Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Służba wojskowa i wybuch wojny, Woj. nowogrodzkie, Słonim
     
skurnik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 62.375

 
 
post 18/01/2010, 2:56 Quote Post

witam, moj dziadek urodził sie w 1921r w byłym woj. nowogrodzkim i tam mieszkał. Wiem, że pełnił służbę wojskową i w jej trakcie wybuchła wojna. Pytanie moje dotyczy, (bo szczerze przyznam ze czegoś tu nie rozumiem) któremu narodowi pełnił służbę wojskową skoro w książeczce o uprawnieniach kombatanckich wpisana jest data od czerwca 1941 roku. zdaję sobię sprawę ze dla wielu rosjan data wybuchu IIws to czerwiec 41 ale nie rozumiem, dlaczego nie ma okresu od września skoro mieszkał w Polsce. mozecie mi to wyjaśnić? jak wyglądał pobór do wojska tzn w jakim wieku i gdzie ewentualnie moge szukać dokumentów o moim dziadku. bardzo proszę dyskusję. pozdrawiam
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
komar47
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 440
Nr użytkownika: 55.806

Jan Muszynski
Stopień akademicki: mgr
Zawód: emeryt
 
 
post 18/01/2010, 6:24 Quote Post

Służbę wojskową pełni się na rzecz państwa, a nie narodu. Obywatele danego państwa podlegają poborowi wojskowemu bez względu na narodowość. A data 1941 wynika z faktu, że być może wtedy został powołany do wojska (jeśli w 1939 roku był w Wojsku Polskim, to mógł ubiegać się o rozszerzenie okresu kombatanckiego). We wrześniu 1939 nie mógł brać udziału w wojnie w szeregach Armii Czerwonej, bo był wtedy jeszcze obywatelem polskim.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
secesjonista
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.565
Nr użytkownika: 42.378

Marek
Stopień akademicki: Plebejusz
Zawód: advocatus diaboli
 
 
post 18/01/2010, 7:09 Quote Post

QUOTE(komar47 @ 18/01/2010, 6:24)
Służbę wojskową pełni się na rzecz państwa, a nie narodu. Obywatele danego państwa podlegają poborowi wojskowemu bez względu na narodowość. A data 1941 wynika z faktu, że być może wtedy został powołany do wojska (jeśli w 1939 roku był w Wojsku Polskim, to mógł ubiegać się o rozszerzenie okresu kombatanckiego). We wrześniu 1939 nie mógł brać udziału w wojnie w szeregach Armii Czerwonej, bo był wtedy jeszcze obywatelem polskim.
*


Wyjaśnienie niczego nie wyjaśnia.
Jeśli w książeczce ma wpis od 1941
a według skurnika dziadek walczył już w 1939
to kto go niby powołał w czerwcu 1941???
Istnieje możliwość, że w 39 jednak nie został powołany, a walczył dopiero od 1941.
Trzeba by zweryfikować opowieści rodzinne.
Łatwiej by było gdybyś podał miejscowość z której pochodził dziadek, ew. inne dane.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
skurnik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 62.375

 
 
post 18/01/2010, 12:09 Quote Post

czy książeczka wojskowa może nie zawierać jakichś istonych informacji, tj odbywanej służby przed wybuchem wojny?? wydaje mi się ze nie.
troche matematyki i faktów. od którego roku życia obywatel stawał się poborowym i w ZSRR i w Polsce ? we wrzesniu 39r moj dziadek miał 18 lat. mieszkał w powiecie słonimskim. zastanawia mnie dlaczego nie wcielono go przed wrzesniem 39 do armi polskiej. wiem, ze odbywał gdzies służbę, czy szkolenie -to mi opowiadał, ale nie pamiętam co to było, fakt faktem ze już do domu nie wrócił, dopiero po kilkunastu latach . chciałbym dociec jak stał się żołnierzem AC ...choćby miałaby być to najgorsza prawda....
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
kunigas
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 712
Nr użytkownika: 55.341

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 18/01/2010, 13:41 Quote Post

QUOTE(skurnik @ 18/01/2010, 13:09)
czy książeczka wojskowa może nie zawierać jakichś istonych informacji, tj odbywanej służby przed wybuchem wojny?? wydaje mi się ze nie.
  troche matematyki i faktów. od którego roku życia obywatel stawał się poborowym i w ZSRR i w Polsce ? we wrzesniu 39r moj dziadek miał 18 lat. mieszkał w powiecie słonimskim. zastanawia mnie dlaczego nie wcielono go  przed wrzesniem 39 do armi polskiej. wiem, ze odbywał gdzies służbę, czy szkolenie -to mi opowiadał, ale nie pamiętam co to było, fakt faktem ze już do domu nie wrócił, dopiero po kilkunastu latach . chciałbym dociec jak stał się żołnierzem AC ...choćby miałaby być to najgorsza prawda....
*


Przypuszczam że wiek poborowy to podobnie jak w PRL 19 lat ( rocznikowo).Szkolenie o którym wspominał Twój dziedek mogło być szkoleniem Przysposobienia Wojskowego.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
skurnik
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 62.375

 
 
post 18/01/2010, 15:51 Quote Post

zakładając że było to Przysposobienie Wojskowe w którym brał udział. opierając się na książeczce wojskowej (początek służby to czerwiec 41r w armii radzieckiej) wtedy miał już 19 lat i 7 miesięcy. Dlaczego więc jako Polak i mieszkaniec woj. nowogrodzkiego, nie został wcielony we wrzesniu 39r? był za młody?? nie wstąpił do armii polskiej jako ochotnik?? a z biegiem wydarzeń powołany do służby w AC gdzie odbywał takowe szkolenie? gdzie szukać dokumentów? jakie archiwa udostępnią mi wiedzę aby określić jego historię służby wojskowej? dużo pytań może dziecinnie łatwych ale chciałbym znać na nie odpowiedz.
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
kunigas
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 712
Nr użytkownika: 55.341

Stopień akademicki: BANITA
 
 
post 18/01/2010, 23:54 Quote Post

QUOTE(skurnik @ 18/01/2010, 16:51)
zakładając że było to Przysposobienie Wojskowe w którym brał udział. opierając się na książeczce wojskowej (początek służby to czerwiec 41r w armii radzieckiej) wtedy miał już 19 lat i 7 miesięcy. Dlaczego więc jako Polak i mieszkaniec woj. nowogrodzkiego, nie został wcielony we wrzesniu 39r? był za młody?? nie wstąpił do armii polskiej jako ochotnik?? a z biegiem wydarzeń powołany do służby w AC gdzie odbywał takowe szkolenie? gdzie szukać dokumentów? jakie archiwa udostępnią mi wiedzę aby określić jego historię służby wojskowej? dużo pytań może dziecinnie łatwych ale chciałbym znać na nie odpowiedz.
*


Najprawdopodobniej rocznik 1921 miał być brany w kamasze w roku 1940 , spójrz na daty urodzenia westerplatczyków z zasadniczej służby , najmłodsi z nich to rocznik 1918 a 1939 był dla nich już drugim rokiem służby.
Brak wcielenia w 1939 można wytłumaczyć prosto , nie było takiej potrzeby , lepiej powołać wyszkolonych rezerwistów niż rekruta który do służby będzie gotowy za minimum 6 miesięcy.
Istnieje też możliwość że Twój dziadek nie uzyskał odpowiedniej kategorii zdrowotnej , wówczas , wbrew pozorom selekcja była ostra.
Zauważyłem w podobnym temacie że zastanawiasz się dlaczego Twój dziadek służył w ACz.
Wytłumaczenie jest proste , jeśli mieszkał na nowogrodczyźnie to po włączeniu tych ziem do ZSRR automatycznie został obywatelem i podlegał obowiązkowej służbie wojskowej , i tak miał szczęście że pozwolono mu w 1944 przejść do Berlinga.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
diawie
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 62.813

Zawód: technik
 
 
post 31/01/2010, 20:27 Quote Post

tez uwazam ze miał szczęscie wielu Polakow tego nie doczekało po wcieleniu do armii Czerwonej-tak jak Tato mojego Teścia
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
grot
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 537
Nr użytkownika: 21.180

adam
Stopień akademicki: mgr
Zawód: pracownik bud¿etowy
 
 
post 25/02/2010, 19:11 Quote Post

W II RP obowiązek służby wojskowej zaczynał się w 21 roku życia.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
diawie
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 17
Nr użytkownika: 62.813

Zawód: technik
 
 
post 3/03/2010, 21:11 Quote Post

nie wiedziałam a dla mnie to cenna informacja -poniewaz na podstawie zdjeć i roku urodzenia mogłam przesledzić karierę wojskawa w II RP mojego dziadka ,miałam problemy próbując ustalic jaki mundur tzn.jakiej formacji ma na zdjeciu mój dziadek ...niestety brak jest solidnych publikacji na temat umundurowania II RP i to było dla mnie dużą przeszkodą a poza tym wzór munduru na zdjęciach się róznił/ale udało mi sie ustalić po oznaczeniu na kołnierzyku /wprawdzie zdjecie było bardzo zniszczone a drugie na którym jest bez czapki było małych rozmiarów musiałam je dac do powiększenia i renowacji ale udało się i ustałiłam ze słuzył w III pułku strzelców podhalanskich-teraz dzięki twojej informacji o wieku poborowym mogę mniej wiecej określic rok zrobienia zdjec-dla mnie to ważne bo są to jedyne pamiatki po moim Dziadku sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
Tommy G.
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 16
Nr użytkownika: 67.667

...
Stopień akademicki: ...
Zawód: ...
 
 
post 19/09/2010, 20:24 Quote Post

Skurnik-->

Piszesz że dziadek służył przed wojną, w wieku 18 lat. Raczej tak jak poprzednicy skłaniałbym się że odbył przeszkolenie w Przysposobieniu Wojskowym, co było dosć popularne w II RP. Oczywiście mógł walczyć w Wojnie Obronnej 1939. Chociaż to powinno być mu zaliczone do wysługi jako kombatanta.Poniżej zamieszczam interesujący nas fragment zasad służby wojskowej według stanu na 1938 rok.

Teraz pytanie w którym roku została wydana książeczka o uprawnieniach kombatanckich? I na przykładzie mojego nieżyjącego już niestety sąsiada moge powiedzieć tylko tyle że wysługa kombatancka to nie tylko służba w wojsku, czyli powołanie do czynnej służby wojskowej ale także udział w "partyzancte" i innych organizacjach niepodległościowych. Wystarczyło iśc do ZBOWiD, przedstawić dowody lub świadków i już. Być może Twój dziadek był konspiratorem w tym okresie i wcale tu nie chodzi o wcielenie do ACz.?

Przy zakłożeniu że książeczka o uprawnieniach kombatanckich Twojego dziadka pochodzi z okresu PRL, może to być wytłumaczeniem dlaczego ma jako początek uprawnień kombatanckich czerwiec 1941. Pamiętajmy że wówczas termin "partyzantka", "konspiracja" zaczynał się w chwili wybuchu wojny niemiecko-rosyjskiej.Bo jakże to Polacy mogliby walczyć z okupacją rosyjką czy w ogóle działać w jakiś organizacjach? Takie były czasy.

Inna możliwość to że dziadek trafił do WP na Zachodzie.

Mam nadzieję że pomoże to wyjaśnić historię Twojego dziadka.



Diawie-->
Solidne publikacje są, są też ludzie którzy zjedli przysłowiowe zęby na tematyce umundurownia. Można prosiś skan tego zdjęcia, być może uda mi się pomóc.

Nie pasuje mi zdanie o tym że po kołnieżu rozponałaś że chodzi o 3 pułk strzelców podhalańskich. W okresie II RP na kołnierzu płaszcza lub kurtki mundurowej, jeśli idzie o podalańczyków znajdował się tylko "emblemat formacyj 21 i 22 d.p.".Na samym dole masz wycinek z przepisów ubiorczych. Numer pułku można było znaleźć na naramienniku.




Służba wojskowa II RP.
Obowiązek wojskowy dotyczył przede wszystkim mężczyzn (choc ustawa wprost dopuszcza mozliwość przyjmowania ochotniczek do służby wojskowej) od 21 do 60 roku życia przebywajacych na terenie II RP za wyjątkiem:
a) zwolnionych ze względu na stan zdrowia
cool.gif cudzoziemców oraz ubiegajacych się o obce obywatelstwo
c) oficerów usuniętych z wojska przez sąd honorowy
d) wydalonych z wojska lub korpusu oficerskiego wyrokiem sądu
e) oficerów obcych armii nie uznanych za oficerów WP
f) okresowo (przez 10 lat 'od dnia odcierpienia, przedawnienia lub darowania kary') kryminaliści skazani na karę więzienia powyżej 3 lat oraz osoby, w stosunku do których orzeczono 'karę umieszczenia w zakładzie dla niepoprawnych';
g) okresowo (do 10 lat) kryminaliści skazania na karę więzienia powyzej 3 miesiecy za przestępstwo popełnione z niskich pobudek oraz za przestępstwa przeciwko interesom Państwa tudzież umieszczeni w domu pracy przymusowej - wykluczeni orzeczeniem władzy wojskowej;
h) posłów i senatorów, członków Rady Ministrów, przedstawicieli najwyższych władz i organów administracji i sądownictwa - w okresie pełnienia funkcji.

Oficerów, kórzy ukończyli 60 lat można było powołac tylko w razie wojny lub mobilizacji i za ich zgodą.

Poborem objęci byli jednak tylko mężczyzni w okresie od 1 stycznia tego roku, w ktorym kończą 21 lat do końca roku kalendarzowego, w ktorym konczą 23 lata. Jednak w razie mobilizacji i wojny dopuszczano obniżenie tego okresu do 18 lat. W wypadku wojny i moblizacji na wezwanie władz powiatowych mieli się stawic takze obywatele w wieku 18-23 lata, ktorzy już odbyli służbę wojskową.

Prawo do odroczenia zasadniczej służby wojskowej (z wyjątkiem wojny lub wypadku ogłoszenia mobilizacji) posiadali:
a) jedyni żywiciele rodzin
cool.gif właściciele odziedziczonych gospodarstw rolnych
c) studenci oraz osoby pobierajace naukę zawodu, w tym uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, gimnazjów czteroletnich, dwuletnich liceow zawodowych, uczniów terminujących u rzemieślników oraz w przedsiębiorstwach przemysłu i handlu

Poborowi mieli obowiązek zgłoszenia się do właściwego zarządu gminy w dniu przez ten urząd wskazanym w ciagu września tego roku kalendarzowego, w którym ukończyliby 17 lat, celem wciągnięcia do rejestru poborowych. Ponownie należało sie zgłosic w pażdzierniku lub listopadzie tego roku, w którym poborowy ukończyłby lub ukończył 20 lat.

Listy poborowe 21-latków musiały byc gotowe na marzec następnego roku.

Obywatele w przedziale 23-60 lat, którzy nie odbyli służby wojskowej, rownież mogli zostać powołani do wojska, przy czym dla osób powyżej 38 roku życia przewidywano kierowanie do rezerwy, pospolitego ruszenia , pomocniczej służby wojskowej albo zwalniano z obowiązku wosjkowego (w zależnosci od oceny zdolności do służby i wieku). Do odbycia zasadniczej służby wojskowej zobowiazane były osoby w wieku 23-38 lat, tylko z orzeczoną kategorią A.

Dopuszczano też zaciąg ochotniczy 17-latków o nienagannej opinii, kategorii A oraz za pisemnym pozwoleniem ojca lub opiekuna.

Na podstawie tak sporzadzonych list poborowych przesyłanych do organów administracji rządowej, co roku między 1 maja a 30 czerwca odbywac miał się tzw. pobór głowny na zarządzenie Prezydenta RP. Pobór dodatkowy odbywał się dla tych osob, które z róznych względów nie stawiły się przez komisję poborową w pierwszym terminie.

Poborowych poddawano zakwalifikowaniu do kategorii A (zdolni), B (czasowo niezdolni - tylko dla 21-22 latków), E (zupełnie niezdolni do służby wojskowej), C (zdolny do służby w pospolitym ruszeniu) lub D (zdolny do pomocniczej służby wojskowej).

Od poboru w 1938 r. służba wojskowa miała wynosić:
a) w kawalerii i artylerii konnej - 25 miesięcy
cool.gif w pozostałych formacjach WP - 24 miesiące
c) w MWP - 27 miesięcy

Z tym, że dla niektórych kategorii osób obowiązywały skrócone okresy służby:
a) jedyni żywiciele rodzin - 5 miesięcy
cool.gif absolwenci liceów ogolnokształcących, zawodowych i pedagogicznych oraz wybranych szkół krajowych lub zagranicznych - do 15 miesięcy
c) absolwencji gimnazjów ogolnokształcących i zawodowych, ktorzy odbyli przysposobienie wojskowe lub wykazali się w służbie pracy w organizacjach wskazanych przez MSWojsk. - do 15 miesięcy

Na prośbę zainteresowanego służbe można było przedłużyc o maksymalnie o 12 miesiecy.

Istotne jest przy tym, że II RP nigdy w zasadzie nie było stac na powołanie do słyżby wojskowej wszystkich poborowych w wieku 21 lat, nawet tych którzy otrzymali kateogrię A. Liczbę poborowych (kontyngent) okreslano w ustawie budżetowej na każdy rok.
Tych ktorych nie powołano w ramach poboru między 21 a końcem 23 roku życia , można było powołac do tzw. ponadkontyngentowej zasadniczej służby wojskowej, aż do końca roku kalendarzowego, w ktorym ukończyliby 24 rok życia. Ponadkontyngentowych, których nie powołano do końca 24 roku, przenoszono do rezerwy.


Załączona/e miniatura/y
Załączony obrazek Załączony obrazek
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej