Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
4 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Zagraniczni turyści w Polsce, Popularność, statystyki itp.
     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 6/08/2013, 9:15 Quote Post

Widziałem trochę Europy, wiele miejsc w niej jest obleganych przez turystów, London Tower, wieża Eifla, katedra Notre Damme, pałac w Shonbrunn,parlament w Budapeszcie.
Domyślam się co się dzieje w Rzymie czy Atenach...

Ciekawi mnie jak na tym tle wypada Polska.
Znalazłem taki artykuł, odnosi się też do krajoznawczej i wypoczynkowej turystyki http://www.wiking.edu.pl/article.php?id=320
Jakie są najpopularniejsze miejsca w Polsce z punktu widzenia zagranicznych turystów?
Mamy swoją ofertę. Kilka ładniejszych miast z Krakowem, Wrocławiem, Gdańskiem i Warszawą na czele.
Mamy wiele różnych zamków kościołów w mniej znanych miejscach.
Szczególne miejsce w turystyce historycznej mają wg. mnie miejsca które nie tworzyli Polacy-wilczy szaniec, Malbork, a przede wszystkich w Auschwitz- które jest obowiązkowym miejscem nie tylko dla zainteresowanych historią. Jest zdaję się najważniejszym takim miejscem pamięci dotyczącym zagłady.

Jako Warszawiak widzę tłumy zagranicznych turystów w Łazienkach (dużo skośnookich) i sporo na starówce.
Wiem że na Wawel aby wejść należy przebić się przez sporą kolejką- przypomina mi to taki London Tower, napawa dumą że mamy w Polsce taki wspaniały zamek która tak wybitnie reprezentuję polską kulturę.

Jacy turyści najczęściej zwiedzają nasz kraj, jakie miejsca najczęściej? Czy są miejsca które powinniśmy bardziej promować?

Ten post był edytowany przez Rommel 100: 6/08/2013, 9:15
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
WojtekVanHelsing
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 149
Nr użytkownika: 95.642

Wojciech Kasprzyk
Zawód: Uczeñ
 
 
post 28/03/2015, 19:47 Quote Post

Cóż, Polska nigdy nie będzie tak atrakcyjna jak np. Francja itd. z historycznego punktu widzenia. Krajobrazy mamy piekne, pogoda (deszcze itd) w wakacje nie za fajna, ale nic poza tym, ale zabytki.

Proszę zauważyc to, że Polska ma ich mniej, duza część została zniszczona w czasie wojen itd.

Te co zostały nie prezentuja takiej klasy jak te na zachodzie np. Wersal albo Luwr, jedyne czesto oblegane miejsce sciagające tłumy to Auschwitz, większość wolala by aby tego zabytku jednak nie było...

Ale popatrzmy na nasze miasta, Londyn albo Paryż (swoją droga przereklamowane miasta, nie kreca mnie) to miasta wygladajace prawie w calości tak samo, architektura itd. natomiast w Polskich miastach sa porozrzucane zabytki i kilka ładnych ulic, ale gdy z nich wyjdziemy widzimy prlowskie bloki (np. w Łodzi), Lwów i Warszawa o ile wiem, wyglądały w całości ładnie (no oprócz starówki itd. w Warszawie) ale Lwów juz nie jest nasz a Warszawa została zrównania z Ziemią i odbudowana w dużo gorszy sposób.

Polska jest atrakcyjna turystycznei jesli chodzi o krajobrazy, ale nasze zabytki itd. juz w oczach innych odpadaja przy zachodzie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 28/03/2015, 20:12 Quote Post

Leżymy trochę na uboczu. Lata żelaznej kurtyny. Fatalna infrastruktura turystyczna odziedziczona po minionym ustroju. Dopiero od niedawna zauważono że na turystyce można zarobić (jeszcze dwadzieścia lat temu można było do różnych zabytków dotrzeć za darmo, obecnie są płatne, parkingi, infrastruktura noclegowo-żywieniowa czy dostęp do organizowanych atrakcji).
Jak tu ktoś zauważył, mamy rozrzucone atrakcje co powoduje wyjazdy wielodniowe co generuje cenę oraz czas.
Dla mnie nr1 to Wieliczka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #3

     
konto usunięte 051218
 

Unregistered

 
 
post 28/03/2015, 20:42 Quote Post

QUOTE(gtsw64 @ 28/03/2015, 21:12)
Dla mnie nr1 to Wieliczka.

Widzisz - to zależy, gdzie mieszkamy, do jakich odwiedzanych przez nas miejsc wracamy z sentymentem. Ja np. uwielbiam jeździć na moje ulubione Roztocze. Fajnie jest też na Mazurach (okolice Giżycka, Guty), czy w Beskidzie Żywieckim. Jednak to od promocji naszego kraju w zagranicznych mediach zależy, ilu turystów zainteresuje się naszym krajem. Np. Anglicy lubią tu przyjeżdżać na "melanż" - miałem tego próbkę w W-wie, w hotelu "Sokrates" na Służewcu. Usnąć było ciężko ...
 
Post #4

     
Alexander Malinowski2
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.688
Nr użytkownika: 80.416

Alexander Malinowski
 
 
post 28/03/2015, 22:42 Quote Post

Bynajmniej, czytałem artykuł w niemieckiej gazecie, że miasta w Polsce są zadbane na takim samym poziomie, jak niemieckie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
von Munchhausen
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 379
Nr użytkownika: 1.307

Stopień akademicki: Dywersant
Zawód: Provocator
 
 
post 28/03/2015, 23:11 Quote Post

A to zależy, które, ale faktycznie nie ma takiej przepaści, jak kiedyś.

Swoją drogą miasta miastami, zabytki zabytkami ale mamy naprawdę dużo dobrze zachowanej przyrody i to jest coś.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 29/03/2015, 10:17 Quote Post

QUOTE(von Munchhausen @ 28/03/2015, 23:11)
A to zależy, które, ale faktycznie nie ma takiej przepaści, jak kiedyś.

Swoją drogą miasta miastami, zabytki zabytkami ale mamy naprawdę dużo dobrze zachowanej przyrody i to jest coś.
*


To prawda, ale nie mamy pomysłu aby to pokazać i sprzedać (coś na wzór safari czy też np rezerwatu Krka czy plitwickie jeziora [chodzi o nagromadzenie atrakcji na niedużej powierzchni ). W pewnym okresie niesamowicie popularne były w Polsce tzw polowania dewizowe, ale jest to niszowa turystyka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.515
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 31/03/2015, 12:43 Quote Post

CODE
Mamy swoją ofertę. Kilka ładniejszych miast z Krakowem, Wrocławiem, Gdańskiem i Warszawą na czele.


Ja oczywiście mam pytanie? Co w tym zestawieniu robi to miasto na końcu? sleep.gif

CODE
Ciekawi mnie jak na tym tle wypada Polska.


Jeśli chodzi o 2013 rok to było jakieś 15 mln, przynajmniej tak zapamiętałem z jakieś konferencji, w której brałem udział. W 2014 był wzrost o jakieś 9%.

CODE
Jacy turyści najczęściej zwiedzają nasz kraj, jakie miejsca najczęściej? Czy są miejsca które powinniśmy bardziej promować?


Oczywiście Małopolska. Wysoko w rankingu jest Warszawa, ale to obejmuje przede wszystkim przyjazdy biznesowe.

CODE
Wiem że na Wawel aby wejść należy przebić się przez sporą kolejką- przypomina mi to taki London Tower, napawa dumą że mamy w Polsce taki wspaniały zamek która tak wybitnie reprezentuję polską kulturę


Pomijając sentyment jaki my Polacy mamy do niego, na obcokrajowcach nie robi on większego wrażenia, przynajmniej takie są moje obserwacje i takie moje subiektywne wrażenie. Jedyne wrażenie mogą robić ceny, za dość skromne ekspozycje dry.gif Dużo większe wrażenie jednak robi na nich jednak Wieliczka. Zresztą zazwyczaj Auschwitz i Wieliczka idą w pakiecie. Obcokrajowcy tak naprawdę odkrywają nasz kraj. Jeśli chodzi o Kraków to do niedawna istniał tylko Kazimierz, Wawel i Stare Miasto teraz odkrywana jest Nowa Huta, moje ulubione Podgórze i okolice Krakowa. W przyszłym roku są Światowe Dni Młodzieży i jak tego nie wykorzystamy to (tu jest brzydkie słowo). Ja jak tylko mam możliwość to staram się odciążać Kraków i proponować coś innego na południu Polski dry.gif Np Węgrom i Austriakom zaczyna się przypominać, że ich przodkowie walczyli w Wielkiej Wojnie i ginęli - zaczynają odwiedzać zabytkowe cmentarze. Anglikom Kraków się już nudzi - zanim na Ukrainie się uspokoi i polecą do Lwowa, trzeba im zaproponować jakieś inne polskie miasto smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
gtsw64
 

VIII ranga
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.427
Nr użytkownika: 38.675

Zawód: st.sier¿.sztab
 
 
post 31/03/2015, 16:37 Quote Post

Ja zaproponował bym Kotlinę Kłodzką. Byłem tam dwa lata temu 7 dni i zwiedziłem może połowę co zaplanowałem. Mając bazę wypadową w Polanicy Zdroju miałem blisko na Śnieżnik, Jaskinia niedźwiedzia i kopalnia uranu, kopalnia złota, kopalnia węgla, fort donjon w Srebrnej Górze i Kłodzku, Góry Sowie i kompleks Riese, Góry Stołowe z Błędnymi Skałami i Szczelińcem Wielkim, obóz koncentracyjny Gross Rosen czy zamek w Książu czy uzdrowiska Polanica, Kudowa czy Duszniki. To tylko tak pobieżnie, a wszystko w promieniu może 50-70 km.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.322
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 31/03/2015, 17:13 Quote Post

Kotlina Kłodzka dopiero staje na nogi. Jest tam dużo pięknych rzeczy do zobaczenia, fajne kurorty, ale niestety stopień zaniedbania jest tak wysoki, że czasami poraża.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
carantuhill
 

Bieskidnik
*********
Grupa: Moderatorzy
Postów: 8.515
Nr użytkownika: 12.703

WOJCIECH
Zawód: Galileusz
 
 
post 1/04/2015, 10:13 Quote Post

QUOTE(gtsw64 @ 31/03/2015, 17:37)
Ja zaproponował bym Kotlinę Kłodzką. Byłem tam dwa lata temu 7 dni i zwiedziłem może połowę co zaplanowałem. Mając bazę wypadową w Polanicy Zdroju miałem blisko na Śnieżnik, Jaskinia niedźwiedzia i kopalnia uranu, kopalnia złota, kopalnia węgla, fort donjon w Srebrnej Górze i Kłodzku, Góry Sowie i kompleks Riese, Góry Stołowe z Błędnymi Skałami i Szczelińcem Wielkim, obóz koncentracyjny Gross Rosen czy zamek w Książu czy uzdrowiska Polanica, Kudowa czy Duszniki. To tylko tak pobieżnie, a wszystko w promieniu może 50-70 km.
*




Ja mam zawsze problem z wycieczkami w tamte okolice. Są dla mnie całkowicie bezosobowe. Z polskimi wycieczkami jest jeszcze ten problem (przynajmniej z tymi dwoma, z którymi jechałem), że na każdym kroku dopytują się o jakieś polskie ślady - już wolę jeździć na Kresy, jak tylko się tam uspokoi smile.gif. Jeśli chodzi o przyrodę to Zakopane i okolice były żelaznym punktem wycieczek tak od 2000 roku, teraz to się zmienia - jak dobrze poszukać, to na youtubie jest filmik jak duńską młodą reżyserkę urzekła Grzywacka w Beskidzie Niskim.


 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
lucyna beata
 

niespotykanie spokojny bieszczadzki troll
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.245
Nr użytkownika: 43.086

Lucyna Psciuk
Zawód: przewodnik
 
 
post 1/04/2015, 10:35 Quote Post

Po pierwsze wszystko jest pomierzone i poważone, łącznie z atrakcyjnością turystyczną naszego kraju. Polska w rankingu europejskich państw atrakcyjnych turystycznie zajmuje wysoką, bo 8 lokatę. Następna rzecz to podział walorów turystycznych. Najprostszy to na walory wypoczynkowe, walory przyrodnicze i kulturowe. O ile pod względem walorów wypoczynkowych daleko nam do elity np. krajów położonych nad Morzem Śródziemnym to pod względem pozostałych jesteśmy wysoko plasowani. Prym wiodą walory przyrodnicze z Białowieżą na czele. Jak na tym tle wygląda Podkarpacie. A nieszczególnie to fakt. Raz problemy z tzw. dostępnością komunikacyjną, brak infrastruktury paraturystycznej i turystycznej, braki i to duże w promocji, kiepska i bardzo źle opłacana kadra ale walory przednie. Coraz więcej turystów zagranicznych bywa i u nas. Na pierwszym miejscu jest bezsprzecznie skansen w Sanoku, wśród turystów pochodzenia żydowskiego Leżajsk.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

     
adaho-siedem
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 271
Nr użytkownika: 59.706

Adam
Stopień akademicki: magister
Zawód: ekonomista
 
 
post 1/04/2015, 12:30 Quote Post

Jest jeszcze jeden segment turystyki, w którym jesteśmy bardzo mocni. To jest turystyka sakralna. Najbliższy mało znany przykład z mojego podwórka - to coroczna ogólnonarodowa pielgrzymka Słowaków do sanktuarium w Łagiewnikach. Setki autokarów i kolumny samochodów ciągnące zakopianką w stronę Krakowa. Z rozmów z zaprzyjaźnionymi obcokrajowcami dowiedziałem się też, że dla wielu turystów kontakt z polską religijnością jest lekkim szokiem.

Nie wiem czemu, ale dla większości mediów są to dosyć wstydliwe zjawiska, często przemilczane.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #13

     
Rommel 100
 

Antynazista
*********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.995
Nr użytkownika: 9.466

Stopień akademicki: Mgr
Zawód: Matematyk
 
 
post 2/04/2015, 15:41 Quote Post

QUOTE
Ja oczywiście mam pytanie? Co w tym zestawieniu robi to miasto na końcu? sleep.gif


Nie no ja wiem, że oceniając subiektywnie możemy się różnić. Osobiście uważam że Warszawa to najpiękniejsze miasto na tej planecie, ale nie będę się o to spierał, przyjmy że rozumiem że ktoś woli Paryż czy Rzym wink.gif .
Nie mniej tak bardziej obiektywnie to naprawdę trudno mi odmówić atrakcyjność, i to sporej, traktowi królewskiemu-starówka+Łazienki+pałac Sobieskiego w Wilanowie.
Pomijając muzea itp.
No i warto zauważyć że jakoś tak jest że jak planuję się zwiedzić jakiś kraj, to z reguły stolicy się nie pomija, nawet gdy jest tak uboga w atrakcje jak Bratysława chociażby.
 
User is offline  PMMini Profile Post #14

     
Piegziu
 

Tajny Agent Piegziu
**********
Grupa: Supermoderator
Postów: 9.322
Nr użytkownika: 48.576

M.A.P.
Stopień akademicki: dr
 
 
post 2/04/2015, 17:19 Quote Post

QUOTE(Rommel 100 @ 2/04/2015, 15:41)
Osobiście uważam że Warszawa to najpiękniejsze miasto na tej planecie, ale nie będę się o to spierał, przyjmy że rozumiem że ktoś woli Paryż czy Rzym  wink.gif .
*


Błeh. Nawet subiektywizm nie pozwala na powielanie takich opinii. Warszawa jest obiektywnie i subiektywnie brzydka.
 
User is offline  PMMini Profile Post #15

4 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej