Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Liczba ludności i liczba Polaków w 1910 r.
     
Ferdas
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.443
Nr użytkownika: 80.281

 
 
post 15/02/2017, 13:08 Quote Post

Zrobiona przez mnie tabelka zawierająca ludność ziem polskich i szacowaną liczbę Polaków, procenty podane na podstawie "Mapy rozsiedlenia ludności polskiej z uwzględnieniem spisów" z 1916 roku.
Dane dla wszystkich 3 zaborów pochodzą z 1910 roku. Tabelka zawarła I RP oraz Prusy Wschodnie i cały Śląsk, bonusowo także - ziemie polskie w granicach z XVII wieku i Bukowinę, gdzie też trochę ludności polskiej było.
Danych dla Śląska brakuje na mapie, ale zostały kiedyś podane na forum. Dokładnych danych dla Pomorza Zachodniego i rejencji frankfurckiej niestety nie znalazłem.
Może się komuś przyda wink.gif

https://www.easypaste.org/file/irVU7w6t/Dmow.xlsx?lang=pl
 
User is offline  PMMini Profile Post #1

     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 15/02/2017, 16:54 Quote Post

Leksykon (XLLEX.DLL) jest uszkodzony lub niedostępy sad.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Lord of Prussia
 

IV ranga
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 491
Nr użytkownika: 75.661

Adam Kowalczyk
Zawód: inzynier budowlany
 
 
post 16/02/2017, 11:16 Quote Post

Komputer melduje mi obecność wirusa w pliku.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Ferdas
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.443
Nr użytkownika: 80.281

 
 
post 18/03/2017, 9:15 Quote Post

Link już jest dostępny pod adresem
https://megawrzuta.pl/download/e139b70affd2...f7680d107f.html
Nie będzie żadnego wirusa wink.gif
Dodałem troszkę poprawek, uzupełniłem o ludność dzisiejszych ZO. Dane pochodzą za dzień 31.12.1910/01.01.1911, procenty Polaków na podstawie ww. mapy, wyjątek - przyszłe ZO - dane ludności polskiej z 1905 roku, zaś ziemie rosyjskie utracone w XVII wieku - na podstawie spisu z 1897, ale proporcjonalnie do ludności w 1911.
 
User is offline  PMMini Profile Post #4

     
mlukas
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.568
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 18/03/2017, 16:01 Quote Post

Super. Przyda się na pewno.

BTW może ktoś wie o jaką książkę chodzi. Mój ojciec w latach '70 spisał ręcznie (nie było wtedy ksero) w bibliotece dane procentowe narodowości dla powiatów z Kresów Wschodnich.
Była to książką jakiegoś przedwojennego autora który podawał tam swoje szacunki, różniące się częściowo od wyników spisu z 1931. Względnie były to szacunki dla końca lat 30 właśnie.
Problem z tym że zaginęła kartka z autorem i tytułem książki:) A same dane są bardzo ciekawe , chciałbym je jakoś wykorzystać ale musiałbym się powołać na źródło...

Ten post był edytowany przez mlukas: 18/03/2017, 16:01
 
User is offline  PMMini Profile Post #5

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.867
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 18/03/2017, 18:46 Quote Post

Obawiam się, że będzie ciężko.
W bibliotekach cyfrowych dostępnych takich książek (o sytuacji etnicznej na kresach) jest co najmniej kilkadziesiąt.
Nie dalej jak w tym tygodniu czytałem książkę Konstantego Skorowskiego "Sprawa narodowościowa na kresach wschodnich" tu akurat poddaje krytyce spis z roku 1921 i stara się go zweryfikować.
Jest to o tyle ważne, że pierwotnie to był raport dla Władysława Sikorskiego, który sprawował wtedy funkcję premiera i miał przedstawić faktyczny układ na Kresach. Swoją drogą w ogóle świetna pozycja bo naświetla też popełnione błędy jeśli chodzi o politykę narodowościową.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
mlukas
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.568
Nr użytkownika: 99.991

Stopień akademicki: mgr
 
 
post 18/03/2017, 19:03 Quote Post

Aha, skoro są on-line to pewnie ją znajdę porównując dane statystyczne które mam z tymi które tam są.
 
User is offline  PMMini Profile Post #7

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 16/09/2019, 11:45 Quote Post

QUOTE(mlukas @ 18/03/2017, 19:03)
Aha, skoro są on-line to pewnie ją znajdę porównując dane statystyczne które mam z tymi które tam są.


I co, znalazłeś?
 
User is offline  PMMini Profile Post #8

     
Domen
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 9.437
Nr użytkownika: 14.456

Tomenable
 
 
post 24/10/2020, 20:14 Quote Post

QUOTE(mlukas @ 18/03/2017, 16:01)
BTW może ktoś wie o jaką książkę chodzi. Mój ojciec w latach '70 spisał ręcznie (nie było wtedy ksero) w bibliotece dane procentowe narodowości dla powiatów z Kresów Wschodnich.
Była to książką jakiegoś przedwojennego autora który podawał tam swoje szacunki, różniące się częściowo od wyników spisu z 1931. Względnie były to szacunki dla końca lat 30 właśnie.
Problem z tym że zaginęła kartka z autorem i tytułem książki:) A same dane są bardzo ciekawe , chciałbym je jakoś wykorzystać ale musiałbym się powołać na źródło...


Podaj dane to może ktoś skojarzy z jakiej to książki.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Ferdas
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.443
Nr użytkownika: 80.281

 
 
post 25/03/2023, 20:02 Quote Post

Ten sam plik w Google Docs.
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1a7X...t#gid=385744247
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
jmamjer
 

V ranga
*****
Grupa: Użytkownik
Postów: 629
Nr użytkownika: 104.691

jamamjer
 
 
post 26/03/2023, 11:01 Quote Post

Swoją drogą kolega Arnold podawał kiedyś dane o ilości katolików na terenach gubernii podolskiej, wołyńskiej i kijowskiej, ale według dekanatów i liczby były dość zbliżone do Twoich, więc pewnie na tych terenach stosunki ludnościowe musiały się tak mniej więcej kształtować.

http://www.historycy.org/index.php?showtop...05&#entry707662

Na wspomnianej przez Ciebie mapie na terenie zaboru austriackiego nie liczono jednak żadnych judaistów jako Polaków, w całości uznając ich za osoby narodowości żydowskiej, co mogło dać nieco zaniżony obraz tego, jak wyglądała samoidentyfikacja ludności.

Generalnie spisy austriackie i niemieckie wydają się wiarygodne (o ile uwzględni się, że w niemieckim wprowadzono np. kategorię dwujęzycznych, która oznaczała część Polaków, zaś w austriackim Żydzi masowo podawali język polski), natomiast co do terenów Carstwa Rosyjskiego moim zdaniem Spis Ziem Wschodnich i spisy niemieckie z 1916/1917 są jedynymi poza oficjalnymi polskimi spisami z 1921/1931 na których można choć trochę polegać.

Tak czy inaczej, dzięki za tabelkę.
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej