Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
> Tron w Polsce
     
Johanov
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 12
Nr użytkownika: 74.955

Miko³aj
Zawód: Uczeñ
 
 
post 22/08/2012, 9:54 Quote Post

Witam!

Na wstępie pragne zaznaczyć, że pytanie jest bardzo proste i dla wielu z was z dużo większą wiedzą niż moja wręcz idiotyczne - mimo wszystko nie mam teraz możliwości sprawdzić tego a potrzebuje odpowiedzi.


Mianowicie jestem za granicą i do paru lektur wziąłem sobie także "Ostatnią z rodu" pana Jasienicy. W pewnym momencie pojawia się zdanie które mnie troszkę zaskoczyło i udowodniło jak wiele jeszcze nie wiem - "Jagiellonowie byli przecież królami obieranymi, tron w Polsce nie był dziedziczny".Jak na kogoś kto się któryś raz do konkursu w gimnazjum i tytułu laureata przymierza to trochę wstyd.
No ale wracając- jak to było? Żyłem w przekonaniu, ze tron od Piastów do zgonu Zygmunta Augusta był dziedziczny, a zmiany dynastii i panowanie braci poprzednika to wyjątki spowodowanie pewnymi problemami ale rozwiązane w sposób logiczny. I dopiero PIERWSZA wolna elekcja to zakończyła, i dopiero Konstytucja 3 Maja znowu tron dziedziczny przywracała. No ale byłem w błędzie.
Kto w takim razie wybierał tych Jagiellonów? Domyślam się że pewna grupa osób, a wydarzenie z 1573 nazwane Pierwszą Wolną Elekcją to właśnie pierwszy wybór króla przez całą szlachte polską. Jeżeli popełniłem błąd prosze o sprostowanie smile.gif

Pozdrawiam, Johanov
 
User is offline  PMMini Profile Post #1


 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Odpowiedzi
     
JanOnufryZagłoba
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 51
Nr użytkownika: 70.134

Stopień akademicki: magister
Zawód: historyk
 
 
post 22/08/2012, 22:35 Quote Post

Piastowie byli uznawani za "panów przyrodzonych", a więc takich, którym władza należała się z tytułu pochodzenia, byli zatem jedyną dziedziczną dynastią na tronie polskim. (Na myśl przyszli mi w tej chwili Przemyślidzi,no ale Wacław II raczej uzurpowali sobie koronę). W zasadzie tron w Polsce był elekcyjny od czasów Jadwigi. "Panowie" dokonywał jednak wyboru w obrębie jednej dynastii. Oczywiście na przestrzeni prawie dwóch stuleci sposób wyboru się zmieniał. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś bardziej szczegółowego polecam książkę: M Borucki, Jak w dawnej Polsce królów obierano. Ogólnie rzecz biorąc, w okresie panowania Jagiellonów, przewagę w decydowaniu o tronie miał senat, czy jak pisałem wcześniej "panowie" a więc najwyżsi dostojnicy państwowi. Dochodziło jednak do odstępstw jak np. elekcja Zygmunta Augusta, której dokonał cały Sejm, a więc także posłowie szlacheccy. Jednak po śmierci tegoż króla doszło do WOLNEJ elekcji, dokonanej systemem viritim. Słowo "wolna" jest kluczowe, bo oznacza ono, że szlachta mogła wybrać królem każdego według własnej woli. Do tego, na elekcję mógł przyjechać każdy szlachcic, czyli odbywała się wirylnie. Tym właśnie różni się elekcyjność w dobie Jagiellonów, od wolnych elekcji.

Ten post był edytowany przez JanOnufryZagłoba: 23/08/2012, 16:05
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2



 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej