie pozytywnym aspektem..
*


Nie do końca wink.gif
https://www.youtube.com/watch?v=h-QS3MTxfGw
&
https://www.youtube.com/watch?v=wLRAEQwSf1c
&
https://www.youtube.com/watch?v=wNG591F80Po
Ciekawy post kmat , ale nieco OT , w temacie wszak pisałem :
QUOTE
Muzykę i sport , należałoby z tematu wykluczyć całkowicie , geniusz takiej np:  Elli Fitzgerald jest niezaprzeczalny , ale chodzi mi głównie o te dziedziny gdzie "czarny czlowiek " mógł  zdobyć uznanie w świecie struktur rządowych , stanowych , w środowiskach medycznych czy uniwersyteckich - światek artystyczny czy środowiska sportowe są na tyle niezależne od koloru skory ( zawodowe ligi amerykańskie są wyjątkiem , o czym świadczy np: Negro league baseball , ale w takiej drużynie olimpijskiej USA czarni byli dość wcześnie ).
*

Co zresztą zacytowałeś .
 
Post #16

     
Phouty
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.146
Nr użytkownika: 81.932

 
 
post 17/10/2014, 20:14 Quote Post

Nie zauważyłem, ażeby było to już tu wspomniane.
Chodzi mianowicie o bojowe kariery w hierarchii wojskowej. Wiadomo, iż w czasie DWS amerykańscy murzyni służyli w wojsku, jednakże typowo nie dopuszczano ich do służby liniowej i ich oddziały pełniły w zasadzie tylko pomocnicze role.
Wyjątkiem jest tu lotnictwo, gdzie były zorganizowane "czarne" dywizjony, zarówno myśliwskie jak i bombowe, a ich piloci byli znani pod nazwą Tuskegee Airmen.
http://acepilots.com/usaaf_tusk.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Tuskegee_Airmen

Niezykle ważną i ciekawą rolę odegrała tutaj żona prezydenta Roosevelta, Eleanor.

Było wiele sceptycyzmu, nie tylko zresztą w kręgach wojskowych, czy "negros" będą w stanie podołać trudnościom służby liniowej.

Dotyczyło to także żony prezydenta w początkowym okresie czasu, jednakże stała się ona ich wielką orędowniczką i używając swojego wpływu na męża, dopieła tego, że wreszcie tym lotnikom "zaufano" i pod wpływem jej osobistych zabiegów mieli oni okazję wykazać się w warunkach bojowych.

W 1995 roku powstał film fabularny na ten temat, oczywiście oparty na autentycznych wydarzeniach.
http://www.imdb.com/title/tt0114745/

Ten post był edytowany przez Phouty: 17/10/2014, 20:16
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Świętosław
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.555
Nr użytkownika: 28.302

 
 
post 17/10/2014, 21:18 Quote Post

QUOTE(kmat @ 7/08/2014, 14:10)
W zasadzie w muzyce popularnej czarni dominują i wyznaczają trendy, co rozlewa się i na różne pochodne typu moda odzieżowa itp.

*



Tylko że to trochę inny rodzaj kariery bo nawet dzisiaj jest to mniej hmm prestiżowy zawód niż dajmy na to sędzia, a muzykowanie nie było źle widziane przez białych, przecież nawet posiadacze niewolników tworzyli sobie zespoły.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Turin Dagnir
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 71
Nr użytkownika: 40.214

 
 
post 17/10/2014, 21:26 Quote Post

Pierwszą milionerką (self-made) w USA była czarna kobieta:

http://en.wikipedia.org/wiki/Madam_C._J._Walker

Warto też wspomnieć losy czarnej społeczności w Tulsie:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tulsa_race_riot

W 1921 biali zniszczyli najbogatsze osiedle Afro-Amerykanów w Stanach Zjednoczonych, zwane "czarnym Wall Street". Sprawę zamieciono pod dywan.

Ten post był edytowany przez Turin Dagnir: 17/10/2014, 21:26
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 17/10/2014, 23:53 Quote Post

QUOTE
W 1921 biali zniszczyli najbogatsze osiedle Afro-Amerykanów w Stanach Zjednoczonych, zwane "czarnym Wall Street". Sprawę zamieciono pod dywan.

Historia "The Black Wall Street" ,przypomina mi to nieco atak na inne afroamerykańskie osiedle rażące swych "białych "sasiadow zamożnością i samowystarczalnością , rzecz się działa na Florydzie w latach dwudziestych minionego wieku ... Rigenwood , Rigwood ???? Cholewka zapomniałem , może ktoś przypomni te zajścia powstał o nich film fabularny ...
 
Post #20

     
Phouty
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.146
Nr użytkownika: 81.932

 
 
post 18/10/2014, 0:32 Quote Post

QUOTE(lancaster @ 17/10/2014, 14:53)
QUOTE
W 1921 biali zniszczyli najbogatsze osiedle Afro-Amerykanów w Stanach Zjednoczonych, zwane "czarnym Wall Street". Sprawę zamieciono pod dywan.

Historia "The Black Wall Street" ,przypomina mi to nieco atak na inne afroamerykańskie osiedle rażące swych "białych "sasiadow zamożnością i samowystarczalnością , rzecz się działa na Florydzie w latach dwudziestych minionego wieku ... Rigenwood , Rigwood ???? Cholewka zapomniałem , może ktoś przypomni te zajścia powstał o nich film fabularny ...
*



Rosewood.
http://en.wikipedia.org/wiki/Rosewood_massacre
Wszystko zaczęło się od podejrzenia, iż jeden "negro" dokonał gwałtu na białej kobiecie.

 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
konto_usuniete_28.02.16
 

Unregistered

 
 
post 18/10/2014, 0:36 Quote Post

QUOTE(Phouty @ 18/10/2014, 0:32)
QUOTE(lancaster @ 17/10/2014, 14:53)
QUOTE
W 1921 biali zniszczyli najbogatsze osiedle Afro-Amerykanów w Stanach Zjednoczonych, zwane "czarnym Wall Street". Sprawę zamieciono pod dywan.

Historia "The Black Wall Street" ,przypomina mi to nieco atak na inne afroamerykańskie osiedle rażące swych "białych "sasiadow zamożnością i samowystarczalnością , rzecz się działa na Florydzie w latach dwudziestych minionego wieku ... Rigenwood , Rigwood ???? Cholewka zapomniałem , może ktoś przypomni te zajścia powstał o nich film fabularny ...
*



Rosewood.
http://en.wikipedia.org/wiki/Rosewood_massacre
Wszystko zaczęło się od podejrzenia, iż jeden "negro" dokonał gwałtu na białej kobiecie.
*


Dziekuje smile.gif
to zdarzenie dość dawno mnie interesowało , jeno nazwy zabyłem sad.gif
 
Post #22

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.265
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 9/09/2016, 17:01 Quote Post

Przyciemnił skórę i z białego stał się czarny. To, co go spotkało, jest wstrząsające
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 9/09/2016, 18:45 Quote Post

fascynująca historia, ale jako autor tematu spytam , jak nie OT????????????????????
QUOTE
Przypominam mówimy o latach 1877 do 1961 roku .
&
QUOTE
W 1962 roku książka "Czarny jak ja" otrzymała nagrodę Ainsfield-Wolf przyznawaną przez tygodnik „Saturday Review”. W 1963 roku Griffinowi nadano odznaczenie Pacem in Terris

Ok, przepraszam ... zapewne fikcja/fakty zawarte w "książce"dotyczą tematu.
Edit, dostępna w języku Mickiewicza, lub Goethego ?

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 9/09/2016, 19:22
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Fuser
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.265
Nr użytkownika: 15.418

 
 
post 9/09/2016, 19:21 Quote Post

QUOTE(force @ 9/09/2016, 19:45)
fascynująca historia, ale jako autor tematu spytam , jak nie OT????????????????????
QUOTE
Przypominam mówimy o latach 1877 do 1961 roku .
&
QUOTE
W 1962 roku książka "Czarny jak ja" otrzymała nagrodę Ainsfield-Wolf przyznawaną przez tygodnik „Saturday Review”. W 1963 roku Griffinowi nadano odznaczenie Pacem in Terris

Ok, przepraszam ... zapewne fikcja/fakty zawarte w "książce"dotyczą tematu.
Edit, dostępna w języku Mickiewicza, lub Goethego ?
*


Fragment zalinkowanego artykułu:
"USA, rok 1959. Przejście do świata czarnych jest dla białego człowieka, nawet tak świadomego i pozbawionego uprzedzeń jak Griffin, szokiem."
I kolejny fragment:
"Książkę Johna H. Griffina "Czarny jak ja", wydaną przez Grupę Wydawniczą Foksal, możesz kupić w Publio.pl.".
Teraz wszystko jasne?
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
force
 

Preacher
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.809
Nr użytkownika: 99.758

Jacek Sebastian G
Stopień akademicki: Szkólka niedzielna
 
 
post 9/09/2016, 20:16 Quote Post

QUOTE
"Książkę Johna H. Griffina "Czarny jak ja", wydaną przez Grupę Wydawniczą Foksal, możesz kupić w Publio.pl.".

W tej kwestii, zapewne tak... co do reszty, oczekujesz odpowiedzi " Teraz wszystko jasne?"
To nie, nie wszystko jasne.... jeśli przeczytam, to ci odpowiem, czy to rzecz wartosciowa, lub przeciwnie bzdury, Teraz wszystko jasne?
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej