Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lubomirski!
     
maniutek13
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 524
Nr użytkownika: 9.458

kacper manikowski
Zawód: uczen
 
 
post 23/12/2005, 0:00 Quote Post

lubomirski chciał byc królem tego nieszczęsnego kraju.a zniewaga dworu doprowadziłą do tego, że przeszedł do przeciwległego obozu. a wywołał rokosz m. in. dlatego, że chciał bronić złotej wolności szlacheckiej. przez to polska całkiem upadła.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
Mc Arthur
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 29
Nr użytkownika: 27.576

Andrzej Pawlowski
Zawód: uczen
 
 
post 8/09/2008, 7:17 Quote Post

Jerzy Sebastian Lubomirski wielki patriota czy człowiek, którego działania były początkiem upadku RON? Zapraszam do dyskusji na ten temat!

J.S Lubomirski, hetman polny koronny, przedstawiciel jednego z najznamienitszych rodów Rzeczypospolitej był szanowanym magnatem o nieprzeciętnych cechach dowódczych. Był szanowany przez podkomendnych a średnia szlachta garnęła się do niego.
Ten znakomity dowódca związał swoją karierę z panowaniem Jana Kazimierza Wazy. Jego talenty dowódcze objawiły się podczas „potopu szwedzkiego”, kiedy to okazał się zmysłem organizacyjnym i niezwykłymi zdolnościami taktycznymi.
Kariera Lubomirskiego rozwijała się u boku Jana Kazimierza, który to wyniósł go na salony obdarowując do godnościami marszałka polnego i hetmana polnego koronnego.
Jego pozycja na początku potopu szwedzkiego była już bardzo silna. Jako jeden z nielicznych stanął przy boku króla. Cały czas oficjalnie trwał przy monarsze.

7 kwietnia 1657r. miała miejsce bitwa wojsk polskich dowodzonych przez Czarnieckiego i właśnie przez Lubomirskiego. Odnoszą zwycięstwo nad Fryderykiem Badeńskim i nie pozwalają wyrwać się z otoczenia Karolowi Gustawowi. Według mnie była to jedna z najważniejszych bitew potopu szwedzkiego, a Lubomirski w niej współdowodził. Późniejsza walka podczas wojny ze Szwedami i Rakoczym ukazała nieprzeciętne jego możliwości i stawiała w gronie największych bohaterów Ojczyzny. M.in. sukces pod Międzyborzem i wspaniała wyprawa do Siedmiogrodu, gdzie zmusił Rakoczego do kapitulacji, a dodatkowo przez cały czas jego wojska pustoszyły Siedmiogród.

Był jednym z bohaterów wojny polsko –szwedzkiej 1655-1660. Czy aby na pewno był bohaterem bez skazy. Na co liczył korespondując z Rakoczym i Szwedami? Czy chciał sobie zapewnić byt w razie przegranej wojny? A może chodziło o coś więcej?

Był to „żołnierz mężny i waleczny”, ale nie ustrzegł się tchórzostwa. Miało to miejsce w 1637r. kiedy to szlachta uciekła spod Piławiec. Czy jednak nie działał pod wpływem innych liczących się magnatów?

Jednak głównym tematem do rozważania o osobie J. S. Lubomirskiego jest jego konflikt z królem. Kiedy według Was był jego początek? Czy było to wtedy kiedy nie dostał za żonę wdowy po Kazanowskim? A może jednak wtedy gdy nie otrzymał godności po zmarłym kanclerzu Ossolińskim? Co powodowało, że Lubomirski był przeciwny elekcji vivente rege? Kierowały nim osobiste pobudki , chęć odegrania się na królu czy raczej interes całej braci szlacheckiej?

Pewne jest to, że początek konfliktu nastąpił jeszcze na długo przed potopem szwedzkim. Na czas wojny ze Szwedami magnat pojednał się z dworem. Jego pozycja podczas potopu jeszcze bardziej wzrosła. W 1663r. następuje wznowienie konfliktu. Hetman staje się najzagorzalszym przeciwnikiem elekcji vivente rege i zbiera przy sobie wielu zwolenników. Zawiązuje rokosz zwany Rokoszem Lubomirskiego i rozpoczyna walkę zbrojną z królem. Po wygranych pod Częstochową i Matwami zwarto ugodę w Łęgonicach, na mocy której Lubomirski miał przeprosić króla i udać się na wygnanie za co został przywrócony do czci.
Jednak Jan Kazimierz musiał zrezygnować z elekcji vivente rege, a nie mogąc dojść do porozumienia ze szlachtą później abdykował.
Przeciwstawiając się reformom lansowanym przez parę królewską bronił złotej wolności szlacheckiej, a być może działał z własnych pobudek. Lecz według mnie nie ulega wątpliwości, że wygrywając konflikt zmienił bieg historii i tak naprawdę stał się początkiem końca RON.

Rzeczpospolita po wyniszczającej wojnie ze Szwedami potrzebowała reform, które „postawiłyby ją na nogi”. Silna władza królewska była jednym z gwarantów. Niestety reform nie było. W szczególności jest zasługą Lubomirskiego.

Czy Waszym zdaniem ponosi on dużą winę za rozkład życia społecznego i politycznego w tamtych czasach i czy Rokosz Lubomirskiego był początkiem agonii RON? Czy magnat ten zmienił bieg historii??

Źródła:
Witold Kłaczewski – „Jerzy Sebastian Lubomirski”
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
Sarmata
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 200
Nr użytkownika: 1.306

Zawód: student
 
 
post 8/09/2008, 9:58 Quote Post

QUOTE(Pisarz Polny @ 18/08/2005, 15:13)
ja bym oddzielił talenty wojskowe od ambicji politycznych
uważam go za dobrego wodza, ale polityke prowadził wyraźnie antykrólewską. Z resztą trudno stwierdzić co w tej głowie siedziało. Moż ktoś z was ma jakiś pomysł?
*


Politykę antykrólewską prowadził, owszem, ale nie jest to niejednoznaczne z polityką antypaństwową. Dla mnie prędzej Jan Kazimierz takową uprawiał chcąc wbrew prawom Rzplitej dokonywać elekcji vivente rege.



QUOTE(indigo @ 12/11/2005, 12:49)
Lubomirski nie rozpoczal rokoszu pod wplywem naglego ataku glupoty. byla to zimna kalkulacja i wynik traktowania go z lekcewazeniem przez dwor krolewski. To jest jakies fatum nad domem Wazow - ojciec Zygmunt mial doskonala reke do doradcow, umial sobie stwarzac moznych stronnikow i przyjaciol. Jan Kazimierz calkowite przeciwienstwo - umniejszal Wisniowieckiego, draznil Radziwilla na Litwie przez co ten poddal sie Szwedom, potem Lubomirskiego, chyba najlepszego dowodce tamtego czasu co wiadomo czym sie to skonczylo. Oj nie mial ten krol szczesliwej reki do ludzi.
*


Zgadzam się w zupełności. Nie można oskarżać Lubomirskiego o wywołanie wojny domowej, wszak jego działanie znalazło taki ogromny odzew wśród szlachty bowiem była to reakcja na działania reformatorskie króla. Chciałbym tu podkreślić, że owe reformatorskie zapędy Jana Kazimierza wcale nie muszą mieć pozytywnego wydźwięku.

QUOTE(Rhingrave @ 13/11/2005, 22:09)
Lubomirski to typowy magnat, który pozwalał panoszyc sie wpływom obcych dworów na tereni RP- to on wszakże spiskował przeciwko Janowi Kazimierzowi i był za to opłacany sowicie przez cesarza- stał na czele stronnictwa proaustriackiego. .
*



Tutaj faktycznie możemy postawić zarzut Lubomirskiemu, nie był raczej republikaninem, a tylko wykorzystał antyabsolutystyczne nastroje szlachty do swoich celów, zaś zwrócenie się o pomoc do obcego państwa to już pachnie zdradą. Do czasu porozumienia z cesarzem byłbym skłonny opowiedzieć się po stronie Lubomirskiego.





 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Ensifer
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 204
Nr użytkownika: 20.411

Andrzej
Zawód: Poszukiwacz
 
 
post 4/12/2008, 12:08 Quote Post

QUOTE(Sarmata @ 8/09/2008, 9:58)
Politykę antykrólewską prowadził, owszem, ale nie jest to niejednoznaczne z polityką antypaństwową. Dla mnie prędzej Jan Kazimierz takową uprawiał chcąc wbrew prawom Rzplitej dokonywać elekcji vivente rege.


Czy to, iż ktoś działa wbrew prawom nie oznacza zawsze, iż jest antypaństwowy.
Czy walka z idiotycznymi zasadami demokracji w celu wzmocnienia państwa może być antypaństwowa?
(pomjam tutaj działania JKM ogólnei odnoszę się tutaj do zwrotu "antypaństowy")
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
artifakt
 

Zwycięzca Cyferaków 2008
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.821
Nr użytkownika: 36.218

Maciej Komar
Stopień akademicki: mgr
Zawód: KAM
 
 
post 4/12/2008, 12:51 Quote Post

Sarmato!:

1. Zgadzam się z Tobą - działania Lubomirskiego były antykrólewskie, ale nie antypaństwowe. Występował przeciw ingerencji w istniejące prawo i zwyczaje. Skoro upiekło się Radziejowskiemu i Bogusiowi Radziwiłłowi z zachowaniem dóbr, nowymi tytułami itp to dlaczego miało nie upiec się Lubomirskiemu. Podobno istniały pomysły i zakusy Marii Ludwiki, aby zdobyć łaski Lubomirskiego już po rokoszu, celem poparcia elekcji vivente rege - kozłem ofiarnym miał być Sobieski (strasznie nie lubiany do Podhajec, za to że "wygryzł" Lubomirskiego). Miał on oddać stanowiska i dostać tytuł marszałka Francji z pensją...
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
Janusz Radziwiłł
 

Janusz I Radziwiłł, rex Lituaniae et defensor fidei ;)
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.100
Nr użytkownika: 52.111

Tomasz G.
Stopień akademicki: primus inter pares
Zawód: juz student
 
 
post 27/07/2009, 19:56 Quote Post

QUOTE(Ciunek @ 11/11/2005, 10:57)
Ja bym go może trochę porównał z Januszem Radziwiłłem. W swoich cechach byli naprawdę bardzo podobni.

Bardzo ciekawe spostrzeżenie, zresztą uważam podobnie. Tylko że książę Janusz miał o wiele trudniejszą sytuację, musząc walczyć prawie samotnie z nawałą moskiewską.
QUOTE
Jerzy Lubomirski był zdolnym władcą,

Chyba dowódcą smile.gif
QUOTE
a Jerzy Lubomirski zorganizował w 1657 roku rokosz przeciwko Janowi II Kazimierzowi.

Rokosz miał miejsce w latach 1665-1666.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Janusz Radziwiłł
 

Janusz I Radziwiłł, rex Lituaniae et defensor fidei ;)
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.100
Nr użytkownika: 52.111

Tomasz G.
Stopień akademicki: primus inter pares
Zawód: juz student
 
 
post 27/07/2009, 20:01 Quote Post

QUOTE(Mc Arthur @ 8/09/2008, 7:17)
Jego pozycja na początku potopu szwedzkiego była już bardzo silna. Jako jeden z nielicznych stanął przy boku króla. Cały czas oficjalnie trwał przy monarsze.

Z tym, ze podobno równocześnie paktował z Karolem Gustawem, a jego przejście do obozu króla szwedzkiego ostatecznie nie nastąpiło.
QUOTE
7 kwietnia 1657r.

By to rok 1656. Pro forma - bitwa pod Warką.
QUOTE
i nie pozwalają wyrwać się z otoczenia Karolowi Gustawowi.

Właśnie problem w tym, że m.in. dzięki tej wyprawie Karol Gustaw wydostał się z wideł Wisły i Sanu.
QUOTE
M.in. sukces pod Międzyborzem i wspaniała wyprawa do Siedmiogrodu, gdzie zmusił Rakoczego do kapitulacji, a dodatkowo przez cały czas jego wojska pustoszyły Siedmiogród.

Wyprawa Lubomirskiego an Siedmiogród nie doprowadziła do kapitulacji Rakoczego, a jedynie skłoniła go do opuszczenia RON. Nie zapominaj, ze duży wpływ na kapitulację księcia Siedmiogrodu miał też Stefan Czarniecki.
QUOTE
Miało to miejsce w 1637r. kiedy to szlachta uciekła spod Piławiec.

Piławce to rok 1648!
QUOTE
W 1663r. następuje wznowienie konfliktu. Hetman staje się najzagorzalszym przeciwnikiem elekcji vivente rege i zbiera przy sobie wielu zwolenników.

Z tego, co wiem, Lubomirski wówczas już jawnie sabotował rozkazy królewskie w czasie wyprawy zadnieprzańskiej Jana Kazimierza w latach 1663-1664.

QUOTE
Byl dwulicowy. najpierw jego stronnicy pokonali pod matwami wojska krolewskie, a miesiac pozniej ten sam hetman (bo tytul mu przywrocono w koncu) przepraszal swojego krola...

To nie była tyle dwulicowość, co zwykły teatr. Albo raczej szopka, tyle że tragiczna...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

     
szybko11
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 73.434

Bartek B.
Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 28/12/2011, 16:34 Quote Post

Wiadomo, że J.S.Lubomirski otrzymał na początku 1650 r. urząd marszałka wielkiego koronnego, ale kto był jego poprzednikiem W.Kłaczewski w biografii rokoszanina podaje Marcina Kazanowskiego co jest chyba niedopatrzeniem bo nigdy nie sprawował on takiego urzędu, a poza tym zmarł w 1636 r. (W. Kłaczewski podaje rok 1649?!? - ale aż takie błędy coś mi tu nie gra). Wydaje mi się, że poprzednikiem Jerzego był Łukasz Opaliński, ale nie jestem pewien.

Rok wcześniej Lubomirski otrzymał urząd marszałka nadwornego koronnego, kogo był następcą? Doszukałem się, że Adama Kazanowskiego, ale nie wiem czy tak było faktycznie.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
indigo
 

Ad maiorem Historycy.org gloriam!
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 4.524
Nr użytkownika: 488

Stopień akademicki: magister
 
 
post 28/12/2011, 17:28 Quote Post

QUOTE
Wiadomo, że J.S.Lubomirski otrzymał na początku 1650 r. urząd marszałka wielkiego koronnego, ale kto był jego poprzednikiem W.Kłaczewski w biografii rokoszanina podaje Marcina Kazanowskiego co jest chyba niedopatrzeniem bo nigdy nie sprawował on takiego urzędu, a poza tym zmarł w 1636 r. (W. Kłaczewski podaje rok 1649?!? - ale aż takie błędy coś mi tu nie gra). Wydaje mi się, że poprzednikiem Jerzego był Łukasz Opaliński, ale nie jestem pewien.


Dokładnie. Łukasz Opaliński starszy sprawował urząd marszałka wielkiego koronnego od 15 IV 1630 r. (data nominacji) do 19 II 1650 r.

QUOTE
Rok wcześniej Lubomirski otrzymał urząd marszałka nadwornego koronnego, kogo był następcą? Doszukałem się, że Adama Kazanowskiego, ale nie wiem czy tak było faktycznie.


Adam Kazanowski był marszałkiem nadwornym przed Lubomirskim, następcą Lubomirskiego był Łukasz Opaliński młodszy.

BTW - Lubomirski był nominowany na marszałka nadwornego 3 I 1650 r., zaś nominację na marszałka wielkiego koronnego otrzymał 19 II 1650 r. - szybko dość...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 28/12/2011, 17:28 Quote Post

Czołem!

QUOTE(szybko11 @ 28/12/2011, 16:34)
Wiadomo, że J.S.Lubomirski otrzymał na początku 1650 r. urząd marszałka wielkiego koronnego, ale kto był jego poprzednikiem W.Kłaczewski w biografii rokoszanina podaje Marcina Kaz4anowskiego co jest chyba niedopatrzeniem bo nigdy nie sprawował on takiego urzędu, a poza tym zmarł w 1636 r. (W. Kłaczewski podaje rok 1649?!? - ale aż takie błędy coś mi tu nie gra).  Wydaje mi się, że poprzednikiem Jerzego był Łukasz Opaliński, ale nie jestem pewien.
*



Tak, Opaliński.

QUOTE
Rok wcześniej Lubomirski otrzymał urząd marszałka nadwornego koronnego, kogo był następcą? Doszukałem się, że Adama Kazanowskiego, ale nie wiem czy tak było faktycznie.


Tak, Adama.

QUOTE
BTW - Lubomirski był nominowany na marszałka nadwornego 3 I 1650 r., zaś nominację na marszałka wielkiego koronnego otrzymał 19 II 1650 r. - szybko dość...


Ossoliński miał na to wpływ, kanclerz proponował właśnie Lubomirskiego.

Ten post był edytowany przez Skrzetuski: 28/12/2011, 17:34
 
User is offline  PMMini Profile Post #25

     
szybko11
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 11
Nr użytkownika: 73.434

Bartek B.
Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 29/12/2011, 11:46 Quote Post

Dzięki za wyjaśnienie wink.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
ziuk76
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 641
Nr użytkownika: 70.783

Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 3/03/2012, 19:52 Quote Post

Jerzy Lubomirski to z jednej strony wybitny dowódca swojej epoki, ale z drugiej strony niezwykle ambitny magnat dążący do zdobycia dominującej pozycji w Polsce. Potrafił skutecznie wykorzystać swoją popularność wśród szlachty do realizacji swoich planów. Ogłosił się trybunem szlachty broniącej "złotej wolności" i jej głównym obrońcą przed absolutnymi dążeniami dworu królewskiego. Faktycznie jednak Lubomirski okazał się zręcznym, cynicznym, pozbawionym skrupułów politykiem, który wykorzystał wrodzoną niechęć szlachty do reform ustrojowych i Jana Kazimierza. Może o tym świadczyć ewolucja jego stosunku do elekcji "vivente rege":
- już w pierwszym okresie "potopu" zaczął forsować koncepcję zapewnienia tronu po Janie Kazimierzu Franciszkowi I Rakoczemu- synowi Jerzego II Rakoczego,
- po upadku kandydatury siedmiogrodzkiej jesienią 1657 r. wstąpił do stronnictwa dworskiego, a w 1659 r. jako jeden z pierwszych magnatów podpisał tajny skrypt, w którym wyrażał zgodę na elekcję księcia francuskiego,
- jednocześnie (!) wysuwał w tym okresie osobę elektora Fryderyka Wilhelma, a nawet syna księcia neuburskiego,
- od 1661 r. Lubomirski zaczął wyraźnie przechodzić na stronę opozycji, prawdopodobnie pod wpływem dyplomacji brandenburskiej i wiedeńskiej, według niektórych historyków (T. Wasilewski) być może zaczął myśleć o sobie jako kandydacie do tronu RON,
- jeszcze przed rozpoczęciem działań wojennych Lubomirski prowadził rokowania z carem Aleksym Michajłowiczem, któremu w zamian za udzielenie pomocy obiecywał przeforsowanie elekcji cara na tron polski,
- w trakcie rokoszu w zamian za udzielenie pomocy finansowej zgadzał się się poprzeć kandydata austriackiego, a w drugim roku wojny opowiadał się za przeprowadzeniem elekcji palatyna neuburskiego Filipa Wilhelma.

Ten post był edytowany przez ziuk76: 3/03/2012, 19:58
 
User is offline  PMMini Profile Post #27

     
Skrzetuski
 

W służbie Jego Królewskiej Mości!
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.707
Nr użytkownika: 58.568

Jakub Witczak
Zawód: Radca prawny
 
 
post 3/03/2012, 20:06 Quote Post

Czołem!

QUOTE(ziuk76 @ 3/03/2012, 19:52)
według niektórych historyków (T. Wasilewski) być może zaczął myśleć o sobie jako kandydacie do trony RON
*



Tak o kandydaturze Lubomirskiego pisał Lisola do cesarza:

"Pod względem elekcji Polaka nie ma nikogo, co by potęgą, talentem, klientelą, równał się w. marszałkowi; do niego przystąpi niewątpliwie cały dom Leszczyńskich. Gdyby nie było nadziei wprowadzenia Austriaka na tron, więc wtenczas należałoby wszelkimi siłami popierać wyniesienie, a przez to by się z królową i Francją poróżnił. Ponieważ to mąż głęboki i roztropny, starałby się zaraz na wstępie panowania ujmować sąsiadów, [...] a ponieważ [...] ambitny i sławy chciwy, nigdy by nie ścierpiał współrządu królowej-wdowy [...] Ponieważ marszałek jest słabego zdrowia, synowie zaś jego ledwie by powołaniu temu podołali, a magnatom prawdopodobnie prędko się sprzykrzy wyniesienie równego, można się spodziewać, że po jego śmierci zwrócą się umysły Polaków ku cudzoziemskiemu kandydatowi".

Chyba najciekawsze z tego fragmentu jest to, że Lisola uważał, iż Ludwika Maria przeżyje Jana Kazimierza... smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
ziuk76
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 641
Nr użytkownika: 70.783

Stopień akademicki: mgr
Zawód: wolny
 
 
post 11/03/2012, 18:45 Quote Post

Witam!

QUOTE
Chyba najciekawsze z tego fragmentu jest to, że Lisola uważał, iż Ludwika Maria przeżyje Jana Kazimierza...


Faktycznie to ciekawe. Tym bardziej, że Ludwika Maria była tylko o 2 lata młodsza Jana Kazimierza.
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
artie44
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.827
Nr użytkownika: 66.451

Stopień akademicki: magister
 
 
post 17/05/2012, 19:32 Quote Post

JIIK z tego co pamiętam z Czermaka był dosyć mocno schorowanym człowiekiem, dodatkowo nie prowadzącym zbyt zdrowego trybu życia smile.gif. Tak odnośnie tematu J.S. Lubomirski zawsze mi jednak wyglądał na zbyt dużego megalomana, aby przywódca RON być, a przynajmniej pierwszym jej ministrem.

Ten post był edytowany przez artie44: 17/05/2012, 19:35
 
User is online!  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

8 Strony < 1 2 3 4 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej