Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
3 Strony < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Europejczycy w oczach Indian, czy uważali ich za bogów?
     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.348
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 7/03/2013, 18:01 Quote Post

QUOTE(lancelot @ 7/03/2013, 17:54)
Cortez guzik by zdziałał
*



A tak na marginesie, ponownie wyjaśniając pewne kwestie.
Odnośnie tej białości Hiszpanów:

http://www.wprost.pl/G/cache/8/0/c/80c9a5c...88227c14912.jpg
To zdaje się hiszpański piłkarz.

http://us.123rf.com/400wm/400/400/creatist...na-tle-gold.jpg
To hiszpański chłopak, przynajmniej według podpisu.

A tu mamy przeciwną stronę:

http://bi.gazeta.pl/im/9/10514/z10514049Q,...yk--Majowie.jpg
Indianka.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...aia_Yucatan.jpg
I następna z dziećmi.

Wyglądają, w zasadzie, tak samo.
Czy, w miarę, ciemnoskórzy Indianie uznaliby Hiszpanów, równie ciemnoskórych jak oni, za białych?
 
User is offline  PMMini Profile Post #16

     
zajac76
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 81.643

 
 
post 9/03/2013, 17:06 Quote Post

QUOTE(Boczek 75 @ 6/03/2013, 17:01)
Astronomowie przepowiedzieli jego przyjście parę lat przed przypłynięciem Hiszpan.

Wedlug legendy to sam Pierzasty Waz po wygnaniu z Tuli nad brzegiem oceanu przepowiedzial swoj powrot w roku 1-Trzcina ktory ptzypadal na rok 1519.Pojawienie sie w tym samym czasie Corteza bylo chyba najwiekszym zbiegiem okolicznosci w dziejach ludzkosci.
Tak wiec mamy tutaj do czynienia z odleglejsza przeszloscia anizeli "pare lat" wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #17

     
Boczek IV
 

INDOLOG
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.131
Nr użytkownika: 81.296

Boczek IV. von Kunstadt und Podiebrad
Stopień akademicki: Doktor Nauk
Zawód: STUDENT
 
 
post 9/03/2013, 19:06 Quote Post

QUOTE(zajac76 @ 9/03/2013, 17:06)
QUOTE(Boczek 75 @ 6/03/2013, 17:01)
Astronomowie przepowiedzieli jego przyjście parę lat przed przypłynięciem Hiszpan.

Wedlug legendy to sam Pierzasty Waz po wygnaniu z Tuli nad brzegiem oceanu przepowiedzial swoj powrot w roku 1-Trzcina ktory ptzypadal na rok 1519.Pojawienie sie w tym samym czasie Corteza bylo chyba najwiekszym zbiegiem okolicznosci w dziejach ludzkosci.
Tak wiec mamy tutaj do czynienia z odleglejsza przeszloscia anizeli "pare lat" wink.gif
*



W mojej poprzedniej wypowiedzi chodziło mi bardziej o to, że w ciągu paru lat przed przypłynięciem Hiszpan, dostrzeżono znaki które zapowiadały jego przyjście.

Drogi zajac76 mógłbyś jednak uważać na ortografię trochę bardziej. Rozumiem, że możesz nie mieć na klawiaturze polskich znaków ale "ptzypada" wink.gif .
 
User is offline  PMMini Profile Post #18

     
saywiehu
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 662
Nr użytkownika: 21.212

Zawód: szybki- nie wolny
 
 
post 9/03/2013, 23:07 Quote Post

Może delikatnie poza tematem, ale warto wiedzieć, że to co tyczyło Azteków i Inków "nie działało" już nad Amazonką czy Paraną. Tam od początku biały był intruzem, którego trzeba było zwalczać.
Natomiast bardzo zastanawiające jest, że przepowiednie odnośnie Pierzastego Węża w identyczny sposób pojawiły się tuż przed przybyciem Europejczyków na Hawaje. Tam również mieli przybyć biali bogowie...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #19

     
zajac76
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 3
Nr użytkownika: 81.643

 
 
post 10/03/2013, 18:08 Quote Post

W przypadku ekspedycji Pizzara to trzeba nadmienic iz Inkowie nie traktowali intruzow jako bogow lecz jako swoista...ciekawostke ktora najpierw zamierzali poznac a pozniej sklasyfikowac.Sam Atahualpa zamierzal pozyskac(zdobyc lub ukrasc) konie dla hodowli.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #20

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.348
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 10/03/2013, 21:25 Quote Post

QUOTE(zajac76 @ 10/03/2013, 18:08)
Inkowie nie traktowali intruzow jako bogow
*



I nazywali ich imieniem swego brodatego boga - "Viracochan".
 
User is offline  PMMini Profile Post #21

     
Arderyk
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 196
Nr użytkownika: 54.496

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 16/03/2013, 18:38 Quote Post

QUOTE
W mojej poprzedniej wypowiedzi chodziło mi bardziej o to, że w ciągu paru lat przed przypłynięciem Hiszpan, dostrzeżono znaki które zapowiadały jego przyjście


Problem jest nieco bardziej złożony, ponieważ sami Aztecy nie byli pewni czy mają do czynienia z bogami, a jeśli już to z jakim konkretnie...I tak pojawiały się wersje że Cortes to Quetzalcoatl, Huitzilopochtli lub Tezcatlipoca,było wielu takich którzy w to nie wierzyli, ale zadecydowało wahanie się Montezumy...
Generalnie zauważyłem,że często w popularno-naukowych publikacjach autorzy jednoznacznie uważają iż Cortes od początku brany był za Quetzalcoatla, jak się w czytałem głębiej w temat to okazało się, że to nie było wcale takie oczywiste...

QUOTE
Wyglądają, w zasadzie, tak samo.
Czy, w miarę, ciemnoskórzy Indianie uznaliby Hiszpanów, równie ciemnoskórych jak oni, za białych?

Trochę manipulacja - zawsze znajdziesz jakieś zdjęcia dzieki ktorym udowodnisz każde pokrewieństwo np Chińczyków z Aborygenami itp dry.gif
Pamiętajmy,że różnice w wyglądzie, ubiorze i zachowaniu w tamtych czasach były znacznie wieksze niż w naszym zglobalizowanym świecie. Zdaje się też,że Europejczycy nie zwykli wowczas się opalać toteż musieli szokować tubylców białością swojego ciała.
 
User is offline  PMMini Profile Post #22

     
Aquarius
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 3.348
Nr użytkownika: 15.327

A.F.
Stopień akademicki: mgr
 
 
post 16/03/2013, 22:38 Quote Post

QUOTE(Arderyk @ 16/03/2013, 18:38)
udowodnisz każde pokrewieństwo
*



Ale ja tu nie udowadniam żadnego pokrewieństwa, chodzi mi o coś innego.

QUOTE
musieli szokować tubylców białością swojego ciała.


I o to mi chodzi.
Czy faktycznie szokowali białością swego ciała?
Nie opalali się ale południowcy Włosi, Hiszpanie, Portugalczycy, Grecy mają nieco śniadą cerę naturalnie, bez opalania.
Cera Indian i Hiszpanów była bardzo podobnego koloru. Bardziej Indian szokowała, zaskakiwała ta druga wspomniana przez Ciebie rzecz. Ubiór, obyczaje, przybyli na czymś dziwnym. To mogło zastanawiać.
 
User is offline  PMMini Profile Post #23

     
BartłomiejPSD
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 87
Nr użytkownika: 76.158

 
 
post 17/03/2013, 16:47 Quote Post

Uważam ,że Indianie nie byli pewni kim są Hiszpanie myślę iż duży wpływ na ich ocenę mogła mieć ogólna sytuacja w kraju.Nie wiem czy nie mylą mi się cywilizacje ale bodajże w latach gdy przybyli Hiszpanie państwo borykało się z problemami wewnętrznymi spowodowanymi zakłóceniem naturalnej gospodarki wodnej,chorobami nie koniecznie sprowadzonymi ze Starego Świata.Oglądałem dokument w którym przedstawiono hipotezę ,że długotrwałe susze a potem nagły deszcz doprowadził do pandemii "kokolitzi".Więc wyobraźmy sobie ,że grupa ludzi ratujących swoją pozycje mogła wykorzystać przybycie Hiszpanów jako znak.Po prostu nie które cechy Hiszpanów na siłę porównywano z cechami bogów.Autosugestia i sugestia dopomogły w samo zagładzie.
http://www.youtube.com/watch?v=PTD6jY3k8Jw

Wiem ,że źródło nie najlepsze.

Ten post był edytowany przez BartłomiejPSD: 17/03/2013, 16:51
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #24

     
Pharon90
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 286
Nr użytkownika: 69.894

 
 
post 11/09/2013, 12:10 Quote Post

QUOTE(balum @ 7/03/2013, 7:48)
Tubylcy na Kubie zweryfikowali, czy mają do czynienia z bogami w prosty sposób. Wrzucali zwłoki Hiszpanów do wody i sprawdzali czy gniją.
*




Mógłby kolego podać źródło tej ciekawej informacji ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #25

     
AHamann
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 10
Nr użytkownika: 79.454

Agnieszka Hamann
 
 
post 1/12/2013, 14:03 Quote Post

Tedlock relacjonując "Annały ludu Kaqchikel" pisze tak:

"Kastilijczycy dotarli do miasta Drzewo Kukurydzy dnia 1 Hunahpu, 14 kwietnia 1524 r. Autor podaje, że wydali się oni miejscowym władcom i jemu samemu jak k'ab'owil. Terminy k'ab'owil i k'ab'awil (w języku K'iche') od dawna są tłumaczone jako "dioses" - "bogowie", ale jest to wybór słów dokonany przez misjonarzy, powtarzany w piśmiennictwie zachodnim po dzień dzisiejszy. Kiedy wcześni pisarze z ludów K'iche' i Kaqchikel używali tych terminów w opisach swoich własnych praktyk religijnych, odnosiły się one do figur bóstw-patronów rodów królewskich. Nigdy nie używali ich w odniesieniu do innych istot boskich, ani jako ogólny termin dla "bogów". Owe figury były bogato odziane i przystrojone, podobnie jak figury świętych w dzisiejszych społecznościach majańskich. Ten fakt wyjaśnia, dlaczego Tunatiuh [Pedro de Alvadaro] i jego towarzysze - bogato odziani na spotkanie z miejscowymi władcami - przypominali owe figury. Byli postrzegani nie jako "bogowie", ale raczej jako chodzące i mówiące posągi."

Dennis Tedlock. 2000 Years of Mayan Literature. University of California Press 2010: 364. Tłum. Agnieszka Hamann.

http://przedkolumbem.blogspot.com/
 
User is offline  PMMini Profile Post #26

     
Filip August
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 358
Nr użytkownika: 100.018

Zawód: BANITA SPAMER
 
 
post 12/12/2016, 13:36 Quote Post

QUOTE(saywiehu @ 10/03/2013, 0:07)
Może delikatnie poza tematem, ale warto wiedzieć, że to co tyczyło Azteków i Inków "nie działało" już nad Amazonką czy Paraną. Tam od początku biały był intruzem, którego trzeba było zwalczać.
*

Dlaczego ?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #27

     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.642
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 12/12/2016, 14:08 Quote Post

QUOTE(Filip August @ 12/12/2016, 14:36)
QUOTE(saywiehu @ 10/03/2013, 0:07)
Może delikatnie poza tematem, ale warto wiedzieć, że to co tyczyło Azteków i Inków "nie działało" już nad Amazonką czy Paraną. Tam od początku biały był intruzem, którego trzeba było zwalczać.
*

Dlaczego ?
*


Chociażby dlatego ze dzicy Indianie nie mieli legendy o Virakoczy i Quetzalcoatlu
 
User is offline  PMMini Profile Post #28

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.503
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 15/12/2016, 14:05 Quote Post

QUOTE(Duncan1306 @ 12/12/2016, 15:08)
QUOTE(Filip August @ 12/12/2016, 14:36)
QUOTE(saywiehu @ 10/03/2013, 0:07)
Może delikatnie poza tematem, ale warto wiedzieć, że to co tyczyło Azteków i Inków "nie działało" już nad Amazonką czy Paraną. Tam od początku biały był intruzem, którego trzeba było zwalczać.
*

Dlaczego ?
*


Chociażby dlatego ze dzicy Indianie nie mieli legendy o Virakoczy i Quetzalcoatlu
*




Nad Amazoniąto nie wiem - nad Atlantykiem już prędzej - Glooscap.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #29

     
Filip August
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 358
Nr użytkownika: 100.018

Zawód: BANITA SPAMER
 
 
post 15/12/2016, 17:12 Quote Post

QUOTE(Duncan1306 @ 12/12/2016, 15:08)
Chociażby dlatego ze dzicy Indianie nie mieli legendy o Virakoczy i Quetzalcoatlu
*

A ci z Kuby mieli coś takiego skoro podejmowali próby żeby to sprawdzić?

Ten post był edytowany przez Filip August: 15/12/2016, 17:13
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #30

3 Strony < 1 2 3 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej