Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
2 Strony < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Motyw śmierci w sztuce średniowiecza, (bez literatury)
     
Folkatka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 529
Nr użytkownika: 1.647

Agata Witkowska
Stopień akademicki: magister :))
 
 
post 21/04/2009, 13:03 Quote Post

Jedno i drugie odpada.
Szymon Cyrenejczyk pojawia się w trakcie Drogi Krzyżowej, kiedy pomaga dźwigać krzyż Jezusowi, a potem już nie.
Autor - to jeszcze nie te czasy kiedy malarze uwieczniali się na obrazach, przynajmniej nie u nas, w Polsce. Przemknęła mi przez głowę opcja z fundatorem, ale oni zazwyczaj byli przedstawiani z boku, na klęczkach - takie małe postacie. Tutaj zaś mamy kogoś kto podtrzymuje zwłoki Jezusa.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #16

     
iwciaserce
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 8
Nr użytkownika: 53.627

Iwona M.
Zawód: uczennica
 
 
post 21/04/2009, 13:23 Quote Post

QUOTE(Ulalaala @ 20/02/2009, 16:09)
dzieki historykom napisałam ładna prace na ten temat na ustna maturke , motyw smierci w lit i sztuce sredniowiecza i baroku . mam wszystkie materialy wiec jak komus sie przyda to moge pomoc
*


jestem zainteresowana ;]
ale jak ktoś chce jeszcze o motywie śmierci w średniowieczu, również służę pomocą, tym bardziej że jestem właśnie po tym temacie smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 21/04/2009, 14:49 Quote Post

QUOTE(Folkatka @ 21/04/2009, 14:03)
Jedno i drugie odpada.
Szymon Cyrenejczyk pojawia się w trakcie Drogi Krzyżowej, kiedy pomaga dźwigać krzyż Jezusowi, a potem już nie.

Rzeczywiście brałem pod uwagę tą kwestię, że przecież Szymon pomaga nieść Chrystusowi krzyż, a później znika wśród tłumu gapiów. Kontrowersyjna byłby też teza, że ten anonimowy autor tak jakby zmienił scenariusz Pasji, tj. przeciąga rolę Szymona aż do momentu zdjęcia Jezusa z krzyża. To jednak nie wydaje się być możliwe, ponieważ malował przecież w czasach średniowiecznych, a wtedy zwracano niemalże z uporem maniakalnym na tego typu drobiazgi szczególną uwagę. smile.gif

QUOTE
Autor - to jeszcze nie te czasy kiedy malarze uwieczniali się na obrazach, przynajmniej nie u nas, w Polsce.

Ale pomijając już tą zasadę, przyznaj, że byłoby to do przyjęcia? wink.gif

QUOTE
Przemknęła mi przez głowę opcja z fundatorem, ale oni zazwyczaj byli przedstawiani z boku, na klęczkach - takie małe postacie. Tutaj zaś mamy kogoś kto podtrzymuje zwłoki Jezusa

To ciekawe, przyznaję. Można by jeszcze postarać się o hipotezę, że ów fundator był bardzo zaangażowany zarówno w powstanie obrazu, jaki i krzewienie wiary w Słowo Pańskie. Ale z drugiej strony, czy pozbawiłby się tak umiłowanych na tamte czasy cnót jak skromność i pokora? smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #18

     
Folkatka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 529
Nr użytkownika: 1.647

Agata Witkowska
Stopień akademicki: magister :))
 
 
post 22/04/2009, 14:09 Quote Post

QUOTE(Vapnatak @ 21/04/2009, 14:49)
To jednak nie wydaje się być możliwe, ponieważ malował przecież w czasach średniowiecznych, a wtedy zwracano niemalże z uporem maniakalnym na tego typu drobiazgi szczególną uwagę. smile.gif

Nie nazwałabym tego jakimś maniakalnym uporem, po prostu stosowano się do pewnych rzeczy, zapisanych na kartach Ewangelii i nie wymyślano swoich wariantów. To zrozumiałe.

QUOTE
Ale pomijając już tą zasadę, przyznaj, że byłoby to do przyjęcia? wink.gif

Byłaby, wystarczy wspomnieć na Jana von Eycka odbijającego sie w lustrze u Arnolfinich czy malarzy dajacych Maryi twarze swoich aktualnych kochanek:))


QUOTE
To ciekawe, przyznaję. Można by jeszcze postarać się o hipotezę, że ów fundator był bardzo zaangażowany zarówno w powstanie obrazu, jaki i krzewienie wiary w Słowo Pańskie. Ale z drugiej strony, czy pozbawiłby się tak umiłowanych na tamte czasy cnót jak skromność i pokora? smile.gif

Fundator na obrazie to rzecz najzupełniej normalna. natomiast nietypowe byłoby umiejscowienie tej postaci w centrum akcji. Dla czegos takiego nie znajduje analogii nawet w malarstwie zachodnim. Dlatego też trzeba tę hipotezę odrzucić.
Pozdr.



 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 22/04/2009, 17:31 Quote Post

QUOTE(Folkatka @ 22/04/2009, 15:09)
Nie nazwałabym tego jakimś maniakalnym uporem, po prostu stosowano się do  pewnych rzeczy, zapisanych na kartach Ewangelii i nie wymyślano swoich wariantów. To zrozumiałe.

Powiedzmy, że zrozumiałe. smile.gif

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Folkatka
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 529
Nr użytkownika: 1.647

Agata Witkowska
Stopień akademicki: magister :))
 
 
post 22/04/2009, 20:06 Quote Post

No cóż, wkraczamy tutaj na grunt sporu stricte religijnego.
Jest to sprawa bardzo delikatna. Jakby kazdy mógł sobie wymyślać różne swoje ubarwienia do Pisma Św., to sytuacje rodem z pewnego kawału który za chwile zacytuje byłyby bardzo częste.
"Stacja dwudziesta trzecia. Pan Jezus idzie do wojska. Śpiewamy: Przyjedź Mamo na przysięgę!!!"
wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #21

     
Vapnatak
 

Od Greutungów i Terwingów zrodzony z Haliurunnae
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 8.441
Nr użytkownika: 26.201

 
 
post 25/04/2009, 19:47 Quote Post

Ja nie mówię tutaj o całościowej zmianie Pisma Świętego, ale o szczegóły, na które Ewangelia nie może nam dać jednoznacznej odpowiedzi. O Szymonie Cyrenejczyku mówi tylko tyle, że po wejściu na Golgotę razem z Jezusem, usuną się na bok, ale nie możemy stwierdzić stanowczo, czy staną w grupie gapiów, czy poszedł sobie w siną dal do swoich obowiązków. A może ruszyło go sumienie i pomógł Chrystusa zdjąć z krzyża i pogrzebać? smile.gif Oczywiście nie mam znowu ja zamiaru zmieniać lub tworzyć "scenariusz" Ewangelii, ale pragnę zauważyć, że w pewnych miejscach Biblia jest nieścisła, a artyści posiadając prawa do własnej wizji sytuacji, którą pragną przedstawić na obrazie, właśnie to czynią wzbudzając większe lub mniejsze emocje.

vapnatak
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #22

2 Strony < 1 2 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej