Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pole walki: Prusy, Prit Buttar
     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 2/01/2012, 0:53 Quote Post

Od jakiegoś czasu natrafić można na książkę niejakiego Prita Buttara: "Pole walki Prusy. Szturm na niemiecki front wschodni 1944-1945":
http://www.dobre-ksiazki.com.pl/pole-walki...sy-p270153.html
Jest to wybitny pakistański albo indyjski... lekarz. Z brytyjskiej armii. I jest to jego pierwsza książka tego typu. Czytał to juz ktoś?
Dodam, że już sam tytuł może niepokoić co do jakości tłumaczenia. Czy dalej jest także bardziej "po polskiemu" niz po polsku?

Ten post był edytowany przez emigrant: 2/01/2012, 0:53
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Przemo_74
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 564
Nr użytkownika: 42.210

Przemyslaw Raczkowski
Zawód: prawnik
 
 
post 2/01/2012, 18:23 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 2/01/2012, 0:53)
Od jakiegoś czasu natrafić można na książkę niejakiego Prita Buttara: "Pole walki Prusy. Szturm na niemiecki front wschodni 1944-1945":
http://www.dobre-ksiazki.com.pl/pole-walki...sy-p270153.html
Jest to wybitny pakistański albo indyjski... lekarz. Z brytyjskiej armii. I jest to jego pierwsza książka tego typu. Czytał to juz ktoś?
Dodam, że już sam tytuł może niepokoić co do jakości tłumaczenia. Czy dalej jest także bardziej "po polskiemu" niz po polsku?
*



Na PHW recenzja tej książki jest pozytywna
http://www.phw.org.pl/biblioteka-historycz...ttar-rebis.html

ale trochę mniej entuzjastycznie wink.gif o tej książce oraz o jakości tłumaczenia wyrażali się niektórzy dyskutanci na DWS
http://www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=99&t...prusy+#p1546018

(pomimo tytułu wątku właściwie od 2 postu dotyczy on książki "Pole walki Prusy").

Ten post był edytowany przez Przemo_74: 2/01/2012, 18:23
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
Cat
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 79.415

 
 
post 25/09/2012, 22:43 Quote Post

QUOTE
Na PHW recenzja tej książki jest pozytywna
http://www.phw.org.pl/biblioteka-historycz...ttar-rebis.html


A co ma pisać recenzent??? Nie może raczej pisać... "źle o książce"...

A książka według mnie porażka....

Dużo błędów
Słaba literatura - szczególnie rzuca się mała baza Historyków Rosyjskich....

 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 22/06/2018, 0:16 Quote Post

Jedną z dwóch (wedle mojej wiedzy- dwóch) książek Buttara wydanych w Polsce jest wydane przez Rebis "Między mocarstwami. Walka o kraje bałtyckie podczas II wojny światowej."


Według mnie to dobra, popularno-naukowa monografia). Tu recenzja (zamieszczona już w temacie "Co mamy w czytaniu"), z którą, jak napisałem, generalnie się zgadzam, choć nie do końca:
https://historia.org.pl/2015/01/31/miedzy-m...uttar-recenzja/



Zaległych słów kilka o autorze, bohaterze tematu najpierw. Nie mamy tu do czynienia z akademickim historykiem- Buttar jest bowiem z wykształcenia lekarzem. Aktualnie pracuje jako lekarz rodzinny, choć ma za sobą też karierę chirurga w brytyjskiej armii (jakieś więc tam związki z wojskiem ma rolleyes.gif ). Wiki informuje, że sprawami wojny (DWS) zainteresowała go jedna z pacjentek, która opowiedziała mu o swoich przejściach jako pielęgniarka w Prusach Wschodnich w 45 roku. Efektem była książka "Pole walki Prusy", którą Buttar pisał osiem lat. "Między mocarstwami..." jest jego drugą historyczną książką.

Monografia ta zawiera bardzo dużo, zbyt dużo, można zaryzykować stwierdzenie. Chronologicznie mamy tu we wstępie tło historyczne sięgające aż do średniowiecza, potem mamy kwestie związane z pierwszą światową i Międzywojniem. Właściwa treść książki zaczyna się w przededniu DWS, Paktu R-M i aneksji Pribałtyki przez ZSRR. Te sprawy opisywane już są dużo dokładniej. Podobnie jak dalsze kwestie- sowietyzacja po wchłonięciu, atak niemiecki, okupacja i opuszczanie tego regionu przez Niemców w ciągłych walkach. Na końcu mamy opis wydarzeń zaraz po wojnie, czyli jak Stalin "zagospodarowywał" swoją zdobycz (tu niektóre sprawy ciągnęły się wyjątkowo długo) i w skrócie dalsze losy regionu, praktycznie aż do 91 roku, ale to już jest tylko wspominane.

Merytorycznie można podzielić opisywane tu kwestie na polityczne, militarne i, szeroko rozumiane, społeczne. Wszystkie trzy opisywane od strony konfliktów i to poważnych konfliktów. Kwestie polityczne są omówione na podstawowym poziomie natomiast część opisująca stosunki społeczne zawiera kwestię żydowską, co powoduje, że ze względu na stopień skomplikowania i drażliwość tematu można mieć wrażenie, że została ona potraktowana zbyt płytko. Choć trzeba przyznać, że autor nie gubi się wśród zawiłości i złożoności konfliktów narodowościowych tych terenów, a przecież jest to dla niego teren dość egzotyczny.

Najlepiej wypadła według mnie część militarna. Działania wojenne są tu opisane przejrzyście i ciekawie i to zarówno na szczeblu strategicznym jak i taktycznym, a nawet z punktu widzenia pojedynczych żołnierzy czy pododdziałów. I nie dziwota, bo autor korzystał tu z bardzo obfitej bibliografii złożonej z archiwów, zbiorów dokumentów (np. raportów), czy wspomnień żołnierzy. W ogóle jak na książkę popularno-naukową bibliografia jest dość imponująca i wielonarodowa.

Są też i polonica. Dotyczą zarówno okresu lat 18-21, stosunków polsko-litewskich jak i schyłku wojny- np. kwestia rozbrajania AK. Wspomina się też o Polakach przy kwestiach hojocaustu, niezbyt pochlebnie, ale nie ma podstaw, żeby sądzić iż nieprawdziwie. I jeszcze jedno tutaj- ksiązka pokazuje, że nie ma nawet porównania jeśli chodzi o umoczenie Polaków w ten proceder a Łotyszy czy Litwinów.

Ogólnie- według mnie rzecz warta polecenia i po jej przeczytaniu zdecydowany jestem kupić drugą książkę Buttara, tę o Prusach. Tyle na razie.

PS. Tez nie uważam książki za straconą szansę. (Patrz Chochlik w temacie "Co mamy w czytaniu, post nr 1023)

Ten post był edytowany przez emigrant: 22/06/2018, 11:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
ChochlikTW
 

W trakcie uczłowieczania
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 11.419
Nr użytkownika: 98.976

Stopień akademicki: magister
 
 
post 22/06/2018, 14:25 Quote Post

QUOTE(emigrant @ 22/06/2018, 1:16)
PS. Tez nie uważam książki za straconą szansę. (Patrz Chochlik w temacie "Co mamy w czytaniu, post nr 1023)
*


Odniosłem wrażenie, że autor tamtej recenzji pisząc w ten sposób odniósł się do rynku polskiego na, którym brak jest książek o tej tematyce. W każdym bądź razie ja się nie spotkałem z podobną, która omawiałaby choćby kontekst polityczny współpracy tych trzech państw z III Rzeszą.
Jedynym minusem, który mam do książki i jej autora to, że nie wspomniał nic estońskiej i łotewskiej jednostkach lotniczych w składzie Luftwaffe. Sporo poświęcił oddziałom lądowym, a o tym nie wspomniał.
Jakby kogoś interesowało to można tutaj o tym przeczytać.

Widzę, że w temacie się nie pojawiła, więc podaję. wink.gif Recenzja z Histmaga, a propo książki "Pole walki Prusy" - https://histmag.org/Prit-Buttar-Pole-Walki-...y-recenzja-6175

Ten post był edytowany przez ChochlikTW: 22/06/2018, 14:26
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej