Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Domy z soli kamiennej, Czyli jak i gdzie?
     
aljubarotta
 

VII ranga
*******
Grupa: Moderatorzy
Postów: 2.841
Nr użytkownika: 70.958

Marek Sz.
 
 
post 5/06/2014, 13:26 Quote Post

Przeglądając sobie Źródła hebrajskie do dziejów Słowian i niektórych innych ludów Europy Środkowej i Wschodniej (F. Kupfer, T. Lewicki, Wrocław 1956, tu s. 143) natrafiłem na wzmiankę o domach budowanych... Z soli kamiennej.

Fragment, pochodzący z responsów Majmona syna Józefa (ojca słynnego Majmonidesa!), w tłumaczeniu brzmi następująco:

"Pytałeś w sprawie diademów dla narzeczonych, jak można je zrobić z soli i z siarki. [Wiedz,] że pierwotną postacią [pod jaką występuje siarka] są wielkie kamienie. Robią z nich to co chcą. A [oto, co się tyczy] soli. Są miejscowości, w których głównym źródłem soli jest [sól pochodząca] z góry. Wyrębuje się [z niej] wielkie kamienie, które [mieszkańcy] kruszą w moździerzach i używają do swych potrzeb. W czasie, gdy wyrębują ją z góry jest przeźroczysta i czysta jak diament. W królestwie *hngrih , które [leży] pomiędzy *sql'bh i blgrih, sól ich, jaką wydobywają z góry, jest nadzwyczaj twarda. I słyszałem, że [mieszkańcy] wsi położonych w pobliżu owej góry robią ściany swych domów i swych budynków z kamieni owej góry."

Podobnie znajdujemy opis miejscowości Taghaza (Tagaza) w Afryce Zachodniej najpierw u al-Kazwiniego, a potem u ibn Battuty. Według nich, budynki w tej miejscowości miały być zbudowane właśnie z soli kamiennej, którą wydobywali tam niewolnicy. Różnica polega na tym, że ibn Battuta podaje, że tylko ściany były z niej zrobione, natomiast na dach składały się skóry wielbłądzie, natomiast geograf al-Kazwini, czerpiący z jakiegoś ustnego przekazu podaje, że były całe zbudowane z soli.

Czy solny dom mógł sprawdzić się na Węgrzech? To znaczy, w jakim czasie i w jakim stopniu rozpuściłby się wydobywany tam halit?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Chris_w
 

miejsce na moją reklamę
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 688
Nr użytkownika: 60.361

Chris W
 
 
post 29/10/2014, 10:32 Quote Post

Bardzo szybko by się rozpuścił - takie coś jest możliwe tam gdzie nie pada deszcz (ta Afryka zachodnia, słone jeziora w pobliżu). Zresztą może to być też coś podobnego, np. jakieś bloki kamienne z wtrąceniami kwarcu, ale zawierajace nieco soli w składzie.
Przebywanie w domu z soli może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia (trudno przewidzieć jakie, sól działa higroskopijnie na tkanki, wyciągając wodę) - więc możliwe że to doraźne rozwiązanie, z braku innych materiałów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej