Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Kultura minojska
     
aquarellus
 

Unregistered

 
 
post 20/11/2007, 19:37 Quote Post

QUOTE(Humerus @ 20/11/2007, 14:02)
Po drugie, temat jest znany powszechnie i wiadomo już od dawna, że te wszystkie matriarchalne wywody Gimbutas były myśleniem życzeniowym. Co oczywiście nie przeszkadza feministkom i neopoganom w nie wierzyć. Polecam książkę Cynthii Eller, feministki, która rozprawia się z mitem Starej Europy wymyślonym przez Gimbutas.
http://www.amazon.com/gp/reader/0807067938...532#reader-link

Po trzecie, Catal Huyuk lepiej poznawac z publikacji Iana Hoddera, archeologa, ktory prowadzi badania na tym stanowisku, niz z objawien świtających w głowie. www.catalhoyuk.com
*



Jak zwykle wypowiedź nie na temat. Istotny jest związek kulturowy a nie dyskusja nad matrchatem czy patriarchetem. Gimbutas przedstawiła hipotezy matriarchalne, ale to nie umniejsza jej roli w opisywaniu "Starej Europy" czyli 6-3 tys. lat PNE. Jeżeli ci nazwa nie pasuje, proszę o propozytcje.

Co według ciebie oznacza mit porwania Europy na Krete? Coś czy nic? Kim był Zeus porywający Europe i kim była Europa, abstrahgując od tego że była księzniczką fenicka. Jak myślisz dlaczego porywano kobiety? A mnie sie wydaje że tego nikt nie wie, a naukowcy machają ręką, bo ni w ząb nie moga i nigdy tego nie zrozumieją. Co ty na to, milczenie czy machanie rękami? A może jak Sokrates twierdzisz że mity to stek bzdur?

Akurat podobieństwo budowli w Catal do labirytnu to moja osobista refleksa i nie potrzebuje cytatów aby cokolwiek udawadniać. Interesujące są związki kulturowe, symbolika, rytuały. Jeżeli przeczytałeś cokolwiek Hoddera, poza internetem lub choćby Cynthii Eller w co bardzo wątpie, proszę, napisz dlaczego nie dostrzegasz zwiazków tych kultur.

Poza tym bronie swojego stanowiska że typ kultury wyspowej to upadajaca kultura, zgodnie z modelem wierzeń i ewolucji narodów. A to prowadzi do spekulacji że kultura kreteńska była wcześniej wysoce kontynetnala i pokrywała sie z teranami o których pisałem. Może tak coś od siebie na ten temat? a nie wrzucanie googla i wpisywanie linków?
 
Post #16

     
kamil_1911
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 26.822

 
 
post 12/01/2008, 22:55 Quote Post

Mam kilka pytań dotyczących okresu minojskiego:
1. Mam sprzeczne informacje dotyczące usposobienia Minojczyków. Gdzieś czytałem, że byli oni nastawieni pokojowo, a w Mitologii król Minos przedstawiony jest jako brutalny władca składający ofiary z ludzi podbitych terytoriów. Jak było naprawdę?
2. Czy to możliwe, żeby Minojczycy mieli kolonie w Attyce, czy w innych obszarach Grecji, tak jak pisze o tym mitologia?
3. Czy to prawda, że na Krecie istniała jakaś forma "równouprawnienia płci"? Koleżanka lubiąca historię wspominała mi kiedyś o tym...
4. Co się stało z rdzennymi mieszkańcami Krety po zdobyciu wyspy najpierw przez Achajów a później przez Dorów?

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #17

     
sierp
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 39.413

 
 
post 13/01/2008, 18:43 Quote Post

QUOTE(kamil_1911 @ 12/01/2008, 22:55)
Mam kilka pytań dotyczących okresu minojskiego:
1. Mam sprzeczne informacje dotyczące usposobienia Minojczyków. Gdzieś czytałem, że byli oni nastawieni pokojowo, a w Mitologii król Minos przedstawiony jest jako brutalny władca składający ofiary z ludzi podbitych terytoriów. Jak było naprawdę?


Wszystko wskazuje na to, że Minojczycy byli ludem nastawionym pokojowo. Świadczy o tym znikoma ilość fortyfikacji (w tym brak takowych wokół "pałaców"), brak szczątków ludzkich wskazujących na bitwy, niewiele wizerunków wojowników i walk w sztuce (są zresztą hipotezy, że domniemane walki to zawody sportowe albo rytuały religijne), brak zapisków w historii innych współczesnych ludów o wojnach z Kretą.
Mowa oczywiście o okresie czysto minojskim, sprzed najazdu Mykeńczyków.
Gdzieś czytałem (nie potrafię wskazać teraz źródła), że legenda o królu Minosie odnosi się do okresu już po opanowaniu Krety przez Mykeńczyków. "Pałac" w Knossos istniał jeszcze przez około sto lat po zniszczeniu wszystkich innych "pałaców" i najprawdopodobniej był siedzibą mykeńskiego (achajskiego) władcy. Z tego okresu pochodzą znalezione tam tabliczki z pismem linearnym B (którym zapisywano język spokrewniony z późniejszą klasyczną greką (czyli najpewniej mowę Mykeńczyków)), jak również groby wojowników oraz najprawdopodobniej tron w tzw. "sali tronowej".
Po tym czasie "pałac" w Knossos został zniszczony, prawdopodobnie wskutek kolejnej wojny - domowej lub najazdu z kontynentu. Śladem tego właśnie zdarzenia miałby być mit o Tezeuszu i Minotaurze.
Natomiast co do ofiar z ludzi, to są ślady wskazujące na to, że Minojczycy je istotnie czasami składali. Ale mogli w tym celu używać np. przestępców albo niewolników, albo dobrowolnie składających się w ofierze "ochotników".

QUOTE(kamil_1911 @ 12/01/2008, 22:55)
2. Czy to możliwe, żeby Minojczycy mieli kolonie w Attyce, czy w innych obszarach Grecji, tak jak pisze o tym mitologia?


Istnieją ślady kultury minojskiej w basenie Morza Egejskiego, choć badacze nie są zgodni, czy były to kolonie osadników, czy też miejscowa ludność przyjmowała wskutek częstych kontaktów wyższą kulturę minojską.

QUOTE(kamil_1911 @ 12/01/2008, 22:55)
3. Czy to prawda, że na Krecie istniała jakaś forma "równouprawnienia płci"? Koleżanka lubiąca historię wspominała mi kiedyś o tym...


Jest to bardzo prawdopodobne. Dominującym kultem był prawie na pewno kult bogini (bogiń), można poczytać o tym np. tutaj:
http://projectsx.dartmouth.edu/history/bro...ons/les/15.html (tam też o ofiarach z ludzi)
http://www.fjkluth.com/minoan.html
Pisze o tym też Krzak.
Postacie kobiet w sztuce minojskiej często pokazywane są jako większe, co może świadczyć o prestiżu. Na przedstawieniach ceremonii religijnych większość uczestników i kapłanów to kobiety. (Za http://hsc.csu.edu.au/ancient_history/soci..._evidence.html)

QUOTE(kamil_1911 @ 12/01/2008, 22:55)
4. Co się stało z rdzennymi mieszkańcami Krety po zdobyciu wyspy najpierw przez Achajów a później przez Dorów?


Zapewne zmieszali się z najeźdźcami, przejmując ich język. Aczkolwiek jeszcze do czasów Grecji klasycznej dotrwał język tzw. eteokreteński, który uważany jest za "spadkobiercę" języka minojskiego (tego zapisywanego pismem linearnym A).
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
kamil_1911
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 26.822

 
 
post 13/01/2008, 18:50 Quote Post

QUOTE(sierp @ 13/01/2008, 18:43)
1.Jest to bardzo prawdopodobne. Dominującym kultem był prawie na pewno kult bogini (bogiń), można poczytać o tym np. tutaj:
http://projectsx.dartmouth.edu/history/bro...ons/les/15.html (tam też o ofiarach z ludzi)

2.Zapewne zmieszali się z najeźdźcami, przejmując ich język. Aczkolwiek jeszcze do czasów Grecji klasycznej dotrwał język tzw. eteokreteński, który uważany jest za "spadkobiercę" języka minojskiego (tego zapisywanego pismem linearnym A).
*


1. Pokojowo nastawieni minojczycy składali ofiary z ludzi?
2. A czy to prawda, że we wschodniej części Krety minojczycy zakładali miasta, które przetrwały do czasów Aleksandra Wielkiego?
3. Rozumiem, że Minos był władcą mykeńskim, tak? W takim razie legendarny pałac w Knossos był dziełem Achajów?
 
User is offline  PMMini Profile Post #19

     
sierp
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 39.413

 
 
post 13/01/2008, 20:33 Quote Post

QUOTE(kamil_1911 @ 13/01/2008, 18:50)
1. Pokojowo nastawieni minojczycy składali ofiary z ludzi?


To możliwe, jeśli nie były to jakieś masowe ofiary, wymagające stałej dostawy kandydatów do zabicia...

QUOTE(kamil_1911 @ 13/01/2008, 18:50)
2. A czy to prawda, że we wschodniej części Krety minojczycy zakładali miasta, które przetrwały do czasów Aleksandra Wielkiego?


Nic na ten temat nie wiem. Mogły się zachować ruiny oraz jakieś osady zamieszkałe przez resztki ludności eteokreteńskiej.

QUOTE(kamil_1911 @ 13/01/2008, 18:50)
3. Rozumiem, że Minos był władcą mykeńskim, tak? W takim razie legendarny pałac w Knossos był dziełem Achajów?


Nie, "pałac" w Knossos, jak i pozostałe, był dziełem Minojczyków. Około 1450 r. p.n.e. pozostałe pałace zostały zniszczone, można domniemywać, że w wyniku najazdu (choć są również hipotezy, że spowodowało to trzęsienie ziemi). Ocalał jedynie "pałac" w Knossos (zniszczony jedynie częściowo), który najprawdopodobniej został siedzibą mykeńskiego władcy. Około stu lat później został zniszczony także "pałac" w Knossos.
 
User is offline  PMMini Profile Post #20

     
kamil_1911
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 61
Nr użytkownika: 26.822

 
 
post 13/01/2008, 22:10 Quote Post

QUOTE(sierp @ 13/01/2008, 20:33)
QUOTE(kamil_1911 @ 13/01/2008, 18:50)
1. Pokojowo nastawieni minojczycy składali ofiary z ludzi?


To możliwe, jeśli nie były to jakieś masowe ofiary, wymagające stałej dostawy kandydatów do zabicia...

QUOTE(kamil_1911 @ 13/01/2008, 18:50)
2. A czy to prawda, że we wschodniej części Krety minojczycy zakładali miasta, które przetrwały do czasów Aleksandra Wielkiego?


Nic na ten temat nie wiem. Mogły się zachować ruiny oraz jakieś osady zamieszkałe przez resztki ludności eteokreteńskiej.

QUOTE(kamil_1911 @ 13/01/2008, 18:50)
3. Rozumiem, że Minos był władcą mykeńskim, tak? W takim razie legendarny pałac w Knossos był dziełem Achajów?


Nie, "pałac" w Knossos, jak i pozostałe, był dziełem Minojczyków. Około 1450 r. p.n.e. pozostałe pałace zostały zniszczone, można domniemywać, że w wyniku najazdu (choć są również hipotezy, że spowodowało to trzęsienie ziemi). Ocalał jedynie "pałac" w Knossos (zniszczony jedynie częściowo), który najprawdopodobniej został siedzibą mykeńskiego władcy. Około stu lat później został zniszczony także "pałac" w Knossos.
*

Sierp, czy mógłbyś mi polecić jakieś polskojęzyczne książki na temat kultury minojskiej, mykeńskiej, wieków ciemnych?
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
sierp
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 39.413

 
 
post 14/01/2008, 21:20 Quote Post

Po polsku nt. cywilizacji minojskiej nic nie przychodzi mi do głowy :-(
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
jasio-jasiowaty
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 660
Nr użytkownika: 34.557

tajne i utajnione
Stopień akademicki: mgr
Zawód: informa
 
 
post 15/01/2008, 1:12 Quote Post

O Minojczykach właściwie niewiele wiemy. Zagadką jest ich język
zakodowany pismem linearnym A i H. Fonetycznie z dużym prawdopodobieństwem odczytujemy te znaki, ale nie wiemy co oznaczają odczytane słowa. Jeśli Minojczycy napłynęli z Azji Mniejszej to tam trzeba szukać pokrewieństw językowych. Próbowano szukać jakichś związków z językami anatolijskimi: luwijskim ,palajskim, lidyjskim, milyjskim oraz hetyckim. Nie wiem czy to zakończyło się jakimś powodzeniem.
Bez rozgryzienia problemu pochodzenia języka minojskiego nie dowiemy się skąd przybyli Monojczycy na Kretę i gdzie rozwinęli swoją najpierwotniejszą kulturę. W gruncie rzeczy z nimi jest problem podobny jak z Sumerami. Tyle tylko, że język sumeryjski znamy, a minojskiego ani w ząb.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 15/01/2008, 15:01 Quote Post

Kamil_1911,
w tym temacie (założonym zresztą przez Ciebie wink.gif ) podałam kilka pozycji, które powinny Cię zainteresować:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=35903

Książki te są dostępne w każdej, nawet przeciętnie wyposażonej, bibliotece miejskiej. Zaręczam, że zawierają odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.
Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #24

     
Rafał Krzysztof
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 47.999

Rafal Kierzynka
Stopień akademicki: mgr
Zawód: prawnik
 
 
post 2/09/2008, 0:52 Quote Post

Trochę po czasie, ale chciałbym skomentować wywód Fodele nt. pithosów, bo jest on wielce charakterystyczny. Otóż Minojczycy wypalali z gliny wielkie dzbany na ziarno, tak wielkie, że nie mogli z nich korzystac bez skomplikowanych procedur. Najpierw taki Minojczyk - idiota zrobił ogromny garnek, potem wybierał z niego łopatką, a potem go przechylał przy uzyciu lin, wilokrążków i czego tam jeszcze chcecie. Przepraszam, ale jako osoba zakochana w cywilizacji minojskiej muszę kategorycznie zaprotestować. Czy polski chłop buduje stodołę w taki sposób, że może się do niej tylko wczołgiwać na czworakach, bo na dwóch odnóżach już się nie zmieści ? Czy do podlewania kwiatów używamy konwi 200 - litrowych, które można przenosić wyłącznie z pomoca wielu sąsiadów i to silnych ? Nie. Dlatego, że nie jesteśmy idiotami i chcemy sobie ułatwiać życie, a nie utrudniać. Zboże mozna przechowywać na zwykłym klepisku, ograniczonycm paroma deskami, a do skorzystania z niego wystarcza łopata. Oliwa moze być przechowywana w dzbanach możliwych do podniesienia przez jednego człowieka. Myśl, że starożytni Kreteńczycy uzywali do magazynowania żywności takich pojemników, które uniemożliwiały skorzystanie z nich pojedynczej osobie i wymnagały wiele zachodu w obsłudze, jest dla nich obraźliwa. "Mądrości" historyków nt. przeznaczenia różnych artefaktów są legendarne i wynikająą głównie z braku kontaktu z handlem, przemysłem itp. przejawami życia. Które było równie skomplikowane i piękne na Krecie przed 3 tys. lat, co obecnie w Polsce.
Pozdarwiam Fodele i innych uczestników forum minojskiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
fodele
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 674
Nr użytkownika: 31.925

 
 
post 2/09/2008, 14:54 Quote Post

QUOTE(Rafał Krzysztof @ 2/09/2008, 1:52)
Zboże mozna przechowywać na zwykłym klepisku, ograniczonycm paroma deskami, a do skorzystania z niego wystarcza łopata. Oliwa moze być przechowywana w dzbanach możliwych do podniesienia przez jednego człowieka. Myśl, że starożytni Kreteńczycy uzywali do magazynowania żywności takich pojemników, które uniemożliwiały skorzystanie z nich pojedynczej osobie i wymnagały wiele zachodu w obsłudze, jest dla nich obraźliwa.
*



Jeśli zgodzić się z Twoją opinią, to należałoby także przyjąć, że dzisiejsi Kreteńczycy nadal są "idiotami", gdyż na wsiach jeszcze uparcie używają wielkich pitosów do przetrzymywania żywności. W wyrobie tychże wielgaśnych naczyń specjalizuje się między innymi miejscowość Thrapsano. Proponuję wejść na stronę internetową smile.gif
A takich odnośników jak ten http://www.cretanethnologymuseum.gr/imke/html/en/1101.html znajdziesz całe mnóstwo.
Powinieneś także wziąć pod uwagę znaczne różnice klimatyczne, które wpływają na zupełnie odmienne zachowanie polskiego chłopa i rolnika kreteńskiego (minojskiego). Pitosy zapewniały produktom spożywczym odpowiednią izolację termiczną, która w naszym klimacie nie jest konieczna. To co w naszym kraju przetrwa zimę "na klepisku" bądź w tzw. ziemiance niekoniecznie musi się sprawdzić w klimacie śródziemnomorskim.
Z kolei magazynowanie oliwy w niewielkich pojemnościowo dzbankach wymagałoby conajmniej podwojenia wielkości pomieszczeń piwnicznych i ciężko byłoby uzasadnić logikę takiego postępowania. Wiadomo ponadto, że Minojczycy nie budowali wielkich sal... Czy zdajesz sobie sprawę z ilości oliwy wyciskanej zimą z przeciętnej wielkości gaju oliwnego? Czy w którejś z osad minojskich znaleziono taką ilości kilkulitrowych dzbanków, która mogłaby wystarczyć na przechowanie rocznego zbioru oliwy? Ja osobiście z takim znaleziskiem się nie spotkałam.
O przeznaczeniu pitosów świadczą nie tylko "mądrości" historyków, ale również - co bardzo istotne - znalezione w nich pozostałości organiczne.

A może ja poprostu niewłaściwie zrozumiałam przesłanie Twojego postu... confused1.gif confused1.gif confused1.gif
Jeśli jednak twierdzisz, że pitosy minojskie nie były przeznaczone do magazynowania produktów spożywczych, to co proponujesz w zamian? Do czego mianowicie Twoim zdaniem służyły kilkusetlitrowe ceramiczne garnce? Bardzo chętnie zapoznam się z Twoją sugestią.

Pozdrawiam smile.gif
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Polifem
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 7
Nr użytkownika: 42.806

Krzysztof Gadomski
Stopień akademicki: mgr inz.
Zawód: inzynier budowlany
 
 
post 3/09/2008, 20:49 Quote Post

Duże naczynia z niewielkim otworem na szczycie ułatwiają ochronę produktów żywnościowych przed szkodnikami. Przechowując zboże na klepisku nie uda się ich utrzymać z dala, a utrata znacznej części plonów grozi głodem i biedą przez znaczną część roku.
Cywilizacje rozwijały się dopiero wtedy, gdy udawało im się wyprodukować pewien nadmiar żywności i posiadały metody bezpiecznego jej przechowywania. Inaczej wszystkie siły przeznaczane są na jej zdobywanie zapewniające przetrwanie. Bo "szkodników" chętnych do zjadania zapasów nigdy nie brakuje.
Zdarzają sie też lata chude, gdy trzeba sięgnąć do żywności zgromadzonej na taką okoliczność.
Duże naczynia na płyny mają ta zaletę, że płyn w nich przechowywany posiada takie same parametry, podczas gdy przechowywane w małych naczyniach mogą posiadać całkiem odmienne. Trudno przygotowywac potrawy, gdy parametry produktów z których się je robi są niepewne.
Dodatkowo, koszt na jednostkę przechowywanego surowca jest niższy dla naczyń dużych, a i przypadkowe stłuczenie małego naczynia jest również bardziej prawdopodobne.
Trudniej też skraść naczynie którego nie da się ruszyć z miejsca...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
DANIEL1990PL
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 40
Nr użytkownika: 56.885

 
 
post 8/11/2010, 17:15 Quote Post

Mam kilka pytań odnośnie "Kultury Minojskiej":

1. Czy Minojczycy używali koni do jazdy, lub do celów rolniczych?
2. Jak chowali swoich zmarłych i czy zawierali małżeństwa?
3. Żelazo było znane przez Minojczyków (narzędzia i broń), czy używali tylko brązu.
4. Czy znane są jakieś imiona minojskie?
5. Ilu Minojczyków mogło zamieszkiwać Kretę?
6. Jakie nosili fryzury, mężczyźni krótkie, a kobiety długie, czy może było inaczej?
7. Znali jakieś zabawy i imprezy sportowe.
8. Czy świątynie mieli w pałacach, czy też w jakichś jaskiniach (gdzieś czytałem o tym)?
9. Podobno nie używali broni, ale flotę mieli potężną (czym walczyli żeglarze)?
10. Co wiecie o roku ok. 1700 p.n.e. - Co tam się wydarzyło, bo są różne hipotezy:
- Trzęsienie ziemi (może wywołane przez wybuch wulkanu na Terze)?
- Rozruchy wewnętrzne?
- Najazd z Anatolii (może przez Luwijczyków)?
11. Były jakieś inne miasta na krecie poza Knossos, Fajstos, Hagia Triada, Malia i Gurnia. (znalazłem taką mapkę [poniżej])?

user posted image
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
Dagome
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.260
Nr użytkownika: 46.895

Dagome Arbiter Elegantiarum
Stopień akademicki: Iudex
Zawód: Dagome Iudex
 
 
post 18/11/2010, 13:10 Quote Post

Do pytań jak w poście powyżej dorzucę jeszcze jaka była wzajemna relacja kultury minojskiej z kulturą Sanntorynu przed wybuchem Thiry. Czy stanowiła element minojskiej? Stanowiły jedno państwo? Lud? Czy istniały i jakie współzależnosci?
 
User is offline  PMMini Profile Post #29

     
Marthinus
 

VIII ranga
********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 3.019
Nr użytkownika: 38.063

Marcin
Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Nauczyciel/Archeolog
 
 
post 18/11/2010, 16:56 Quote Post

Ja tak pokrótce odpowiem na co ważniejsze zagadnienia zaznaczając, że największą specjalistką tego okresu na Forum jest Fodele i to ona zapewne będzie wstanie udzielić najpełniejszych wyjaśnień.


QUOTE
Jak chowali swoich zmarłych i czy zawierali małżeństwa?


W okresie wczesnominojskim groby szkieletowe początkowo w jaskiniach i pod nawisami skalnymi.Następnie w czworobocznych komorach, skrzyniach jak i na planie koła o dużych rozmiarach - tzw tolosy.
W okresie środkowominojskim dalej szkieletowe w prostokątnych komorach lub tolosach.Pojawiają się również pochówki w pitosach.W okresie późnominojskim oprócz kontynuacji wcześniejszych typów spotykane są również tzw groby dromosowe.

QUOTE
Żelazo było znane przez Minojczyków (narzędzia i broń), czy używali tylko brązu.


Żelazo znane nie było.

QUOTE
Czy znane są jakieś imiona minojskie?


Żadnych pewnych informacji ze względu na nieumiejętność odczytania miejscowego pisma w tym zakresie nie mamy.

QUOTE
Jakie nosili fryzury, mężczyźni krótkie, a kobiety długie, czy może było inaczej


Informacje czerpiemy z zachowanych fresków, których to część możesz zobaczyć w Internecie i samemu ocenić.

QUOTE
Znali jakieś zabawy i imprezy sportowe.


Niewątpliwie znali czego "dowody" również znajdują się na freskach.Ot chociażby przedstawienie tresury byka w Knossos.

QUOTE
Czy świątynie mieli w pałacach, czy też w jakichś jaskiniach (gdzieś czytałem o tym)?


Groty również mogły służyć jako ośrodki kultu podobnie zresztą jak otwarte sanktuaria.Oczywiście świątynie znajdowały się również w pałacach a niewykluczone, że jakieś lokalne kaplice w większych budynkach.

QUOTE
Podobno nie używali broni, ale flotę mieli potężną (czym walczyli żeglarze)?


Jest to teza zakładająca tzw. Talassokrację Minojczyków w ówczesnym świecie (echo takiego stanu rzeczy można się doszukać chociażby u Tukidydesa).Poniekąd zdają się to potwierdzać plany pałaców o stosunkowo nielicznych i nierozległych fortyfikacjach.W dalszym ciągu w tej materii toczy się jednak dyskusja.

Dagome:

QUOTE
Do pytań jak w poście powyżej dorzucę jeszcze jaka była wzajemna relacja kultury minojskiej z kulturą Sanntorynu przed wybuchem Thiry. Czy stanowiła element minojskiej? Stanowiły jedno państwo? Lud? Czy istniały i jakie współzależnosci? 


Thera była pod cywilizacyjnym wpływem kultury minojskiej.Obrazują to bardzo dobrze wykopaliska w miejscowości Akrotiri, gdzie odnaleziono ceramikę, style zdobienia, malowidła ścienne wskazujące na niezwykle silne oddziaływania cywilizacji rozwijającej się na Krecie.Czy wpływy kulturowe pociągały za sobą również dominację polityczną trudno jednoznacznie odpowiedzieć.

Ten post był edytowany przez Marthinus: 18/11/2010, 17:01
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

4 Strony < 1 2 3 4 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej