Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Dzieje Polski - t. 1, Andrzej Nowak
     
Dawid_G
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 545
Nr użytkownika: 52.534

 
 
post 4/06/2014, 12:29 Quote Post

Właśnie dostałem maila z reklamą tej książki.
W sumie ma być pięć tomów:
Tom 1 Skąd nasz ród (- do 1202)
Tom 2 Królestwo zwycięskiego orła (1202–1492)
Tom 3 Rzeczpospolita – wyzwania wolności (1492–1733)
Tom 4 Imperia i niepodległość (1733–1864)
Tom 5 Walka o II Rzeczpospolitą (1864–1945)
Tom 6 Zmęczenie i powstawanie (1945–2019)


Czytał ktoś może ? Warto by było sobie skompletować wszystkie tomy czy może jest coś ciekawszego na rynku ?




Ten post był edytowany przez dawid2009: 4/06/2014, 12:30
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
mata2010
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.614
Nr użytkownika: 33.783

Andrzej Matuszewski
Stopień akademicki: dr
Zawód: statystyk
 
 
post 4/06/2014, 13:12 Quote Post

Prof. Nowak ma dorobek niepodważalny. Na dodatek potrafi wyraźnie oddzielić twórczość publicystyczną (z natury rzeczy zawsze jakoś tam propagandową i uwarunkowaną aktualnymi poglądami politycznymi) od ustaleń naukowych. Na pewno owe wielotomowe Dzieje należą do tego drugiego nurtu.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Dawid_G
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 545
Nr użytkownika: 52.534

 
 
post 4/06/2014, 13:27 Quote Post

QUOTE
Na dodatek potrafi wyraźnie oddzielić twórczość publicystyczną(...) od ustaleń naukowych.


Dzięki. Właśnie o takie coś mi chodziło.

 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 4/06/2014, 13:47 Quote Post

QUOTE(dawid2009 @ 4/06/2014, 12:29)
Tom 6 Zmęczenie i powstawanie (1945–2019)


Jesteś pewny drugiej daty granicznej tego tomu? blink.gif
PS. Sprawdziłem i rzeczywiście. W takim razie- nie rozumiem tego. Czemu 2019?

Ten post był edytowany przez emigrant: 4/06/2014, 13:53
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Lwowiak
 

Granice nie są wieczne!
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.269
Nr użytkownika: 40.190

 
 
post 4/06/2014, 14:07 Quote Post

W W sieci (nr 22) jest rozmowa z autorem.Mówi on tam ,że praca nad tomami 2-6 potrwa z dziesięć lat. Myslę,że stąd data końcowa parę lat do przodu.
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 7/08/2014, 18:48 Quote Post

Ten cykl, to nie jest coś, co pojawi się "od ręki". Natrafiłem w sieci na twierdzenie, że problematyczne może być (ale nie musi) wydanie jednego tomu na rok... unsure.gif

Pytanie, czy w takim razie sens zaczynać zbierać teraz, czy poczekać aż się pokażą wszystkie tomy?

Ponad to nurtuje mnie kwestia o zawartość tego cyklu (póki co pierwszego tomu): czy jest to historia polityczna, czy są tam również zawarte kwestie gospodarcze i życia codziennego?

 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.320
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 7/08/2014, 21:06 Quote Post

Tom numer jeden ma zaledwie 345 stron. Czy ktokolwiek może wypowiedzieć się czy w ogóle warto kupować tę książkę i zarazem całą serię?
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
szapur II
 

X ranga
**********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 12.129
Nr użytkownika: 63.609

Stopień akademicki: magazynier:)
Zawód: student
 
 
post 7/08/2014, 21:42 Quote Post

Na youtubie są wykłady prof. A. Nowaka. Tutaj powiedzmy sobie wprost raczej należy oczekiwać publicystycznej historii Polski, nie wiem, czy koniecznie można mówić w przypadku pierwszych tomów o naukowości. Szczerze powiedziawszy spodziewam się podobnej naukowości co po syntezie dziejów Polski, również wielotomowej, również profesora, również Nowaka, tylko Jerzego Roberta - z pewnym innym położeniem akcentów może, w końcu trochę inni autorzy, specjaliści od innych kwestii.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Collins
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 47.890

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 8/08/2014, 6:49 Quote Post

Prof. Nowak przyłożył już rękę do jednego z tomów kuriozalnej monografii Kościół na straży polskiej wolności, ukazującej nadprzyrodzoną, zbawczą i idealną rolę instytucji kościelnych w dziejach Polski od Mieszka do dzisiaj. Oraz do paru innych równie dziwacznych książeczek wydanych przez związane ze środowiskami radiomaryjno-pisowskimi wydawnictwo Biały Kruk. Ot, kolejny profesor który rozminął się z powołaniem i po 10.04.2010 podporządkował wszystko ideologii.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
septimanus79
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.047
Nr użytkownika: 62.287

Zawód: geofizyk
 
 
post 8/08/2014, 8:12 Quote Post

po kilkukrotnym przeglądnięciu w księgarni pierwszego tomu "Dziejów Polski" Andrzeja Nowaka oceniam tę publikację jako współczesną wersję historii Polski pisanej "ku pokrzepieniu serc". Niczego innego się nie spodziewałem znając wcześniej z YT wykłady tego historyka ( a może już bardziej propagandzisty IV RP ? ). Z pewnością "Dziejów Polski" nie kupię.

Ten post był edytowany przez septimanus79: 8/08/2014, 8:13
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 8/08/2014, 10:52 Quote Post

To ja również podziękuję huh.gif Nie moje klimaty...
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
arturus.miłośnik historii
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.372
Nr użytkownika: 93.614

Artur G
Stopień akademicki: inzynier
Zawód: ostatni rzymianin
 
 
post 26/08/2014, 12:14 Quote Post

Dla mnie nie do przyjęcia w pierwszym tomie ,jest to że autor opiera się na kronice Wincentego Kadłubka co sam przyznawał.Co do tego kronikarza mam takie zastrzeżenia że może i pięknie pisał,ale był raczej fantastą oraz to jak opisał zabójstwo Św.Stanisława (no cóż należał do tej samej kasty ,co święty).Zgodzę się z forumowiczami że książka napisana jest w stylu Henryka Sienkiewicza ,którego jak przyznał sam prof. w wywiadzie uwielbia ale mu nie dorównuje.
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Muminka
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 95.063

Malwina Garyga
Zawód: studentka
 
 
post 17/09/2014, 9:07 Quote Post

Autor opiera się na różnych źródłach, m.in. na kronice Kadłubka - nie rozumiem, dlaczego poczytuje się to za minus pracy? Chyba na tym polega praca badawcza, że porównuje się różne źródła? Prof. Andrzej Nowak jest pracownikiem Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gościnnie wykładał nawet na Cambridge i Harvardzie. I cały jego dorobek ma być skreślony tylko dlatego, że ma prawicowe poglądy?
Jak można oceniać książkę, nie przeczytawszy nawet pierwszego rozdziału?
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
ku140820
 

Unregistered

 
 
post 17/09/2014, 13:44 Quote Post

Przeglądałem pierwszy tom - w sumie wygląda nienajgorzej; bibliografia jest przy każdym rozdziale, przy czym duży plus to sięganie do najnowszych prac.
Ja bym powiedział, że to coś w stylu Jasienicy, chociaż mocniejsze faktograficznie i raczej przekłamań nie widać, co najwyżej wybór jednej opcji z kilku możliwych (jeśli w nauce funkcjonuje kilka teorii/poglądów). Co mnie ucieszyło, to "rehablitacja" Władysława Hermana, niewątpliwie pod wpływem książki Benyskiewicza - a chyba też i najnowszej biografii pióra Adama Krawca.

Z rzeczy dawniejszych - autor odżegnuje się od koncepcji "normanistycznej" (chociaz wskazuje na obecność "Normanów" w Polsce), krótko acz ciekawie pisze o "przełomie państwowym za czasów przodków Mieszka" - posiadających zakumulowany kapitał pozwalający na budowę grodów itp. Wspomina o pomysłach Urbańczyka ("polscy Mojmirowice") chociaż się z nimi nie zgadza... itd. itp. oczywiście sporo informacji o ludach żyjących na terenach obecnej (i dawnej) Polski w rodzaju choćby Gotów, tudzież krótkie nawiązanie do dyskusji "skąd wywodzą się Słowianie".

Widać bardzo wysoki poziom erudycji autora, do tego język lekki i przystępny, ale nie nazbyt swobodny. Czyta się szybko i przyjemnie.
Jakichś szczególnych "sympatii ideologicznych" autora nie zauważyłem.

IMHO dobre wprowadzenie do tematu, aczkolwiek dla bardziej "wtajemniczonych" miłośnikó Klio to trochę za mało. Ale jako taka "podręczna historia Polski" to w sam raz; no i dla licealistów jak najbardziej (a może i gimnazjum...?).
 
Post #14

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 17/09/2014, 14:46 Quote Post

No to mnie zaciekawiłeś... Chyba nie spiszę książki na straty. A jak się prezentuję książka od strony konstrukcji i narracji (częściowo o tym wspomniałeś)? Jest to napisane w "ciągłości" czy książka jest "poszatkowana" na zagadnienia? I jeszcze jedno: coś o codzienności i gospodarce jest, czy to taka polityczna historia?
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

2 Strony  1 2 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej