Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Tatarzy w XVII w., Charakterystyka
     
jancet
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 762
Nr użytkownika: 52.484

Stopień akademicki:
Zawód: BANITA
 
 
post 4/11/2011, 23:30 Quote Post

QUOTE(bachmat66 @ 4/11/2011, 21:04)
moj syn bierze udzial w mistrzostwach USA w karate szotokan - ma 10 lat smile.gif

Gratulacje i powodzenia !!!
QUOTE
popatrzę na inne moje publikacje rosyjskie na temat

Czy dobrze rozumiem, ze jesteś autorem tych publikacji?

QUOTE
Nieodżałowany Corvinus pisał

Dzięki za ten link. Corvinus to rzeczywiście ktoś, jak zobaczyłem określenie "nieodżałowany", to już pomyślałem, że rozstał się z nami ostatecznie, ale chyba jednak żyje, więc być może wróci.

Szkoda, że nie podaje źródeł informacji, ale toć to forum, a nie PAN.

No i ta końcówka wątku tak rażąco żałosna w porównaniu z poziomem Corvinusa. Jeden z forumowiczów domaga się od drugiego podania źródła informacji, że Tatarzy w XVII wieku używali broni metalowej. Bez źródła nie uwierzy. To tak, jakby się domagać źródła informacji, że drzewa rosną zielonym do góry!!!

Pozdrawiam serdecznie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #106

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 7/11/2011, 19:55 Quote Post

QUOTE
popatrzę na inne moje publikacje rosyjskie na temat

Czy dobrze rozumiem, ze jesteś autorem tych publikacji?

Nie, tak dobrze nie jest smile.gif to sa rosyjskie rzeczyw temacie - choc glownie maja do czynienia ze Zlota Orda i jej upadkiem, ale wlasnie znalalzlem ksiazke o walkach Tatarow z Moskaw w I polwie XVII wieku

QUOTE
QUOTE
Nieodżałowany Corvinus pisał

Dzięki za ten link. Corvinus to rzeczywiście ktoś, jak zobaczyłem określenie "nieodżałowany", to już pomyślałem, że rozstał się z nami ostatecznie, ale chyba jednak żyje, więc być może wróci.


Ojala, moze, ja caly czas czekam na ten powrot smile.gif

QUOTE
Szkoda, że nie podaje źródeł informacji, ale toć to forum, a nie PAN.


prawda - ale wyglada na prace imci Podhorodeckiego jako glowny opis

Nogajcy - proglem z Nogajcami w okresie meidzy polowa XVI wieku a I polowa XVII jest zlozony - Podhorodecki pisze ze Nogajcy wywodzili sie z plemion tureckich i mongolskich ( glownie rod Mangytow), mowili jezykiem tureckim z grupy kipczackiej, a powstali po oderwaniu sie tychze plemion pod wodza Nogaja od Zlotej Ordy. wielka Orda Nogajska poddala sie nomilnalnie zwierzchnosci cara Moskwy, czyli Iwaniuszke Groznego, po zdobyciu Astrachania w 1556 roku. Mala Orda Nogajaska przez cara (chana) Kazanskiego /chana krymskiego (pisal o tym Corvinus) na teren Chantu Krymskeigo i Imperium Osmanskiego, tworzyli odmienne ordy, chetne do pokazywania samodzielnosci od Chanow Krymskich. Dwa rody Sedzutow i Mansurow dolaczyly wtedy do 4 ustalonych juz rodow Dywanu krymskiego.

W 'Podróże i poselstwa Polskie do Turcyi, a mianowicie: podróż E. Otwinowskiego et al.'' (1860, strony 47-48) jest opisanie Nagajcow przez Jędrzeja Taranowskiego z roku 1569 (nieudana wyprawa Turkow na Astrachan).
Ordy
W ksiedze 'Podrozy Ewliji Czelebiego', jest opisana wojna miedzy Mehmedem IV Girejem a Orda Budziacka, kulminacja ktorej byla bitwa kolo Akermanu jesienia 1665 roku. Nogajcy zostali pokonani, a ''kilka tysiecy niewinnych mlodziutkich dziewczat stracilo cnote [..]Pare tysiecy kobiet na oczach ich rodzin popedzono do robot...[..] i tak haniebnie poczyniono bezprawia, ze podbnych nie wyrzadzili tatarzy Hulagu chana w Bagdadzie (1258)..''
W XVII wieku Wielka Oda Nogajska byla kompletnie zalezna od Moskwy (glownie z powodu zwlaczania sie wzajemnego przez murzow nogajskich), zwlaszcza po tym jak pojawili sie Kalmucy, wyznawcy buddyzmu tybetanskiego(ostatnia inwazja mongolska stepu zachodnioeuropejskiego) i stali sie straszakiem na stepy poludniowe. w polowie XVII wieku Nogajcy moskiewcy aktywnie atakowali Chanat Krymski wespol z Kozakami Donskimi, a pozniej (w drugiej polowie XVII wieku) dolaczyli do nich Kalmucy.

Nota bene ciekawie wyglada tutaj nasza wojna o Smolensk Ad 1633/4, gdyz wedlug np Historii Rosji do 1689 roku z Cambridge najazd Kalmukow na step nadwolzanski i poludniowa Rosje skolonil cara do zawarcia szybkiego rozejmu z Polska?

Re Orda Bialogrodzka zwana Jedysanska, moze dlatego ze tzw pomorze czarnomorskie miedzy Bohem a Dniesterm zwano Jedysanem (zajety w 1526 przez Osmanow) - pisze imci Podhorodecki na stronie 40.

Sama ksiazka jawi mi sie jako bardzo dobre kompendium wiedzy o Chanacie Krymskim - ja maja kupilem za 20 zl w antykwariacie w Warszawie (wydanie ksiazka i Wiedza, 1987). Mysle sobie, ze winna byc powtornie wydana, kolorowo, na dobrym papierze, wiecej ilustracji etc.

Ten post był edytowany przez bachmat66: 7/11/2011, 22:55
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #107

     
ksawery1
 

Nowicjusz
Grupa: Banita
Postów: 9
Nr użytkownika: 74.966

Stopień akademicki: KLON SPAMER BANITA
 
 
post 7/11/2011, 22:39 Quote Post

QUOTE
W ksiedze 'Podrozy Ewliji Czelebiego',

Czy to źródło jest w sieci: szukałem, nie znalazłem...
QUOTE
Dwa rody Sedzutow i Mansurow dolaczyly wtedy do 4 ustalonych juz rodow Dywanu krymskiego.
\
Liczebność tych ord a także pozostałych rodów krymskich także przedstawia wspomniany przeze mnie rękopis BJ 90, str. 15V, ale jak zapowiadałem podam go w całości razem z książką.
 
User is offline  PMMini Profile Post #108

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 7/11/2011, 22:52 Quote Post

QUOTE
QUOTE
W ksiedze 'Podrozy Ewliji Czelebiego',

Czy to źródło jest w sieci: szukałem, nie znalazłem...


Jest po angielsku http://www.archive.org/search.php?query=Ev...20seyahatnamesi , po polsku chyba nie ma, chyba ze pirackie kopie via chomikuj czy inne strony tego pytu
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #109

     
efryte
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 75.182

 
 
post 10/11/2011, 2:40 Quote Post

QUOTE
Jest po angielsku http://www.archive.org/search.php?query=Ev...20seyahatnamesi , po polsku chyba nie ma, chyba ze pirackie kopie via chomikuj czy inne strony tego pytu

Faktycznie jest na chomiku.
QUOTE
Z kolei orda koczująca w Jedysanie to mogą być urumbet ułu-5000(domysł stąd że ułu po turecku znaczy wielki, może więc wyrażenie to znaczy część wielkiej lub coś podobnego)

Wg przypisów do Czelebiego Urumbet to jeden z rodów nogajskich a Ułu to po prostu nazwa Nachay Wielkiej,tak że mój domysł był słuszny, pytanie gdzie koczowali ?
Księga podróży umieszcza część Nogajów koło Akermanu skąd miał ich przepędzić Mechmed IV Girej, możliwe więc że to właśnie Urumbet Ułu koczowali na stepach jedysańskich, podchodząc pod Białogród(Akerman).
 
User is offline  PMMini Profile Post #110

     
bachmat66
 

vaquero
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.948
Nr użytkownika: 7.402

Dario TW
Stopień akademicki: Juris Doctor
Zawód: wolny
 
 
post 10/11/2011, 7:12 Quote Post

QUOTE(efryte @ 9/11/2011, 20:40)
QUOTE
Z kolei orda koczująca w Jedysanie to mogą być urumbet ułu-5000(domysł stąd że ułu po turecku znaczy wielki, może więc wyrażenie to znaczy część wielkiej lub coś podobnego)

Wg przypisów do Czelebiego Urumbet to jeden z rodów nogajskich a Ułu to po prostu nazwa Nachay Wielkiej,tak że mój domysł był słuszny, pytanie gdzie koczowali ?
Księga podróży umieszcza część Nogajów koło Akermanu skąd miał ich przepędzić Mechmed IV Girej, możliwe więc że to właśnie Urumbet Ułu koczowali na stepach jedysańskich, podchodząc pod Białogród(Akerman).
*



Gwoli nazwy samej ord nogajskich - to dlaczego acan piszesz Nachay Wielka? W sumie imci Podhorodecki uzywa Wielka Orda Nogajska..

Wielka Orda Nogajska koczowla na stepie pontyjskim na poczatku XVII wieku, od rzeki Jayk (Ural dzisiaj) przez Wolge w kiedunku zachodnim ku Donowi (stad walki miedzy Krymcami a Wielkimi Nogajami w sluzbie Moskwy lub w momentach miedy moskiewiskiej reki nie bylo, czylo okres Wielkiej Smuty, czy orkes wojny Polsko-Moskiewskiej o Smolensk, czy najazd Ordy Kalmuckiej). W okresie ostatecznej fazy zaleznosci od Moskwy i rozkladu ordy po polowie XVII wieku wielu Nogajcow - rody pewnie - tworzylo osiedla wraz z Doncami i Kalmukami od Morza kaspijskiego do stepu Kubanskiego, choc co ciekawe (na marginesie) 'arystokracje' wsrod tych kolonistow nie-Rosjan tworzyli muzulmanscy Agydowie aka Czerkiesi (ex emplum Tersk na 'Przedkaukaziu')

Inni Nogajcy tj inne ordy nogajskie w ramach Chantu Krymskiego czy Imperium osmanow, jak wyzej z ksiazki imci Podhorodeckiego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #111

     
danil
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.402
Nr użytkownika: 70.199

 
 
post 27/03/2013, 12:05 Quote Post

ciekawa wzmianka-jak wiadomo w pierwszej polowie XVII w. orda Kalmycka wygnala,a czesciwo wybila Nogajow z ziem miedzy Wolga i Donem..Ci ziemi stali kalmyckimi ..Wygnani na Zachod ,Nogaje robili sprobe znalecz pomoce u Chanatu Krymskiego,i nawet Kozakow ukrainskich. W Aktach Moskiew.Gosudarstwa jest pro to,, My wam,Kozakom,damo pomoce przeciw Lachow,a Wy nam,Nogajom, na Kalmykow,,
 
User is offline  PMMini Profile Post #112

     
Arkan997
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.318
Nr użytkownika: 93.492

 
 
post 18/01/2015, 11:56 Quote Post

Witam, ostatnio nurtuje mnie kilka pytań dotyczących chanatu Krymskiego.
1. Mógłby ktoś wypisać (najlepiej jakąś szczegółowo) gospodarkę Chanatu Krymskiego? Na jakim poziomie stało rzemiosło, handel itp.
2. Jaka jest różnica pomiędzy ordami, klanami, Nogajami i kazindżi. Szukałem po internecie, ale sporo tam sprzecznych informacji.
3. Jak w końcu z tą wojskowością tatarów? Czy łuki i szable były popularne, czy jednak przeważały dzidy i masłaki?
 
User is offline  PMMini Profile Post #113

8 Strony « < 6 7 8 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej