Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Król rzymski a cesarz niemiecki,
     
sir Dark Knight
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 9
Nr użytkownika: 12.540

Zawód: uczen
 
 
post 20/01/2006, 17:50 Quote Post

Mam problem. Przeglądając dzrzewa genealogiczne natrafiam na określenia król rzymski i cesarz niemiecki. Chciałbym dowiedzieć się czy to oznacza to samo, czy może są to dwie różne godności. Prosze o wyjaśnienie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Crassus
 

Pater Patriae
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.363
Nr użytkownika: 7.891

Marcus Licinius Crassus Dives
Stopień akademicki: Optimates
Zawód: triumvir
 
 
post 21/01/2006, 17:14 Quote Post

W średniowieczu oznaczało to: kiedy elektorzy wybierali cesarza stawał się on królem rzymskim. Żeby zostać cesarzem musiał się jeszcze koronować na cesarza w Rzymie. Natomiast Karol V wyznaczył na swego następce swego brata Ferdynanda(późniejszego cesarza Ferdynanda I) i ten został koronowany na króla rzymskiego jeszcze za życia Karola. Ograniczało to swobodę elektorów(gdyż nastąpiło swoiste vivente rege), ale zdaje się że jeszcze kilku cesarzom udało się doprowadzić do wyboru króla rzymskiego.

Pozdr.
Crassus
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #2

     
Ptolemaios Theos Neos Epiphanes
 

Reichsgraf von Cosel
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 309
Nr użytkownika: 10.314

Zawód: student
 
 
post 21/01/2006, 18:39 Quote Post

Tytuł cesarz rzymsko-niemiecki nawiązywał bezsprzecznie do Cesarstwa Rzymskiego i czynił z władcy Rzeszy spadkobiercę rzymskich cesarzy. Trzeba pamiętać, że ówczesna Rzesza rozciągała się na północy od Danii po państewka włoskie na południu (łącznie z Państwem Kościelnym), od Pomorza Szczecińskiego i śląska na wschodzie po granice Francji na zachodzie (ale do Rzeszy należała i Szwajcaria i Niderlandy).

U schyłku średniowiecza zaczęto wprowadzać wybory następcy panującego cesarza, czyli króla rzymskiego. Jednak nie każdy wybrany za życia ojca czy stryja Habsburg dożywał objęcia przez siebie tronu cesarskiego, dlatego też wybory powtarzano. Niemniej jednak tytuł króla rzymskiego stawał się niemal równoznacznym z tytułem delfina we Francji czy księcia Walii w Anglii, a więc oznaczał następcę obecnie panującego władcy.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Lukasz Kaminski
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 13.568

Lucius Maximillus
Zawód: student
 
 
post 28/01/2006, 19:14 Quote Post

Mała korekta, lub raczej uwaga:
Tytuł cesarz rzymski jakim nazywali się władcy nimieccy oznaczał dosłownie posiadanie przez nich korony cesarskiej Rzymu, ale tytuł ten był oddzielony od tytułu króla Niemiec. Innymi słowy władca taki był cesarzem Rzymu i królem Niemiec - nie inaczej. Pojęcia te nie mogą być wymiennie stosowane. piszę o tym bo nie do końca było to jasne w wypowiedzi Ptolemeusza Nowego Boga Epifanesa. Vale!
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
Ptolemaios Theos Neos Epiphanes
 

Reichsgraf von Cosel
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 309
Nr użytkownika: 10.314

Zawód: student
 
 
post 28/01/2006, 20:00 Quote Post

A możesz łaskawie zacytować gdzie oważ niejasność wystąpiła? rolleyes.gif

Pozdr.

P.S. Mój nickname to Ptolemaios Theos Neos Epiphanes, ale wystarczy Ptolemaios smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Lukasz Kaminski
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 100
Nr użytkownika: 13.568

Lucius Maximillus
Zawód: student
 
 
post 29/01/2006, 17:26 Quote Post

QUOTE(Ptolemaios Theos Neos Epiphanes @ 28/01/2006, 21:00)
A możesz łaskawie zacytować gdzie oważ niejasność wystąpiła?  rolleyes.gif

Pozdr.

P.S. Mój nickname to Ptolemaios Theos Neos Epiphanes, ale wystarczy Ptolemaios  smile.gif
*



Istotnie, nie podam fragmentu twojego textu,(coć jest to pierwszy akapit) który obciążony jest tą niejasnością, ale nie w tym rzecz. Całość została tak skonstruowana, że ostatecznie nie daje jednoznacznej odpowiedzi odnośnie w/w tytułu. Ale wiem, żę się czepiam w pewnym sensie.

A przy okazji, skąd Epiphanes w Twoim nickname?
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #6

     
Ptolemaios Theos Neos Epiphanes
 

Reichsgraf von Cosel
****
Grupa: Użytkownik
Postów: 309
Nr użytkownika: 10.314

Zawód: student
 
 
post 29/01/2006, 17:47 Quote Post

Moją wypowiedzią chciałem jedynie uzupełnić to co wyżej napisał Crassus, a nie udzielać pełnej odpowiedzi na pytanie zawarte w temacie .

A gdzieś już komuś tłumaczyłem skąd pochodzi mój nickname, ale że nie pamiętam gdzie to było, więc się powtórzę ten jeden raz rolleyes.gif

Jest mianowicie połączeniem przydomków dwóch władców ptolemejskich: Ptolemeusza V (Ptolemaios V Theos Epiphanes - Ptolemeusz V, Bóg Objawiony) i Ptolemeusza VII (Ptolemaios VII Theos Neos Philopator - Ptolemeusz VII, Młody Bóg Miłujący Ojca): Ptolemaios Theos Neos Epiphanes (Ptolemeusz, Młody Bóg Objawiony)
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
Lucius Maximillus
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 1
Nr użytkownika: 13.029

Lukasz Kaminski
Zawód: student
 
 
post 29/01/2006, 17:55 Quote Post

QUOTE(Ptolemaios Theos Neos Epiphanes @ 29/01/2006, 18:47)
Moją wypowiedzią chciałem jedynie uzupełnić to co wyżej napisał Crassus, a nie udzielać pełnej odpowiedzi na pytanie zawarte w temacie  .

A gdzieś już komuś tłumaczyłem skąd pochodzi mój nickname, ale że nie pamiętam gdzie to było, więc się powtórzę ten jeden raz  rolleyes.gif

Jest mianowicie połączeniem przydomków dwóch władców ptolemejskich: Ptolemeusza V (Ptolemaios V Theos Epiphanes - Ptolemeusz V, Bóg Objawiony) i Ptolemeusza VII (Ptolemaios VII Theos Neos Philopator - Ptolemeusz VII, Młody Bóg Miłujący Ojca): Ptolemaios Theos Neos Epiphanes (Ptolemeusz, Młody Bóg Objawiony)
*



Teraz rozumiem. Dziękuję.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
swinks_UK
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 178
Nr użytkownika: 19.722

Tomasz Wilf
Stopień akademicki: mgr
Zawód: asystent naukowy
 
 
post 7/09/2006, 16:26 Quote Post

Mam wrażenie że twórcy tego postu chodziło o Cesarza Rzymu i Narodu Niemieckiego oraz Króla Niemiec. Podejrzewam, że nie chodziło tu o tytuł następcy cesarskiego, który dotyczy raczej czasów późniejszych. Tytuły Króla Niemiec i Cesarza istniały równolegle do siebie przez całe średniowiecze niezależnie od siebie. Zdarzało się, że wybrany Król Niemiec nie dostępował zaszczytu koronacji w Rzymie. Zresztą, by w miarę dobrze zilustrować ten dualizm proponuję prześledzić losy Ludwika IV Wittelsbacha.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #9

     
alcesalces1
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.681
Nr użytkownika: 19.375

Stopień akademicki: majster
Zawód: numerator
 
 
post 7/09/2006, 19:39 Quote Post

Cesarstwo Niemieckie istniało, ale w latach 1871-1918, a lista jego cesarzy nie jest zbyt długa.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
swinks_UK
 

III ranga
***
Grupa: Użytkownik
Postów: 178
Nr użytkownika: 19.722

Tomasz Wilf
Stopień akademicki: mgr
Zawód: asystent naukowy
 
 
post 8/09/2006, 11:24 Quote Post

alcesalces1:
Nie bardzo wiem czy twoja uwaga byłą do mojego postu...
Otóż, chodzi mi o taki twór polityczny jak Święte Cesarstwo Rzymu i Narodu Niemieckiego, które nie ma nic wspólnego ze wspomnianym Cesarstwem Niemieckim.
Owszem, fraza "Narodu Niemieckiego" została dodana już w czasach nowożytnych, i tu przyznaję się do niekonsekwencji. Likwidatorem (jeśli można to tak oreślić) "Świętego Cestastwa..." był Napoleon I.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #11

     
scr
 

Nowicjusz
Grupa: Użytkownik
Postów: 5
Nr użytkownika: 26.061

Zawód: Student
 
 
post 14/12/2006, 16:07 Quote Post

No dobra, ale w takim razie co daje we wczesnym średniowieczu Karolowi Wielkiemu tytuł cesarski? Co wazniejsze jakie wiaza sie z tym obowiazki?

 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #12

 
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej