Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Przecieki w pakcie Ribbentrop-Molotow...
     
Wit
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 13.969

Marek
Zawód: Uczeñ
 
 
post 18/12/2008, 18:07 Quote Post

Witam.
Chcę tutaj poruszyć problem dotyczący tajnych punktów paktu ribbentrop-molotow, które jak wiadomo mówiły o planach podziału europy środkowej i Polski. Otóż pakt został podpisany 23 sierpnia 1939 r, a 25 sierpnia dzięki działalności niemieckiego dyplomaty który był przeciwny wojnie treść traktatu dotarła do rzadu w USA. Stany zjednoczone przekazały te treści Brytyjczykom, którzy nie raczyli nas poinformować o planach naszych sąsiadów.A teraz kilka moich pytań.
1. Dlaczego rząd brytyjski nas nie poinformował o tych planach ??
2. Czy alianci znali dokładny dzień ataku na Polskę ? Bo podejrzewam ze w pakcie Ribbentrop-Mołotow nie było nic o dacie ataku na Polskę.
3. Jeżeli alianci by nas powiadomili 25 sierpnia o planach ataku, jakie przygotowania mogła poczynić Polska do czasu ataku. Nawet gdybyśmy nie wiedzieli ze atak ma nastąpić 1 września sądzę że po takiej informacji przygotowania zaczęli by natychmiast.

PS. Może ktoś podać mi tekst tajnych punktów traktatu ale w jezyku polskim ??
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 18/12/2008, 18:26 Quote Post

Odpowiadam:
1 - Bo nie było to w jego interesie; Taka informacja mogła nas przekonać do ugody z Rzeszą
2 - W momencie podpisywania paktu nawet sam A.H. nie znał daty.
3 - Przygotowania trwały co najmniej od marca 39r.
pzdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Gerhard
 

podkułacznik
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.344
Nr użytkownika: 20.448

Zawód: Deweloper baz danych
 
 
post 18/12/2008, 19:08 Quote Post

QUOTE(Wit @ 18/12/2008, 18:07)
PS. Może ktoś podać mi tekst tajnych punktów traktatu ale w jezyku polskim ??
*



http://pl.wikisource.org/wiki/Tajny_protokol_23_sierpnia
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Danielp
 

born in the PRL
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.499
Nr użytkownika: 1.267

 
 
post 19/12/2008, 9:35 Quote Post

QUOTE(Wit @ 18/12/2008, 18:07)
Witam.
Chcę tutaj poruszyć problem dotyczący tajnych punktów paktu ribbentrop-molotow, które jak wiadomo mówiły o planach podziału europy środkowej i Polski. Otóż pakt został podpisany 23 sierpnia 1939 r, a 25 sierpnia dzięki działalności niemieckiego dyplomaty który był przeciwny wojnie treść traktatu dotarła do rzadu w USA. Stany zjednoczone przekazały te treści Brytyjczykom, którzy nie raczyli nas poinformować o planach naszych sąsiadów.A teraz kilka moich pytań.
1. Dlaczego rząd brytyjski nas nie poinformował o tych planach ??
*


Pytanie kiedy dokładnie dotarło to do brytyjskich decydentów ?
Jeśli po podpisaniu układu polsko-brytyjskiego to pozostaje się .... .
QUOTE
1 - Bo nie było to w jego interesie; Taka informacja mogła nas przekonać do ugody z Rzeszą

Hitler pokazał swoją twarz - porównaj co chciały Niemcy z ultimatum z ostatnich dniach sierpnia z tym co uzgodniono w RM. Na dodatek w przypadku ugody musiałby naszym kosztem "wywianować" Stalina, który mógł się obrazić gdyby go "wystawiono do wiatru" (po Pradze trzeba jakoś odbudować swoją reputację) a co w perspektywie wzięcia odwetu za Wersal na Francji do rozsądnych pomysłów nie należy.
Wg mnie w 39 interesie UK i Francji było aby Hitler wystawił do wiatru Stalina, któremu można by obiecać solidną strefę wpływów ("to na wschód od Odry jest Twoje" - tego Hitler nie mógł obiecać) za pokonanie Hitlera.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
wojtek k.
 

IX ranga
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 6.666
Nr użytkownika: 47.450

wojciech kempa
 
 
post 19/12/2008, 10:14 Quote Post

QUOTE(Wit @ 18/12/2008, 18:07)
Witam.
Chcę tutaj poruszyć problem dotyczący tajnych punktów paktu ribbentrop-molotow, które jak wiadomo mówiły o planach podziału europy środkowej i Polski. Otóż pakt został podpisany 23 sierpnia 1939 r, a 25 sierpnia dzięki działalności niemieckiego dyplomaty który był przeciwny wojnie treść traktatu dotarła do rzadu w USA. Stany zjednoczone przekazały te treści Brytyjczykom, którzy nie raczyli nas poinformować o planach naszych sąsiadów.A teraz kilka moich pytań.
1. Dlaczego rząd brytyjski nas nie poinformował o tych planach ??
2. Czy alianci znali dokładny dzień ataku na Polskę ? Bo podejrzewam ze w pakcie Ribbentrop-Mołotow nie było nic o dacie ataku na Polskę.
3. Jeżeli alianci by nas powiadomili 25 sierpnia o planach ataku, jakie przygotowania mogła poczynić Polska do czasu ataku. Nawet gdybyśmy nie wiedzieli ze atak ma nastąpić 1 września sądzę że po takiej informacji przygotowania zaczęli by natychmiast.


Przede wszystkim trzeba ustalić, kiedy dokładnie dotarł do Brytyjczyków przeciek o istnieniu załącznika do Paktu o Nieagresji pomiędzy Niemiecką III Rzeszą i Związkiem Radzieckim oraz jak przedstawiała się ocena jego wiarygodności. My dziś wiemy, że informacja o istnieniu tajnego załącznika była prawdziwa, ale przecież wówczas Brytyjczycy pewności co do tego mieć nie mogli. Agencje wywiadowcze co raz dostarczają różnego rodzaju inforamcje, których wiarygodność jest później poddawana analizie. Nie inaczej musiało być w tym przypadku. Równie dobrze ów przeciek mógł zostać potraktowany jako prowokacja mająca zniechęcić Brytyjczyków do udziału w wojnie, w sytuacji gdy po stronie Niemiec ma się opowiedzieć Związek Radziecki.

Pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
poliloli
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 60
Nr użytkownika: 24.284

Pawel
Zawód: student
 
 
post 5/01/2009, 13:11 Quote Post

QUOTE(poldas372 @ 18/12/2008, 18:26)
2 - W momencie podpisywania paktu nawet sam A.H. nie znał daty.
*



Jak to nie? 22 sierpnia Adolf Hitler poinformował swoich dowódców o tym, że wyznacza termin ataku na 26 sierpnia. Niemcy zaatakowali jednak 1 IX gdyż Mussolini odmówił przystąpienia do wojny a 25 sierpnia podpisano umowy polsko-brytyjskie i polsko-francuskie o pomocy militarnej.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Beukot
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.470
Nr użytkownika: 16.122

Stopień akademicki: dla przyjaciol: megi
 
 
post 5/01/2009, 20:20 Quote Post

QUOTE(Wit @ 18/12/2008, 18:07)
Chcę tutaj poruszyć problem dotyczący tajnych punktów paktu ribbentrop-molotow(...)Stany zjednoczone przekazały te treści Brytyjczykom, (...)

Widziałem to w wielu miejscach i zawsze podawane na zasadzie no przecież wszyscy wiedzą. Poproszę o źródło - konkretnie, kto tak twierdzi.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
poldas372
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.890
Nr użytkownika: 19.336

 
 
post 5/01/2009, 23:11 Quote Post

QUOTE(poliloli @ 5/01/2009, 14:11)
QUOTE(poldas372 @ 18/12/2008, 18:26)
2 - W momencie podpisywania paktu nawet sam A.H. nie znał daty.
*



Jak to nie? 22 sierpnia Adolf Hitler poinformował swoich dowódców o tym, że wyznacza termin ataku na 26 sierpnia. Niemcy zaatakowali jednak 1 IX gdyż Mussolini odmówił przystąpienia do wojny a 25 sierpnia podpisano umowy polsko-brytyjskie i polsko-francuskie o pomocy militarnej.
*


No dobrze; Poprawiam się - Nie znał rzeczywistej daty.
pzdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Michał Ziółkowski
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 4
Nr użytkownika: 69.700

Michal Ziolkwoski
Zawód: student
 
 
post 25/04/2011, 8:10 Quote Post

Przeciek informacji dokonał się za sprawą Hansa von Herwarth "Johnnie" był bodajże attache w moskiewskiej ambasadzie Trzeciej Rzeszy.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Yaroslav Stebko
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 367
Nr użytkownika: 71.740

Yaroslav Stebko
Zawód: przewodnik wycieczki
 
 
post 29/04/2011, 14:55 Quote Post

Wszystko, oprócz jednego człowieka pewne, że potajemny rozdział Polski odbył się. Przecież dobre pytanie, gdzie dowody? Które źródło i że właśnie potwierdza?
Przy czym wypuszcza się z uwagi ta okoliczność, że rząd ZSRR kilku miesięcy paktował z Anglią i Francją po stworzeniu systemu bezpieczeństwa, i bezskutecznie.
Przeczytałem na nowo wszystkie opublikowane po tych negocjacjach dokumenty, i mogę z rezonem oświadczyć, że ZSRR życzył zatrzymania się wojny. Tak brytańska delegacja przy negocjacjach nie miała pełnomocnictw.
Tak samo jest niejasna była rola ZSRR w zakazie agresora i wszystko upierało się do polskiej pozycji, że w wyniku i zerwało negocjacje.
Natomiast Hitler przyszedł z konkretnymi propozycjami, ale najpierw ZSRR zawarł handlowy-kredytową ugodę, po której za zwyczajne zasoby w ZSRR postępowało óíčęŕüíîş inżenierski sprzęt.
Ugoda od paktu oddzielała 4 dni, był czas pomyśleć.
A dotychczas nie rozumiecie, że was banalnie rzuciły.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Hrod Loptrsson
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 169
Nr użytkownika: 34.434

Hrod Loptrsson
 
 
post 10/01/2012, 10:45 Quote Post

Taka ciekawostka, ciężko mi potwierdzić jej prawdziwość:

Mój dziadek opowiadał mi, że na początku wojny niemieckie radio Breslau i Gleiwitz podawało taki komunikat - "Polacy zaprzestańcie walki, zostaliście sprzedani", po tylu latach opowieści dziadka bywają czasami mało spójne, ale ten fragment pojawiał się odkąd pamiętam, na jego podstawie wydaje mi się, że Niemcy wskazywali Polakom wprost, że ich los został przypieczętowany, przez układ R-M.

Ciekaw jestem ile wiedział o pakcie R-M polski wywiad?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
1234
 

Wielki Wuj
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.631
Nr użytkownika: 4.636

 
 
post 10/01/2012, 19:37 Quote Post

W znaczeniu "Sprzedani przez Anglików". R-M nie ma tu nic do rzeczy
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 10/01/2012, 20:49 Quote Post

Pamiętajmy o prowokacji gliwickiej. Może te komunikaty radiowe były częścią prowokacji. Że niby Polacy się zdenerwowali i napadli na radiostację gliwicką.

O ile pamiętam prowokacja była zrobiona bardzo profesjonalnie i na pewno nadzorował ją z grubsza sam fuehrer, a bardzo detalicznie Himmler i Heydrich.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
hub
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.745
Nr użytkownika: 20.363

hubert brzezinski
 
 
post 12/01/2012, 18:05 Quote Post

W innym zbliżonym temacie wyszła ciekawa rzecz Plan Biały został zatwierdzony w maju 1939 . Plan ten jednak zakładał że Niemcy dojdą tylko do Wisły a to by znaczyło że założenia paktu R-M były uzgodnione dużo wcześniej. Hitler wydaje rozkaz o ataku 22.08 w momencie gdy Ribentrop jest już w Moskwie aby sformalizować pakt .
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Delwin
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.951
Nr użytkownika: 30.421

 
 
post 12/01/2012, 18:41 Quote Post

Na pewno dojście tylko? A nie chodziło o "zasięg" kleszczy?
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

3 Strony  1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej