Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Closed TopicStart new topicStart Poll

> Powstanie Chmielnickiego - W. Biernacki, Działania wojenne na Litwie w l. 1648-49
     
Marchi
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.255
Nr użytkownika: 6.948

Zawód: student
 
 
post 16/07/2006, 13:21 Quote Post

Przeczytałem własnie książkę Witolda Biernackiego pt. "Powstanie Chmielnickiego. Działania wojenne na Litwie w latach 1648 -1649."

Skrótowo napisać nalezy, że pozycja ta prezentuje bardzo wysoki poziom. Pisana jest fachowo i bardzo szczegółowo, jak na popularno-naukową pracę. Na dodatek ciekawie i obrazowo, a kolorytu dodają również w odpowiedniej ilości i dobrze wybranych momentach wplatane cytaty ze źródeł.
Ci jednak najbardzuej rzuciło mi się w oczy to niemal idealna proporcja książki. Autor opisujewydarzenia od wiosny 1648 do jesieni 1649. Nie zapycha on kartek zbędnymi wydarzeniami nie na temat. Jest nieiwelki rozdział o Zbarauż i Zborowie, ale świetnie wkomponowuję sie on w reszte pracy. Działania wojenne i poszczegolne kampanie są dokskonale opisane, rozdzialy o organizacji obu armii i dowódcach waczących stron także bez zarzutu. Na koniec książkijest ietny 35stronnicowy opis samej bitwy pod Łojowem, który ilustruja wysokiej jakości mapki.
Trochę przesadzona może wydawać sie ilość stron poświęconych na aneksy - ok.50 - ale na pewno wielu czytelników bedzie nimi zachwyconych. Wrażenie robią zwłaszcza przedrukowane ryciny z Theatrum Europaeum przedstawiające bitwe pod Łojowem i obóz litewski pod Rzeczycą.

Pozycja ze wszech miar godna polecenia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 30/04/2009, 7:23 Quote Post

Zapraszam Szanownych Forumowiczów do dyskusji o książce Witolda Biernackiego pt. Powstanie Chmielnickiego. Działania wojenne na Litwie w latach 1648-1649
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Dardedevil
 

Książe Zjednoczonego Śląska/Prezydent Rep.Śląskiej
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.224
Nr użytkownika: 11.085

Karol Kutrzeba
Stopień akademicki: Student
 
 
post 8/07/2009, 16:06 Quote Post

Czyżbym był jedynym na forum który miał ta książkę kiedykolwiek w rękach???

Przyznam przeczytałem jedynie rozdziały I , IV i X (akurat te mnie zainteresowały wtedy) ale styl zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie , nie jestem w stanie określić wartości merytorycznej zawartych w tych rozdziałach wiadomości. Ale pamiętam że ich ilość zrobiły na mnie wrażenie.Książka zainteresowała mnie bo jako jedna z niewielu na rynku pisze o samodzielnych działaniach armii Litewskiej.

No cóż tyle mam do powiedzenia , no może jeszcze tyle że do dziś jestem zły na siebie że jej nie kupiłem wtedy xD.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
Hieronim Lubomirski
 

Hetman Wielki Koronny
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.581
Nr użytkownika: 1.410

Zawód: Kawaler Maltanski
 
 
post 7/10/2009, 8:13 Quote Post

Książka bardzo dobra, dużo informacji, podanych w przystępny sposób, szkoda, że autor nie poszedł za ciosem i nie zabrał się za książkę o II bitwie pod Łojowem w 1651
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 14/06/2011, 15:08 Quote Post

Dzisiaj jedna sztuka pojawiła się na Wanaxie i natychmiast ją zamówiłem. smile.gif Czasami opłaca się sprawdzać książki niedostępne. biggrin.gif Tym sposobem mam już wszystkie "kozackie" Inforty. O treści wypowiem się po lekturze.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Kakofonix
 

Unregistered

 
 
post 14/06/2011, 15:38 Quote Post

QUOTE(P. Benken @ 14/06/2011, 15:08)
Dzisiaj jedna sztuka pojawiła się na Wanaxie i natychmiast ją zamówiłem. smile.gif Czasami opłaca się sprawdzać książki niedostępne. biggrin.gif Tym sposobem mam już wszystkie "kozackie" Inforty. O treści wypowiem się po lekturze.
*



Hej,
pogratulować. Poluję na tą pozycję od dawna.
Pozdrawiam, Andrzej


 
Post #6

     
smiglu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 568
Nr użytkownika: 51.785

Michal Smigielski
Stopień akademicki: magister
 
 
post 14/06/2011, 15:51 Quote Post

To się cholera nazywa mieć szczęście;) Kilka dni temu przeglądałem te książki:) Kiedyś udało mi się w pewnej księgarni kupić Kampanię na Litwie 1660.


To już wiem kto wygra konkurs Bellony:)
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
romanróżyński
 

Hetman wojsk Dymitra
*******
Grupa: Banita
Postów: 2.488
Nr użytkownika: 65.013

Marek Rogowicz
Zawód: BANITA
 
 
post 14/06/2011, 16:21 Quote Post

QUOTE(Hieronim Lubomirski @ 7/10/2009, 9:13)
Książka bardzo dobra, dużo informacji, podanych w przystępny sposób, szkoda, że autor nie poszedł za ciosem i nie zabrał się za książkę o II bitwie pod Łojowem w 1651
*


Ale teraz nad nią pracuje.
Co do omawianej książki-sporo informacji, mapki ułatwiające orientację, za to denne przypisy-na końcu rozdziałow czy książki(już nie pamiętam)ale to chyba wina serii a nie autora.
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 14/06/2011, 19:57 Quote Post

Wg informacji z Wanaxa książka przeleżała 5 lat magazynie i niedawno ją odkryto. Info na temat wznowienia brak... Może jeszcze się komuś poszczęści. biggrin.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
Triarius
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 99
Nr użytkownika: 55.282

Marcin Kujawa
Stopień akademicki: student
Zawód: student
 
 
post 15/06/2011, 18:15 Quote Post

QUOTE(P. Benken @ 14/06/2011, 19:57)
Wg informacji z Wanaxa książka przeleżała 5 lat magazynie i niedawno ją odkryto. Info na temat wznowienia brak... Może jeszcze się komuś poszczęści. biggrin.gif
*



Pięć lat w magazynie i niedawno ją odkryto. Gdyby to było w Bellonie to bym tylko pokiwał głową, ale u Wanaxa. A więc jednak zdarzają się cuda.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
P. Benken
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.249
Nr użytkownika: 55.865

Przemek
Stopień akademicki: dr
Zawód: -
 
 
post 6/07/2011, 13:11 Quote Post

Książka przeczytana. Bez wątpienia jeden z najlepszych Infortów, jakie czytałem i ogólnie praca napisana wręcz wzorowo. Jest wszystko: dobre ilustracja, dobre mapki, świetny styl (czasami zdarzają się powtórzenia pewnych wyrazów, ale rzadko), cytaty ze źródeł i opracowań, merytoryczne wyczerpanie tematu oraz potężne aneksy z interesującymi źródłami (książka jest w stylu "Żółtych Wód-Korsunia")... Jedyne mankamenty to kilka czysto edytorskich błędów. Mam nadzieję, że wkrótce pojawi się nowe wydanie i reszta kolegów, którzy książki nie mogą obecnie dostać nigdzie, będzie miała okazję się z nią zapoznać. smile.gif

Ten post był edytowany przez P. Benken: 6/07/2011, 13:12
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
kirow
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 279
Nr użytkownika: 20.280

leszek gumbisz
Zawód: prawnik
 
 
post 26/07/2011, 17:44 Quote Post

Dawno czytałem, ale w całości się zgadzam z przedmówcą. Tak to właśnie należy robić. Szkoda, że autor nie poszedł za ciosem i nie zrobił kontynuacji choćby na kampanię ukraińską 1648 roku. Przecież napisał już równie świetnego habeka na ten tema a więc jest punk wyjścia.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
ConradP
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 782
Nr użytkownika: 13.815

Zawód: inzynier
 
 
post 25/03/2013, 22:29 Quote Post

Z notatki na okładce Nieuwpoort wynika, że "Powstanie..." miało także swoje wydanie na Litwie w 2010r. Serdeczne gratulacje! A swoją drogą ciekawe, jak została tam przyjęta...
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
fanchmielniczyzny
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 25
Nr użytkownika: 83.648

 
 
post 28/08/2013, 20:22 Quote Post

Swego czasu w innym miejscu forum była omawiana jedna z nielicznych wpadek autora dotycząca miejsca skąd został wysłany Krzeczowski przeciw Radziwiłłowi. Autor pracy poszedł tu za Lipińskim i właśnie czytając Lipińskiego zauważyłem zabawną kwestię. Otóż okazało się że już Lipiński udowodnił skąd ruszył Krzeczowski tylko że tego nie zauważył i zawierzył bałamutnej relacji posla moskiewskiego (który przypisywał Krzeczowskiemu dowodzenie w starciu pod Międzybożem 21-24 VI przeciw Wiśniowieckiemu który był w tym czasie we Lwowie) rolleyes.gif
W efekcie Lpińsk musiał sobie wymyślić jak Krzeczowski mógł być i pod Międzybożem i i później pod Łojowem i w efekcie wyszedł mu niesamowicie szybki marsz armmi Krzeczowskiego z okolic Konstantynowa w kierunku Łojowa.
Tymczasem Krzeczowski najspokojniej w świecie maszerował z Kijowa.
A oto i cytat:
"przywiedzeni z podjazdów więźniowie, dali wiadomość o wojsku świeżem, z Kijowa idącem z Półkownikiem Krzyczewskim"
(List Janusza ks. Radziwiłła do króla o bitwie pod Łojowem, [w:] W. Lipiński, Stanisław Michał Krzyczewski. Z dziejów walki szlachty ukraińskiej w szeregach powstańczych pod wodzą Bohdana Chmielnickiego, Kraków 1912, s.358.
Pozdrawiam

Ten post był edytowany przez fanchmielniczyzny: 28/08/2013, 20:34
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
wysoki
 

X ranga
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 20.848
Nr użytkownika: 72.513

Rafal Mazur
Stopień akademicki: magazynier
 
 
post 13/03/2015, 9:15 Quote Post

Temat nowej i rozbudowanej wersji pracy znajduje się tutaj: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=125278
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Closed TopicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej