Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Górale czadeccy na Bukowinie, emigracja górali czedeckich w XIX wieku
     
Radegast
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 22.468

Pieter Synek
Zawód: taternik
 
 
post 4/10/2006, 5:49 Quote Post

Witam, czy ktoś wie, dlaczego sporo górali z Czadeckiego na początku XIX wieku wyemigrowało na Bukowinę?

Z góry dzięki
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
crook
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 211
Nr użytkownika: 15.720

Piotrek
 
 
post 4/10/2006, 12:53 Quote Post

Jak mówi stara pieśń
gdy w czadeckim brakło chleba...
a dalej
a tam żyli (nie pamietam) ojcowie, aż 180 lat...

Więc po prostu górale czadeccy przenieśli się ze względów ekonomicznych. Za chlebem i pracą.
Jestem zaprzyjaźniony z członkami zespołu "Watra" i "Mała Watra" z Brzeźnicy k/ Zielonej Góry. No i trochę się nasłuchałem ich ludowych piosnek wink.gif Dalej zachowują swoją wspaniałą tradycję, mimo że mieszkają daleko od gór.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Śpisók
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 22
Nr użytkownika: 24.073

Marek Skawinski
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 2/11/2006, 10:17 Quote Post

QUOTE(Radegast @ 4/10/2006, 6:49)
Witam, czy ktoś wie, dlaczego sporo górali z Czadeckiego na początku XIX wieku wyemigrowało na Bukowinę?

Z góry dzięki
*



Do udzielonej już przez Crooka odpowiedzi dorzucam link do swojego tekstu:
http://www.goraleslascy.pl/articles.php?id=34
który ukazał się również drukiem (tamże mapy):
Przeszłosc i dzien dzisiejszy górali czadeckich, [w:] Sprawy narodowosciowe w Euroregionie Beskidy. Materiały z
konferencji Przeszłosc. Terazniejszosc. Przyszłosc Euroregionu Beskidy, Jarosław Reszczynski (red.), Bielsko-Biała 2005, s. 33-52.

Pozdrawiam

Marek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
masticia
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 51.651

 
 
post 14/12/2008, 14:51 Quote Post

QUOTE(Radegast @ 4/10/2006, 5:49)
Witam, czy ktoś wie, dlaczego sporo górali z Czadeckiego na początku XIX wieku wyemigrowało na Bukowinę?

Z góry dzięki
*



Ja chciaąłm tylko dodać, ze moi przodkowie wywodą sie z górali czadeckich a zespół "Watra"z Brzeźnicy i "Dolina słońca" ze Złotnika
to w większości moja rodzina... AJ smama niedawno zaćzęłam interesować sie swoimi korzeniami i powiem szczeże, ze żałuję że dopiero teraz i ze tak mało wiem, coprawda znam kilka "naszych" klęd i pastorałek, które śpiewamy rodzinnie... często urzywam tez zwrotów zapożyczonych z tego jezyka... ale chciała bym wiedzieć więcej.. czy jest ktoś kto mógł by mi pomóc? kto wie cos więcej? nasza kultura jest naprawde piękna!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Anyzratak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 69.272

 
 
post 26/11/2010, 15:05 Quote Post

http://www.mdelost.webpark.pl/pub2.htm - Górale czadeccy na ziemi Żagańskiej

"Na pogranicze śląsko-słowackie, od XVI wieku zbiegali ze Śląska i Żywiecczyzny w góralski okręg Czadecki, chłopi uciskani podatkami. Tam miejscowi magnaci ofiarowali im znaczne zwolnienia od podatków. Zamieszkali oni m. in. Czadcę, Skalite, Czarne, Świerczynowce, kształtując specyficzną kulturę góralską. Na początku XIX w. w Czadeckiem, doszło do przeludnienia tych miejscowości, dlatego część górali wywędrowała na Bukowinę, która od 1774 r. znajdowała się również w rękach Austrii. Obecnie należy ona do Ukrainy i Rumunii."

"Pierwsi górale czadeccy osiedlili się na Bukowinie we wsi Kaliczanka na przedmieściu Czerniowiec w 1803r. Następnie zamieszkali w Tereblaczu, Hlibokiej, Starej Hucie-Krasnej. Później część rodzin czadeckich osiadło za rzeką Seret w okolicach Suczawy a więc w Pleszy, Pojanie Mikuli, Nowym Sołońcu, które to wsie wraz z górniczą Kaczyką są obecnie w Rumunii. Po kilkudziesięciu latach założyli oni kolejne wsie: Baniłów, Dawideny, Pankę, Dunawiec i Laurenka – dziś na Ukrainie. Polacy przeszczepili na Bukowinę kulturę góralską właśnie z okręgu Czadeckiego. W tym czasie głównymi ich zajęcia było karczowanie lasu, uprawa ziemi, hodowla bydła, pasterstwo a także, wyrób gontów, wikliniarstwo, szklarstwo."

"Po 1945 roku trwała akcja powrotu do Polski. Wyjechali prawie wszyscy górale (około 5 tyś.) na tzw. Ziemie Odzyskane. Do dziś zamieszkują oni m. in. okolice Żagania (np. Brzeźnicę, Wichów, Stanów, Marcinów, Przylaski, Drągowinę, Kotowice, Karczówkę), Żar (np. Złotnik, Lubomyśl), Lwówka Śląskiego (np. Zbylutów), Ruszowa (np. Parowę), Dzierżoniowa (np. Piławę Dolną i Górną, Bielawę), w Jastrowiu, w Strzegomiu, w Zawidowie i wiele innych miejscowości Dolnego Śląska."

"Grupa osiadła w powiatach żagańskim i żarskim, zwracała na siebie uwagę rodaków przybyłych z Polski centralnej i zza Buga. Różnili się znacznie językiem, obyczajami, strojem ... Ich barwna kultura zapoczątkowana w ziemi czadeckiej, kultywowana i rozwijana na Bukowinie zderzyła się na Ziemiach Odzyskanych z kulturą Polaków przybyłych z innych stron. "

"Naszych górali i ich potomków można rozpoznać po nazwiskich: np. Balak, Bendiuł, Buganik, Bryjak, Chabiniak, Drozdek, Ganczar, Garnek, Husar, Irisik, Jurasik, Juraszek, Kohut, Kucharik, Kuczak, Lechocki, Muniak, Najdek, Pieczarka, Rewaj, Staszkowian, Sygutowski, Ślecki, Wawryk, Zielonka i innych. Wielu ich krewnych o takich bądź podobnych nazwiskach żyje również na Bukowinie, ponieważ nie wszyscy wyjechali do Polski w latach 1945-1947."

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Anyzratak
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 69.272

 
 
post 26/11/2010, 15:19 Quote Post

Witam serdecznie - jestem potomkiem gorali czadeckich - bukowinskich - jednak nigdy nie interesowala mnie przeszlosc, pomijajac ciekawe historje opowiadane przez dziadkow - mimowszystko w srodowisku w ktorym dorastalam mowiono o niej w roznorodny sposob - ostatnio jednak dotarlo do mnie ze to nasza historia i nalezy o nia dbac.... oto fragmenty artykulow - ktory znalazlam juz jakis czas temu oraz 2 utwory wykonywane przez "Watre", zdjecie fragmentow ubioru slubnego mojej prababci (to taki moj maly skarb). Pozdrawiam serdecznie...Buki moje buki...smile.gif"kresowianka" smile.gif - Anyzratak

http://www.tpr.pl/index.php?podstrona=artykul&id=140

http://www.mdelost.webpark.pl/pub2.htm - Górale czadeccy na ziemi Żagańskiej

"Na pogranicze śląsko-słowackie, od XVI wieku zbiegali ze Śląska i Żywiecczyzny w góralski okręg Czadecki, chłopi uciskani podatkami. Tam miejscowi magnaci ofiarowali im znaczne zwolnienia od podatków. Zamieszkali oni m. in. Czadcę, Skalite, Czarne, Świerczynowce, kształtując specyficzną kulturę góralską. Na początku XIX w. w Czadeckiem, doszło do przeludnienia tych miejscowości, dlatego część górali wywędrowała na Bukowinę, która od 1774 r. znajdowała się również w rękach Austrii. Obecnie należy ona do Ukrainy i Rumunii."

"Pierwsi górale czadeccy osiedlili się na Bukowinie we wsi Kaliczanka na przedmieściu Czerniowiec w 1803r. Następnie zamieszkali w Tereblaczu, Hlibokiej, Starej Hucie-Krasnej. Później część rodzin czadeckich osiadło za rzeką Seret w okolicach Suczawy a więc w Pleszy, Pojanie Mikuli, Nowym Sołońcu, które to wsie wraz z górniczą Kaczyką są obecnie w Rumunii. Po kilkudziesięciu latach założyli oni kolejne wsie: Baniłów, Dawideny, Pankę, Dunawiec i Laurenka – dziś na Ukrainie. Polacy przeszczepili na Bukowinę kulturę góralską właśnie z okręgu Czadeckiego. W tym czasie głównymi ich zajęcia było karczowanie lasu, uprawa ziemi, hodowla bydła, pasterstwo a także, wyrób gontów, wikliniarstwo, szklarstwo."

"Po 1945 roku trwała akcja powrotu do Polski. Wyjechali prawie wszyscy górale (około 5 tyś.) na tzw. Ziemie Odzyskane. Do dziś zamieszkują oni m. in. okolice Żagania (np. Brzeźnicę, Wichów, Stanów, Marcinów, Przylaski, Drągowinę, Kotowice, Karczówkę), Żar (np. Złotnik, Lubomyśl), Lwówka Śląskiego (np. Zbylutów), Ruszowa (np. Parowę), Dzierżoniowa (np. Piławę Dolną i Górną, Bielawę), w Jastrowiu, w Strzegomiu, w Zawidowie i wiele innych miejscowości Dolnego Śląska."

"Grupa osiadła w powiatach żagańskim i żarskim, zwracała na siebie uwagę rodaków przybyłych z Polski centralnej i zza Buga. Różnili się znacznie językiem, obyczajami, strojem ... Ich barwna kultura zapoczątkowana w ziemi czadeckiej, kultywowana i rozwijana na Bukowinie zderzyła się na Ziemiach Odzyskanych z kulturą Polaków przybyłych z innych stron. "

"Naszych górali i ich potomków można rozpoznać po nazwiskich: np. Balak, Bendiuł, Buganik, Bryjak, Chabiniak, Drozdek, Ganczar, Garnek, Husar, Irisik, Jurasik, Juraszek, Kohut, Kucharik, Kuczak, Lechocki, Muniak, Najdek, Pieczarka, Rewaj, Staszkowian, Sygutowski, Ślecki, Wawryk, Zielonka i innych. Wielu ich krewnych o takich bądź podobnych nazwiskach żyje również na Bukowinie, ponieważ nie wszyscy wyjechali do Polski w latach 1945-1947."

Ten post był edytowany przez Anyzratak: 26/11/2010, 15:22

Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek

Załączony/e plik/i
Dodany plik  Aniela.mp3 ( 1.54mb ) Liczba pobrań: 995
Dodany plik  Syrba.mp3 ( 1.53mb ) Liczba pobrań: 780
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
basia244
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 70.260

Barbara
 
 
post 7/01/2011, 17:56 Quote Post

Pochodzę z Bukowińczyków,jestem z tego dumna nigdy sie tego nie wstydziłam a dla zainteresowanych przekazuję słowa "Historii Czadeckiej" zwanej również Hymnem Bukowińczyków
"Opowiemy Wam historię
o tej naszej krainie
jak tam żyli praojcowie
w naszym polskim Cieszynie"
"Gdy w czadeckim brakło chleba
ztamtąd wyruszyli w świat
na obczyźnie długo żyli
aż sto osiemdziesiąt lat"
"Były gory tam i lasy
trzeba było karczować
trza było uprawiać ziemię
no i domy budować"
"Chociaż żyli w obcym kraju to
to na wojnie byli też
i tak samo za ojczyznę
swoją przelewali krew"
"Ciężko było im wyruszać
bo tam został ojciec brat
lecz do Polski powrocili
bo tu leży nasz pradziad"
"Zostawili tamte ziemie
która dotąd żywiła
i wrócili do ojczyzny
aby znów przytuliła"
Tak oto wygląda historia naszego pochodzenia .Zapewniam wszystkich nieprzekonanych ,że nie ma się czego wstydzić Pozdrawiam wszystkich Bukowińczyków i przyjaciół
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Jagienka11
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 73.377

 
 
post 24/06/2011, 3:41 Quote Post

QUOTE(basia244 @ 7/01/2011, 18:56)
Pochodzę z Bukowińczyków,jestem z tego dumna nigdy sie tego nie wstydziłam a dla zainteresowanych przekazuję słowa "Historii Czadeckiej" zwanej również Hymnem Bukowińczyków
"Opowiemy Wam historię
o tej naszej krainie
jak tam żyli praojcowie
w naszym polskim Cieszynie"
"Gdy w czadeckim brakło chleba
ztamtąd wyruszyli w świat
na obczyźnie długo żyli
aż sto osiemdziesiąt lat"
"Były gory tam i lasy
trzeba było karczować
trza było uprawiać ziemię
no i domy budować"
"Chociaż żyli w obcym kraju to
to na wojnie byli też
i tak samo za ojczyznę
swoją przelewali krew"
"Ciężko było im wyruszać
bo tam został ojciec brat
lecz do Polski powrocili
bo tu leży nasz pradziad"
"Zostawili tamte ziemie
która dotąd żywiła
i wrócili do ojczyzny
aby znów przytuliła"
Tak oto wygląda historia naszego pochodzenia .Zapewniam wszystkich nieprzekonanych ,że nie ma się czego wstydzić Pozdrawiam wszystkich Bukowińczyków i przyjaciół
*


Piękny hymn.Rozumiem,że to pieśń. Czy zna ktoś melodię? Dziękuję z góry-Bukowianka rodem.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
basia244
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 70.260

Barbara
 
 
post 26/06/2011, 13:36 Quote Post

smile.gif Witam wszystkich chciałabym odnośnie tej melodii do historii czadeckiej, to myślę ,że w Brzeźnicy prawie każdy ją zna. Najlepiej zapytać o nagrania zespołu " Watra "i wszystko bedzie jasne Pozdrawiam i polecam warto posłuchać jeszcze wielu innych piosenek
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
lechwos
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 81.354

 
 
post 13/02/2013, 21:34 Quote Post

Ciekawe nazywam się lechocki a mój dziadek pochodził z Brzeźnicy
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Joa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 82.582

Joa Wrzesinianka
Zawód: nauczyciel
 
 
post 23/05/2013, 22:29 Quote Post

QUOTE(lechwos @ 13/02/2013, 22:34)
Ciekawe nazywam się lechocki a mój dziadek pochodził z Brzeźnicy
*



i pewnie z dolnej Brzeźnicy, poniżej kapliczki,
Tosi z naszych, a nie z Antków!
wybierz sie na pasionek w maju, pewnie znow będzie,
Joa
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Joa
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 82.582

Joa Wrzesinianka
Zawód: nauczyciel
 
 
post 3/06/2013, 16:09 Quote Post

QUOTE(lechwos @ 13/02/2013, 22:34)
Ciekawe nazywam się lechocki a mój dziadek pochodził z Brzeźnicy
*


a w ogóle Panie Lechocki, jeśli coś więcej o tym nazwisku (a warto szukać korzeni nie tylko przy przesadzaniu wiosennym wink.gif polecam na ten temat dwa artykuły. Ten drugi był kiedyś dostępny w pdf razem z wszystkimi materiałami z konferencji, ale teraz albo nie umiem szukać, albo ktoś wycofał sad.gif
Marian Gotkiewicz, 1974, Rozmieszczenie nazwisk Górali czadeckich śladem ich ruchów migracyjnych „Onomastica” XIX.
J.Gorzelana, S.Seul, 2005, Kilka uwag o antroponimach Górali czadeckich z gminy Brzeźnica (woj. lubuskie).[w:] Góry i góralszczyzna w dziejach i kulturze pogranicza polsko-słowackiego (Podhale, Spisz, Orawa, Gorce, Pieniny). Literatura i język. Materiały z Międzynarodowej Konferencji Naukowej Kraków-Nowy Targ-Bukowina Tatrzańska 21-24 października 2004, red.M.Madejowa, A.Mlekodaj, K.Sikora, Nowy Targ, s.232-236.
Joa
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
JotGie23
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 2
Nr użytkownika: 99.307

Jacek Gorski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: Producent
 
 
post 15/03/2016, 15:50 Quote Post

Czy ktoś z Was zetknął się z nazwiskiem Turkiewicz i Ończul z Bukowiny. To przodkowie, którzy wywodzą się z Baniłowa Mołdawskiego nad Seretem (obecnie Baniłów Podgórny, UA). Pradziadek Stefan Turkiewicz (ur.1892) w 1918 przeniósł się do Polski, zostawiając na Bukowinie siostry, a może też i rodziców. Będę wdzięczny, za wszelkie informacje, które pomogą wypełnić białą plamę w historii rodziny.

Pozdrawiam
Jacek

Ten post był edytowany przez JotGie23: 15/03/2016, 15:51
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej