Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )

91 Strony « < 89 90 91 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Ateizm

Lucas the Great

Głos rozsądku
Grupa: Użytkownik
Nr użytkownika: 36.802

Stopień akademicki: Magister Prawa
Zawód: Imperator

post 23/01/2020, 15:27 Quote Post

Twierdzę, że nie łapię się na punkt drugi, a w odpowiedzi chcesz, aby czytał ze zrozumieniem.
Skoro nie spełniasz punktu drugiego, to nie nadajesz się na anteistę. A skoro domyślam się, że nie spełniasz punktu pierwszego, to wychodzi na to, że jesteś antyteistą. Bo można być antyteistą, żyjąc w przekonaniu, że jest się ateistą.

Naprawdę ateizm coś takiego zakłada? W którym miejscu, rozdział, akapit proszę podać. Bo dla mnie ateistą jest/był tak samo antyklerykalny Urban, proklerykalny Wolniewicz i neutralny Religa.
Przez zwykłą logikę - bo jeżeli uznamy, że ateizm może być wrogi wobec religii i wszelkich form kultu, to czym czym taki "radykalny" ateista, różni się od antyteisty? Inna sprawa, jak dla mnie Urban i wiele postsowieckiego betonu to antyteizm pełną gębą.
Po prostu antyteizm nie jest aż tak dobrze znany, jeśli jest znany to uchodzi za formę ekstremum (a większość ludzi wymienionych wcześniej kreuje się na ludzi pozornie umiarkowanych) no i brzmi to lepiej walka z czymś, co (twoim zdaniem) nie istnieje.

Dokładnie. Identycznie jest ze skrzatami - ludzie wierzą w ich nieistnienie. Bo wszak nie ma dowodów na nieistnienie skrzatów.
W zasadzie to osoba o bardzo małym wzroście mogła by być nazywana pogardliwie lub żartobliwe "skrzatem" ( W sumie sam w gimnazjum nazywałem jedną dziewczynę gnomem - była złośliwa i miała coś koło 150 wzrostu, więc pasowało) . Niedouczona osoba mogła by uznać szkielet wcześniaka, bez prawidłowej budowy ciała za jakąś humanoidalną, mała istotę. Można by też było próbować stworzyć "istoty skrzatopodbne" poprzez inżynierię genetyczną.

Ale tak bardziej na poważnie - nie wszystkie bardziej zaawansowane kręgi kulturowe mają koncepcje skrzatów, ale jakoś zawsze ludzie dochodzą do koncepcji bóstw i/lub absolutu - w tej formie czy innej. Co samo w sobie jest ciekawym zagadnieniem, bo patrząc na to z perspektywy antropologi i biologi, to sama ta koncepcja jest nam niby niepotrzebna - a jednak jest. Tak samo jak ciekawe jest przejście z pytania "skąd się biorą błyskawice" do odpowiedzi "wielki, brodaty dziadek siedzi na Olimpie i te błyskawice sobie rzuca." Nawet przy dość niskim poziomie wiedzy (a przecież kilka tysięcy lat temu, ludzie nie byli dużo głupsi niż obecnie), taka odpowiedź wydaje się być dość abstrakcyjna i naciągana, żeby nie powiedzieć niepotrzebnie skomplikowana.

User is offline  PMMini Profile Post #1351

szczypiorek

VIII ranga
Nr użytkownika: 74.357

Stopień akademicki: mgr

post 23/01/2020, 15:33 Quote Post

@Lucas the Great

No dobrze, ale wierzysz w skrzaty czy nie?

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 23/01/2020, 15:33

User is offline  PMMini Profile Post #1352

Lucas the Great

Głos rozsądku
Nr użytkownika: 36.802

Stopień akademicki: Magister Prawa
Zawód: Imperator

post 24/01/2020, 8:21 Quote Post

Oczywiście, że nie, ale... Nawet gdybym wierzył, to co by to zmieniło? Jak już wykazałem - wiara w bogów/absolut jest w swej istocie odmienna od wiary w skrzaty, gdyż fakt istnienia bądź nie istnienia skrzatów nie ma tak dużego wpływu na życie ludzkie, gdyż nie zmienia fundamentalnie natury tego życia. I jeszcze raz - z puntu widzenia logiki, ateista wirzący w skrzaty jest tak samo "legitny" jak ten w skrzaty nie wierzący. Gdyż odrzucenie wiary w Boga w żaden sposób nie obliguje jednostki do odrzucenia wiary w skrzaty.

User is offline  PMMini Profile Post #1353

szczypiorek

VIII ranga

post 24/01/2020, 8:44 Quote Post

Skąd wiesz, że skrzaty nie mają wpływu na Twoje życie? Może zbyt pochopnie odrzucasz tę wiarę?

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Duchy_domowe

User is offline  PMMini Profile Post #1354

misza88

VIII ranga
Nr użytkownika: 62.208

Michal
Stopień akademicki: mgr inz.

post 24/01/2020, 9:50 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 24/01/2020, 8:44)
Skąd wiesz, że skrzaty nie mają wpływu na Twoje życie? Może zbyt pochopnie odrzucasz tę wiarę?

*

Właśnie, a Ty dlaczego nie wierzysz w skrzaty?

Ten post był edytowany przez misza88: 24/01/2020, 9:51

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1355

szczypiorek

VIII ranga

post 24/01/2020, 9:56 Quote Post

QUOTE(misza88 @ 24/01/2020, 10:50)

*

Właśnie, a Ty dlaczego odrzucasz wiarę w skrzaty?
*

Ja zasadniczo jestem agnostykiem, więc zawsze w takim wypadku zostawiam ten symboliczny 1% "za" ☺. Istnienie skrzatów jest więc dla mnie mniej więcej równie prawdopodobne jak istnienie Boga, w którego wierzą katolicy. A Ty, Misza wierzysz w skrzaty?

User is offline  PMMini Profile Post #1356

misza88

VIII ranga

Michal

post 24/01/2020, 10:00 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 24/01/2020, 9:56)

*

*

Ja zasadniczo jestem agnostykiem, więc zawsze w takim wypadku zostawiam ten symboliczny 1% "za" ☺. Istnienie skrzatów jest więc dla mnie mniej więcej równie prawdopodobne jak istnienie Boga, w którego wierzą katolicy. A Ty, Misza wierzysz w skrzaty?
*

Nie wierzę.
Nie odpowiedziałeś jednak na moje pytanie, dlaczego zostawiasz ten 1%, dlaczego jesteś agnostykiem?

Ten post był edytowany przez misza88: 24/01/2020, 10:00

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1357

szczypiorek

VIII ranga

post 24/01/2020, 10:10 Quote Post

QUOTE(misza88 @ 24/01/2020, 11:00)
QUOTE(szczypiorek @ 24/01/2020, 9:56)

*

*

*

Nie wierzę.
Nie odpowiedziałeś jednak na moje pytanie, dlaczego zostawiasz ten 1%, dlaczego jesteś agnostykiem?
*

No chyba odpowiedziałem. Jak pytasz agnostyka to Ci tak właśnie odpowie. P.S. Mój agnostycyzm jest na tyle słaby, że na ogół określam się jako ateista. To dłuższa dyskusja.

Ten 1% zostawian na wiele rzeczy. Skąd na przykład mam mieć 100% pewności, że w ogólę istnieję, a nie jestem tylko projekcją umysłu albo maszyny? Itp. itd.

W każdym razie widzę, że mamy tu coraz więcej niewierzących. Co prawda w skrzaty, ale jednak. Coming out.

Zakładam, że w boginię Kali też nie wierzysz?

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 24/01/2020, 10:15

User is offline  PMMini Profile Post #1358

misza88

VIII ranga

Michal

post 24/01/2020, 10:14 Quote Post

Nie, nie odpowiedziałeś. To dlaczego nie wierzysz w te skrzaty?
A ty wierzysz w boginię Kali? Albo w Zeusa?

Ten post był edytowany przez misza88: 24/01/2020, 10:15

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1359

szczypiorek

VIII ranga

post 24/01/2020, 10:20 Quote Post

Skrzaty, bogini Kali i Zeus. Prawdopodobieństwo ich istnienia oceniam bardzo nisko. Już pisałem. Podobnie jak Boga katolików. Od agnostyka nie uzyskasz prostej deklaracji. Mimo, że określam się jako niewierzący jestem sceptykiem także wobec możliwości pełnego poznania rzeczywistości. Ktoś kto jest wszystkiego na 100 % pewny, moim zdaniem idzie za daleko.

Ten post był edytowany przez szczypiorek: 24/01/2020, 11:12

User is offline  PMMini Profile Post #1360

misza88

VIII ranga

Michal

post 24/01/2020, 11:23 Quote Post

szczypiorek
CODE
Prawdopodobieństwo ich istnienia oceniam bardzo nisko

Ale dlaczego bardzo nisko?

Jak widzisz, pytanie które zadałeś Lucasowi równie dobrze można zadać i Tobie.
Mnie natomiast trochę ciekawi, dlaczego to pytanie zadałeś, chociaż trochę domyślam się dlaczego...

Ten post był edytowany przez misza88: 24/01/2020, 11:24

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1361

szczypiorek

VIII ranga

post 24/01/2020, 11:35 Quote Post

Na podstawie dostępnej mi wiedzy, rozmaitych doświadczeń życiowych itp. itd. Nie pojawiło się prawie nic co by mnie przekonało. Tak po prostu. Tu nie ma wielkiej filozofii. Rozumiesz moje podejście?

User is offline  PMMini Profile Post #1362

misza88

VIII ranga

Michal

post 24/01/2020, 11:40 Quote Post

QUOTE(szczypiorek @ 24/01/2020, 11:35)

Na podstawie dostępnej mi wiedzy, rozmaitych doświadczeń życiowych itp. itd. Nie pojawiło się prawie nic co by mnie przekonało. Tak po prostu. Tu nie ma wielkiej filozofii. Rozumiesz moje podejście?
*

Dokładnie Twoje podejście rozumiem. Myślałem że Tobie równie zrozumiałe jest podejście teistów.

User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1363

szczypiorek

VIII ranga

post 24/01/2020, 11:53 Quote Post

Myślałem że Tobie równie zrozumiałe jest podejście teistów.

Napisz jakie to podejście. Możliwe, że tak.

User is offline  PMMini Profile Post #1364

91 Strony « < 89 90 91 
2 Użytkowników czyta ten temat (2 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:

Topic Options
Reply to this topicStart new topic

Copyright © 2003 - 2019 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej