Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Identyfikacja monety: miedziak cesarza Hadriana,
     
JADYSLAWUS
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 63.964

Slawomir Wojciechowski
Zawód: technik
 
 
post 13/03/2010, 11:35 Quote Post

Witam serdecznie!
To moja pierwsza wizyta na forum Historycy.org - proszę wybaczyć mi wszelkie uchybienia smile.gif Podczas moich eksploratorskich wypraw trafiłem na rzymską monetę, z pewnością oryginał z czasu panowania cesarza rzymskiego Hadriana, nie potrafię jej jednak do końca zidentyfikować. Może ktoś z użytkowników forum jest w stanie mi pomóc? Pozdrawiam serdecznie - JADYSLAWUS

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 13/03/2010, 12:06 Quote Post

Witam! Dokładnie w tym momencie nie jestem w stanie określić typu w odesłaniu do RIC, ale: wydaje mi się, że jest to moneta brązowa, awers znasz: HADRIANVS AVGVSTVS, popiersie ces. w lewo; rewers: postać jest trudna do zidentyfikowania bez RIC, ale kojarzy mi się z bog. ROMA (postać kobieca, tak jakby siedziała na tronie, albo oparła się o coś), w dole mamy SC (ex senatus consultum) - stąd uważam to za mon. brązową, legenda: pewnością widzę dwie litery po lewej w kierunku górnego środka otoku OS, pierwsza z dużą dozą jest C, zatem ©OS, po drugiej stronie byłby numer konsulatu ale zupełnie nie mogę go odczytać. Musisz siąśc sobie do np. RIC i znaleźć ten typ smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
JADYSLAWUS
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 63.964

Slawomir Wojciechowski
Zawód: technik
 
 
post 13/03/2010, 14:45 Quote Post

Dziękuję bardzo! Jeszcze przed zadaniem pytania przeglądnąłem RIC - no i właśnie tej odmiany nie znalazłem, chociaż łatwiej jest odszukać monety z tym profilem, nie występują u Hadriana zbyt często. Co do brązu - oczywiście tak, myślę że to jest sestercja. Pozdrawiam serdecznie - JADYSLAWUS
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.130
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 13/03/2010, 14:57 Quote Post

QUOTE(JADYSLAWUS @ 13/03/2010, 14:45)
Dziękuję bardzo! Jeszcze przed zadaniem pytania przeglądnąłem RIC - no i właśnie tej odmiany nie znalazłem, chociaż łatwiej jest odszukać monety z tym profilem, nie występują u Hadriana zbyt często. Co do brązu - oczywiście tak, myślę że to jest sestercja. Pozdrawiam serdecznie - JADYSLAWUS
*


Proponuję jeszcze katalog monet Hadriana z Muzeum Narodowego w Krakowie smile.gif. Gdy chodzi o RIC, można spróbować przez indeksy legend rewersu COS "któryśtam". Mnie trochę zaskoczyła legenda "HADRIANVS AVGVSTVS" bez pocz. imp caes, ale przypomniałe sobie o innej jego mon. z taką legendą awersu. Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 13/03/2010, 15:18 Quote Post

QUOTE(JADYSLAWUS @ 13/03/2010, 12:35)
Witam serdecznie!
To moja pierwsza wizyta na forum Historycy.org - proszę wybaczyć mi wszelkie uchybienia  smile.gif Podczas moich eksploratorskich wypraw trafiłem na rzymską monetę, z pewnością oryginał z czasu panowania cesarza rzymskiego Hadriana, nie potrafię jej jednak do końca zidentyfikować. Może ktoś z użytkowników forum jest w stanie mi pomóc? Pozdrawiam serdecznie - JADYSLAWUS

Co zamierzasz zrobić z tym fantem?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
JADYSLAWUS
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 63.964

Slawomir Wojciechowski
Zawód: technik
 
 
post 13/03/2010, 15:57 Quote Post

Mieszka w mojej przepastnej szufladzie. Zamierzam go zidentyfikować, prędzej czy później. Pzdr.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 13/03/2010, 16:12 Quote Post

W jaki sposób ją odkryłeś?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
JADYSLAWUS
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 63.964

Slawomir Wojciechowski
Zawód: technik
 
 
post 13/03/2010, 19:25 Quote Post

Słyszał któryś z panów o strychach w likwidowanych domach? Widział, ile przedmiotów o historycznym znaczeniu jest bezsensownie niszczonych podczas zmiany dachu?! Ja staram się je ratować. To taki rodzaj recyklingu. Przywracanie do życia. Ratunek przed wysypiskiem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej