Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Afrika Korps, Krewny u Rommla

Przemowojna

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 104.510

Stopień akademicki: mgr
Zawód: emeryt

post 10/02/2019, 21:46 Quote Post

Wujek został wcielony do Wehrmachtu (teren został wcielony do III Rzeszy). Podobno walczył w Afryce. Jednak od lipca 1943 roku do grudnia 1944 roku przebywał już w Wielkiej Brytanii. Następnie do 1947 roku przerzucono go z jednostką do Europy. Na pewno był w Holandii. Nie wrócił do Polski, pozostając na emigracji do końca życia (GB). Z tego co ustaliłem, przy przewerbowaniu zmieniono mu nazwisko. Poprzednie miał polskobrzmiące. Gdzie mogę szukać informacji?

User is offline  PMMini Profile Post #1

obodrzyta

VI ranga
Nr użytkownika: 88.774

Zawód: student historii Vr

post 10/02/2019, 23:32 Quote Post

Po pierwsze dobrze byłoby ustalić do jakiego rodzaju sił zbrojnych w ramach Wehrmachtu należał wujek - Heer, Luftwaffe czy Kriegsmarine?

Jeżeli wujek walczył w Afryce to zwracam uwagę, że nie wszystkie wojska niemieckie z Heer w Afryce należały organizacyjnie do Deutsches Afrika Korps (DAK) a i nie zawsze DAK był pod dowództwem Rommla.

To "przebywanie" w Wielkiej Brytanii wskazywałoby na fakt wzięcia wujka przez Brytyjczyków do niewoli (Tunezja 1943?), i przejście procedury związanej z wcieleniem do Polskich Sił Zbrojnych (bowiem "zwykłych" żołnierzy niemieckich wziętych do niewoli w Afryce z zasady nie przewożono do obozów jenieckich aż na wyspy brytyjskie, a przynajmniej nie w 1943r). I tu uwaga - w ramach takiej procedury nadawano ex-jeńcowi nowe fikcyjne imię i nazwisko (aby uchronić rodzinę pozostałą w kraju od represji).

Informacja o przerzuceniu w grudniu 1944r do Europy i wzmianka o Holandii wskazywałaby na żołnierza z 1-szej Dywizji Pancernej.

Gdzie szukać informacji?
Najlepiej w Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie
http://www.pism.co.uk/index_pl.htm
[zwracam tylko uwagę, że wujek służył w 1 DPanc pod fikcyjna tożsamością i z taką figurował w dywizyjnych dokumentach; prawdziwe nazwisko w polskich dokumentach będzie można znaleźć raczej tylko w aktach Oddziału II]

Ten post był edytowany przez obodrzyta: 10/02/2019, 23:37

User is offline  PMMini Profile Post #2

Przemowojna

Nowicjusz
Nr użytkownika: 104.510

Stopień akademicki: mgr
Zawód: emeryt

post 11/02/2019, 10:45 Quote Post

Dziękuję serdecznie za informacje.

Rodzina do niedawna nie wiedziała, że nazwisko zostało zmienione; myślano, że to po żonie. rolleyes.gif Myślę, że angielska rodzina w GB nie ma pojęcia o tym epizodzie w jego życiu. Tak myślę, ale nie śmiem 90 letniej żonie pisać, że jej mąż został wcielony do niemieckiego wojska. Na marginesie: mam jego zdjęcie zarówno jako żołnierza Wehrmachtu i PSZ na zachodzie. smile.gif

User is offline  PMMini Profile Post #3

obodrzyta

VI ranga
Nr użytkownika: 88.774

Zawód: student historii Vr

post 15/02/2019, 20:53 Quote Post

QUOTE(Przemowojna @ 11/02/2019, 10:45)
Dziękuję serdecznie za informacje.

Tak myślę, ale nie śmiem 90 letniej żonie pisać, że jej mąż został wcielony do niemieckiego wojska. Na marginesie: mam jego zdjęcie zarówno jako żołnierza Wehrmachtu i PSZ na zachodzie. :)

To raczej reguła a nie wyjątek.
W latach 1945-46 ex jeńcy z Wehrmachtu stanowili ... większość żołnierzy w ramach PSZ.
Po ewakuacji PSZ w ZSRR do Iranu, wyschło źródło uzupełnień ze Wschodu.
PSZ ambitnie się rozbudowywały nawet po zakończeniu DWS.
Oficerów było w bród, a żołnierzy brakowało.

User is offline  PMMini Profile Post #4

2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej