Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Specnaz w Afganistanie.
     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 10/02/2011, 15:24 Quote Post

Ostatnio czytam wspomnienia "Przetrwałem Afganistan" amerykańskiego żołnierza z jednostki specjalnej Neavy Seals. Polecam, generalnie krwawe stracie, i dramatu bo w jednej operacji zginęło kilku żołnierzy z tej jednostki.

Generalnie jednak gdy tak czytam to, zastanawiałem się nad tym jak sobie radziły podobne jednostki radzieckie w Afganistanie w o wiele gorszej sytuacji. SPECNAZ, jak oglądałem discovery brał udział w kampanii afgańskiej a według naszej Wikipedii Najkrwawsze walki Specnaz prowadził podczas radzieckiej interwencji w Afganistanie, gdzie jego żołnierze zasłynęli zarówno odwagą, sprawnością w walce, jak i okrucieństwem.

Zna ktoś jakieś operacje SPECNAZU w Afganistanie, ich przebieg, straty itp.?

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 10/02/2011, 15:25
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 11/02/2011, 15:43 Quote Post

Najbardziej znaną jest na pewno operacja Sztorm-333.


Ten post był edytowany przez kris9: 11/02/2011, 15:44
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
bubel1
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 70
Nr użytkownika: 69.915

 
 
post 11/02/2011, 16:12 Quote Post

Polecam książkę "Specnaz w Afganistanie" W. Markowski i W. Miliaczenko
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 12/02/2011, 13:07 Quote Post

QUOTE
Polecam książkę "Specnaz w Afganistanie" W. Markowski i W. Miliaczenko


Dzięki za podanie tytułu, nie sądziłem że taka książka w Polsce może być, niestety jak zdążyłem zorientować się niezwykle ciężko byłoby ją gdziekolwiek dostać.

Może coś ciekawego piszę Suworow w swojej książce o SPECNAZIE.

QUOTE
Najbardziej znaną jest na pewno operacja Sztorm-333.


Zastanawiałem się właśnie czy atak na Amina to robota SPECNAZU. Dzięki.
Swoją drogą na polskiej Wikipedii o tej operacji piszą niemal wszyscy atakujący odnieśli rany (głównie od własnego ognia), chyba słabą ocenę dostali za akcję.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
bubel1
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 70
Nr użytkownika: 69.915

 
 
post 12/02/2011, 17:01 Quote Post

Jeśli chodzi o działania rosyjskich oddziałów specjalnych(i nie tylko) w Afganistanie wysoko oceniam tę pozycję naprawdę warto. Uzbrojenie, opis akcji, straty oraz bogaty materiał fotograficzny. Także personalia dowódców poszczególnych oddziałów. Bardzo merytoryczna książeczka. Pozdrawiam Ps można znaleźć na allegro za bardzo przystępną cenę
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
mgaurelius
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 618
Nr użytkownika: 40.018

Zawód: Magnat - Spekulant.
 
 
post 12/02/2011, 17:38 Quote Post

CODE
Może coś ciekawego piszę Suworow w swojej książce o SPECNAZIE.

Ja bym uważał, akurat z książkami Suworowa. Przeczytałem kilka pozycji tego Pana i jedno mogę powiedzieć, większość to banialuki. Z drugiej strony bardzo dobrze się to czyta.

Jeśli znasz rosyjski warto zajrzeć do książek Koslowa. Nie pamiętam tytułów ale wydała je z tego co pamiętam Russkaja Panorama.

Z ciekawszych batalionów, na których warto się skupić w kontekście interwencji wojsk radzieckich w Afganistanie jest batalion muzułmański pod dowództwem Chałbajewa.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 12/02/2011, 23:40 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 12/02/2011, 13:07)
Zastanawiałem się właśnie czy atak na Amina to robota SPECNAZU.

Specnaz to dość szerokie pojęcie.
Np. w akcji Sztorm-333 opanowaniem wnętrza pałacu prezydeckiego miało zając się 54 komandosów z jednostek KGB (a właściwy Specnaz to raczej jednostki wojskowe, a nie KGB).

Za to bezsprzecznie jednostką Specnazu był ubezpieczejący całą tą akcję wspomniany powyżej tzw. batalion muzułmański pod dowództwem majora Chabiba Tadżibajewicza Chałbajewa. Ten podporządkowany GRU oddział złożony był ze specjalnie przeszkolonych żołnierzy z republik środkowoazjatyckich (Uzbecy, Turkmeni i Tadżycy), którzy mogli uchodzić za rodowitych Afgańczyków.

QUOTE(Rommel 100 @ 12/02/2011, 13:07)
Swoją drogą na polskiej Wikipedii o tej operacji piszą niemal wszyscy atakujący odnieśli rany (głównie od własnego ognia), chyba słabą ocenę dostali za akcję.

Trzeba doprecyzować: Około 70-80% z tych 54 komandosów KGB odniosło rany (w tym pięciu śmiertelne). Straty odziałów które tą akcję ochraniały (czyli batalion muzułmański i kompania spadochroniarzy) wynosiły kilka procent.

Ten post był edytowany przez kris9: 12/02/2011, 23:47
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
bubel1
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 70
Nr użytkownika: 69.915

 
 
post 14/02/2011, 15:10 Quote Post

W ataku na Tadż-Bek brały udział także pododdziały z "Alfy". Ponoć atak na ten pałac jest analizowany na uczelniach wojskowych jako majstersztyk planowania i wykonania.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
kris9
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.885
Nr użytkownika: 9.975

 
 
post 14/02/2011, 16:00 Quote Post

Właśnie wsród tych 54 wspomnianych wyżej komandosów 24 było ze słynnej jednostki "Alfa" (jednostka będąca częscią KGB), a pozostałych 30 ze specjalnej szkoły o nazwie Kurs Doskonalenia Kadry Oficerskiej KGB ZSRR (w 1981 roku korzystając z jej absolwentów stworzono kolejny oddział specjalny KGB: "Wympieł").

Ten post był edytowany przez kris9: 14/02/2011, 16:01
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 14/02/2011, 16:23 Quote Post

QUOTE
Jeśli chodzi o działania rosyjskich oddziałów specjalnych(i nie tylko) w Afganistanie wysoko oceniam tę pozycję naprawdę warto. Uzbrojenie, opis akcji, straty oraz bogaty materiał fotograficzny. Także personalia dowódców poszczególnych oddziałów. Bardzo merytoryczna książeczka. Pozdrawiam Ps można znaleźć na allegro za bardzo przystępną cenę


Na allegro tej książki jeszcze nie widziałem, ale wiem że jest w Bibliotece UW, można ją wypożyczyć, i tanio skserować. Na pewno takiej okazji nie odpuszczę.

QUOTE
Ja bym uważał, akurat z książkami Suworowa. Przeczytałem kilka pozycji tego Pana i jedno mogę powiedzieć, większość to banialuki. Z drugiej strony bardzo dobrze się to czyta.


Ja właśnie z tego powodu nigdy nie czytałem Suworowa, chociaż w liceum mój historyk polecał mi go.
Jeśli chodzi o SPECANAZ, gdzieś wyczytałem, chyba na tym forum, że autor coś pisze o operacjach w Afganistanie. W każdym razie łatwiej tą książkę można znaleźć niż inne wymieniane.

QUOTE
eśli znasz rosyjski warto zajrzeć do książek Koslowa. Nie pamiętam tytułów ale wydała je z tego co pamiętam Russkaja Panorama.


Gdybym dobrze znał rosyjski, chociaż angielski...

QUOTE
Specnaz to dość szerokie pojęcie.
Np. w akcji Sztorm-333 opanowaniem wnętrza pałacu prezydeckiego miało zając się 54 komandosów z jednostek KGB (a właściwy Specnaz to raczej jednostki wojskowe, a nie KGB).


No tak właśnie wyczytałem z wikiepdii. Łącznie sowietów było 670, a żołnierzy SPECNAZU 520.

Poszukałem trochę w internecie, w polskojęzycznej literaturze.
Nie znalazłem jakiś szerszych opracowań, ale ze wspomnień:
http://www.bastion.krakow.pl/tytul/324,Zab...anistan-w-ogniu
i jest jeszcze "Żołnierz niepotrzebnej wojny".
Obie są relacjami żołnierzy SPECNAZ-u.
A pierwszą to nawet nie ciężko zdobyć:
http://rs446l32.rapidshare.com/#!downl...k_Pajak.pdf|541
Na jednym forum znalazłem opinię, że "najpewniej to ten cały żołnierz nie wychodził z bazy w Afganie", odnosząc się do realiów jakie przedstawiono w wywiadzie i porównując je do konkretnych zachodnich opracowań konfliktu. Może ktoś wyda na forum opinie?

Atak na Amina, to jednak nie operacja która by się kojarzyła z typową działalność wojsk radzieckich w Afganistanie.
"Ciekawe" musiały być starcia mudżahedini-SPECNAZ.
Podobne operacje do tych Neavy Seals-ów (z wymienionej na początku przeze mnie książki), wywiad na na obszarze przeciwnika, likwidacja ważnych osobistości wroga itp.

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 14/02/2011, 16:33
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 14/02/2011, 17:52 Quote Post


BTW: ksiazka "Specnaz w Afganistanie" w oryginale nosi tytuł "Afganistan. Wojna zwiadowców" i tak naprawdę o samym Specnazie jest tam niezbyt wiele. Dla znających rosyjski (niestety...) polecam ksiazki dostępne na www.knigi.pl - wyszło parę pozycji o tematyce "analiza starć na poziomie taktycznym, doświadczenia, nauka na błędach itp." zarówno o Afganistanie, jak też o Czeczenii.
 
Post #11

     
bubel1
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 70
Nr użytkownika: 69.915

 
 
post 16/02/2011, 18:22 Quote Post

http://desantura.ru/veteran/517/ dla władających cyrylicą. Zapiski oficera specnazu GRU z Afganistanu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Działo-LLL
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 70.831

Adam Dzia³o
Zawód: Uczen
 
 
post 18/02/2011, 7:49 Quote Post

Specnaz są to oddziały specjalne do zadań dywersyjnych podlegających GRU. Specnaz to najlepsza jednostka specjalna na świacie(przynajmniej była do 89). Jak wiemy Rosyjskiego wywiadu wojskowego(GRU), nic nigdy na świecie nie przebije smile.gif. Polecam książke Suworowa-Specnaz. I to nie są banialuki, tylko prawda, najszczersza prawda.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Baszybuzuk
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.979
Nr użytkownika: 50.178

Stopień akademicki: Nadszyszkownik
Zawód: IT
 
 
post 18/02/2011, 23:04 Quote Post

QUOTE(Działo-LLL @ 18/02/2011, 7:49)
Specnaz są to oddziały specjalne do zadań dywersyjnych podlegających GRU. Specnaz to najlepsza jednostka specjalna na świacie(przynajmniej była do 89). Jak wiemy Rosyjskiego wywiadu wojskowego(GRU), nic nigdy na świecie nie przebije smile.gif. Polecam książke Suworowa-Specnaz. I to nie są banialuki, tylko prawda, najszczersza prawda.
*


Odsyłam do tytułu wątku - Specnaz W Afganistanie. Suworow nic o Afganistanie w "Specnazie" nie pisał, bo kiedy zmienił barwy, wojny w Afganistanie jeszcze nie było (Suworow poddał się Anglikom bodajże w 1978).

Ten post był edytowany przez Net_Skater: 14/04/2013, 22:19
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
pawel76
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.142
Nr użytkownika: 51.860

 
 
post 28/02/2011, 20:06 Quote Post

Witam
Działalność i specyfika Specnazu w Afganistanie została opisana w książce H.Pająka ,,Zabijałem aby żyć,,.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej