Witaj GOŚCIU ( Zaloguj się | Rejestracja )
 
8 Strony  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Litwa: 1980 r., rozmiar kraju jak w XV w.
     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 17/04/2014, 15:05 Quote Post

Witam! Temat może nie najciekawszy ale na fali ostatniego mojego wyjazdu do Wilna(i zabawnych widoczków w miejscowych muzeach oraz relacji samych Litwinów) nie mogłem się powstrzymać. Mianowicie w roku 1945 Stalin spełnia nocne sny litewskich nacjonalistów i oddaje połowę Prus Wschodnich oraz ziemie do Niemna LSRR(Grodno, Lida, Wołożyn, Brasław). Powoduje to, że prawie połowę mieszkańców stanowią Polacy oraz Białorusini + pustki na zachodzie zasiedlają też Rosjanie. Doprowadza to do sytuacji podobnej jak na Łotwie - Litwa ma wcale silną mniejszość rosyjską ale dochodzą również silniejsi Polacy oraz Białorusini. Taka "pradawna" LSRR dociąga do roku 1989. Kraj zaczyna się burzyć, Sajudis pragnie wyjścia z ZSRR. Ale: Polacy pragną powołania Polskiego Okręgu Narodowo-Terytorialnego, Rosjanie nie mają zamiaru odłączać się od ZSRR, Białorusinom to wszystko jedno. Czy w takim wypadku nie dojdzie do rozpadu państwa? Czy Polacy razem z Rosjanami są w stanie mieć na tyle silną mniejszość by sabotować albo i wręcz narzucać rozwiązania Lietuwisom? I jak zareaguje Polska, widząc że ma za sąsiada kraj z ok. 35% (lub więcej) mniejszością na zwartym terenie od Grodna po Brasław?

mapka Litwy http://zapodaj.net/bdf89d212d853.jpg.html

Ten post był edytowany przez przemchelm: 17/04/2014, 15:06
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #1

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 17/04/2014, 15:19 Quote Post

Ja tam dałbym im jeszcze Suwałki, skoro robimy Wielką Litwę.

I z Lietuvy robi nam się Jugosławia. Przeczuwam bardzo duże niepokoje i próby secesji.
 
User is offline  PMMini Profile Post #2

     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 17/04/2014, 15:47 Quote Post

Właśnie tak się zastanawiałem czy Suwałki oddać Litwie - to chyba raczej nie wchodziło w grę. Ale jeśli tak, to stosowna modyfikacja(oczywiście z Augustowem i Sztabinem). Ale w takim wypadku coś czuję, że nie mielibyśmy również Białegostoku tylko granicę z paktu RM. http://zapodaj.net/7ab827300959e.jpg.html

Oczywiście, trzeba policzyć też tych, którzy wyjadą. Polacy w spisie powszechnym w 1989 liczyli rzekomo 418 tys - wobec tego realnym wydaje mi się liczba ok 380 tys na terenie "Wielkiej Litwy". Dalej Litwa właściwa - 258 tys. Myślę, że śmiało można to zaokrąglić do 260 tys. To daje nam 640 tys Polaków(bez Suwalszczyzny)

Myślę, że ok. 150-200 tys. Suwalszczyzny będą stanowić Polacy. To nam daje mniej więcej ok. 800 tys. z hakiem. Za chwilę zajmę się Białorusinami

Ten post był edytowany przez przemchelm: 17/04/2014, 15:57
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #3

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.861
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 17/04/2014, 15:51 Quote Post

Nędza ta Litwa jak na mokre sny. Domagano się chociażby całych Prus powołując się na bałtyjskie dziedzictwo.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #4

     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 17/04/2014, 15:58 Quote Post

QUOTE(Realchief @ 17/04/2014, 15:51)
Nędza ta Litwa jak na mokre sny. Domagano się chociażby całych Prus powołując się na bałtyjskie dziedzictwo.
*


Ba, nawet Nowogródka się domagano. Ale chciałem by ten scenariusz był realistyczny wink.gif Białystok, Królewiec i Nowogródek nie będą litewskie.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #5

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 17/04/2014, 15:58 Quote Post

QUOTE(przemchelm @ 17/04/2014, 16:47)
Właśnie tak się zastanawiałem czy Suwałki oddać Litwie - to chyba raczej nie wchodziło w grę. Ale jeśli tak, to stosowna modyfikacja(oczywiście z Augustowem i Sztabinem). Ale w takim wypadku coś czuję, że nie mielibyśmy również Białegostoku tylko granicę z paktu RM. http://zapodaj.net/7ab827300959e.jpg.html

Oczywiście, trzeba policzyć też tych, którzy wyjadą. Polacy w spisie powszechnym w 1989 liczyli rzekomo 418 tys - wobec tego realnym wydaje mi się liczba ok 380 tys na terenie "Wielkiej Litwy". Dalej Litwa właściwa - 258 tys. Myślę, że śmiało można to zaokrąglić do 260 tys. To daje nam 640 tys Polaków(bez Suwalszczyzny)
*


Białystok na rekompensatę można dać Białoruskiej SRR. Ale Suwałki to raczej by do Wielkiej Litwy dostali - w końcu Suwalszczyzna to jedna z krain historycznej Litwy.

QUOTE(Realchief @ 17/04/2014, 16:51)
Nędza ta Litwa jak na mokre sny. Domagano się chociażby całych Prus powołując się na bałtyjskie dziedzictwo.
*


No bo wiesz, taki przyklejony temat na r...
 
User is offline  PMMini Profile Post #6

     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 17/04/2014, 16:23 Quote Post

Białorusini to ok. miliona będą stanowić. Rosjan będzie 400-500 tysięcy. Razem nie-Litwini to 2 mln 200-300 tysięcy. Cała Litwa to ok. 6 mln - ok. 40% mieszkańców będzie nie-Litwinami i będą stanowić większość w pasie od Suwałk poprzez Grodno, rejon Wilna aż po Brasław.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #7

     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 17/04/2014, 19:46 Quote Post

Pociągnę dalej - większość Białorusinów na wymienionym obszarze to katolicy. Jeśli nastąpi początkowo lituanizacja(tak jak w rl) to sądzę, że część opowie się po stronie polskiej. Także w roku 1989 część Bialorusów może czuć się Polakami. Miasta natomiast(zwłaszcza w Prusach Wsch) mogą byc zdominowane przez Rosjan - bliskość obwodu Kaliningradzkiego oraz praktyki znane z Łotwy czy Estonii(Ryga i Dźwińsk). Także w krytycznym momencie 1989 r 40% ludności państwa jest przeciwko Litwinom. Jedynym wyjściem by uratować spoistość kraju jest zaproponowanie czegoś mniejszościom - ale wtedy autonomia byłaby prawie w 50% Litwy! Dlatego jest to niemożnością, mając zwłaszcza na uwadze litewski nacjonalizm. Dlatego moment powołania Polskiego Kraju spowoduje brutalną reakcję Litwy - teraz warto rozważyć rozwój wypadków(reakcja ZSRR, Polski) na, nie ukrywam, brutalną próbę zaprowadzenia porządku(a przypominam, że to czasy puczu Janajewa).
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #8

     
Mixxer5
 

VII ranga
*******
Grupa: Użytkownik
Postów: 2.179
Nr użytkownika: 77.688

 
 
post 17/04/2014, 21:29 Quote Post

Mam takie dziwne przeczucie, że ta "Wielka Litwa" skończy mniejsza niż otl.

Czy Litwa w ogóle może sobie pozwolić na jakiekolwiek akcje przeciwko mniejszościom? Przecież po upadku ZSRR to aż się prosi o interwencję sąsiadów. A w końcu jak weźmiemy Suwałki, to Wilno przy okazji pewnie też...

Z drugiej jednak strony, to zapewne żądania autonomii będą dość duże- zapewne obejmując również Wilno. A zgaduję, że na to się nie zgodzą.
 
User is offline  PMMini Profile Post #9

     
Felag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 934
Nr użytkownika: 89.840

Wiktor M.
Zawód: uczen
 
 
post 18/04/2014, 7:32 Quote Post

QUOTE
Czy Litwa w ogóle może sobie pozwolić na jakiekolwiek akcje przeciwko mniejszościom?

A czy mogą sobie pozwolić na brak akcji? 40% ludności Litwy to nie-Litwini domagający się autonomii. Kraj wrze. Rząd litewski albo zgodzi się na autonomię, albo wojsko będzie interweniować.
 
User is offline  PMMini Profile Post #10

     
Car Monarchista
 

Młody Niedźwiedź Syberyjski (nie gryzie, zjada w całości)
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 1.342
Nr użytkownika: 65.325

Premislaus I Lodziensis
Stopień akademicki: magister (adm.)
Zawód: Nordea Bank Sweden
 
 
post 18/04/2014, 7:58 Quote Post

QUOTE(przemchelm @ 17/04/2014, 20:46)
Miasta natomiast (zwłaszcza w Prusach Wsch) mogą byc zdominowane przez Rosjan - bliskość obwodu Kaliningradzkiego oraz praktyki znane z Łotwy czy Estonii (Ryga i Dźwińsk).


W sytuacji jak tutaj, to Królewiec ma trochę większe szanse dostać się Polsce chyba...
 
User is offline  PMMini Profile Post #11

     
Felag
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 934
Nr użytkownika: 89.840

Wiktor M.
Zawód: uczen
 
 
post 18/04/2014, 8:58 Quote Post

Czemu? confused1.gif

Ten post był edytowany przez Felag: 18/04/2014, 8:59
 
User is offline  PMMini Profile Post #12

     
Lehrabia
 

Podobno Raper
********
Grupa: Użytkownik
Postów: 4.404
Nr użytkownika: 81.793

Maciej Kamiñski
Zawód: Zusammen praktykant
 
 
post 18/04/2014, 10:34 Quote Post

QUOTE(Felag @ 18/04/2014, 9:58)
Czemu? confused1.gif
*


I OTL mieliśmy na to szansę, tu zwijają nam więcej terenu. Skoro Litwa jest wielka, a Białoruś zapewne uzyska Białystok w ramach rekompensaty za oddanie Lidy z okolicami Litwie, to Królewiec ma spore szanse trafić do Polski. Tak po prostu - jako rekompensata dla Polski (OTL rekompensatą dla nas był Dolny Śląsk i kawałeczek Pomorza za Odrą).
 
User is offline  PMMini Profile Post #13

     
Realchief
 

X ranga
**********
Grupa: Użytkownik
Postów: 15.861
Nr użytkownika: 63.111

 
 
post 18/04/2014, 10:54 Quote Post

Właśnie się natknąłem na fajną litewską "mokrą" mapkę z obecnego atlasu szkolnego http://lietuvos.istorija.net/kleinlitauen/...ilietuva16n.htm
Wychodzi, że w Prusach to tylko 5 Niemców na krzyż (częściowo Warmia i Królewiec) było w XVII wieku, a tak to na północ od Mazurów mieszkali Litwini smile.gif
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #14

     
przemchelm
 

VI ranga
******
Grupa: Użytkownik
Postów: 901
Nr użytkownika: 54.885

Przemys³aw
Zawód: Zarobiony cz³ek
 
 
post 18/04/2014, 11:00 Quote Post

Też wydaje mi się, że Królewiec zostałby przyłączony do Polski.

Mixxer - patrząc na działania Litwinów po puczu Janajewa i po dzisiejszych, nie mam wątpliwości, że będą się starali stłumić jakiekolwiek działania prowadzące do autonomii/federacji kraju. A w tych realiach to tylko płachta na byka - kto zabroni np. takim Białorusom chęci przyłączenia się do macierzy? A i ZSRR może pięknie szachować LSRR wyciągając z rękawa swoich, Polaków czy Białorusinów.
 
User is offline  PMMini ProfileEmail Poster Post #15

8 Strony  1 2 3 > »  
1 Użytkowników czyta ten temat (1 Gości i 0 Anonimowych użytkowników)
0 Zarejestrowanych:


Topic Options
Reply to this topicStart new topic

 

 
Copyright © 2003 - 2023 Historycy.org
historycy@historycy.org, tel: 12 346-54-06

Kolokacja serwera, łącza internetowe:
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej