Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
6 Strony « < 3 4 5 6 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mamelucy
     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 16/08/2008, 10:40 Quote Post

QUOTE(PUNIJCZYK @ 16/08/2008, 10:02)
jak chcesz to moge wymienić

Wymień, proszę - już nie mogę się wprost doczekać! rolleyes.gif
QUOTE
prosze bardzo

Jak widać, pojęcie ironii również jest Ci obce.... rolleyes.gif
QUOTE
rzecz oczywista

Więc w czym problem?
QUOTE
Bazejid prowadził też wojny za swojego panowania z Wenecją i Węgrami. Pokoje jak z nimi podpisywał nie były istotnymi zminami. To wskazuje, że wojny za jego czasów nie były zbytnio udane(mam na myśli nowe podboje). Owszem nie użył w niej wszystkich i najlepszych wojsk, ale sam fakt, że sprowadzał do niej oddziały z drugiego końca państwa świadczy, że jednak nie była to dla nich zwykła przygraniczna utarczka przy której urzyłby wojska pograniczne i byłoby po problemie.

Okopałeś się w miejscu i nie chcesz ustąpić. Dyskutuj z historykami, którzy wyrażają takową opinię, nie ze mną - ja jedynie przytaczam tutaj ich zdanie...
QUOTE
Fakt oczywisty

Więc czego się uparłeś, że mamelucy mieli ponoć stanowić tak wielki problem dla Bajezida, a później Selima? confused1.gif

QUOTE
Ucikł w czasie bitwy po ich śmierci!

Kto uciekł, namiestnik? Przecież ponoć zginął od kuli armatniej.... rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez paulus: 18/08/2008, 20:55
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #61

     
PUNIJCZYK
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 16.416

Gazi...
 
 
post 16/08/2008, 11:29 Quote Post

"Więc w czym problem?" -> no właśnie kto robi problem?

"Więc czego się uparłeś, że mamelucy mieli ponoć stanowić tak wielki problem dla Bajezida, a później Selima?" -> nie były to wojny na "śmierć i życie", ale zawsze były. Musieli w nie angazować znaczne siły, które ty nazywasz do obrony granic, jakoś tak.

"Kto uciekł, namiestnik? Przecież ponoć zginął od kuli armatniej...." -> Zginął namiestnik Damaszku, a nie Aleppo który uciekł z pola bitwy co było z góry umówione z Selimem.

"Chyba nie muszę już zgadywać - z niczego nie korzystasz!" -> W przeciwieństwie do Ciebie korzystam:
- "Wojny mameluków" james waterson
- "Warna 1444" Edward Potkowski
- "Wistoria powszechna Wiek XVI-XVII" Zbigniew Wójcik
- "Historia Turcji" Jan Reychman

Ten post był edytowany przez paulus: 18/08/2008, 20:56
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #62

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 16/08/2008, 13:20 Quote Post

QUOTE(PUNIJCZYK @ 16/08/2008, 12:29)
no właśnie kto robi problem?

Na to wychodzi, że Ty - przejrzyj jeszcze raz z uwagą swoje poprzednie posty, dobrze?

QUOTE
Zginął namiestnik Damaszku, a nie Aleppo który uciekł z pola bitwy co było z góry umówione z Selimem

No właśnie, sam teraz przyznałeś mi rację, że bitwa de facto była rozstrzygnięta przed jej początkiem, zdrada bowiem Chajra Beja przesądziła o jej wyniku, a nie śmierć rzeczonego namiestnika od kuli armatniej. sleep.gif
QUOTE
W przeciwieństwie do Ciebie korzystam:
- "Wojny mameluków" james waterson
- "Warna 1444" Edward Potkowski
- "Wistoria powszechna Wiek XVI-XVII" Zbigniew Wójcik
- "Historia Turcji" Jan Reychman

Bogata zaiste bibliografia - pozycja popularnonaukowa (Wojny mameluków), w której występują błędy merytoryczne (przejrzyj sobie przypisy - nawet polski zespół redagujący je zauważył rolleyes.gif ), HB - ek, który traktuje o bitwie pod Warną (co rzeczona bitwa ma wspólnego z konfliktem mamelucko - osmańskim? confused1.gif ), na którego więc powoływanie się tutaj jest chyba jakimś nieporozumieniem; równie dobrze mógłbym dyskutować o upadku Chanatu Kazańskiego czy Astrachańskiego w oparciu o per exemplum Wojnę inflancką W. Koroluka, gdyż wydarzeniom tym wspomniany autor w swej pracy poświęca kilka zdań. smile.gif Co do dwóch ostatnich pozycji zaś, to nie sądzę, aby w tak szczegółowych rozważaniach można było bazować na syntezach dziejów. Wójcik zresztą wydarzenia z lat 1516 / 1517 opisuje w kilku zaledwie zdaniach - i to raczej w kontekście wzrostu potęgi osmańskiej na Wschodzie - skupiając się przede wszystkim na sukcesach Selima w walce z Persją Safawidów (bitwa na równinie Czałdyran 2 radżaba 920 / 23 sierpnia 1514), z kolei jeśli chodzi o pracę J. Reychmana, to od 1973 r. badania nad historią Turcji nie zatrzymały się w miejscu i od tego czasu wyszło sporo o wiele rzetelniejszych pozycji na ten temat. rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez paulus: 17/08/2008, 22:29
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #63

     
PUNIJCZYK
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 16.416

Gazi...
 
 
post 16/08/2008, 14:03 Quote Post

"No właśnie, sam teraz przyznałeś mi rację, że bitwa de facto była rozstrzygnięta przed jej początkiem, zdrada bowiem Chajra Beja przesądziła o jej wyniku, a nie śmierć rzeczonego namiestnika od kuli armatniej." -> Chdziło mi o namiestnika Damaszku, jeśli napisałem, że zginął namiestnik Aleppo to przyznaje się do błędu. Owszem bitwa była rostrzygnięta, ale zdrada bowiem Chajra Beja nastąpiła w czasie jak tamci poginelii zaczął się haos w armii - właśnie o to mi chodziło


"Bogata zaiste bibliografia - pozycja popularnonaukowa (Wojny mameluków), w której występują błędy merytoryczne (przejrzyj sobie przypisy - nawet polski zespół redagujący je zauważył ), HB - ek, który traktuje o bitwie pod Warną (co rzeczona bitwa ma wspólnego z konfliktem mamelucko - osmańskim? ), na którego więc powoływanie się tutaj jest chyba jakimś nieporozumieniem; równie dobrze mógłbym dyskutować o upadku Chanatu Kazańskiego czy Astrachańskiego w oparciu o per exemplum Wojnę inflancką W. Koroluka, gdyż wydarzeniom tym wspomniany autor w swej pracy poświęca kilka zdań. Co do dwóch ostatnich pozycji zaś, to nie sądzę, aby w tak szczegółowych rozważaniach można było bazować na syntezach dziejów. Wójcik zresztą wydarzenia z lat 1516 / 1517 opisuje w kilku zaledwie zdaniach - i to raczej w kontekście wzrostu potęgi osmańskiej na Wschodzie - skupiając się przede wszystkim na sukcesach Selima w walce z Persją Safawidów (bitwa na równinie Czałdyran 2 radżaba 920 / 23 sierpnia 1514), z kolei jeśli chodzi o pracę J. Reychmana, to od 1973 r. badania nad historią Turcji nie zatrzymały się w miejscu i od tego czasu wyszło sporo o wiele rzetelniejszych pozycji na ten temat." - a nie pamiętasz, jak pisaliśmy o przezbrojeniu janczarów z łuku na broń palna?

Ten post był edytowany przez paulus: 18/08/2008, 21:02
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #64

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 16/08/2008, 14:20 Quote Post

QUOTE(PUNIJCZYK @ 16/08/2008, 15:03)
Owszem bitwa była rostrzygnięta, ale drada bowiem Chajra Beja nastąpiła w czasie jak tamci poginelii zaczoł się haos w armii - właśnie o to mi chodziło
*


bold by rycymer

Cieszę się wielce, że wreszcie osiągnęliśmy consensus... rolleyes.gif
QUOTE
a nie pamiętasz, jak pisaliśmy o przezbrojeniu janczarów z łuku na broń palna?

Wybacz, ale jaki to ma związek z bibliografią, o której mówimy? confused1.gif Że niby
QUOTE(PUNIJCZYK @ 15/08/2008, 21:38)
W książce "warna 1444" nie ma nawet wzmianki o broni palnej wśród janczarów co wskazuje, że zaczeli przezbrajać się w nią pużniej...

? confused1.gif To ma być dowód?

Ten post był edytowany przez paulus: 18/08/2008, 21:02
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #65

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 16/08/2008, 15:08 Quote Post

QUOTE(PUNIJCZYK @ 16/08/2008, 15:34)
o to, że janczarzy nie używali broni palnej przed tą bitwą i zaczeli się w nią przezbrajać w II poł XV wieku
*


Otóż mylisz się - używali broni palnej już znacznie wcześniej, z tą jednak różnica, że na niewielką stosunkowo skalę; zawodowe oddziały kapikularne (stołeczne) Osmanów, w skład których wchodzili, obok janczarów oczywiście, spahisi gwardii, którzy z kolei dzielili się na szereg rozmaitych formacji (ciężkozbrojni silidharowie etc.), były oczkiem w głowie każdego z kolejnych sułtanów, dbających o to, by jednostki te były jak najlepiej uzbrojone. Spośród nich niektóre oddziały janczarów były dość dobrze uzbrojone w broń palną. Na większą skalę ręczna broń palna weszła u janczarów w użycie po drugiej bitwie na Kosowym Polu (1448), kiedy to wojska Jana Hunyadyego zadały Osmanom ciężkie straty - od tego momentu można śmiało mówić o przewadze w szeregach janczarskich tego rodzaju broni nad łukiem.

http://img235.imageshack.us/my.php?image=skanuj0001fj9.jpg

Rycina datowana na ok. II poł. XV w. - skan pochodzi z książki z mej prywatnej kolekcji. Po lewej janczar uzbrojony w łuk, po prawej w broń palną - widać wyraźnie, że nowy rodzaj broni upowszechniał się stosunkowo szybko wsród janczarów.

QUOTE
chodziło mi, że czemu tak poźno uciekł z pola bitwy...

Może dlatego, aby nie wzbudzać żadnych podejrzeń u sułtana i wykrwawić jego wojsko - nie zastanowiło Cię to? rolleyes.gif

Ten post był edytowany przez paulus: 17/08/2008, 22:33
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #66

     
paulus
 

VI ranga
******
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 1.256
Nr użytkownika: 8.564

 
 
post 16/08/2008, 16:23 Quote Post

Panowie, chciałabym zauważyć, iz obecna dyskusje powoli przestaje spełniać wymogi regulaminowe. Za dużo w niej ostatnio uwag ad personam oraz niemerytorycznych, niejednokrotnie prowokacyjnych komentarzy. W związku z czym sugeruję zmianę tonu oraz powrót do dobrych obyczajów forumowych, które przecież pozwalają na dysputę, jednak z należytym szacunkiem dla rozmówcy.

Pozdr.
 
User is offline  PMMini Profile Post #67

     
PUNIJCZYK
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 16.416

Gazi...
 
 
post 16/08/2008, 17:19 Quote Post

"Używali broni palnej już znacznie wcześniej, z tą jednak różnica, że na niewielką stosunkowo skalę; zawodowe oddziały kapikularne (stołeczne) Osmanów, w skład których wchodzili, obok janczarów oczywiście, spahisi gwardii, którzy z kolei dzielili się na szereg rozmaitych formacji (ciężkozbrojni silidharowie etc.), były oczkiem w głowie każdego z kolejnych sułtanów, dbających o to, by jednostki te były jak najlepiej uzbrojone. Spośród nich niektóre oddziały janczarów były dość dobrze uzbrojone w broń palną. Na większą skalę ręczna broń palna weszła u janczarów w użycie po drugiej bitwie na Kosowym Polu (1448), kiedy to wojska Jana Hunyadyego zadały Osmanom ciężkie straty - od tego momentu można śmiało mówić o przewadze w szeregach janczarskich tego rodzaju broni nad łukiem.
http://img235.imageshack.us/my.php?image=skanuj0001fj9.jpg
Rycina datowana na ok. II poł. XV w. - skan pochodzi z książki z mej prywatnej kolekcji. Po lewej janczar uzbrojony w łuk, po prawej w broń palną - widać wyraźnie, że nowy rodzaj broni upowszechniał się stosunkowo szybko wsród janczarów." -> czyli tak jak pisałem od II poł XV wieku...

"http://img235.imageshack.us/my.php?image=skanuj0001fj9.jpg" -> jak nazywa się ta książka i nazywa się autor? Czy to któraś z tej listy co mi przesłałeś na PW?

"Może dlatego, aby nie wzbudzać żadnych podejrzeń u sułtana i wykrwawić jego wojsko - nie zastanowiło Cię to?" -> może też zobaczyć jak potoczą sie losy bitwy, na czyją korzyść i potem zdecydować którą strone wybrać...



Ten post był edytowany przez paulus: 17/08/2008, 22:34
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #68

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 16/08/2008, 17:38 Quote Post

QUOTE(PUNIJCZYK @ 16/08/2008, 18:19)
czyli tak jak pisałem od II poł XV wieku...
*


Rycina pochodzi z tego okresu, co świadczy jedynie o tym, że - jak napisałem w poprzednim poście - broni palnej używano dużo wcześniej, skoro przedstawienia janczarów z ręczną bronią tego rodzaju pojawiły się już w II poł. XV w. sleep.gif
QUOTE
jak nazywa się ta książka i nazywa się autor? Czy to któraś z tej listy co mi przesłałeś na PW?

Trzeba było sobie zanotować - nie zamierzam się powtarzać, skoro i tak moje zdanie ma dla Ciebie niewielkie znaczenie... dry.gif
QUOTE
może też zobaczyć jak potoczą sie losy bitwy, na czyją korzyść i potem zdecydować którą strone wybrać...

Dziad swoje, a baba swoje - uczepiłeś się jakiejś fantasmogorii i z uporem maniaka będziesz mi wpierał na siłę, że mamelucy przegrali jedynie przez nieszczęśliwe dla nich zrządzenie losu! Weź do ręki chodź jedną rzetelną pracę, która nieco obszerniej traktuje o tych wydarzeniach (listę Ci już kiedyś podałem), to z pewnością zmienisz zdanie na ten temat... wink.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #69

     
PUNIJCZYK
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 16.416

Gazi...
 
 
post 16/08/2008, 20:57 Quote Post

"Rycina pochodzi z tego okresu, co świadczy jedynie o tym, że - jak napisałem w poprzednim poście - broni palnej używano dużo wcześniej, skoro przedstawienia janczarów z ręczną bronią tego rodzaju pojawiły się już w II poł. XV w." -> nie dotyczyło to wszystkich janczarów, tylko część...

"Trzeba było sobie zanotować - nie zamierzam się powtarzać, skoro i tak moje zdanie ma dla Ciebie niewielkie znaczenie..." -> mam tę wiadomość. To napiszesz mi konkretnie z której to z podanych książek?

" Weź do ręki chodź jedną rzetelną pracę, która nieco obszerniej traktuje o tych wydarzeniach (listę Ci już kiedyś podałem), to z pewnością zmienisz zdanie na ten temat..." -> historia nie jest nauką ścisłą, więc można często pogdybać... cool.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #70

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 16/08/2008, 21:07 Quote Post

QUOTE(PUNIJCZYK @ 16/08/2008, 21:57)
nie dotyczyło to wszystkich janczarów tylko część...
*


Czy ja kiedykolwiek twierdziłem, że było inaczej? confused1.gif Napisałem jeno tyle, że broni palnej używano dużo wcześniej - wystarczy przeczytać moje wcześniejsze posty.

Ten post był edytowany przez paulus: 17/08/2008, 22:47
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #71

     
PUNIJCZYK
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 16.416

Gazi...
 
 
post 16/08/2008, 21:33 Quote Post


"Czy ja kiedykolwiek twierdziłem, że było inaczej? Napisałem jeno tyle, że broni palnej używano dużo wcześniej - wystarczy przeczytać moje wcześniejsze posty ze zrozumieniem..." -> No to ja wiem o tym, tylko, że mi chodziło, że jeszcze potem urzywane były łuki...

"Dział z historią alternatywną na tymże Forum znajduje się w innym nieco miejscu - w tym temacie dyskutujemy o faktach..." -> historia alternatywna to jest "co by było, gdyby...", a to do tego się nie zalicza gdyż nie jest to takie gdybanie tylko zastanawianie się czemu tak późno w bitwie zdradził swoich...
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #72

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 16/08/2008, 21:57 Quote Post

QUOTE
No to ja wiem o tym, tylko, że mi chodziło, że jeszcze potem urzywane były łuki..

Wybacz, ale chyba nie wiem, o co Ci tak naprawdę chodzi - szukasz dziury w całym, czy jak? confused1.gif Napisałem przecież wyraźnie - i to po kilkakroć - że łuki były stopniowo wypierane przez broń palną:
QUOTE(rycymer @ 15/08/2008, 20:26)
Broń palna, począwszy już od ok. połowy XV w., cieszyła się, by tak rzec, większą od łuków popularnością wśród janczarów, podczas gdy łuki szybko odchodziły do lamusa

oraz

QUOTE
a to do tego się nie zalicza gdyż nie jest to takie gdybanie tylko zastanawianie się czemu tak późno w bitwie zdradził swoich...

Gdybanie, jak to nazywasz, to właśnie historia alternatywna... sleep.gif

Ten post był edytowany przez paulus: 17/08/2008, 22:50
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #73

     
PUNIJCZYK
 

II ranga
**
Grupa: Użytkownik
Postów: 96
Nr użytkownika: 16.416

Gazi...
 
 
post 16/08/2008, 22:12 Quote Post

"Wybacz, ale chyba nie wiem, o co Ci tak naprawdę chodzi - szukasz dziury w całym, czy jak? Napisałem przecież wyraźnie - i to po kilkakroć - że łuki były stopniowo wypierane przez broń palną:" -> z tym się zgadzam


A teraz to poniżej to już na spokojnie!
Trafiłeś w źródłach na dokładna datę kiedy to "ostatni" janczar przestał kompletnie urzywać łuku i przeżucił się na broń palną? Kidy to mniej wiecej nastąpiło?

Ten post był edytowany przez paulus: 18/08/2008, 21:08
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #74

     
rycymer
 

Ellentengernagyként
*********
Grupa: Przyjaciel forum
Postów: 5.900
Nr użytkownika: 30.754

 
 
post 17/08/2008, 16:06 Quote Post

H. İnalcık, The Ottoman Empire: Conquest, Organization and Economy
H. İnalcık, Essays in Ottoman History

Ten post był edytowany przez paulus: 17/08/2008, 22:55
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #75

6 Strony « < 3 4 5 6 > 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej