Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bitwa pod Sadową, moje poszukiwania
     
BTKasz47
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 47.399

Zawód: emeryt
 
 
post 7/12/2011, 17:17 Quote Post

Od niedawna zajmuję się poszukiwaniami związanymi z bitwą pod Sadową.
Więcej informacji na stronie WTG GNIAZDO
Także na forum FORGEN

Ponieważ jest to mój pierwszy post - witam wszystkich użytkowników tego forum.

Ten post był edytowany przez BTKasz47: 7/12/2011, 17:18
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
McCornick
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 237
Nr użytkownika: 25.450

Robert
Stopień akademicki: magister
Zawód: inzynier
 
 
post 21/12/2011, 15:35 Quote Post

Są na tym forum wątki dotyczące wojen austriacko-pruskich, a w szcególności wojny siedmiotygodniowej. Wpisz, kolego, w "szukaj" - "Sadowa" - a je znajdziesz.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
emigrant
 

Antykomunista
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 25.903
Nr użytkownika: 46.387

Stopień akademicki: kontrrewolucjonista
Zawód: reakcjonista
 
 
post 21/12/2011, 15:41 Quote Post

Tu masz cały wątek poświęcony książce "Sadowa 1866" z serii Historyczne Bitwy:
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=35855
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
BTKasz47
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 47.399

Zawód: emeryt
 
 
post 26/12/2011, 0:52 Quote Post

Pozwolę sobie zwrócić uwagę Szanownych Forowiczów na to, że głównym powodem mojej obecności na tym forum jest chęć ustalenia fundatora oraz daty i miejsca ufundowania tablicy pamiątkowej poległym pod Sadową Polakom w pruskich mundurach.
Z zainteresowaniem i należnym szacunkiem zapoznałem się z materiałem dot. bitwy pod Sadową linkowanymi przez autorów poprzednich postów w tym temacie ; niestety raczej niezbyt mi to pomogło.
Próbuję w wyszukiwarkach wpisywać różne kombinacje słów - uzyskuję dużo informacji opisujących przyczyny i skutki bitwy.Brak jednak odpowiedzi na pytanie "kto,kiedy, gdzie".
Szukam dalej - może kiedyś natrafię na dobry ślad...

Ten post był edytowany przez BTKasz47: 26/12/2011, 0:55
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Stonewall
 

VII ranga
*******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 2.586
Nr użytkownika: 15.117

Marcin Suchacki
Stopień akademicki: magister
 
 
post 26/12/2011, 17:25 Quote Post

Szanowny Przedmówco!
Już trafiłeś na dobry ślad, gdyż odkryłeś nasze Forum. Żołnierze z interesującej Cię tablicy służyli w fizylierskim batalionie 7 pomorskiego pułku piechoty nr 54. Padli w walkach na linii Bystrzycy w okolicach wioski Dohalice. Tablica być może pochodzi z Koszalina, gdzie pułk stał garnizonem. Osoby te odnajdziesz na wydanych drukiem listach strat armii pruskiej w wojnie roku 1866. Te listy były tworzone na bieżąco, więc osoby zmarłe potem z ran możesz odnaleźć jeszcze jako żyjące z określeniem ciężko ranny. Nazwiska z tablicy widziałem na stronie 147 w poniższej książce:
http://bibliotekacyfrowa.eu/dlibra/doccont...=16279&from=FBC

Jest nadzieja, że wkrótce dowiesz się więcej o jednostce, w jakiej służyli Ci chłopcy, gdyż Pomorska Biblioteka Cyfrowa planuje opublikować starą monografię tego pułku. Ze swej strony dodam, że słynne odegranie „Mazurka Dąbrowskiego” pod Gravelotte mogło być dedykowane właśnie owemu oddziałowi.

Liczę, że jeszcze w 2012 roku ukaże się moja książka, w dużej mierze poświęcona Galicjanom i Wielkopolanom w bratobójczej wojnie 1866 roku. Zasadniczy trzon pracy jest już gotów. Czekają jeszcze do opracowania m. in. aneksowe listy strat pułków określanych mianem poznańskich (przodek Twojego kolegi z wielkopolskiego forum – ten od 59 regimentu – musiał służyć na froncie bawarskim).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
BTKasz47
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 47.399

Zawód: emeryt
 
 
post 26/12/2011, 19:28 Quote Post

Przyznam, że mam w swojej kolekcji link do Historia garnizonu w Koszalinie, ale go jeszcze nie przejrzałem.
Teraz skoncentruję się na tym śladzie.
Co do ww. linku - gdzie Koszalin a gdzie Białośliwie czy Dzierżązno Małe [Klein Drensen i pobliskie moje Gross Drensen] - czyli rekruci z tych wiosek i innych jeszcze bardziej odległych musieli dotrzeć do Koszalina? wink.gif
A PKS-ów to wtedy jeszcze nie mieli...
Z tego właśnie powodu Koszalin odsuwałem na dalszy plan.
Oczywiście sprawdzę zbiory Pomorskiej BC oraz powiązanych partnerów.
Nastąpi to jednak dopiero po powrocie do kraju, ponieważ aktualnie przebywam w kraju Hrabiego Ogiera Du...






 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
BTKasz47
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 47.399

Zawód: emeryt
 
 
post 26/12/2011, 22:23 Quote Post

Znalezione w "Wikipedia": Kościół św. Michała Archanioła w Karlinie

...Odbudowano go i częściowo rozbudowano, przeprowadzono bardzo poważne prace remontowe, na wiosnę 1866 r. (na okres remontu tymczasową funkcję kościoła pełniła dawna ujeżdżalnia garnizonowa). Przy pracach byli zatrudnieni jeńcy austriaccy - 600 osób - sprowadzeni do Karlina po bitwie pod Sadową (3 VII 1866 r.).

Przy okazji: pomocy! - jakoś nie wychodzi mi wstawianie linków... confused1.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
godfrydl
 

Diabolus in musica
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.136
Nr użytkownika: 9.524

Stopień akademicki: BANITA
Zawód: BANITA
 
 
post 12/01/2012, 15:43 Quote Post

Kopiujesz adres w pasku, wklejasz... i gotowe!
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
BTKasz47
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 47.399

Zawód: emeryt
 
 
post 12/01/2012, 19:47 Quote Post

QUOTE(godfrydl @ 12/01/2012, 16:43)
Kopiujesz adres w pasku, wklejasz... i gotowe!
*



http://www.historycy.org/index.php?act=Pos...13&qpid=1012600

Nooo....Proste! Ale czemu nie wychodziło wcześniej? Nie jestem nowicjuszem na forach, ale tutaj totalna wpadka! confused1.gif
Dziękuję.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
BTKasz47
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 47.399

Zawód: emeryt
 
 
post 25/01/2013, 19:36 Quote Post

Właśnie napisałem informację o zakończeniu moich poszukiwań i uzyskaniu odpowiedzi na postawione wcześniej pytanie:
- kto, gdzie i kiedy ufundował/odsłonił tablicę pamiątkową poświęconą poległym w bitwie pod Sadową / Königgratz fizylierom regimentu Goltza.

Informacje można znaleźć tutaj: Tablica.

Wybrałem forum EKSPLORATORZY z uwagi na wiele znakomitych zdjęć tego miejsca.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #10

     
BTKasz47
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 47.399

Zawód: emeryt
 
 
post 26/02/2015, 18:41 Quote Post

Zamierzam kontynuować moje poszukiwania w tym temacie. O wszystkim będę informował na Forum WTG Gniazdo.
Oczywiście na bieżąco będę przeglądał posty na tym forum, oraz winnych miejscach, gdzie takowe mogą się znaleźć.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
BTKasz47
 

I ranga
*
Grupa: Użytkownik
Postów: 23
Nr użytkownika: 47.399

Zawód: emeryt
 
 
post 12/07/2018, 10:26 Quote Post

QUOTE(Stonewall @ 26/12/2011, 18:25)
.....Żołnierze z interesującej Cię tablicy służyli w fizylierskim batalionie 7 pomorskiego pułku piechoty nr 54. Padli w walkach na linii Bystrzycy w okolicach wioski Dohalice. Tablica być może pochodzi z Koszalina, gdzie pułk stał garnizonem.
*


Skrót tekstu mój - BTKasz47.


Wspomniany wyżej 7 Pomorski Pułk znany też jako 54 Pułk Piechoty im. von der Goltza nazwę swoja otrzymał w 1890 r.
Ród von der Goltzów przez ponad 500 lat był właścicielem wsi Heinrichsdorf ( obecnie Siemczyno )w woj. zachodniopomorskim. Oczywistym więc stało się zebranie informacji o rodzie - patronach tego Pułku.
Okazja do tego nadarzyła się w dniach 7-8 lipca 2018 r., kiedy to odbyły się obchody XV-tych Henrykowskich Dni w Siemczynie XV Dni Henrykowskie

Oto moja krótka FOTORELACJA. Na jednym z zdjęć jest Pan Bogdan Andziak wraz z Małżonką - obecny właściciel Pałacu w Siemczynie, z którym miałem przyjemność przez krótka chwilę porozmawiać.

Dla zainteresowanych tematem - miejsce, w którym znajduje się wiele linków interesujących linków.
Linki....
Jak widać - Pałac w gruntownym remoncie. Dlatego też niemożliwym było jego zwiedzenie. Na pewno jednak będę tam po zakończeniu remontu.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej