Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
7 Strony « < 5 6 7 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mapa etniczna Barbaricum i Cesarstwa Rzymskiego
     
Michał V
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 250
Nr użytkownika: 55.995

Stopień akademicki: dr hc U Honolulu
Zawód: walczacy z usos
 
 
post 9/02/2010, 23:16 Quote Post

Acz patent niegłupi smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #91

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 10/02/2010, 9:37 Quote Post

QUOTE(kmat @ 9/02/2010, 23:33)
Wszystko fajnie, tylko jak z tego ma wynikać, że Wiktofalowie i Hasdingowie to to samo?

To też, ale powinno tutaj postawione być inne pytania, a mianowicie, dlaczego to Wiktofalowie (Victovali) zaczęli być rządzeni przez szlachtę hasdińską? Czy spośród wyższej warstwy plemienia Hasdingów, pojawili się ludzie, którzy zadecydowali, że stworzą zupełnie nowy odłam wandalski?

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #92

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 10/02/2010, 14:23 Quote Post

QUOTE(kmat @ 9/02/2010, 22:33)
Wszystko fajnie, tylko jak z tego ma wynikać, że Wiktofalowie i Hasdingowie to to samo?


Pisałem już, że Wiktofalowie pojawiają nam się w źródłach dwukrotnie. Za pierwszym razem - jako spiritus movens wojen markomańskich (podczas gdy inne źródła wyraźnie w tej roli wymieniają Wandalów - Hasdingów). Po raz drugi wspomina o nich Eutropius, który wymienił ich pośród ludów zamieszkujących w roku 360 Dację. Nie wspomnial on natomiast o Wandalach - Hasdingach, których obecność w tym momencie w Dacji poświadcza kilka innych źródeł (nie wymieniających z kolei Wiktoalów). Może nie jest to jeszcze dowód, ale istotna poszlaka wink.gif

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #93

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 10/02/2010, 16:03 Quote Post

Co ciekawe, przeglądając "Wandalów" Strzelczyka, ani razu Wiktofalowie nie są wiązani z Wandalami. Nawet w kwestii Lakringów, którzy również identyfikowani są jako jedno z plemion wandalskich, tutaj również poznański badacz jest sceptyczny pisząc, iż nie ma podstaw aby sądzić, że są tej właśnie proweniencji.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #94

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/02/2010, 20:50 Quote Post

CODE
To też, ale powinno tutaj postawione być inne pytania, a mianowicie, dlaczego to Wiktofalowie (Victovali) zaczęli być rządzeni przez szlachtę hasdińską?


A zaczęli być?

Jeszcze jedna sprawa, gdyby Lakringowie, Tajfalowie, Wiktofalowie byli plemionami wandalskimi, to te nazwy powinny raczej coś znaczyć po germańsku. Są do tego jakieś etymologie?
 
User is offline  PMMini Profile Post #95

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/02/2010, 10:17 Quote Post

QUOTE(kmat @ 10/02/2010, 21:50)
A zaczęli być?

No raczej, jak twierdzą niektórzy badacze... jak powiedziane było wcześniej, wiązani byli z Hasdingami vide z jej szlachtą.

QUOTE
Jeszcze jedna sprawa, gdyby Lakringowie, Tajfalowie, Wiktofalowie byli plemionami wandalskimi, to te nazwy powinny raczej coś znaczyć po germańsku. Są do tego jakieś etymologie?

Ich weiss nicht.
Zresztą sprawdzę to wkrótce. Ale np. u Wenskusa ani słowem nie ma nic na ten temat, podobnie u Wolframa, tym bardziej u Strzelczyka, jak mi się wydaje. Sprawdzę może u L. Schmidta, bo on pisał o Germanach wschodnich, w tym przede wszystkim o Wandalach.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #96

     
marlon
 

IX ranga
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 7.912
Nr użytkownika: 16.079

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 11/02/2010, 10:36 Quote Post

tak na szybko intuicyjnie
Lakr-ing końcówka indoeurpejska Antw-ing (Jaćwięg) Smołdz-ing (Smeldingon plemię nad średnią Łabą) ale częsta u Giermańcow

Tai-fali Wicto-fali tak jak Ost-fali i West-fali (cośtam-Polanie)

PS

Vik.... jak Vik-ing ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #97

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 11/02/2010, 13:24 Quote Post

QUOTE(marlon @ 11/02/2010, 11:36)
Vik.... jak Vik-ing ?

Victovali - Wiktofalowie - od vik? Czy ja wiem... Staronordyckie określenie zatoki oraz staroniemieckie określenie osady portowej, podobnie po łacinie vicus to osada. Czy z vikingiem mieli coś wspólnego? Tak, grabili, łupili, szli na wroga zaspokoić swoje potrzeby materialne; tyle tylke, że praktycznie każde plemię germańskie lub niegermańskie tak właśnie robiło.
Taifalowie - wiązani z Tervingami, czyli z Wizygotami. Sugerować się tutaj można wzianką Jordanesa w "Getice" 91. Odwołuje się do tej informacji R. Wenskus (Stammesbildung und Verfassung, s. 426), L. Schmidt (Geschichte der Wandalen, s. 14) oraz E. Zwolski w komentarzu do "Getiki" (1984). Co ciekawe, w rzeczonym fragmencie dzieła gockiego kronikarza, m.in. Taifalami miał dowodzić król gocki... Ostrogota. wink.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #98

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 11/02/2010, 21:38 Quote Post

W zasadzie to Polacy dość długo wiązani byli z Litwinami. Związki i sojusze polityczne nie muszą się przekładać na więzi etniczne.

Vapnatak

CODE
No raczej, jak twierdzą niektórzy badacze... jak powiedziane było wcześniej, wiązani byli z Hasdingami vide z jej szlachtą.


A że tak zapytam, na jakiej podstawie? Bo mi to w zasadzie z tych tekstów wynika tyle, że w zamieszaniu wojen markomańskich przywiało w nie do końca określone okolice Dacji ileś tam plemion.
Co do etymologii.. pytanie czy tam było -vali, -fali, czy coś innego, rdzenie oparte na {val} czy czymś podobnym widać w germańskich, bałtosłowiańskich, tocharskim.. smile.gif To victo- może i od "vic", ale to de facto praindoeuropejszczyzna (nasze wieś jest z tej samej bajki). Mam też dość ciekawe skojarzenia łacińskie smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #99

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 13/02/2010, 14:22 Quote Post

QUOTE(kmat @ 11/02/2010, 22:38)
A że tak zapytam, na jakiej podstawie? Bo mi to w zasadzie z tych tekstów wynika tyle, że w zamieszaniu wojen markomańskich przywiało w nie do końca określone okolice Dacji ileś tam plemion.

Tak, a wśród nich Wiktofalów i Hasdingów. Oba te plemiona wymienione są razem, wiec stąd pewnie skojarzenie, że Wiktofalowie + Hasdingowie = jedność. Dodatkowo to Hasdingów zinterpretowano jako tych, którzy trzymali władzę nad Wiktofalami. Czyżby dlatego, że mieli starszy rodowód?
QUOTE
Co do etymologii.. pytanie czy tam było -vali, -fali, czy coś innego, rdzenie oparte na {val} czy czymś podobnym widać w germańskich, bałtosłowiańskich, tocharskim..  To victo- może i od "vic", ale to de facto praindoeuropejszczyzna (nasze wieś jest z tej samej bajki).

Chyba, że można by pójść łatwiejszą drogą i wybrać łacińskie victoria, victoriae?
QUOTE
Mam też dość ciekawe skojarzenia łacińskie

Jakież? Czyżby takie jak ja? biggrin.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #100

     
kmat
 

Podkarpacki Rabator
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 10.084
Nr użytkownika: 40.110

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 14/02/2010, 17:17 Quote Post

QUOTE
Jakież? Czyżby takie jak ja? biggrin.gif


Najwyraźniej smile.gif Choć zweryfikować to tego raczej nie idzie.

CODE
Tak, a wśród nich Wiktofalów i Hasdingów. Oba te plemiona wymienione są razem, wiec stąd pewnie skojarzenie, że Wiktofalowie + Hasdingowie = jedność.


Po mojemu słaba podstawa dry.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #101

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 14/02/2010, 21:46 Quote Post

QUOTE(kmat @ 14/02/2010, 18:17)
Najwyraźniej smile.gif  Choć zweryfikować to tego raczej nie idzie.

Wiesz, wśród plemion germańskich kult falliczny też był uchwytny. rolleyes.gif
QUOTE
Po mojemu słaba podstawa dry.gif

Cóż.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #102

7 Strony « < 5 6 7 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej