Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Namioty, Torby, Buty,..., ... czyli to, co w podróży potrzebne.
     
Selva
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 62.478

Zawód: uczen
 
 
post 20/01/2010, 14:57 Quote Post

Witam wszystkich, jakoż że to mój pierwszy post.

Zastanawiam się na podróżami, czy bardziej wędrówkami po lądzie, wczesnośredniowiecznych Japończyków. Czy wyposażali się w namioty? Nawet jeśli nie, to zależy mi ogólnie na ich ówczesnym wyglądzie. Jak wyglądały japońskie torby/plecaki/sakiewki? Wiem, że nieduże przedmioty, w tym tantō, trzymano między połami(?) kimona nad pasem lub nawet w rękawach, lecz trudno w tych miejscach upchnąć cały dobytek w trakcie wędrówki. No i w czym trzymano pieniądze/płacidła? Myślę też, że trudno chodziłoby się w drewnianych geta/zori na długich dystansach.
I trochę z innej beczki. Jak niesiono naginatę, idąc dłuższy czas pieszo? Używało się jej jak laski, czy też może były jakieś sposoby mocowania?

Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi i nakierowania smile.gif .
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 20/01/2010, 16:26 Quote Post

QUOTE(Selva @ 20/01/2010, 14:57)
Witam wszystkich, jakoż że to mój pierwszy post.

Zastanawiam się na podróżami, czy bardziej wędrówkami po lądzie, wczesnośredniowiecznych Japończyków. Czy wyposażali się w namioty? Nawet jeśli nie, to zależy mi ogólnie na ich ówczesnym wyglądzie. Jak wyglądały japońskie torby/plecaki/sakiewki? Wiem, że nieduże przedmioty, w tym tantō, trzymano między połami(?) kimona nad pasem lub nawet w rękawach, lecz trudno w tych miejscach upchnąć cały dobytek w trakcie wędrówki. No i w czym trzymano pieniądze/płacidła? Myślę też, że trudno chodziłoby się w drewnianych geta/zori na długich dystansach.
I trochę z innej beczki. Jak niesiono naginatę, idąc dłuższy czas pieszo? Używało się jej jak laski, czy też może były jakieś sposoby mocowania?

Z góry dziękuje za wszelkie odpowiedzi i nakierowania smile.gif .
*


nie wystarczy nieść jej na ramieniu?
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
J@kub
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 38.655

Jakub Buzak
Zawód: student
 
 
post 20/01/2010, 21:59 Quote Post

Czy przypadkiem we wczesnych wiekach naginata nie była bronią głównie (nie czytać "tylko") mnichów??
Poza tym do podpierania lepszy jest zwykły kij..Który jak pokazuje wiele szkół sztuk walki może z powodzeniem być wykorzystany jako broń...
Jedno mnie tylko zastanawia..Bo jak broń..To raczej żołnierz ewentualnie ktoś z wyższej warstwy...No bo jak wyższa warstwa to sam sprzętu nie będzie nosił..A jak żołnierz to przede wszystkim żarcie a resztę i tak ma "na sobie"...
Co do toreb to kiedyś widziałem takie coś przerzucane przez ramie...wiązane na piersi...coś jak plecak ....
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Rado
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.378
Nr użytkownika: 3.636

 
 
post 21/01/2010, 0:01 Quote Post

Namioty- nie, raczej nie. Nie podróżowano zbyt wiele. Jeśli chodzi o podróże arystokracji to ta w ogóle wyjeżdżała poza stolicę tylko w przypadku pielgrzymek (zwykle niedalekich) albo wygnania, zatrzymując się w rezydencjach zarządców prowincji albo klasztorach/ świątyniach. Aż do powstania stacji i gospód na pięciu wielkich traktach poza szlakami pielgrzymkowymi trudno mówić o jakichś miejscach specjalnie przeznaczonych dla podróżnych. Świetnie to widać choćby w pamiętnikach z epoki.

Pieniądze ? We wczesnym średniowieczu raczej chińskie, z dziurką w środku, nanizane w sznury (jeśli ktoś miał ich aż tyle) albo schowane- podobnie jak i inne drobne przedmioty- w sagemono, przypominających europejskie sakiewki.

Buty ? Boso albo waraji- tanie plecione łapcie. Podróżni zwykle mieli przy sobie jedną- dwie pary zapasowe bo toto szybko się drze.

Naginata- no tego raczej nie targano ze sobą w podróż, chyba że mówimy o przemarszu wojska. Noszono jak komu wygodnie, czasem wiążąc na trzonku sandały czy inne przedmioty. Zerknij do Mitsuo Kure "Samuraje- uzbrojenie, ekwipunek, ubiór"- można kupić niedrogo a podstawowe informacje- nie tylko dotyczące samurajów- znajdziesz bez problemu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
J@kub
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 58
Nr użytkownika: 38.655

Jakub Buzak
Zawód: student
 
 
post 21/01/2010, 18:51 Quote Post

QUOTE
Zerknij do Mitsuo Kure "Samuraje- uzbrojenie, ekwipunek, ubiór"

Fakt, książka nie głupia i można w niej wiele rzeczy przylookać...A które wieki dokładniej Cię interesują??
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej