Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Czas eksterminacji, Saul Friedlander
     
septimanus79
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.047
Nr użytkownika: 62.287

Zawód: geofizyk
 
 
post 21/11/2010, 11:18 Quote Post

w roku 2010 wydawnictwo Prószyński wydało książkę Saula Friedlandera "Czas eksterminacji. Nazistowskie Niemcy i Żydzi 1939-1945" ( nota bene niedawno ukazały się też inne pozycje o podobnej tematyce: H. Arendt "Eichman w Jerozolimie. Rzecz o banalności zła" - wznowienie, i I. Kershaw „Hitler, Niemcy i ostateczne rozwiązanie” ). Książka Friedlandera to najnowsza historia zagłady Żydów europejskich w czasie II WŚ. Dzieło obszerne i kompetentne, świetnie napisane, uhonorowane nagrodę Pulitzera w 2008 roku.

z opisu:
Czas eksterminacji to zupełnie wyjątkowy: kompletny i szczegółowy opis prześladowań i zagłady Żydów na terenie okupowanej Europy. Opierając się na niezwykle bogatym materiale źródłowym oraz na zaczerpniętych głównie z pamiętników listów i wspomnień relacjach naocznych świadków tamtych dni, Friedländer stworzył żywe i wielowątkowe studium Holokaustu. Takie studium nie byłoby pełne, gdyby nie odmalowano w nim także całej różnorodności żyjących w Europie społeczności żydowskich. Na kartach tej książki pobrzmiewają głosy wielu Żydów i choć przytaczane przez nich opinie reprezentują niekiedy stanowiska wręcz skrajne, pozwalają one zrozumieć owo niezwykłe bogactwo, jakim był świat europejskich Żydów na krawędzi Zagłady. Żydowscy autorzy pamiętników"

user posted image

recenzja:
R.J. Evans w "NYT"

Ten post był edytowany przez septimanus79: 21/11/2010, 11:19
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 21/11/2010, 17:36 Quote Post

Miałem już kilka sposobności na kupienie tej książki, ale na planach się skończyło. Trzy rzeczy trochę mnie zniechęcają do kupna:
- wydanie książki w miękkiej oprawie (cegła ma ok 900 stron; czytałem z wyd. Prószyński i S-ka "Pod kopułą" Stephena Kinga- książka o podobnych gabarytach i po jednorazowej lekturze grzbiet jest złamany);
- ograniczenie się tylko do czasów II WŚ;
- brak przypisów w tekście.

Poczekam może na jakieś opinie, ale póki co wrzucam książkę do koszyka "z planami na przyszłość".
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
master86
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.766
Nr użytkownika: 67.202

Robert
 
 
post 4/08/2012, 18:11 Quote Post

W końcu zaopatrzyłem się w Czas eksterminacji. Co do moje powyższego postu: przypisy są smile.gif, tylko na końcu. Puki co, mam co czytać, więc na razie książka postoi sobie na półce.
Szkoda tylko, że nie zanosi się na wydanie poprzedniego tomu, obejmującego prześladowania z lat 1933-1939. Pisałem kiedyś w tej sprawie do Prószyńskiego i odpisali mi, że raczej nie wydadzą, bo okres przed wojenny nie cieszy się takim zainteresowaniem, jak sam Holocaust.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
micor
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 59
Nr użytkownika: 14.367

 
 
post 24/01/2013, 17:13 Quote Post

Czytałem i z czystym sumieniem polecam.
Książka rzetelna, rzeczowa i co najważniejsze nie epatująca, pozwalająca przemawiać jedynie faktom (tym powszechnie znanym i tym znanym mniej). A do tego, co równie ważne, dobrze przetłumaczona.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej