Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Cesarstwo Wschodniorzymskie a Bizancjum, Kiedy nastąpiło przekształcenie ?
     
Duncan1306
 

Milutki tygrysek lewakożerca
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 5.650
Nr użytkownika: 97.206

Wlodzimierz Sodula
Zawód: amator historii
 
 
post 27/12/2015, 15:38 Quote Post

Do założenia tematu zainspirowały mnie posty z innego tematu

QUOTE(Duncan1306 @ 24/12/2015, 14:33)
QUOTE(seslik @ 24/12/2015, 9:37)
...
QUOTE
Bo popełniasz kolejny błąd -cesarstwo wshodniorzymskie pozostało imperium praktycznie aż do początków VII wieku a miało przed sobą jeszcze okresy świetności i ekspansji.

Cesarstwo wschodnio-rzymskie miało być po upadku zachodu kontynuacją tradycji Rzymskich, ale nie kontynuowało ich tylko wyewoluowało w twór, który nie miał nic wspólnego z Rzymem - w Bizancjum. Dlatego właśnie za datę upadku Cesarstwa Rzymskiego uznaję 476 rok czyli upadek zachodu, bo to zachód kontynuował rzymskie tradycje, a wschód był bardziej grecki i wschodni niż rzymski. I chyba dlatego się nie zrozumieliśmy. Ty za koniec imperium rzymskiego uznajesz koniec Bizancjum, a ja - koniec cesarstwa zachodniego i pewnie dlatego ty twierdziłeś że Rzym przetrwał długo, a ja że przetrwał krótko.
...
*


Hmm czyżby raptem w 476 w cesarstwie wschodnim oficjalnym językiem przestała być łacina, zrezygnowano z wyboru konsula, władca zaczął się zwać basileus autokrator, zlikwidowano ustrój municypalny miast etc. jakaś zmiana nastąpiła w porównaniu z 395 rokiem ? Raptem utowrzyło się coś nowego ?
Proces przekształcania cesarstwa wschodniorzymskiego w Bizancjum był o wiele bardziej rozłożony w czasie i zakończył się w VII w.

A jeżeli nawet przyjmujesz datę upadku cesarstw zachodniorzymskiego to już porównaj sobie to z wymienianymi tutaj imperiami. Zaiste krótko rolleyes.gif
...
*



QUOTE(Duncan1306 @ 25/12/2015, 16:11)
QUOTE(seslik @ 24/12/2015, 19:47)
...
QUOTE
Hmm czyżby raptem w 476 w cesarstwie wschodnim oficjalnym językiem przestała być łacina, zrezygnowano z wyboru konsula, władca zaczął się zwać basileus autokrator, zlikwidowano ustrój municypalny miast etc. jakaś zmiana nastąpiła w porównaniu z 395 rokiem ? Raptem utowrzyło się coś nowego ?
Proces przekształcania cesarstwa wschodniorzymskiego w Bizancjum był o wiele bardziej rozłożony w czasie i zakończył się w VII w.

W 475 roku Imperium Wschodniorzymskie już znacznie różniło się od zachodu. Zachód kontynuował tradycje rzymskie, a wschód mimo tego wszystkiego co wypisałeś w 475 roku był państwem "rzymskiem" tylko z nazwy kraju i nazw urzędów, a styl sprawowania władzy, styl życia mieszkańców i kultura była zupełnie inna niż na zachodzie. Wschód nigdy nie pielęgnował "rzymskości" i ta bardzo szybko zaniknęła. W 475 roku to chyba tylko dwór i małą część arystokracji mówiła po łacinie a i to nie zawsze. Po prostu w 476 roku po upadku zachodu widać było że wschód to nie jest kontynuacja cesarstwa rzymskiego tylko odrębne państwo powstałe w 395 roku z podziału imperium rzymskiego.
*


Jeżeli chodzi o przekształcenie cesarstwa wschodniorzymskiego w Bizancjum to radziłbym sięgniecie do literatury przedmiotu a jeżeli brak czasu zapoznanie się chociażby z dyskusją w tematach :
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=93575&st=0
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=71661
http://www.historycy.org/index.php?showtopic=36266&st=0
Natomiast jak na razie nie widzę że udowodniasz swoja tezę a już twierdzenie że w 476 tylko dwór i mała część arystokracji mówiła po łacinie nieźle mnie rozbawił. Czy aby na pewno wiesz jakimi językami mówiono w poszczególnych prowincjach cesarstwa? Bo np. jednym z zarzutów wobec cesarza Justyna ( 518-527) było to że słabo mówił po grecku. Natomiast muszę cię rozczarować ale zasięg używania greki w cesarstwie wschodnim się zmniejsza -fakt przeważnie na korzyść innych języków niż łacina. Co do stylu życia jego mieszkańców tez jakoś nie widzę cezury 395 roku a wschodnimi tendencjami zwłaszcza jeżeli chodzi o sprawy religijne i filozoficzne oraz styl sprawowania władzy Rzym nasiąkł już w trakcie III wieku. Co zaś do kultury to na jakiej podstawie wysnułeś taki wniosek ?
Traktując historię na takiej podstawie to około 300 r.p.n.e mamy Rzym I, w I w.p.n.e Rzym II, za Augusta Rzym III itd. a jakbym chciał tak policzyć Chiny, Egipt czy Asyrię to musiałbym zdjąć buty aby mi palców starczyło.

Nota bene warto chyba założyć temat o tym kiedy cesarstwo wschodniorzymskie przechodzi w Bizancjum ale to już moderator niech zadecyduje w którym dziale rolleyes.gif
...
*



Swoje zdanie przedstawiłem i jestem ciekawy zdania współforumowiczów

Ten post był edytowany przez Duncan1306: 27/12/2015, 15:43
 
User is offline  PMMini Profile Post #1



 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej