Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Nekropolie napoleońskie, Poszukiwania
     
Castiglione
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 12

 
 
post 18/10/2003, 21:29 Quote Post

Od pewnego czasu poszukuję informacji na temat nekropoli żołnierzy napoleońskich na terytorium dzisiejszej Polski. W grę wchodzą również pomniki upamiętniające takie miejsca. Uczestnicy grupy dyskusyjnej pochodzą zapewne z różnych zakątków naszego kraju, więc mam nadzieję na jakąkolwiek pomoc w tej sprawie. Chodzi o wskazanie takich miejsc, może podesłanie jakichś zdjęć?
A oto moje dotychczasowe ustalenia:

Skarszewy - posiadają kilka interesujących nekropolii. Jedną z nich jest pochodzący z początku XIX stulecia cmentarz żołnierzy napoleońskich usytuowany przy drodze do Kościerzyny. Kopczyk z krzyżem na ceglanym cokole upamiętnia poległych w drodze przez Pomorze żołnierzy gen. Ménarda...

Starogard Gdański - warto tu zwrócić uwagę na najstarsze cmentarzysko. Mowa o Francuskiej Górze - kurhanie zawierającym szczątki żołnierzy napoleońskich, który usytuowany jest przy drodze do Tczewa i Elbląga.

Szczególnie bulwersująca sprawa...
Pomnik, który odnosi się do wydarzeń sprzed prawie dwustu lat, stoi w Krzemieniu. Upamiętnia on pochówek kilku tysięcy żołnierzy francuskich i polskich zmarłych podczas odwrotu wojsk napoleońskich spod Moskwy, tzw. traktem napoleońskim, w 1812 r., a byli to tylko ci, którym udało się sforsować rzekę Bug. Część z nich nie doczekała nawet tego i tylko dzięki ofiarności towarzyszy broni ich ciała mogły spocząć na polskiej ziemi (Krzemień znajdował się już na terenie Księstwa Warszawskiego). Historia wystawionego pierwotnie bezimiennym bohaterom pomnika sięga 1936 r. Niestety miejsce pochówku jak i sam pomnik sprofanowano i zniszczono, dokonał tego tutejszy aparat komunistyczny w latach 60-tych XX wieku. Dyrektor tutejszej szkoły był do tego stopnia perfidny, że w miejscu pochówku wybudował szkolne szalety. Dopiero w 1993 r. z inicjatywy miejscowych patriotów pomnik odbudowano (niestety już w innym miejscu).

Żagań - historia miasta jest od XIX w. nierozłącznie związana z istnieniem na jego obrzeżach obozów, przeznaczonych dla jeńców wojennych. Najwcześniejszy ich rodowód - to 1813 rok. Z tego okresu zachował się zdewastowany cmentarz żołnierzy wojsk napoleońskich.

Pelplin - w pobliżu słynnej tamtejszej katedry pochowano ponoć kilkuset żołnierzy napoleońskich. Niestety bliższych szczegółów nie znam.

Jeśli znajdzie się ktoś, kto zna podobne miejsca i byłby chętny je opisać, będę szczególnie zobowiązany.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Sokal
 

IV ranga
****
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 302
Nr użytkownika: 862

Stopień akademicki: juz magister
Zawód: bartender
 
 
post 27/05/2004, 10:40 Quote Post

Jakbyś się wybierał na poszukiwania na Mazury to daj znać. Podejżewam, że na tem terenie znajdą się jakieś. Sam także będę szukał, ale priorytet ma "Pozycja Szczycieńska Leśna" tongue.gif.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
TOŁDI
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 131

 
 
post 3/12/2004, 12:00 Quote Post

Nie wiem dlaczego , ale coś mi się majaczy , ze ktos kiedyś pisał , że w Miszewie murowanym też jest jakas taka nakropolia - czy móglby mi to ktoś potwierdzić i....powiedzieć czy chodzi o MM które znajduje się około 15km na wschód od Płocka - jeśli tak to mogę to ogladnąć .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
piotpal
 

W Służbie Ich Królewskich Mości: Qltury i Nauki
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 7.889

Piotr P.
Zawód: student
 
 
post 20/09/2005, 20:25 Quote Post

Tutaj daję link do jednej nekropolii (pewnie bonapartyści już to czytali smile.gif ):
http://napoleon.gery.pl/polska/krepki.php
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej