Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Plan Marshalla
     
MikoQba
 

J'essaie d'être une bonne personne
********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 3.843
Nr użytkownika: 8.008

Jacques Nicolas
Stopień akademicki: Dysortograf
Zawód: Dziennikarz
 
 
post 20/06/2008, 15:28 Quote Post

Mi, jak napisałem wyżej- nic o tym nie wiadomo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
niec-nota
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 89
Nr użytkownika: 37.953

Jerzy S.
Stopień akademicki: posiadam
Zawód: wolny
 
 
post 21/06/2008, 7:46 Quote Post

QUOTE(krakowiak @ 11/04/2008, 9:53)
Osobiście nigdy nie szukałem jakieś publikacji, gdzie pisało by wprost co Plan Marschalla zakładał dla Polski.

Może jednak warto było poszukać?


QUOTE
Ale rozmawiałem z jednym z niewielu ludzi, który widział ten plan na własne oczy i mógł przeczytac co w nim jest. Jest to były dyrektor inwestycyjny Huty im. Lenina, inż. Zbigniew Loreth, który załatwił zniesienie dla Polski amerykańskiego embarga na najnowszą technologię hutniczą.
Prowadząc rozmowy w Stanach z ciekawości zażyczył sobie zobaczenia założeń owego Planu Marschala i był szczerze zdziwiony tym co tam ujżął na temat Polski.

Z całym szacunkiem, ale opieranie się wyłącznie na czyichś, w dodatku nie opublikowanych wspomnieniach, nie jest najlepszą metodą badania historii. Pamięć płata figle. W tym przypadku ewidentnie doszło do pomieszania projektów. Pozostawienie kraju jako czysto rolniczego miało dotyczyć Niemiec i był to projekt Henry'ego Morgenthau'a, amerykańskiego sekretarza skarbu.

Morgenthau proponował:
- rozbicie Niemiec na kilka państewek
- całkowitą demilitaryzację
- likwidację przemysłu ciężkiego
- stworzenie państwa rolniczo-pasterskiego
- obsadzenie powstałych państw przez wojska alianckie
- przyłączenie Prus Wschodnich do ZSRR, południowego Śląska do Polski, obszarów nad Renem i Mozelą- do Francji

Padały przypuszczenia, że miała to być "zemsta Żydów za holokaust" - Morgenthau był z pochodzenia Żydem.

Nie są znane żadne podobne projekty dla innych krajów europejskich.

Przeciwko temu, że istniał podobny plan wobec Polski przemawia też prosta logika. Rząd PRL doskonale wiedział, że odrzucenie Planu było źle odbierane w społeczeństwie. Gdyby posiadano informacje, że Plan w jakikolwiek sposób dyskryminował Polskę, z pewnością zostałoby to wykorzystane propagandowo dla "obnażenia knowań amerykańskich imperialistów i niemieckich odwetowców". A skoro taki projekt był rzekomo dostępny dla inżyniera z Polski, to byłby też znany wywiadowi PRL.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
pawel-l
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 47
Nr użytkownika: 58.633

 
 
post 30/12/2009, 20:54 Quote Post

Plany pomocowe często nie spełniają pokładanych nadziei.
Popatrzmy na setki miliardów przekazane Afryce, dotacje UE dla Grecji i południa Włoch czy nawet NRD.
Plan Marshalla też chyba jest troszkę przereklamowany. Niemcy dzięki rozsądnej polityce gosp. szybko podniosły się ze zniszczeń wojennych. Francja rozwijała się dość słabo.
Trochę to trudno zmierzyć czemu zawdzięczamy wzrost gosp...
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
orkan
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.554
Nr użytkownika: 58.347

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 30/12/2009, 21:39 Quote Post

Dokładnie. Prawdopodobnie pomoc ta nie byłaby większa niż Niemiec tj około 1 mld dolarów. W 90% objęła by towary produkcji USA przekazane w formie darów. Tylko potem to by wszystko stanęło bo nie było by dewiz na serwisowanie. W Polsce ten plan stał się mitem zapominając że zniszczenia wojenne były określane na 100 mld dolarów. Przy tej kwocie ten plan jawi się jak kropla w morzu potrzeb. Europa Zachodnia podniosła się w miarę szybko ze zniszczeń gdyż posiadała znaczne kapitały prywatne poukrywane a czas wojny w różnych miejscach. To własnie te pieniądze umożliwiły np Niemcom na szybki wzrost.

Nawet jak by był w Polsce wolny rynek to brak pewnej dyscypliny i wolontaryzmu narzucanego przez własnie wdrażany socjalizm opóźnił by odbudowę tak samo jak brak prywatnych kapitałów. Prawdopodobnie odbudowa miała by tempo odbudowy przedwojennej czyli wolne. Jednak potem po jakiś 20 latach wolny rynek w Polsce zamiast stagnacji po odbudowie oferował by dalszy wzrost. Czyli to co było ciężarem na początku przydatne było by potem, a to co było atutem na przy odbudowie stało by się ciężarem po odbudowie. Plan Marshalla byłby nam pomocny na początku ale mógł by być ciężarem potem.
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
krakowiak
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 839
Nr użytkownika: 19.494

maciej miezian
Stopień akademicki: magister
Zawód: muzealnik
 
 
post 30/12/2009, 22:22 Quote Post

QUOTE(niec-nota @ 21/06/2008, 7:46)
Z całym szacunkiem, ale opieranie się wyłącznie na czyichś, w dodatku nie opublikowanych wspomnieniach, nie jest najlepszą metodą badania historii. Pamięć płata figle. W tym przypadku ewidentnie doszło do pomieszania projektów. Pozostawienie kraju jako czysto rolniczego miało dotyczyć Niemiec i był to projekt Henry'ego Morgenthau'a, amerykańskiego sekretarza skarbu.


Inż. Zbigniew Loreth - dyrektor inwestycyjny Huty im. Lenina w Krakowie, który załatwiał ze strony polskiej ogromne kontrakty w Moskwie i Waszyngtonie już nie żyje. Kłopot polega na tym, że prawie 300 godzin wywiadu udzielił on jakiejś doktorantce z Cambrige. Miało z tego coś powstać, ale jak na razie nic się nie ukazało. Ja spotykałem się z nim sporadycznie, bo razem działaliśmy w Stowarzyszeniu Na Rzecz Powołania Muzeum Nowej Huty. Pewnego razu staliśmy pod "Bunkrem Sztuki" i jakoś tak rozmowa zeszła na czasy stalinowskie. Wtedy opowiedział mi, że gdy po 1956 r. Ameryka postanowiła znieść dla Polski embargo na technologię hutniczą wysłano go do USA by zakupił jakieś rzeczy do nowohuckiego kombinatu. Był to jakiś olbrzymi kontrakt i przyjmowano go na najwyższym szczeblu. Wtedy z czystej ciekawości zażyczył sobie, by pokazano mu rządowe dokumenty dotyczące Planu Marschalla. Co przeglądał konkretnie nie wiem. W każdym razie twierdził, że w przypadku Polski uderzył go fakt, iż amerykańska pomoc miała iść głównie na rozwój rolnictwa, a nie przemysłu.
Tak jak tu pisałem wcześniej można mu wierzyć albo nie. Był jeszcze wtedy w znakomitej formie umysłowej, kłamać też nie miał szczególnego powodu, bo to nie było jakieś wystąpienie na forum tylko luźna rozmowa ze znajomym. To co mówił w innych wypadkach z reguły potwierdzali ci, którzy z tą sprawą mieli coś wspólnego. Słowem jest to taka, nielubiana ostatnio, oral history, którą można by zweryfikować tylko przeglądając rządowe archiwa w Waszyngtonie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
pawel76
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.140
Nr użytkownika: 51.860

 
 
post 30/12/2009, 23:50 Quote Post

Witam
Ze wspomnień dziadka przewija się UNRRA (pomoc dla rolnictwa-konie,nasiona szkolenia, dla rzemiosła-maszyny do szycia,materiały itp)I w zwiazku z tym mam pytanie.
Czy plan Marshalla był konynuacją UNRRy i jak właściwie wyglądał dla Polski?
Gdyby Koledzy mogłi podać bibliografie byłbym wdzięczny.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Rothar
 

Primus Lictor
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 1.682
Nr użytkownika: 176

Krzysztof Bylinowski
Stopień akademicki: mgr nauk ekonom.
 
 
post 31/12/2009, 0:50 Quote Post

QUOTE(pawel76 @ 31/12/2009, 0:50)
Witam
Ze wspomnień dziadka przewija się UNRRA (pomoc dla rolnictwa-konie,nasiona szkolenia, dla rzemiosła-maszyny do szycia,materiały itp)I w zwiazku z tym mam pytanie.
Czy plan Marshalla był konynuacją UNRRy i jak właściwie wyglądał dla Polski?
Gdyby Koledzy mogłi podać bibliografie byłbym wdzięczny.
*



O tyle był kontynuacją, że dotyczył pomocy gospodarczej dla państw zrujnowanych przez wojnę.

Informację o UNRRA na pewno znajdziesz w (przykładowo):
  • Kaliński J., Historia gospodarcza XIX i XX w., 2008
  • Jasiński L.J., Polskie kontakty gospodarcze z zagranicą w XX w., 2003
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej